Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ωραιος αν και αν ειχα χρονο θα εβαζα καποια θερμομονωση απο πανω και μετα καποια υγρομονωση να μην υγροποιειται. Οσο αφορα τις βεργες το επισκευαστικο αντιδιαβρωτικο που πουλανε με τσιμεντο αντι για μινιο ειναι καλυτερο απο οσο ξερω καθως εχεις και καλυτερη προσφυση κτλ.Στο τριβείο τι δισκο εβαλες; 

Είναι παλμικο τριβειο, με χαρτί 80αρι και 120άρι

 

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

 

Δεν το έστριψα πολύ όμως, ίσα ίσα να ισιωσει.

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Βασικά έπρεπε να δείξεις και το από πάνω για να φανεί ολοκληρωμένα η δουλειά σου

2 ενστάσεις, τα μπαλώματα θα μπορούσε να είναι καλύτερα και να μην φαίνονται όπως και τα σίδερα νομίζω θέλουν άλλη επεξεργασία. Χωρίς σιγουριά θα πω ότι θέλουν πέρασμα με οξύ (;) ώστε να καθαριστεί η οποία σκουριά και να μην συνεχίσει.

Δεν έκανα κάποια ιδιαίτερη δουλειά από πάνω. Απλά πλύσιμο με πιεστικό και μετά με ένα ρόλο , έστρωσα το στεγανωτικο. Κανονικά θα έφταναν και 3 κιλά στεγανωτικου, αλλά τα 5 έστρωσαν πιο καλά.

Για τα μπαλώματα ισχύει, μπορούσα και καλύτερα, αλλά δεν με ένοιαζε τόσο να είναι τέλεια σε εκείνο το σημείο. Ίσως ισχύει για το οξύ, αλλά δεν είδα κάπου αυτήν την διαδικασία. Πιο ασφαλής διαδικασία είναι νομίζω το πέρασμα με το μινιο.

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

@SilentVoice Να ρωτήσω και εγώ κάτι ; Αν το θυμάσαι φυσικά :

Η πλάκα από πάνω είναι custom-made ; Δηλαδή, είναι δουλειά επαγγελματία ή την είχατε ρίξει εσείς με ίδια μέσα ;

Η πλάκα επάνω νομίζω είναι ήδη 60 ετών. Σε πέτρινο σπίτι. Στο μπάνιο είχε γίνει ανακαίνιση πριν 15-20 χρόνια περίπου. Αλλά την πλάκα δεν την πείραξαν πολύ από ότι ξέρω και από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

@SilentVoice Μάλιστα, κατάλαβα. Τι εργαλεία υπήρχαν από επάνω (αν επιτρέπεται) ;

Κάτι κοντάρια. Μια αξίνα, μια τσουγκρανα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SilentVoice είπε

Κάτι κοντάρια. Μια αξίνα, μια τσουγκρανα κλπ.

Μια τελευταία ερώτηση : να υποθέσω ότι το σπίτι είναι σε κοντινή σχετικά απόσταση, από θάλασσα ή ποτάμι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Μια τελευταία ερώτηση : να υποθέσω ότι το σπίτι είναι σε κοντινή σχετικά απόσταση, από θάλασσα ή ποτάμι ;

Σωστά! Σε χωριό σε πλαγιά βουνού και στα 10χλμ η θάλασσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ο τεχνίτης που έφερα να μου κάνει εσωτερική μόνωση μου έκανε το παρακάτω στην εικόνα και στις τέσσερις επάνω γωνίες των δύο τοίχων που μόνωσε. Αντί δηλαδή να κόψει το γύψινο και να βάλει την μόνωση πίσω στον τοίχο, έκοψε την μόνωση και άφησε το γύψινο έως πίσω. Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό είναι λάθος, γιατί η θερμομόνωση θα έπρεπε να πάει επάνω στην γωνία. Εσείς τι άποψη έχετε; νομίζετε ότι υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό που έκανε;

thermo1.JPG.86d1c08dc1a745dd7eb2f7980656d334.JPG

thermo2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@argimeg Πολύ σωστή η υποψία σου. Πράγματι, αυτό έπρεπε να κάνει.

Πάρε λίγο αφρόστοκο και μια σπατουλίτσα και κλείσε ό, τι δεις. Είναι πρακτικά μηδενικής συρρύκνωσης, αν πληρώσεις σωστά τα κενά, δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. 

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argimeg είπε

Καλησπέρα,

Ο τεχνίτης που έφερα να μου κάνει εσωτερική μόνωση μου έκανε το παρακάτω στην εικόνα και στις τέσσερις επάνω γωνίες των δύο τοίχων που μόνωσε. Αντί δηλαδή να κόψει το γύψινο και να βάλει την μόνωση πίσω στον τοίχο, έκοψε την μόνωση και άφησε το γύψινο έως πίσω. Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό είναι λάθος, γιατί η θερμομόνωση θα έπρεπε να πάει επάνω στην γωνία. Εσείς τι άποψη έχετε; νομίζετε ότι υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό που έκανε;

thermo1.JPG.86d1c08dc1a745dd7eb2f7980656d334.JPG

thermo2.JPG

Ίσως να μπορούσε αλλά δε νομίζω να πρέπει να ασχολεισε είναι λεπτομέρεια. Αν καθόταν να τα φτιάξει όπως λες θα έτρωγε πολύ χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ίσως να μπορούσε αλλά δε νομίζω να πρέπει να ασχολεισε είναι λεπτομέρεια. Αν καθόταν να τα φτιάξει όπως λες θα έτρωγε πολύ χρονο

Θα έτρωγε χρονο να κόψει-σπάσει την κορνίζα; Ξέρεις πόσα χρήματα πήρε; 55€ το τετραγωνικό. Τα δέκα λεπτά για τις τέσσερις γωνίες θα τον χαλούσαν στο να κάνει σωστή δουλειά. Αφού σε αυτές τις @#$@ γωνίες πονάνε τα σπίτια. Σε αυτές τις δυο γωνίες έβγαζε μούχλα ο τοίχος. Έτσι λέμε συνέχεια και τους αφήνουμε και μετά το θεωρούν δεδομένο ότι δεν θα πρέπει να το κάνουν. Τέλος πάντων θα ακολουθήσω την συμβουλή του φίλου και θα πω ότι είναι λεπτομέρεια και ψιλά γράμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μαστόρια μου .
Πήρα ένα απορροφητήρα που έχει έξοδο Φ120 .
Θα κάνω τρύπα στον τοίχο να βάλω τον σωλήνα εξόδου
ΑΛΛΑ
σωλήνα βρίσκω Φ125 και Φ100
Άμα βάλω το σωλήνα Φ125 και εύκαμπτο αλουμινίου σπιράλ  Φ125 και το σφιξω με μεταλλικό σφιγκτήρα αεραγωγών στην μεριά του απορροφητήρα θα εχω πρόβλημα ????

ή

να πάρω Φ100 σωλήνα εξόδου +Φ100 εύκαμπτο αλουμινίου σπιράλ και να βάλω συστολή Φ120-->Φ100 στην έξοδο του απορροφητήρα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατά τη γνώμη μου, δοκίμασε με Φ125 (μιλάμε για 2,5mm διαφορά στην περίμετρο, οπότε θεωρώ ότι "πνίγεται" εύκολα) και χρησιμοποίησε αυτή εδώ, που είναι για μόνωση HVAC ducts (εύκαμπτους αγωγούς κεντρικού κλιματισμού). Την έχει και ο ΚΑΦΦΕ(ς) εδώ.

Ίδιο θέμα είχα και εγώ και μου έδωσε μία (αλουμινίου), ένα συνεργείο καναλάδων σε ένα έργο.

Γκουντ λακ.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπέρα μαστόρια μου .
Πήρα ένα απορροφητήρα που έχει έξοδο Φ120 .
Θα κάνω τρύπα στον τοίχο να βάλω τον σωλήνα εξόδου
ΑΛΛΑ
σωλήνα βρίσκω Φ125 και Φ100
Άμα βάλω το σωλήνα Φ125 και εύκαμπτο αλουμινίου σπιράλ  Φ125 και το σφιξω με μεταλλικό σφιγκτήρα αεραγωγών στην μεριά του απορροφητήρα θα εχω πρόβλημα ????

ή

να πάρω Φ100 σωλήνα εξόδου +Φ100 εύκαμπτο αλουμινίου σπιράλ και να βάλω συστολή Φ120-->Φ100 στην έξοδο του απορροφητήρα ??

Μη μικρυνεις την έξοδο του απορροφητήρα , αν πιάνουν τα χέρια σου κάνε την όλη με σταθερή σωλήνα φ125 βγαίνει σε κομμάτια του μέτρου,  και εκεί που βγαίνει το 120 θα βάλεις την 125 , χωρίς να έχει το κεφάλι η σωλήνα , δηλαδή το κορμί της , και εάν θέλεις χωρίς να είναι απαραίτητο , βάλε λίγο ακρυλικό στόκο. ή αν έχεις θερμοπιστολο , ζέστανε το λίγο , και με ένα πανί κράτησε λίγο πάνω στο πλαστικό το 120 μέχρι να εφαρμόσει σωστά . Εάν δεν θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά , πάρε ένα σπιράλ αλουμινίου φ125 (νομίζω ότι βγαίνει και 120) βάλε ένα σφιγκτήρα και είσαι κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks και κάτι ακόμα , ψάχνω για ενα καλο καθαριστικό για ενα  ανοξειδωτo νεροχύτη Pyramis που εχω στο εξοχικό εδώ και πολλά χρόνια .....
εχει καποιος καποιο καλο υποψην ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, villasg είπε

Thanks και κάτι ακόμα , ψάχνω για ενα καλο καθαριστικό για ενα  ανοξειδωτo νεροχύτη Pyramis που εχω στο εξοχικό εδώ και πολλά χρόνια .....
εχει καποιος καποιο καλο υποψην ??

Δοκίμασες με κάποιο καθαριστικό για άλατα, πχ viakal? Τι άλλο μπορεί να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...