Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Τι ξύλο ήταν αυτό που πήγες να βάψεις?

Ακόμα και αν μιλάμε και "συνθετικό" λείο "ξήλο" (πχ κοντρα πλακέ, mdf) για να γίνει εντελώς ξεκινόντας από το "0" θα πρέπει στοκαριστεί/τριφτεί/βαφτεί ακρετές φορές. Δεν είναι κάτι πολύ ευκολο που το πετυχαίνεις με την πρώτη φορά που θα το δοκιμάσεις. Επίσης έχει να κάνει και οι αραίωση και το τι ρολό χρησιμοποιείς (πχ αυτά που είναι σα σφουγγαράκι αν τα πιέζεις πολύ μπορεί κάνουν άτι σαν "μπουρμπουλήθρες" ή σαν ηφή φλοιού πορτοκαλιού) και φυσικά θέλει και αυτό τη "τέχνη" του θέλει χρόνο, εξάσκηση και να μαθαίνεις από τις προηγούμενες απόπειρες. 

Έχω βάψει αντίστοιχες επιφάνειες με τα ίδια εργαλεία με βελατούρα νερού και με βερνίκι διαλύτη, το 2ο πάντα κάνει πιο λεία επιφάνεια αλλά είναι τέτοια η όλη του "μανούρα" που δε το προτιμώ γενικά.

 

Κοντρα πλακε ηταν. Δε ξερω αν ειναι σωστο να τριψω το χρωμα και να το αφησω ετσι με καποιο ψιλο πχ 220. Δοκιμασα και με σφουγγάρι ρολο και σε λιγα σημεια ειχε αφρισει επειδη ισως βιαστικα η το πιεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Κοντρα πλακε ηταν. Δε ξερω αν ειναι σωστο να τριψω το χρωμα και να το αφησω ετσι με καποιο ψιλο πχ 220. Δοκιμασα και με σφουγγάρι ρολο και σε λιγα σημεια ειχε αφρισει επειδη ισως βιαστικα η το πιεσα

Αυτό που έχει συμβεί και μένα και από όσο έχω βάψει μέχρι τώρα αν η επιφάνεια που βάψεις είναι ήδη αρκετά λεία το πινέλο κάνει καλύτερο αποτέλεσμα. Με θέλει να "πιάνει" αρκετά το χρώμα. Βέβαια αν είναι μεγάλη επιφάνεια το πινέλο δε βοηθά ιδαίτερα.

.

https://www.saragoudas.gr/ell/categories/ergaleia-xeiros-rola-pinela

• Τα αφρώδη ρολά δεν συνιστώνται για χρώματα νερού καθώς η σπογγώδης υφή μπορεί να δημιουργήσει στην επιφάνεια φυσαλίδες αέρα και κατ’ επέκταση τη γνωστή σε όλους μας «όψη φλοιού πορτοκαλιού».

ΥΓ:

και εγώ αφού την "έπαθα" έτσι το έψαξα και το διαβασα μετά.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Κοντρα πλακε ηταν. Δε ξερω αν ειναι σωστο να τριψω το χρωμα και να το αφησω ετσι με καποιο ψιλο πχ 220. Δοκιμασα και με σφουγγάρι ρολο και σε λιγα σημεια ειχε αφρισει επειδη ισως βιαστικα η το πιεσα

Θα τρίψεις καλά αν υπάρχουν κάποιες ατέλειες και τις στοκάρεις και φυσικά θα τρίψεις με ψιλό γυαλόχαρτο το αστάρι , βελατούρα που λέμε , περνώντας από πάνω την παλάμη μέχρι να να νοιώθεις τελείως λεία την υφή.

Μετά ξάπλωμα κάτω και βάψιμο δύο χέρια σταυρωτά με βελατούρα νερού και ρολάκι με την κοντή τρίχα το οποίο είναι κατάλληλο για βελατούρα. Έχω βάψει πόρτες και έγιναν τέλειες. Σίγουρα δεν γίνεται δουλειά όπως με πιστόλι αλλά θα γίνει και έτσι καλό βάψιμο , γιατί και με το πιστόλι αν δεν έχεις εμπειρία χειρότερα μπορεί να τα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Θα τρίψεις καλά αν υπάρχουν κάποιες ατέλειες και τις στοκάρεις και φυσικά θα τρίψεις με ψιλό γυαλόχαρτο το αστάρι , βελατούρα που λέμε , περνώντας από πάνω την παλάμη μέχρι να να νοιώθεις τελείως λεία την υφή.

Μετά ξάπλωμα κάτω και βάψιμο δύο χέρια σταυρωτά με βελατούρα νερού και ρολάκι με την κοντή τρίχα το οποίο είναι κατάλληλο για βελατούρα. Έχω βάψει πόρτες και έγιναν τέλειες. Σίγουρα δεν γίνεται δουλειά όπως με πιστόλι αλλά θα γίνει και έτσι καλό βάψιμο , γιατί και με το πιστόλι αν δεν έχεις εμπειρία χειρότερα μπορεί να τα κάνεις.

Απλα με τα ρολα δε το έχω πολυ τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα. Δε ξερω τι φταιει ισως να τα περνάω πολλες φορες αλλα σε video βλεπω που περνανε για σουμαρισμα μετα απο κανα λεπτο ενω εγω αν το κανω αυτο εστω και μετα απο λιγα δευτερολεπτα θα κολλησει και θα γινει σαγρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2021 στις 3:38 ΜΜ, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης διαμερισματος οικοδομικής άδειας 1998. Θεωρείτε ότι πρέπει να αλλαχτούν ηλεκτρολογικες και υδραυλικές εγκαταστάσεις; 

Εξαρταται απο το ειδος των σωληνωσων που εχεις για τα υδραυλικα αλλα και τα ηλεκτροολογικα.. Ακομα ισως και για την θερμανση του διαμερισματος... Αν μπεις σε διαδικασια ανακαινισης ειναι απαραιτητο να κανεις μια αυτοψια στις σωληνωσεις σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Παρακαλω την γνωμη σας για μια ισχυρη κολλα (εποξικη ειτε αλλη ) για το μαυρο πλαστικο- σιτα- γριλιες μπροστα στο αυτοκινητοΕνας κοτσαδορος μου εχει σπασει τις γριλιες σε 4 σημεια. Ευχαρθστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους.Παρακαλω την γνωμη σας για μια ισχυρη κολλα (εποξικη ειτε αλλη ) για το μαυρο πλαστικο- σιτα- γριλιες μπροστα στο αυτοκινητοΕνας κοτσαδορος μου εχει σπασει τις γριλιες σε 4 σημεια. Ευχαρθστω

Για πλαστικά μόνο στιγμής...οι εποξιδικες πιο πολύ για γέμισμα κανουν παρά για συγκόλληση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

υπάρχουν πλακάκια στον τοίχο που είναι ο πάγκος της κουζίνας και θα ήθελα χωρίς να μπω σε διαδικασίες να τα βγάλω και να βάλω άλλα ή να βάλω από πάνω άλλα, τι μπορώ να κάνω;

Είναι παλιά πλακάκια και δεν μου αρέσουν.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους,

υπάρχουν πλακάκια στον τοίχο που είναι ο πάγκος της κουζίνας και θα ήθελα χωρίς να μπω σε διαδικασίες να τα βγάλω και να βάλω άλλα ή να βάλω από πάνω άλλα, τι μπορώ να κάνω;

Είναι παλιά πλακάκια και δεν μου αρέσουν.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Μπορεις να τα βαψεις με καποια χρωματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα σε όλους, υπάρχουν πλακάκια στον τοίχο που είναι ο πάγκος της κουζίνας και θα ήθελα χωρίς να μπω σε διαδικασίες να τα βγάλω και να βάλω άλλα ή να βάλω από πάνω άλλα, τι μπορώ να κάνω;
Είναι παλιά πλακάκια και δεν μου αρέσουν.

πατητη τσιμεντοκονια σε πλατη κουζινας

google it

Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται σε παλιά πλακάκια στον τοίχο, στο πάτωμα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Doubt είπε

πατητη τσιμεντοκονια σε πλατη κουζινας

google it

Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται σε παλιά πλακάκια στον τοίχο, στο πάτωμα γίνεται.

Γίνεται και σε πλακάκια στον τοίχο. Είναι σημαντικό να είναι "δεμένα" τα πλακάκια, καλά κολλημένα δηλαδή.. Αν δεν σου αρέσει η πατητη, μπορείς να περάσεις και πλακακια πάνω από τα υπάρχον, με τους ίδιους όρους φυσικά.. Τέλος, αν χρήζουν ξηλωματος, τότε δεν είναι επίπονο ιδιαίτερα.. Απλά χρειάζεται τέχνη στην αποκόλληση τους κυρίως από τον πάγκο της κουζίνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Alexis-9 είπε

Γίνεται και σε πλακάκια στον τοίχο. Είναι σημαντικό να είναι "δεμένα" τα πλακάκια, καλά κολλημένα δηλαδή.. Αν δεν σου αρέσει η πατητη, μπορείς να περάσεις και πλακακια πάνω από τα υπάρχον, με τους ίδιους όρους φυσικά.. Τέλος, αν χρήζουν ξηλωματος, τότε δεν είναι επίπονο ιδιαίτερα.. Απλά χρειάζεται τέχνη στην αποκόλληση τους κυρίως από τον πάγκο της κουζίνας 

Δεν θέλω να τα ξηλώσω, γιατί πιστεύω ότι θα γίνει ζημιά στον πάγκο της κουζίνας έτσι όπως θα τα βγάλει ο πλακάς (θα του πέσει κανένα πάνω στον πάγκο και θα κάνει ζημιά)

51 λεπτά πριν, Doubt είπε

πατητη τσιμεντοκονια σε πλατη κουζινας

google it

Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται σε παλιά πλακάκια στον τοίχο, στο πάτωμα γίνεται.

Ναι γίνεται με κόστος στα 200 ευρώ για 4m2 που είναι τα πλακάκια

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορεις να τα βαψεις με καποια χρωματα...

Θα το κοιτάξω αυτό, φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2021 στις 1:33 ΜΜ, bill999r είπε

Για πλαστικά μόνο στιγμής...οι εποξιδικες πιο πολύ για γέμισμα κανουν παρά για συγκόλληση

Loctite απλά πρόσεχε μην κολλήσεις τα δάχτυλά σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Δεν θέλω να τα ξηλώσω, γιατί πιστεύω ότι θα γίνει ζημιά στον πάγκο της κουζίνας έτσι όπως θα τα βγάλει ο πλακάς (θα του πέσει κανένα πάνω στον πάγκο και θα κάνει ζημιά)

Τι υλικο ειναι ο παγκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

υπάρχουν πλακάκια στον τοίχο που είναι ο πάγκος της κουζίνας και θα ήθελα χωρίς να μπω σε διαδικασίες να τα βγάλω και να βάλω άλλα ή να βάλω από πάνω άλλα, τι μπορώ να κάνω;

Καλησπέρα. 

Απ' ό, τι κατάλαβα, ψάχνεις κάτι οικονομικά εφικτό και ελαφρώς αναστρέψιμο. Δες και αυτή εδώ την λύση. Ή έστω να κινηθείς ίσως, σε αυτή τη λογική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...