Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Δεν θέλω να τα ξηλώσω, γιατί πιστεύω ότι θα γίνει ζημιά στον πάγκο της κουζίνας έτσι όπως θα τα βγάλει ο πλακάς (θα του πέσει κανένα πάνω στον πάγκο και θα κάνει ζημιά)

Η πιθανή ζημιά εξαρτάται από τον τρόπο τοποθέτησης των ήδη περασμένων.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φωνάξεις κάποιον έμπειρο πλακατζη, να κάνει μια εκτίμηση από κοντά, γιατί κάθε σπίτι διαφέρει.. Προσωπικά, θεωρώ εύκολο το να αφαιρεθούν τα πλακάκια χωρίς ζημιά... Σε λίγες περιπτώσεις θεωρείται "αδύνατο" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

Με τι θα μπορούσα να επαναφέρω το πλακάκι στην αρχική κατάσταση; Έσταζε τον χειμώνα η βρύση στο μπαλκόνι και διαβρωθηκε το πλακάκι. Δοκίμασα με πιεστικό αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Να πάρω κάποιο υγρό συγκεκριμένο μήπως κάνει δουλειά;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σας,

Με τι θα μπορούσα να επαναφέρω το πλακάκι στην αρχική κατάσταση; Έσταζε τον χειμώνα η βρύση στο μπαλκόνι και διαβρωθηκε το πλακάκι. Δοκίμασα με πιεστικό αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Να πάρω κάποιο υγρό συγκεκριμένο μήπως κάνει δουλειά;

spacer.png

Συνηθως θελει κατι για αλατα ισως και ξυνο και τριψιμο με καποιο σφουγγάρι. Θα μπορουσες να το τριψεις με συρμα η πρασινο σφουγγαρι κουζινας αλλα ειδικα το πρασινο ειναι silicone carbide που εχει mohs 9+ και θα κανει ελαφρες γρατζουνιες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σας,

Με τι θα μπορούσα να επαναφέρω το πλακάκι στην αρχική κατάσταση; Έσταζε τον χειμώνα η βρύση στο μπαλκόνι και διαβρωθηκε το πλακάκι. Δοκίμασα με πιεστικό αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Να πάρω κάποιο υγρό συγκεκριμένο μήπως κάνει δουλειά;

spacer.png

Αν έχει φύγει το σμάλτο δεν παίρνει τίποτα, μόνο στοκάρισμα ή αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Συνηθως θελει κατι για αλατα ισως και ξυνο και τριψιμο με καποιο σφουγγάρι. Θα μπορουσες να το τριψεις με συρμα η πρασινο σφουγγαρι κουζινας αλλα ειδικα το πρασινο ειναι silicone carbide που εχει mohs 9+ και θα κανει ελαφρες γρατζουνιες 

Σύρμα δεν βάζω με τίποτα.

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν έχει φύγει το σμάλτο δεν παίρνει τίποτα, μόνο στοκάρισμα ή αντικατάσταση.

Δεν νομίζω ότι έχει φύγει. Γιατί σε κάποια σημεία γύρω γύρω επανήλθε το χρώμα  με το πιεστικό. Πιο πολύ μούχλα και διάβρωση έχει.

 

Έλεγα μήπως ρίξω κάνα τέτοιο υγρό, ίσα ίσα για να ξεμαυρισει. Σε μάρμαρο κάνει δουλειά, το έχω δοκιμάσει. Σε πλακάκι δεν ξέρω τι γίνεται.

https://www.durostick.gr/proioda/kolles-armostokoi-/proioda-katharismou-prostasias-plakidion-graniton-marmaron/durostick-d-21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Έλεγα μήπως ρίξω κάνα τέτοιο υγρό

Δουλεμένο αντίστοιχο προϊόν, της ίδιας εταιρείας, σε αυτό για το οποίο προορίζεται (καθαρισμός αρμών μεταξύ πλακιδίων), έκανε εξαιρετική δουλειά πάντως. Δεν πιστεύω ότι έχεις να χάσεις κάτι.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Σύρμα δεν βάζω με τίποτα.

Δεν νομίζω ότι έχει φύγει. Γιατί σε κάποια σημεία γύρω γύρω επανήλθε το χρώμα  με το πιεστικό. Πιο πολύ μούχλα και διάβρωση έχει.

 

Έλεγα μήπως ρίξω κάνα τέτοιο υγρό, ίσα ίσα για να ξεμαυρισει. Σε μάρμαρο κάνει δουλειά, το έχω δοκιμάσει. Σε πλακάκι δεν ξέρω τι γίνεται.

https://www.durostick.gr/proioda/kolles-armostokoi-/proioda-katharismou-prostasias-plakidion-graniton-marmaron/durostick-d-21

 

6 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Δουλεμένο αντίστοιχο προϊόν, της ίδιας εταιρείας, σε αυτό για το οποίο προορίζεται (καθαρισμός αρμών μεταξύ πλακιδίων), έκανε εξαιρετική δουλειά πάντως. Δεν πιστεύω ότι έχεις να χάσεις κάτι.

https://www.durostick.gr/proioda/kolles-armostokoi-/proioda-katharismou-prostasias-plakidion-graniton-marmaron/durostick-oksino-katharistiko-plakidion

Αυτό πρέπει να είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Aυτο ειναι και ειναι πολυ καλο για τετοιες δουλειες παρτο.Προσοχη μονο μασκα και γαντια γιατι ειναι ιδιαιτερα οξινο για το δερμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Δεν θυμάμαι αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ξύλο νομίζω

Άλλο ξύλο, άλλο μελαμίνη, άλλο MDF. Το αναφέρω επειδή πολλοί τα μπερδεύουν. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Άλλο ξύλο, άλλο μελαμίνη, άλλο MDF. Το αναφέρω επειδή πολλοί τα μπερδεύουν. 

Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είναι ξύλο, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είναι ξύλο, δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Αν είναι ο συνηθισμένος πάγκος από μοριοσανίδα, δεν έχει πρόβλημα.

1nLMs-Y3ZOcdPDKnUDWmsPZrw2W6wZNGysBjGk2P

 

Χρειάζεται προσπάθεια για να του κάνεις έστω την παραμικρή ζημιά, το να πέσει πάνω ένα πλακάκι δεν είναι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Άνοιξα στο μπάνιο (όχι εγώ ο μάστορας) ένα παράθυρο για μπάνιο και το έκανε ελαφρώς μεγαλύτερο από ότι το κούφωμα. 4 πόντους για την ακρίβεια. Το κούφωμα μπορεί να στερέωθει και να καλυφθεί το κενό με αφρό πολυουρεθανησ χαμηλής διόγκωσης? Έχει κάποιος καμία ιδέα? Ρωτάω γιατί για να βιδωθεί απευθείας πάνω στο τούβλο πρώτα δεν φθάνουν οι βίδες (εννοώ τώρα που μπήκε σοβας - πλακακι η απόσταση της κασας του κουφώματος είναι κυριως στο ύψος του σοβά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Καλησπέρα παιδιά. Άνοιξα στο μπάνιο (όχι εγώ ο μάστορας) ένα παράθυρο για μπάνιο και το έκανε ελαφρώς μεγαλύτερο από ότι το κούφωμα. 4 πόντους για την ακρίβεια. Το κούφωμα μπορεί να στερέωθει και να καλυφθεί το κενό με αφρό πολυουρεθανησ χαμηλής διόγκωσης? Έχει κάποιος καμία ιδέα? Ρωτάω γιατί για να βιδωθεί απευθείας πάνω στο τούβλο πρώτα δεν φθάνουν οι βίδες (εννοώ τώρα που μπήκε σοβας - πλακακι η απόσταση της κασας του κουφώματος είναι κυριως στο ύψος του σοβά). 

4 πόντους και στο ύψος και στο πλάτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...