Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ακριβώς για αυτό στο έγραψα. Τετριμμένο αλλά όχι πάντοτε εφικτό. 

Δεν μου λες : τα θερμαντικά σώματα που υπάρχουν στα δωμάτια (όπως αυτό στην τελευταία φωτογραφία), δουλεύουν συχνά; 

Μόνο στα πολύ κρύα , αλλιώς παίζει κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο στα πολύ κρύα , αλλιώς παίζει κλιματιστικό.

Προτείνω να το δεις λίγο πιο προσεκτικά αυτό. 

Απ' ό, τι είδα, είναι με θερμοδιακοπή τα κουφώματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

 

Απ' ό, τι είδα, είναι με θερμοδιακοπή τα κουφώματα; 

Όχι, δεν έχουν.

6 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Προτείνω να το δεις λίγο πιο προσεκτικά αυτο.

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι, δεν έχουν.

Σωστά, έχεις δίκιο, στην 4η φαίνεται καλύτερα. 

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι εννοείς;

Εννοώ να δοκιμάσεις να βγάλεις έναν χειμώνα με περισσότερη θέρμανση στους δύο χώρους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Klausx είπε

Πρέπει η μούχλα να σκοτωθεί πριν βαφτεί ο τοίχος, εγώ χρησιμοποιώ Klinex κατά της μούχλας την μαύρη, απλά ψεκάζεις και την εξαφανίζει χωρίς τρίψιμο. Μετά ξεκινάς διαδικασία βαψίματος με καλής ποιότητας αντιμουχλικό χρώμα, επίσης το αστάρι και αυτό ειδικό για μούχλα.

 

Ωραία δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το προϊόν. Υπάρχει στα super markets; Διαβάζω στο Σκρουτζ ότι μυρίζει πολύ έντονα. Ισχύει;

Επίσης έχουμε κάποια πρόταση για ασταρι και χρώμα κατά της μούχλας;

Με λίγα λόγια θεωρείς ότι η μούχλα φουσκώνει τα χρώματα; Γιατί δεν έχω τρομερό θέμα με μούχλα, λίγο πιάνει ανάμεσα σε τοίχο και κούφωμα. Στα σημεία που έχει φύγει το χρώμα δεν έχει καθόλου ( εκτός από μια γωνία στο παιδικό).

8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εννοώ να δοκιμάσεις να βγάλεις έναν χειμώνα με περισσότερη θέρμανση στους δύο χώρους. 

Οι δύο αυτοί χώροι , όπως και το υπόλοιπο σπίτι, έχει 24/7 τουλάχιστον 21-23C από τότε που πιάνουν τα κρύα μέχρι και την άνοιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι δύο αυτοί χώροι , όπως και το υπόλοιπο σπίτι, έχει 24/7 τουλάχιστον 21-23C από τότε που πιάνουν τα κρύα μέχρι και την άνοιξη.

Σύμφωνοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραία δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το προϊόν. Υπάρχει στα super markets; Διαβάζω στο Σκρουτζ ότι μυρίζει πολύ έντονα. Ισχύει;

Επίσης έχουμε κάποια πρόταση για ασταρι και χρώμα κατά της μούχλας;

Με λίγα λόγια θεωρείς ότι η μούχλα φουσκώνει τα χρώματα; Γιατί δεν έχω τρομερό θέμα με μούχλα, λίγο πιάνει ανάμεσα σε τοίχο και κούφωμα. Στα σημεία που έχει φύγει το χρώμα δεν έχει καθόλου ( εκτός από μια γωνία στο παιδικό).

Σίγουρα έχει έντονη μυρωδιά, εγώ το κάνω πρωί με ανοιχτά παράθυρα, περιμένω να την εξαφανίσει και ξεβγάζω με νερό ώστε να ξεμυρίσει γρήγορα. Έξαλλου μία φορά θα χρειαστεί να το κάνεις, την προηγούμενη από το βάψιμο.

Για το φούσκωμα που λες συνήθως είναι υγρασία από έξω ή κακής ποιότητας αστάρι/χρώματος.

Από αυτό το αστάρι είμαι ευχαριστημένος https://www.skroutz.gr/s/23411604/Benjamin-Moore-323-Kitchen-Bath-1lt-Λευκό.html

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις θερμομονωτικό χρώμα εξωτερικά, τουλάχιστον στα σημεία που σου κάνει υγρασία εσωτερικά - > https://www.skroutz.gr/s/16080704/Vivechrom-Vivecryl-Thermoelastic-Eco-Λευκό-10lt.html?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποια κολλα για πλαστικά πχ 2 συσττικών που να γίνεται σκληρό σαν σιδερόστοκος? μου χει σπάσει το κοντάρι απο τον ατμοκαθαριστή για το πάτωμα και ασκείτε πίεση σε εκείνο το σημείο που έκοψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ρε παιδιά μια συμβουλή γιατί έχω βαρεθεί με αυτήν την κατάσταση.

Κάθε χρόνο αναγκάζομαι και επιδιορθώνω τους τοίχους πλησίον των κουφωμάτων σε 2 κρεβατοκάμαρες . Τα φτιάχνω το καλοκαίρι, ξαναφουσκώνουν τα χρώματα τον χειμώνα και πάλι από την αρχή. ΄Εχω ελέγξει και από έξω δεν έχω εισροή νερού. Μέσα έχει υγρασία υπό μορφή σταγόνων στα τζάμια των κουφωμάτων. Δεν βοηθάει που είναι βορινά και δεν τα βλέπει ποτέ ο ήλιος.  Για αυτό θα δείτε και ενδείξεις από σημεία με μούχλες (μένει να τα καθαρίσω). Υπάρχει και αφυγραντήρας. Υπάρχει κάτι πιο μόνιμο ως λύση από το ξύσιμο, τρίψιμο, αστάρι, βάψιμο;

Εδώ φωτογραφίες που έχω ξύσει τα φουσκωμένα χρώματα:

κλικ για να μεγαλώσουν

IMG20210822190622.jpg IMG20210822190631.jpg IMG20210822190645.jpg
IMG20210822190713.jpg IMG20210822190720.jpg

 

Σα να βλέπω το σπίτι μου...Χωρίς πρόβλημα με σωληνώσεις, να έχεις υγρασία λόγω κουφωμάτων αλλά και φτηνής μόνωσης.

Μία από τα ίδια κι εγώ, βορεινό διαμέρισμα με πυλωτή από κάτω. Αντιλαμβάνεσαι τις διαφορές θερμοκρασίας το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ρε παιδιά μια συμβουλή γιατί έχω βαρεθεί με αυτήν την κατάσταση.

Κάθε χρόνο αναγκάζομαι και επιδιορθώνω τους τοίχους πλησίον των κουφωμάτων σε 2 κρεβατοκάμαρες . Τα φτιάχνω το καλοκαίρι, ξαναφουσκώνουν τα χρώματα τον χειμώνα και πάλι από την αρχή. ΄Εχω ελέγξει και από έξω δεν έχω εισροή νερού. Μέσα έχει υγρασία υπό μορφή σταγόνων στα τζάμια των κουφωμάτων. Δεν βοηθάει που είναι βορινά και δεν τα βλέπει ποτέ ο ήλιος.  Για αυτό θα δείτε και ενδείξεις από σημεία με μούχλες (μένει να τα καθαρίσω). Υπάρχει και αφυγραντήρας. Υπάρχει κάτι πιο μόνιμο ως λύση από το ξύσιμο, τρίψιμο, αστάρι, βάψιμο;

Εδώ φωτογραφίες που έχω ξύσει τα φουσκωμένα χρώματα:

κλικ για να μεγαλώσουν

IMG20210822190622.jpg IMG20210822190631.jpg IMG20210822190645.jpg
IMG20210822190713.jpg IMG20210822190720.jpg

 

Αν δεν ειναι ισογειο συνηθως φταιει και το κουφωμα. Πιθανον τα νερα του μπαλκονιου περνανε στα τουβλα ειτε λογω χωνευτων ειτε βρισκουν διοδο απο τη τσιμετοκονια κατω απο τα πλακακια. Δε θελει πολυ νερο για να σου κανει το θεμα. Οτι χρωμα και να βαλεις θα έχεις θεμα. Η πιο κοινη λυση ειναι να το αφησεις ετσι η να το βαφεις. Μετα καμια τεντα στο μπαλκόνι και να μη ριχνεις νερα. Οι σωστες λυσεις κοστιζουν παρα πολυ και θα σε θεωρουν κοροιδο που θες να ριξεις λεφτα για αυτο οι μαστορες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωραία δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το προϊόν. Υπάρχει στα super markets; Διαβάζω στο Σκρουτζ ότι μυρίζει πολύ έντονα. Ισχύει;

Επίσης έχουμε κάποια πρόταση για ασταρι και χρώμα κατά της μούχλας;

Με λίγα λόγια θεωρείς ότι η μούχλα φουσκώνει τα χρώματα; Γιατί δεν έχω τρομερό θέμα με μούχλα, λίγο πιάνει ανάμεσα σε τοίχο και κούφωμα. Στα σημεία που έχει φύγει το χρώμα δεν έχει καθόλου ( εκτός από μια γωνία στο παιδικό).

Οι δύο αυτοί χώροι , όπως και το υπόλοιπο σπίτι, έχει 24/7 τουλάχιστον 21-23C από τότε που πιάνουν τα κρύα μέχρι και την άνοιξη.

Για τη μουχλα αναμεσα τοιχο και κουφωμα δεν υπαρχει λυση μονο ενεργειακο κουφωμα και μονωση απεξω και να εχεις τυχη λαχειο να γινει σωστα η δουλεια

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν δεν ειναι ισογειο συνηθως φταιει και το κουφωμα. Πιθανον τα νερα του μπαλκονιου περνανε στα τουβλα ειτε λογω χωνευτων ειτε βρισκουν διοδο απο τη τσιμετοκονια κατω απο τα πλακακια.

Δεν είναι ισόγειο. Είναι 2ος όροφος. Δεν υπάρχει τέντα ούτε πέργκολα, τα μπαλ είναι εκτεθειμένα στη βροχή. Ένα βορινό και ένα μικρό ανατολικό.

Το έχω σκεφτεί αυτό που λες αλλά αν παρατηρήσεις οι ζημιές είναι όλες αρκετά εκατοστά πάνω από το επίπεδο του πατώματος. Γενικά προσπαθώ να κατανοήσω ποια είναι η πηγή. Αν είναι εξωγενής ή από εσωτερική υγρασία . Αν είναι το πρώτο δεν μπορώ να βρω από που.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι ισόγειο. Είναι 2ος όροφος. Δεν υπάρχει τέντα ούτε πέργκολα, τα μπαλ είναι εκτεθειμένα στη βροχή. Ένα βορινό και ένα μικρό ανατολικό.

Το έχω σκεφτεί αυτό που λες αλλά αν παρατηρήσεις οι ζημιές είναι όλες αρκετά εκατοστά πάνω από το επίπεδο του πατώματος. Γενικά προσπαθώ να κατανοήσω ποια είναι η πηγή. Αν είναι εξωγενής ή από εσωτερική υγρασία . Αν είναι το πρώτο δεν μπορώ να βρω από που.

Οταν ειναι στο πατωμα το νερο δε βγαίνει εκει αλλα πιο ψηλα επειδη ρουφανε μεσω τριχοειδων οπως τα φυτα πχ. Μπορει να βγει και 1m πιο ψηλα δεν εχει σημασια. Νομιζω μια σωστη λυση θα ηταν υγρομονωση στα πλακακια και τοποθετηση καποιου κουφωματος μη χωνευτου. Βεβαια πολυ δυσκολο να γινει μιας και κανονικά θα ηθελε ξυλωμα και η μαρμαροποδια και πολυ φασαρία.

https://www.monoiso.gr/aniousa-ygrasia/

Εσενα δεν ειναι ανιουσα ακριβως μιαε και προερχεται απο το μπαλκονι. Εγω με αντίστοιχο πρόβλημα εκανα σκεπη

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Ρε παιδιά μια συμβουλή γιατί έχω βαρεθεί με αυτήν την κατάσταση.

Κάθε χρόνο αναγκάζομαι και επιδιορθώνω τους τοίχους πλησίον των κουφωμάτων σε 2 κρεβατοκάμαρες . Τα φτιάχνω το καλοκαίρι, ξαναφουσκώνουν τα χρώματα τον χειμώνα και πάλι από την αρχή. ΄Εχω ελέγξει και από έξω δεν έχω εισροή νερού. Μέσα έχει υγρασία υπό μορφή σταγόνων στα τζάμια των κουφωμάτων. Δεν βοηθάει που είναι βορινά και δεν τα βλέπει ποτέ ο ήλιος.  Για αυτό θα δείτε και ενδείξεις από σημεία με μούχλες (μένει να τα καθαρίσω). Υπάρχει και αφυγραντήρας. Υπάρχει κάτι πιο μόνιμο ως λύση από το ξύσιμο, τρίψιμο, αστάρι, βάψιμο;

Εδώ φωτογραφίες που έχω ξύσει τα φουσκωμένα χρώματα:

κλικ για να μεγαλώσουν

IMG20210822190622.jpg IMG20210822190631.jpg IMG20210822190645.jpg
IMG20210822190713.jpg IMG20210822190720.jpg

 

Διάβασα τις ερωταπαντήσεις. Από κάτω ακριβώς, στον πρώτο, είναι χτισμενο το σημείο ή έχει κάποια εσοχή; Μήπως υπάρχει βρύση στο μπαλκόνι και "χάνει" η σωλήνωση;

Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις και είναι κι εύκολο, είναι να στοκάρεις το αρμοκάλυπτρο που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία, στο κάτω μέρος του, στο πάτωμα. Αν έχει κενό εκεί, ίσως περνάει νερό ή και κρύος αέρας προς τα μέσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Διάβασα τις ερωταπαντήσεις. Από κάτω ακριβώς, στον πρώτο, είναι χτισμενο το σημείο ή έχει κάποια εσοχή; Μήπως υπάρχει βρύση στο μπαλκόνι και "χάνει" η σωλήνωση;

Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις και είναι κι εύκολο, είναι να στοκάρεις το αρμοκάλυπτρο που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία, στο κάτω μέρος του, στο πάτωμα. Αν έχει κενό εκεί, ίσως περνάει νερό ή και κρύος αέρας προς τα μέσα.

Τι είναι το αρμοκάλυπτρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...