Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

37 λεπτά πριν, Doubt είπε

4 πόντους και στο ύψος και στο πλάτος;

4 πόντους ύψος 2.5 πόντους πλάτος 

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Καλησπέρα παιδιά. Άνοιξα στο μπάνιο (όχι εγώ ο μάστορας) ένα παράθυρο για μπάνιο και το έκανε ελαφρώς μεγαλύτερο από ότι το κούφωμα. 4 πόντους για την ακρίβεια. Το κούφωμα μπορεί να στερέωθει και να καλυφθεί το κενό με αφρό πολυουρεθανησ χαμηλής διόγκωσης? Έχει κάποιος καμία ιδέα? Ρωτάω γιατί για να βιδωθεί απευθείας πάνω στο τούβλο πρώτα δεν φθάνουν οι βίδες (εννοώ τώρα που μπήκε σοβας - πλακακι η απόσταση της κασας του κουφώματος είναι κυριως στο ύψος του σοβά). 

Γιατι να μη φτανουν υπαρχουν τεραστιες βιδες. Οσο για το κενο χρειαζεται ισως το μισο κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Το κούφωμα μπορεί να στερέωθει και να καλυφθεί το κενό με αφρό πολυουρεθανησ χαμηλής διόγκωσης? Έχει κάποιος καμία ιδέα?

Στο πρώτο, κατηγορηματικά όχι. 

Σε ό, τι αφορά το δεύτερο, έχεις ακούσει ποτέ τον όρο "ψευτόκασα"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

4 πόντους ύψος 2.5 πόντους πλάτος 

παρε 1-2 ytong αναλογα με το παχος του τοιχου  κόψε φέτες  και κολλατες  να  κάνεις την κασα οσο πρέπει Τα κενα με αφρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ αλλά δεν κάνει ακριβώς διαχωρισμό η κουρτίνα. Ενώ το άλλο σου δίνει έστω την αίσθηση του τοίχου.

σίγουρα Αλλά ζήτησες κατι ελαφρύτερο από το  hardboard  και έβαλα το ελαφρύτερο (κουρτίνα)  Τώρα αν εχεις υπολογισει διατάσεις και βάρος υλικών που έχεις κατά νου θα πρέπει να το γράψεις :) Τωρα μια κατασκευη με ψαθα σε στυλ τελαρου ? ψαθί ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν είναι ο συνηθισμένος πάγκος από μοριοσανίδα, δεν έχει πρόβλημα.

1nLMs-Y3ZOcdPDKnUDWmsPZrw2W6wZNGysBjGk2P

 

Χρειάζεται προσπάθεια για να του κάνεις έστω την παραμικρή ζημιά, το να πέσει πάνω ένα πλακάκι δεν είναι τίποτα.

Μάλλον έχεις δίκιο για το υλικό του πάγκου

Απλώς βγάλαμε τα πλακάκια από το πατρικό μου και έτσι όπως έφευγαν και έπεφταν μερικά, έλεγα ότι εάν υπήρχε πάγκος εκεί κουζίνας, θα του είχε κάνει ζημιά

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, μάλλον θα προσπαθήσω να τα βάψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μια συμβουλή γιατί έχω βαρεθεί με αυτήν την κατάσταση.

Κάθε χρόνο αναγκάζομαι και επιδιορθώνω τους τοίχους πλησίον των κουφωμάτων σε 2 κρεβατοκάμαρες . Τα φτιάχνω το καλοκαίρι, ξαναφουσκώνουν τα χρώματα τον χειμώνα και πάλι από την αρχή. ΄Εχω ελέγξει και από έξω δεν έχω εισροή νερού. Μέσα έχει υγρασία υπό μορφή σταγόνων στα τζάμια των κουφωμάτων. Δεν βοηθάει που είναι βορινά και δεν τα βλέπει ποτέ ο ήλιος.  Για αυτό θα δείτε και ενδείξεις από σημεία με μούχλες (μένει να τα καθαρίσω). Υπάρχει και αφυγραντήρας. Υπάρχει κάτι πιο μόνιμο ως λύση από το ξύσιμο, τρίψιμο, αστάρι, βάψιμο;

Εδώ φωτογραφίες που έχω ξύσει τα φουσκωμένα χρώματα:

κλικ για να μεγαλώσουν

IMG20210822190622.jpg IMG20210822190631.jpg IMG20210822190645.jpg
IMG20210822190713.jpg IMG20210822190720.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

@liakjim θα απαντήσω με το τετριμμένο : καλός και συχνός αερισμός.

Ναι καταλαβαίνω τι λες και το γνωρίζω ότι είναι απαραίτητο αλλά δεν είναι πάντα εύκολο ειδικά όταν ξυρίζει ο βοριάς τον χειμώνα μιας και το σπίτι είναι σε λόφο και εκτεθειμένο.

Ή αν είναι βροχερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

αλλά δεν είναι πάντα εύκολο ειδικά όταν ξυρίζει ο βοριάς τον χειμώνα μιας και το σπίτι είναι σε λόφο και εκτεθειμένο.

Ακριβώς για αυτό στο έγραψα. Τετριμμένο αλλά όχι πάντοτε εφικτό. 

Δεν μου λες : τα θερμαντικά σώματα που υπάρχουν στα δωμάτια (όπως αυτό στην τελευταία φωτογραφία), δουλεύουν συχνά; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ρε παιδιά μια συμβουλή γιατί έχω βαρεθεί με αυτήν την κατάσταση.

Κάθε χρόνο αναγκάζομαι και επιδιορθώνω τους τοίχους πλησίον των κουφωμάτων σε 2 κρεβατοκάμαρες . Τα φτιάχνω το καλοκαίρι, ξαναφουσκώνουν τα χρώματα τον χειμώνα και πάλι από την αρχή. ΄Εχω ελέγξει και από έξω δεν έχω εισροή νερού. Μέσα έχει υγρασία υπό μορφή σταγόνων στα τζάμια των κουφωμάτων. Δεν βοηθάει που είναι βορινά και δεν τα βλέπει ποτέ ο ήλιος.  Για αυτό θα δείτε και ενδείξεις από σημεία με μούχλες (μένει να τα καθαρίσω). Υπάρχει και αφυγραντήρας. Υπάρχει κάτι πιο μόνιμο ως λύση από το ξύσιμο, τρίψιμο, αστάρι, βάψιμο;

Εδώ φωτογραφίες που έχω ξύσει τα φουσκωμένα χρώματα:

κλικ για να μεγαλώσουν

IMG20210822190622.jpg IMG20210822190631.jpg IMG20210822190645.jpg
IMG20210822190713.jpg IMG20210822190720.jpg

 

Πρέπει η μούχλα να σκοτωθεί πριν βαφτεί ο τοίχος, εγώ χρησιμοποιώ Klinex κατά της μούχλας την μαύρη, απλά ψεκάζεις και την εξαφανίζει χωρίς τρίψιμο. Μετά ξεκινάς διαδικασία βαψίματος με καλής ποιότητας αντιμουχλικό χρώμα, επίσης το αστάρι και αυτό ειδικό για μούχλα.

Τα παραπάνω σαν οικονομική λύση και σε περίπτωση που δεις μούχλα ψεκάζεις άμεσα με το σπρέι πριν επεκταθεί,  έτσι γλιτώνεις από το καλοκαιριάτικο βάψιμο.

Αυτά από την εμπειρία μου σε δωμάτιο που κάθε χειμώνα έπιανε μούχλα από υδρατμούς & διαφορά εσωτερικής με εξωτερικής θερμοκρασίας.

Σίγουρα τα κουφώματα σου δεν είναι καλής ποιότητας οπότε ρίχνεις και μία ματιά για ενεργειακά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...