Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Alejandro είπε

Τότε πρέπει να λύσεις το πλαϊνό μπράτσο για να ανοίξει εντελώς το φύλλο. Πιθανότατα θα χρειαστεί να ξεβιδώσεις τους μεντεσέδες.

Είναι δύσκολη η πρόσβαση, προσπαθώ να καταλάβω πως το βάλανε! Το ψάχνω, ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Το κόψιμο της πόρτας πρέπει να είναι καθαρό, δηλαδή να μην αφαιρέσει "μυτουλες" κατά το κόψιμο απο την πόρτα, αυτό επιτυγχάνεται μονο με πλάνη εστω και αν έχει προηγηθεί κόψιμο με άλλο εργαλείο όπως δισκοπρίονο.

Αυτό που πρέπει να προσέξες με οποιοδήποτε εργαλείο προσπαθήσεις να την κόψεις είναι να δεις αν υπάρχουν καρφιά και αν ναι να τα αφαιρέσεις.

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι οι πόρτες δεν είναι μασίφ δηλαδή έχουν οριο στο κόψιμο μπορείς να κόψεις 1-2 πόντους

Εκτός αν μιλάμε με για πόρτες εικοσαετίας

Μιλάμε για πόρτες 40+ ετίας (άρα δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις φινιρίσματος) αλλά πιθανότατα είναι όπως το λές (δεν είναι μασίφ).

Καταλαβαινω αυτό που λες για τις "μυτούλες" αλλά αυτό μπορώ να το ελέγξω/φτιάξω.

Θα δοκιμάσω με πλάνη όπως προτείνετε.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, bill999r είπε

Μια απ' τα ίδια.... Με εψησε ο @papoys1

Μετράω κεφάλια και θα περάσω τη Δευτέρα να εισπράξω ποσοστά.:P

Εν τω μεταξύ εκμεταλευτείτε την ευκαιρία.Πολύ καλό εργαλείο σε καλή τιμή.☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουμε και λεμε και λεμε και εχουμε που λεγα και οι αρχαοι ημων προγονοι

πιθανοτερο ειναι να μην το βαψω εγω (υπνοδωματιο 3,20 Χ 3,80) γιατι ναι μεν τσουκου θα το κανω αλλα δεν  ξερω αν θα βγει το ιδιο αποτελεσμα,   αρα παιρνω χρωματα, και θα πρεπει να βρω καποιον μπογιατζη 

παραθετω και τις φωτο ωστε να ρωτησω τι να παρω εκτος του χρωματος που αναθεμαμε πως θα το αποφασισω  τι να παρω λοιπον ωστε εφοσον ειναι εφικτο να μην ξαναεχω τετοια θεματα οπως στις φωτο

στην φωτο που εχει σκασει ο τοιχος εσκαγε η πλαινη μερια της ντουλαπας  η οποια δεν κολαγε στον τοιχο   επισης οπως κοιτας την φωτο  η δεξια μερια του τοιχου κοιταει παρνηθα, για την φωτο με τις μουχλες-μυκητες, ωραια να το καταλαβω οτι ειχε και σε ενα σημειο πισω απο κρεβατι οπου λογο οτι ειχε μια ξυλινη μεγαλη πλατη δεν επερνε καθολου αερα ,αλλα στην μπαλκονοπορτα δεν το καταλαβαινω

thank u ps οι φωτο παραβγηκανε μεγαλες αγνοω το γιατι

20181224_143711.jpg

20181227_165034.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Simon_says είπε

εχουμε και λεμε και λεμε και εχουμε που λεγα και οι αρχαοι ημων προγονοι

πιθανοτερο ειναι να μην το βαψω εγω (υπνοδωματιο 3,20 Χ 3,80) γιατι ναι μεν τσουκου θα το κανω αλλα δεν  ξερω αν θα βγει το ιδιο αποτελεσμα,   αρα παιρνω χρωματα, και θα πρεπει να βρω καποιον μπογιατζη 

παραθετω και τις φωτο ωστε να ρωτησω τι να παρω εκτος του χρωματος που αναθεμαμε πως θα το αποφασισω  τι να παρω λοιπον ωστε εφοσον ειναι εφικτο να μην ξαναεχω τετοια θεματα οπως στις φωτο

στην φωτο που εχει σκασει ο τοιχος εσκαγε η πλαινη μερια της ντουλαπας  η οποια δεν κολαγε στον τοιχο   επισης οπως κοιτας την φωτο  η δεξια μερια του τοιχου κοιταει παρνηθα, για την φωτο με τις μουχλες-μυκητες, ωραια να το καταλαβω οτι ειχε και σε ενα σημειο πισω απο κρεβατι οπου λογο οτι ειχε μια ξυλινη μεγαλη πλατη δεν επερνε καθολου αερα ,αλλα στην μπαλκονοπορτα δεν το καταλαβαινω

thank u ps οι φωτο παραβγηκανε μεγαλες αγνοω το γιατι

20181224_143711.jpg

20181227_165034.jpg

 Ο τοίχος σου θέλει τρίψιμο αντιμουχλικό αστάρωμα με αστάρι νεφτιού και βάψιμο. Στην δεύτερη φωτογραφία αν κατάλαβα καλά είναι η μπαλκονόπορτα; κλασικό σημείο θερμογέφυρας τα ίδια πράγματα με πριν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

πρωτα απο ολα  να αρχισουμε απο τα ευχαριστα. Ειναι μαυριλες (μύκητες) και οχι κιτρινιλες. Τουλαχιστον ετσι τις βλεπω! Λογικα τοιχος βορινος χωρις μόνωση. (Μαντεύω αλουμινια παντου και full καλοριφερ). Αρα εσωτερικη υγρασια. Καλο καθαρισμα με αντιμουχλικο 2 ή 3 χερια. το παιρνεις απο χρωματοπολειο οχι απο SM. το απλώνεις οπως το χρωμα το αφήνεις μια μερα να "δουλεψει" και το καθαριζεις με vetex. Στεγνωνει καλα ο τοιχος τον τριβεις,(γυαλόχαρτο λεπτο) Ασταρι νερου στο σημειο 2 χερια τουλαχιστον και χρωμα. Για χρωμα κοιτας κατι που να μην εχει πορους ωστε να μην πιανει ευκολα μύκητες. Εγω σε καποια σημεια που ειχα εβαλα easyclean της Kraft. και το ακρυλικο ή το μονωτικό και χρωμα θα εκανε δουλεια αλλα μυρίζουν εντονα μεσα μεχρι να στεγνωσουν. Υπαρχουν και καποια που λενε οτι ειναι αντιμουχλικα. Προσωπικα δεν τα ξερω. Οτι ειναι να κανεις παντως οχι τωρα. Δεν θα σου στεγνωσει ευκολα λογω καιρου. με αυτα δεν ειναι οτι δε θαξαναβγαλει γιατι ειναι υγρασια απο ατμους που υγροποιουνται μεσα στα δωματια, απο διαφορα θερμοκρασιας. Θα μπορεις ομως να τα καθαριζεις πιο ευκολα, χωρις να γινονται μαυριλες.

οτι ειναι μαυριλες ειναι  μυκητες δηλαδη- αμα ηταν κιτρινες τι θα σημενε ? ναι τοιχος βορινος χωρις μονωση,  βηχεις στον 2ο και ακουγεσε στον 3ο ανετα που λει ο λογος- δυο μπαλκονοπορτες εχει το σπιτι μια μικρη του υπνοδωματίου  και μια λιγο μεγαλυτερη της σαλονοκουζινας, τι ενοεις αλουμινια παντου δεν καταλαβα , το καλοριφερ εχει να ανοιξει τουλαχιστον πενταετια ,ως θερμανση χρησιμοποιω το κλασικο με τις γλαστρες και τα ρεσω

Spoiler

στη δευτερη φοτο δεν καταλαβα. Αυτο που φαίνεται ειναι πολυουρεθάνη; Αναμεσα σε τοιχο και κασα; 

το πλαισιο του αλουμινιου της μπαλκονοπορτας ειναι και οι μαυριλες μυκητες ,δεν μπορω να καταλαβω τι βλεπεις στην φωτο και βλεπεις πολυερεθανη  ,οχι καμια σχεση παντως

Spoiler

Ο τοίχος σου θέλει τρίψιμο αντιμουχλικό αστάρωμα με αστάρι νεφτιού και βάψιμο. Στην δεύτερη φωτογραφία αν κατάλαβα καλά είναι η μπαλκονόπορτα; κλασικό σημείο θερμογέφυρας τα ίδια πράγματα με πριν 

 ναι η μπαλκονόπορτα ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, divo είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

  @stelios18120   αυτους δεν τους ειχα ξανακουσει....Παναγια μου τι τιμες ειναι αυτες?🤑🤑🤑🤑

Είναι άκρως επαγγελματική σειρά και εργαλεία 😁

 

Είναι αυτό που λέμε ότι πληρώσεις παίρνεις 😊😎😉

 

Ποιότητα 100% (για εμένα πχ που τα εργαλεία είναι το παν για την δουλειά μου,αξίζει να επενδύσεις σε αυτά)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fastnq2 είπε

Πήγα και εγώ μπας βρω τροχό αλλά βρε φουκαρά 7 το απόγευμα δεν ήξερες δεν ρώταγες. Παίζει και 10 το πρωί να μην είχε.

Τελικά τον πήρα και εγώ χτες το μεσημεράκι.Η πλάκα είναι ότι την ώρα που πήγαινα στο lidl Γέρακα ένας (μπας και είναι από δω μέσα να ξέρω :D) έφευγε με ένα παπί που στο πίσω μέρος της σέλας είδε δέσει όχι έναν αλλά τρεις λέμε.Είχε μερικά κομμάτια ακόμη  αλλά δεν ξέρω τι είχε μείνει μέχρι το βράδυ.

 

10 ώρες πριν, Simon_says είπε

εχουμε και λεμε και λεμε και εχουμε που λεγα και οι αρχαοι ημων προγονοι

πιθανοτερο ειναι να μην το βαψω εγω (υπνοδωματιο 3,20 Χ 3,80) γιατι ναι μεν τσουκου θα το κανω αλλα δεν  ξερω αν θα βγει το ιδιο αποτελεσμα,   αρα παιρνω χρωματα, και θα πρεπει να βρω καποιον μπογιατζη 

παραθετω και τις φωτο ωστε να ρωτησω τι να παρω εκτος του χρωματος που αναθεμαμε πως θα το αποφασισω  τι να παρω λοιπον ωστε εφοσον ειναι εφικτο να μην ξαναεχω τετοια θεματα οπως στις φωτο

στην φωτο που εχει σκασει ο τοιχος εσκαγε η πλαινη μερια της ντουλαπας  η οποια δεν κολαγε στον τοιχο   επισης οπως κοιτας την φωτο  η δεξια μερια του τοιχου κοιταει παρνηθα, για την φωτο με τις μουχλες-μυκητες, ωραια να το καταλαβω οτι ειχε και σε ενα σημειο πισω απο κρεβατι οπου λογο οτι ειχε μια ξυλινη μεγαλη πλατη δεν επερνε καθολου αερα ,αλλα στην μπαλκονοπορτα δεν το καταλαβαινω

thank u ps οι φωτο παραβγηκανε μεγαλες αγνοω το γιατι

20181224_143711.jpg

20181227_165034.jpg

Μία παρατήρηση σχετικά με την πρώτη φωτογραφία επειδή βλέπω μαυρίλα στη γωνία και όχι σε όλη την πλευρά του τοίχου.Έχεις εκεί συρόμενη μπαλκονόπορτα ενδιάμεσα από τον τοίχο;;;;;;

Αν ναι ποτέ να μην την πλένεις ή να της ρίχνεις νερό από την εξωτερική πλευρά γιατί τα νερά από το αυλάκι αλουμινίου στο κάτω μέρος που σέρνει κινούνται (ενδιάμεσα του τοίχου) και καταλήγουν στη γωνία που είναι η υγρασία.Εκεί συνήθως δεν φτάνει το μάρμαρο η λάσπη που τοποθετείται και η βέργα που σέρνει το αλουμίνιο, κάνει  λακούβα , τα νερά καταλήγουν εκεί μη έχοντας που αλλού να πάνε απορροφούνται από τους τοίχους με αποτέλεσμα να βγαίνει και προς τα μέσα η υγρασία.

Το λέω γιατί βλέπω χαμηλά πολύ μαυρίλα στον τοίχο και όσο ανεβαίνει χάνεται.Σημάδι κίνησης της υγρασίας από νερό σε ένα τοίχο.Αν όντως υπάρχει μπαλκονόπορτα ποτέ νερό.Καθάρισμα να ένα βρεγμένο και στραγγισμένο πανί.☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Μία παρατήρηση σχετικά με την πρώτη φωτογραφία επειδή βλέπω μαυρίλα στη γωνία και όχι σε όλη την πλευρά του τοίχου.Έχεις εκεί συρόμενη μπαλκονόπορτα ενδιάμεσα από τον τοίχο;;;;;;

Αν ναι ποτέ να μην την πλένεις ή να της ρίχνεις νερό από την εξωτερική πλευρά γιατί τα νερά από το αυλάκι αλουμινίου στο κάτω μέρος που σέρνει κινούνται (ενδιάμεσα του τοίχου) και καταλήγουν στη γωνία που είναι η υγρασία.Εκεί συνήθως δεν φτάνει το μάρμαρο η λάσπη που τοποθετείται και η βέργα που σέρνει το αλουμίνιο, κάνει  λακούβα , τα νερά καταλήγουν εκεί μη έχοντας που αλλού να πάνε απορροφούνται από τους τοίχους με αποτέλεσμα να βγαίνει και προς τα μέσα η υγρασία.

Το λέω γιατί βλέπω χαμηλά πολύ μαυρίλα στον τοίχο και όσο ανεβαίνει χάνεται.Σημάδι κίνησης της υγρασίας από νερό σε ένα τοίχο.Αν όντως υπάρχει μπαλκονόπορτα ποτέ νερό.Καθάρισμα να ένα βρεγμένο και στραγγισμένο πανί.☺️

στην πρωτη φωτο ειναι το σημειο οπου ηταν η ντουλαπα στην δευτερη-απο κατω φωτο ειναι όντος η συρομενη μπαλκονοπορτα ,οι μυκητες ειναι σε ολη την καθετη πλευρα της μπαλκονοπορτας  και μονο σε αυτην της την πλευρα, ουτε πανω ουτε στην αριστερη πλευρα της εβγαλε της εβγαλε μυκητες αλλα για αυτο θα εχουν τους λογους τους φανταζομαι , όντος τα καλοκαιρια επερνα το λαστιχο εριχνα αβερτα νερο σαν χαρουμενο παλικάρι  :)  οποτε οκ κομενο το λαστιχο

Spoiler

α) η μαυριλα ειναι μυκητες και εσωτερικη υγρασια η κιτρινίλα ειναι νερό που ερχεται απο εξω ή απο κατω αν εισαι σε ισόγειο και ποτίζει το τοιχο εσωτερικα πρωτα. Αυτο δυσκολα το φτιαχνεις και θελει δουλεια και καλο στεγνωμα.

β) Α οκ οποτε μια απο τα ιδια για τη μπαλκονοπορτα. Ετσι όπως ηταν μαζεμενη η μαυριλα νομιζα οτι ηταν υπολοιπα πολυουρεθανης που δεν ειχαν στοκαριστει ή που τα πεταξε η υγρασια 🤨. Εκει μπορεις να κανεις το εξης για να ησυχασεις μια για παντα. Ετσι δε θα μεταφέρετε και το ψυχος απο τα αλουμινια, στο τοιχο. Ανοιγεις ενα αυλακι περιμετρικα της κασας 1Χ1και το γεμιζεις με πολυουρεθανικη μαστιχη αθανατο υλικο και βαφεται. Το ελαττωμα του ειναι η τιμη απο τη μια και οτι αν πεσει στα χερια βγαινει με ασετον.

μπορεις να χρησιμοποιήσεις και ασταρι διαλυτη οπως σου ειπαν παραπανω. Εγω παντως το εχω κοψει εδω και χρόνια σε εσωτερικους χώρους. Τα προιοντα νερου, ασταρια και γαλακτώματα, πλεον ειναι εφάμιλλα του διαλυτη σε εφαρμογη και αποτελεσματικοτητα και προπαντος αοσμα. Στη χειρότερη αν θελω κατι πιο δυνατο απο ασταρι γιατι ο τοιχος ειναι σαθρος, παιρνω γαλάκτωμα με 10% αραίωση με νερο.

Πάντως γενικα ενας αφυγραντήρας θα σου εκανε δουλεια καλη. ισως θα επρεπε να το σκεφτεις. Αυτα ολα ειναι προχειρες και μικρης διαρκειας λυσεις. Δεν ξερω αν ειναι δικο σου το σπιτι ή εισαι με νοίκι. Αν ειναι δικο σου νομιζω οτι εχει επιχορηγουμενα προγραμματα θερμομονωσης για σωστη δουλεια.

α) κατανοητών 

β)φαινετε μαζεμενη γιατι τραβηξα φωτο μονο το συγκεκριμενο σημειο για να φενονται καλυτερα οι μυκητες ,μυκητες εχει σε ολη ΜΟΝΟ την πλευρα οπου φενονται στην φωτο ουτε στην πανω εχει δηλαδη ουτε στην αριστερη πλευρα της μπαλκονοπορτας αλλα και για αυτο φανταζομαι θα εχει τον λογο του, τι διαλυτες και γαλακτωματα το insight θα φτιαξω? :D  χουμορ ,περα απο την πλακα αυτα για τον καλο μπογιατζη να υποθεσω οτι ειναι αυτονοητα? τωρα αφυργραντηρας κλιματιστικο θα νε  δεν ξερω οταν  ερθει η ωρα μετα το βαψιμο δηλαδη θα δω τι θα κανω,  και για τα προγραματα θερμομονωσης  ποιον να ρωτησω να τα ξερει καλα και να μου τι και πως  χωρις να ψαχνομαι?

Spoiler

? ? ?

https://www.youtube.com/watch?v=rwzAaaZjaR4

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από τα lidl για ψώνια σήμερα και είδα το τροχό και τη φρέζα και τα πήρα. (btw στο κατάστημα στη Λ. Αθηνών δίπλα στη Βιαμαξ ο τροχός δεν υπήρχε, τον πήτρα από άλλο κατάστημα).

Θα τον δοκιμάσω το ΣΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, divo είπε

βρηκα αυτο αλλα επειδη αυτα πανε συνηθως μεσω τραπεζης θα ελεγα να αρχισεις απο εκει, για οτι αφορα προγραμματα. 

Αν ησουνα Δυτικη Ελλαδα θα σου ελεγα αμεσα. Τωρα για Αττικη, δεν ξερω αν κανουν δουλειες εδω. εχεις καποιο μεγαλο χρωματοπολειο που να ειναι γνωστος σου?

στο λινκ σου ειδα μεταξυ αλλων αυτο, (Τέτοιες εργασίες είναι σίγουρα η μόνωση ταράτσας η εξωτερική θερμομόνωση και η αλλαγή των κουφωμάτων) εγω ειμαι στον 2ο οροφο τα κουφωματα ενοοει μαλλον τα αλουμιλινια τις μπαλκονοποτρτες αλλα αυτες δεν εχουν κατι γιατι να τα αλλαζαν  καλα την εξωτερικη θερμομονωση θα την κανουν μονο για 60 τετρ διαμερισμα? επισης αυτο με την επιδοτηση αν πχ οι οποιες εργασιες κοστιζουν 5000 ευρω απλα θα μου επιδοτησουν ενα ποσο και τα υπολοιπα θα τα πληρωνω σε δοσεις στην τραπεζα,αν ναι τοτε πολυ δυσκολο το βλεπω εγω δεν εχω μπει στον νομο κατσελη ακομα if u know what i mean ,Επισης ενα απο τα κριτηρια λεει  Έχει καταταχθεί βάσει ενεργειακού πιστοποιητικού σε κατηγορία χαμηλότερη ή ίση της “Δ”  10 χρονων πολυκατοικια και θα ειναι σε τετοια κατηγορια που για να το βαλουν ως κριτηριο πρεπει να ειναι σε πολυ κακη κατασταση το κτιριο, τι τα αναλυεις θα μου πεις και σωστο απλα ετσι τα λεω το σημαντικο ειναι αυτο με την επιδοτηση αν με βαλουν ντε και καλα το υπολοιπο ποσο να το πληρωσω στην τραπεζα οχι μονο δεν θα το δεχτει αλλα και εγω δεν μπορω να κανω τετοιες δεσμευσεις και προφανως δεν λεω α ελα κρατος φτιαξε μου το σπιτι τσαμπα μην παρεξηγηθω

οχι δεν εχω καποιον γνωστο απο μεγαλο χρωματοπωλείο  

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...