Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα μολις ειδα οτι ο φιλος hp8 αλλαξε το μηνυμα και γραφει οτι δεν κανει, αρχικα ειχε γραψει οτι κανει. Οποτε θα αγορασω εναν καινουριο που να ειναι κομιτατερ (μαλλον θα παρω τον παλιο μαζι). 

Σας ευχαριστω πολυ ολους που ασχοληθηκατε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, lector είπε

Καλημερα σε ολους. Εχω μια (ισως χαζη) απορια στην οποια θα μπορουσε να με βοηθησει καποιος ηλεκτρολογος ή καποιος με εμπειρια σε ηλεκτρολογικες εργασιες.

Υπαρχει στο σπιτι ενας διπλος διακοπτης για φωτα, ο ενας αναβοσβηνει τη λαμπα του μπανιου και ο αλλος μια εξω απο το μπανιο, και θελω να τοποθετησω καινουριο.

Ο υπαρχων ειναι στην πρωτη εικονα και ο νεος στη δευτερη.
Θα μπορουσε να μου πει καποιος σε ποιες υποδοχες ακριβως θα πρεπει να συνδεσω τα καλωδια απο τον τοιχο ωστε να λειτουργουν σωστα οι δυο διακοπτες (ο καθενας να αναβοσβηνει την καθε λαμπα). Καποιες δοκιμες που εκανα δε λειτουργησαν, ή δε θα δουλευε τιποτα, ή θα αναβοσβηναν και οι δυο λαμπες μαζι με οποιοδηποτε διακοπτη κλπ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

2021-08-29_133231.png

2021-08-29_133306.png

Καλησπέρα.

Αν κατάλαβα καλα εχεις 2 λάμπες με έναν διπλό διακόπτη (2 πλήκτρα) και θέλεις να τον αλλάξεις με τον κάτω.

Σε αυτη την περιπωση βαζεις μια γέφυρα μεταξυ L κατω διακόπτη και συνδεεις εκει το μαύρο και τις επιστροφές (κοκκινα) στο νο 1.

Υποθετικά οτι ο κατω διακόπτης δεν ειναι αλερετούρ δηλαδή δεν αλλαζει η κατάσταση στην 2η εξοδο οταν κλεισεις την 1η. Αλλιώς μια χαρα κανει ο διακόπτης.

Προσοχη στο ρεύμα μονο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O διακόπτης που έχεις είναι ουσιαστικά 2 αλερετούερ στο πακέτο του 1 (δεν έχω ξαναδεί τέτοιον ποτέ)

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕ "ΚΑΝΕΙ" , δη δεν είναι αυτό που θες (είναι κάτι παραπάνω για την ακρίβεια)

αλλά από όσο κατλαβαίνω βάζοντας γέφυρα (αν τα "L" δεν επικοινωνούν από μέσα έτσι κι αλλιώς) όπως προτάθηκε παρπαάνω μπροείς να χρησιμοποιήσεις τον κάθε αλερετουρ σαν απλο διακόπτη

το παρακάτω λογικά (αν καταλαβαίνω καλά τα γράμματα πάνω) πρέπει να δουλευει (απλά όταν είναι κλειστο το φως η επαφή 1 θα είναι υπο τάση της φάσης.

Αν το είχα εγώ θα το δοκίμαζα (μάλλον θα το δικόματα με πολύμετρο πρώτα να συγκουρευτώ ότι το έχω κατλαβει σωστα) αλλά επειδή από όσο καταλαβαίνω δεν έχεις την ίδια "άνεση" με αυτά , πήγαινε να στον αλλάξουν.

Αν δεν στον αλλάξουν έχεις κάποιον να στο επαληθευσει με πολύμετρο?

Capture00.jpg

 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DrLo είπε

O διακόπτης που έχεις είναι ουσιαστικά 2 αλερετούερ στο πακέτο του 1 (δεν έχω ξαναδεί τέτοιον ποτέ)

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕ "ΚΑΝΕΙ" , δη δεν είναι αυτό που θες (είναι κάτι παραπάνω για την ακρίβεια)

αλλά από όσο κατλαβαίνω βάζοντας γέφυρα (αν τα "L" δεν επικοινωνούν από μέσα έτσι κι αλλιώς) όπως προτάθηκε παρπαάνω μπροείς να χρησιμοποιήσεις τον κάθε αλερετουρ σαν απλο διακόπτη

το παρακάτω λογικά (αν καταλαβαίνω καλά τα γράμματα πάνω) πρέπει να δουλευει (απλά όταν είναι κλειστο το φως η επαφή 1 θα είναι υπο τάση της φάσης.

Αν το είχα εγώ θα το δοκίμαζα (μάλλον θα το δικόματα με πολύμετρο πρώτα να συγκουρευτώ ότι το έχω κατλαβει σωστα) αλλά επειδή από όσο καταλαβαίνω δεν έχεις την ίδια "άνεση" με αυτά , πήγαινε να στον αλλάξουν.

Αν δεν στον αλλάξουν έχεις κάποιον να στο επαληθευσει με πολύμετρο?

Capture00.jpg

 

 

Εχω πολυμετρο, αν καταλαβα καλα να κανω το εξης:
Δοκιμαζω με το πολυμετρο αν επικοινωνουν τα 2 γκρι (που σημαινει οτι βαζω τους 2 ακροδεκτες εκει και θα πρεπει να κανει μπιπ), διαφορετικα αν δεν επικοινωνουν τα γεφυρωνω με ενα κομματι καλωδιο και μετα συνδεω τα κοκκινα μαυρα οπως εχεις υποδειξει;
Σωστα τα ειπα για ασχετος; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, lector είπε

Εχω πολυμετρο, αν καταλαβα καλα να κανω το εξης:
Δοκιμαζω με το πολυμετρο αν επικοινωνουν τα 2 γκρι (που σημαινει οτι βαζω τους 2 ακροδεκτες εκει και θα πρεπει να κανει μπιπ), διαφορετικα αν δεν επικοινωνουν τα γεφυρωνω με ενα κομματι καλωδιο και μετα συνδεω τα κοκκινα μαυρα οπως εχεις υποδειξει;
Σωστα τα ειπα για ασχετος; 😁

ναι, αυτό εννοιύσα. υπέθεσα ότι δε θα επικοινωνούν γι αυτό έχει 2η επαφή σε κάθε L αλλά μπορεί να τις έχεις απλά για άνάλογα από που έρχεται το καλώδιο

και δοκιμασε τα 2 μισά αν ανοιγοκλείνοντας των κάθε διακοπτη ανοικογκλείνει πχ η επαφή μεταξύ του αντίστοιχου μαυρου και κοκκινου

δες επίσης αν επικοινωνούν οι δυο L τρύπες (πχ η πάνω που έχει το μαυρο και αυτή με το γκρί. Στο σκίτσο μου υπεθεσα ότι πραγικά η ίδια επαφή.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παλι το καταλαβαίνω αλλιώς.

Βλεπω σύνδεση μεταξυ L και 2 και 2 κανονικα ανοιχτες επαφες Ν.Ο.

Αν ο διακόπτης εχει 2πλο πλήκτρο και θελεις να τον λειτουργήσεις σαν απλο ορίστε πως θα πρεπει να τον συνδέσεις. Αν εχεις πολυμετρο βαλτο στο buzzer και τσέκαρε την συνδεσμολογία πριν την εφαρμόσεις.

ΥΓ Τυπικά η γέφυρα μπορει να ειναι και μεταξυ των νούμερων 2, στο σχεδιο φαίνεται οτι ειναι κοινά με το καθε L

2021-08-29_133306.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω παλι το καταλαβαίνω αλλιώς.

Βλεπω σύνδεση μεταξυ L και 2 και 2 κανονικα ανοιχτες επαφες Ν.Ο.

Αν ο διακόπτης εχει 2πλο πλήκτρο και θελεις να τον λειτουργήσεις σαν απλο ορίστε πως θα πρεπει να τον συνδέσεις. Αν εχεις πολυμετρο βαλτο στο buzzer και τσέκαρε την συνδεσμολογία πριν την εφαρμόσεις.

ΥΓ Τυπικά η γέφυρα μπορει να ειναι και μεταξυ των νούμερων 2, στο σχεδιο φαίνεται οτι ειναι κοινά με το καθε L

2021-08-29_133306.jpg

Οχι, εχει 2 πληκτρα (2x on-off) τα οποια θελω να ελεγχουν αντιστοιχα 2 λαμπες. Αν εννοεις αυτο δηλαδη.

1 ώρα πριν, DrLo είπε

ναι, αυτό εννοιύσα. υπέθεσα ότι δε θα επικοινωνούν γι αυτό έχει 2η επαφή σε κάθε L αλλά μπορεί να τις έχεις απλά για άνάλογα από που έρχεται το καλώδιο

και δοκιμασε τα 2 μισά αν ανοιγοκλείνοντας των κάθε διακοπτη ανοικογκλείνει πχ η επαφή μεταξύ του αντίστοιχου μαυρου και κοκκινου

δες επίσης αν επικοινωνούν οι δυο L τρύπες (πχ η πάνω που έχει το μαυρο και αυτή με το γκρί. Στο σκίτσο μου υπεθεσα ότι πραγικά η ίδια επαφή.

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις, θα το δοκιμασω αυτο αυριο απογευμα που θα ειναι μερα και θα μπορω να κατεβασω γενικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, lector είπε

Οχι, εχει 2 πληκτρα (2x on-off) τα οποια θελω να ελεγχουν αντιστοιχα 2 λαμπες. Αν εννοεις αυτο δηλαδη.

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις, θα το δοκιμασω αυτο αυριο απογευμα που θα ειναι μερα και θα μπορω να κατεβασω γενικο.

Τώρα είδα το σκίτσο του Petros Electron που βασικά λέει το ίδιο πράγμα με αυτό που σου είπα εγώ (εγώ απλά καταλαβαίνω ότι η σύνδεση της φάσης έχει δύο επαφές η κάθε πλευρά οπότε δε χρειάζεται να βάλεις 2 καλώδια στη ίδια τρύπα.

Το μόνο σημείο που διαφωνώ με τον Petros, είναι αυτό στο ΥΓ, φάση και 2 δεν είναι κοινά, απλά στο σκίτσο πάνω στο διακόπτη απεικονίζεται ο διακόπτης στη πλευρά του δύο. Ανοιγοκλείνοντας τον θα πηγαίνει είτε στην 1 είτε στη 2. Ίσως κάνω λάθος. Σε κάθε περίπτωση "χαρτογράφησε" τις επαφές με το πολύμετρο και βλέπεις.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Σκουριά δεν μπορεί να έχει αν δεν υπάρχει μέταλλο αλλα κάτι άλλο. 

Έμειναν έξω τον χειμώνα τραπέζια, καρέκλες και εσταξαν.

Μιλάω για μπαλκόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έμειναν έξω τον χειμώνα τραπέζια, καρέκλες και εσταξαν.

Μιλάω για μπαλκόνι.

Wd40 επάνω στο δάπεδο, το αφήνεις 1 λεπτό και μετά τρίψιμο με χαρτοπετσέτα, πανάκι η αλουμινοχαρτο αν επιμένει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2021 στις 1:13 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Απλα με τα ρολα δε το έχω πολυ τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα. Δε ξερω τι φταιει ισως να τα περνάω πολλες φορες αλλα σε video βλεπω που περνανε για σουμαρισμα μετα απο κανα λεπτο ενω εγω αν το κανω αυτο εστω και μετα απο λιγα δευτερολεπτα θα κολλησει και θα γινει σαγρε.

Το χρώμα όταν βάφεις με ρολό πρέπει να έχει καλή ροή ενώ με πινέλο πρέπει να είναι λίγο πιο πηχτό. Επίσης όταν βάφουμε λαδομπογιά  θέλει ρολό με την πολύ κοντή σκληρή τρίχα και όχι το άλλο με τη μακριά μαλακή σαν του πρόβατου που είναι για πλαστικό.

 

Στις 22/8/2021 στις 9:39 ΜΜ, liakjim είπε

Ωραία δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτό το προϊόν. Υπάρχει στα super markets; Διαβάζω στο Σκρουτζ ότι μυρίζει πολύ έντονα. Ισχύει;

Επίσης έχουμε κάποια πρόταση για ασταρι και χρώμα κατά της μούχλας;

Με λίγα λόγια θεωρείς ότι η μούχλα φουσκώνει τα χρώματα; Γιατί δεν έχω τρομερό θέμα με μούχλα, λίγο πιάνει ανάμεσα σε τοίχο και κούφωμα. Στα σημεία που έχει φύγει το χρώμα δεν έχει καθόλου ( εκτός από μια γωνία στο παιδικό).

Οι δύο αυτοί χώροι , όπως και το υπόλοιπο σπίτι, έχει 24/7 τουλάχιστον 21-23C από τότε που πιάνουν τα κρύα μέχρι και την άνοιξη.

Ξεκινάω με τα έντοντα γράμματα. Καταρχήν τα σπίτια θέλουν καλό καθημερινό αερισμό ακόμη και το χειμώνα να στεγνώνουν οι τοίχοι από τις υγρασίες. Το κάνεις ή κάνεις όπως πολλοί που κλείνουν παράθυρα Δεκέμβρη και τα ανοίγουν Άνοιξη με αποτέλεσμα πολλοί τοίχοι να είναι μαύροι;;;;;

Για το βάψιμο καλό ξύσιμο να φύγουν όλα τα σαθρά στοκάρισμα με ακρυλικό στόκο (παρετίνα) ξύσιμο καλό αστάρωμα με αστάρι νερού ακόμη και δύο χέρια και μετά βάψιμο με πλαστικό χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2021 στις 11:39 ΠΜ, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σας,

Με τι θα μπορούσα να επαναφέρω το πλακάκι στην αρχική κατάσταση; Έσταζε τον χειμώνα η βρύση στο μπαλκόνι και διαβρωθηκε το πλακάκι. Δοκίμασα με πιεστικό αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Να πάρω κάποιο υγρό συγκεκριμένο μήπως κάνει δουλειά;

spacer.png

Επανέρχομαι με το αποτέλεσμα μετά από το Durostick για καθαρισμό αρμων και πλακιδιων.

 

Απίστευτη διαφορά! Έλαμψε το πλακάκι ξανά! Όσο και να είχα τριψει την μαυρίλα , με βουρτσες, με υγρά διάφορα και με πιεστικό, δεν υπήρχε αποτέλεσμα.

IMG_20210831_214408.jpg

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάσωμα εξωτερικής πόρτας θέλω να βάλω ένα smart κουδούνι (π.χ. image.png.984a6200343a2ec491934caee1ac2a4b.png)

 

Πως αλλιώς μπορώ να το "κολλήσω" αν δε θέλω να το βιδώσω?
Με κάποιο δυνατή ταινία διπλής όψης? Με κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...