Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Σε κάσωμα εξωτερικής πόρτας θέλω να βάλω ένα smart κουδούνι (π.χ. image.png.984a6200343a2ec491934caee1ac2a4b.png)

 

Πως αλλιώς μπορώ να το "κολλήσω" αν δε θέλω να το βιδώσω?
Με κάποιο δυνατή ταινία διπλής όψης? Με κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Έχω βάλει ακριβώς αυτό που έχεις στην φωτογραφία και το έχω κολλήσει με αυτό

https://www.skroutz.gr/s/16731561/Κόλλα-Pattex-ΟΧΙ-ΒΙΔΕΣ-ΚΑΙ-ΚΑΡΦΙΑ-400gr.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Σε κάσωμα εξωτερικής πόρτας θέλω να βάλω ένα smart κουδούνι (π.χ. image.png.984a6200343a2ec491934caee1ac2a4b.png)

 

Πως αλλιώς μπορώ να το "κολλήσω" αν δε θέλω να το βιδώσω?
Με κάποιο δυνατή ταινία διπλής όψης? Με κάτι άλλο?

Ευχαριστώ

Δοκίμασε ταινία διπλής όψης σε gel. Κολλάει απίστευτα καλα και οταν την βγάλεις δεν αφήνει σημάδια.

 

s-l400.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε η ωρα να αγορασω δισκοπριονο

Εχω καποιες βασικες αποριες κυριως για να εχω πολλες διαθεσιμες επιλογες στα αξεσουαρ

  • Ονομαστική διάμετρος πριονόδισκου: 160 mm  / 190mm
  • Διάμετρος τρύπας πριονόδισκου: 20 mm  /  30mm

Τα 2 μοντελα που κοιταω εχω τα παραπανω χαρακτηριστικα για το δισκο τους. Ποιος απο τους 2 δισκους κυκλοφορει σε περισσοτερες παραλλαγες και ειναι ευκολοτερο να βρω σε διαφορετικο αριθμο δοντιων;

Το bosch παιρνεις και δικη του ραγα, ενω για το μακιτα θα πρεπει να φτιαξω με καποιο τροπο δικη μου.

https://mylion.gr/makita-hs7601-hand-held-circular-saw-mln-283803

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7953#texnika

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panostom είπε

Ηρθε η ωρα να αγορασω δισκοπριονο

Εχω καποιες βασικες αποριες κυριως για να εχω πολλες διαθεσιμες επιλογες στα αξεσουαρ

  • Ονομαστική διάμετρος πριονόδισκου: 160 mm  / 190mm
  • Διάμετρος τρύπας πριονόδισκου: 20 mm  /  30mm

Τα 2 μοντελα που κοιταω εχω τα παραπανω χαρακτηριστικα για το δισκο τους. Ποιος απο τους 2 δισκους κυκλοφορει σε περισσοτερες παραλλαγες και ειναι ευκολοτερο να βρω σε διαφορετικο αριθμο δοντιων;

Το bosch παιρνεις και δικη του ραγα, ενω για το μακιτα θα πρεπει να φτιαξω με καποιο τροπο δικη μου.

https://mylion.gr/makita-hs7601-hand-held-circular-saw-mln-283803

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7953#texnika

 

Έχω το Bosch ~2 χρόνια

Δεν έχω κανα παράπονο. Μια χαρά κάνει ότι το έχω χρειαστεί.

Σε κάνα δύο φορές χρειάστηκα μεγαλύτερο βάθος κοπής αλλά γενικά σπάνια. Το 90mm βάθος κοπής στο makita μου ακούγεται "too good to be true", δε βγαίνει και συγκριτικά με το 55 του Bosch μόνο από την μεγαλύτερη διάμετρο.

Εχω ακόμα χρησιμοποιήσει μόνο το "μαμά" δίσκο. όταν κόβεις ξύλο που έχει επικάλυψη η πάνω πλευρά εκεί που κόβεις κάνει λίγο "ξέφτισμα". Με περισσότερα δόντια θα έβγαινε καλύτερο ίσως. Δεν κάνω βέβαια αυτό με τις ταινίες κλπ.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ribo7 είπε

Thx, θα ξεκολλάει εύκολα λες όταν φύγω από το σπίτι (είμαι σε ενοίκιο)?

Χμ, δεν έχω ιδέα. Εμένα είναι δικό μου το σπίτι οπότε δεν είχα τέτοιο θέμα.

8 ώρες πριν, ribo7 είπε

Ναι μάλλον για κάτι τέτοιο πάω
image.png.53329da35d281c364d3e7c5042e677f4.png

Πολύ καλή ιδέα, θα τη δοκιμάσω και εγώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαίνιση διαμερίσματος - για κάποιο λόγο το ταβάνι είναι ελαφρώς σαγρέ (άγριο). Εγώ προτιμώ να είναι τελείως λεία η επιφάνεια και μου προτάθηκαν δύο λύσεις: 

α) σπατουλάρισμα μέχρι να γίνει λεία η επιφάνεια και 

β) μικρή γυψοσανίδα πάχους 1,2εκ που θα κολλήσει πάνω στο ταβάνι

Θεωρείτε ότι θα είναι καλό το αποτέλεσμα ή θα μπλέξω χειρότερα; Υπενθυμίζω ότι είναι ελαφρώς σαγρέ αλλά αυτή η τεχνοτροπία έχει κάτι το "χωριάτικο" το οποίο δεν ταιριάζει με το μοντέρνο που θέλω να γίνει το διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, john1987 είπε

Ανακαίνιση διαμερίσματος - για κάποιο λόγο το ταβάνι είναι ελαφρώς σαγρέ (άγριο). Εγώ προτιμώ να είναι τελείως λεία η επιφάνεια και μου προτάθηκαν δύο λύσεις: 

α) σπατουλάρισμα μέχρι να γίνει λεία η επιφάνεια και 

β) μικρή γυψοσανίδα πάχους 1,2εκ που θα κολλήσει πάνω στο ταβάνι

Θεωρείτε ότι θα είναι καλό το αποτέλεσμα ή θα μπλέξω χειρότερα; Υπενθυμίζω ότι είναι ελαφρώς σαγρέ αλλά αυτή η τεχνοτροπία έχει κάτι το "χωριάτικο" το οποίο δεν ταιριάζει με το μοντέρνο που θέλω να γίνει το διαμέρισμα.

γυψοσανιδα-ψευδοροφη και παιζεις μπαλα και με φωτισμούς-ηχεία κλπ (συν οτι μπορεις να περασεις απο εκει και τιποτα καλώδια εφοσον ανακαινίσεις και ηλεκτρολογικά). Δε τη κολλάς, μπαινει κανονικά με το γνωστό σιδερενιο σκελετό της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

γυψοσανιδα-ψευδοροφη και παιζεις μπαλα και με φωτισμούς-ηχεία κλπ (συν οτι μπορεις να περασεις απο εκει και τιποτα καλώδια εφοσον ανακαινίσεις και ηλεκτρολογικά). Δε τη κολλάς, μπαινει κανονικά με το γνωστό σιδερενιο σκελετό της

Απλά θα ήθελα ιδανικά να μην είναι πολύ "παχιά" για να μη μου κόψει πολύ το ύψος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john1987 είπε

Απλά θα ήθελα ιδανικά να μην είναι πολύ "παχιά" για να μη μου κόψει πολύ το ύψος.

σύνολο θα σου κόψει 4-5 εκατοστά μαξιμουμ

το αποτελεσμα δε παιζεται αισθητικά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να ψάξετε καλά πριν κάνετε το οτιδήποτε. Εγώ έχω αλλάξει μεχρι τώρα 3 ηλεκτρολογους, καθως το σπιτι μου δεν σηκωνει υψηλη ταση ρευματος και μου καίγεται σε μονημη βαση ο γενικος. Πρέπει να είσαι σωστος για να βρείς σωστο μάστορα.  όσον αφορά τους σωλήνες θερμανσης και υδραυλικων υπαρχουν πολλες εταιριες που κανουν ανακαινίσεις σπιτιών. Παρε προσφορες απο παντου και αποφάσισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, paylidis είπε

σύνολο θα σου κόψει 4-5 εκατοστά μαξιμουμ

το αποτελεσμα δε παιζεται αισθητικά!

Γιατί 4-5 εκ? 5 εκ. ο οδηγός, και 0.8 εκ. η γυψοσανίδα, 6 εκ. θα τα κόψει. Εκτός αν γίνει με άλλη πατέντα στραντζαριστό αντί για προφίλ γυψοσανίδας, κλπ.! Πάντως, συμφωνώ ότι μπορεί να παίξει πολύ ωραία με φωτισμούς κλπ, με την γυψοσανίδα!

6 ώρες πριν, john1987 είπε

Ανακαίνιση διαμερίσματος - για κάποιο λόγο το ταβάνι είναι ελαφρώς σαγρέ (άγριο). Εγώ προτιμώ να είναι τελείως λεία η επιφάνεια και μου προτάθηκαν δύο λύσεις: 

α) σπατουλάρισμα μέχρι να γίνει λεία η επιφάνεια και 

β) μικρή γυψοσανίδα πάχους 1,2εκ που θα κολλήσει πάνω στο ταβάνι

Θεωρείτε ότι θα είναι καλό το αποτέλεσμα ή θα μπλέξω χειρότερα; Υπενθυμίζω ότι είναι ελαφρώς σαγρέ αλλά αυτή η τεχνοτροπία έχει κάτι το "χωριάτικο" το οποίο δεν ταιριάζει με το μοντέρνο που θέλω να γίνει το διαμέρισμα.

Αν σπατουλαριστεί και τριφτεί καλά, θα έχει τέλειο αποτέλεσμα! Αλλά θες καλό μάστορα, με καλό χέρι και καλό τριβείο!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Γιατί 4-5 εκ? 5 εκ. ο οδηγός, και 0.8 εκ. η γυψοσανίδα, 6 εκ. θα τα κόψει. Εκτός αν γίνει με άλλη πατέντα στραντζαριστό αντί για προφίλ γυψοσανίδας, κλπ.! Πάντως, συμφωνώ ότι μπορεί να παίξει πολύ ωραία με φωτισμούς κλπ, με την γυψοσανίδα!

Αν σπατουλαριστεί και τριφτεί καλά, θα έχει τέλειο αποτέλεσμα! Αλλά θες καλό μάστορα, με καλό χέρι και καλό τριβείο!

Ο οδηγός οροφής δεν είναι 5. Περίπου 1.5 εκ είναι. 
Βάλε και 2.5-3 ποντους αέρα στην ανάρτηση για να μπορεί να παίξει μπάλα με καλώδια, φωτιστικά χωνευτά κλπ, πάμε μαζί με τη γυψοσανιδα βαριά 5. 
αλλα δε θα τα χαλάσουμε για ένα πόντο 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 8:55 ΜΜ, Klausx είπε

Πρέπει η μούχλα να σκοτωθεί πριν βαφτεί ο τοίχος, εγώ χρησιμοποιώ Klinex κατά της μούχλας την μαύρη

Βρήκα χρόνο και το δοκίμασα. Πραγματικά εκπληκτικό προϊόν. Εξαφάνισε τη μούχλα σε dt!!!

Στις 22/8/2021 στις 10:04 ΜΜ, Klausx είπε

Από αυτό το αστάρι είμαι ευχαριστημένος https://www.skroutz.gr/s/23411604/Benjamin-Moore-323-Kitchen-Bath-1lt-Λευκό.html

 

Στις 31/8/2021 στις 9:12 ΠΜ, papoys1 είπε

Για το βάψιμο καλό ξύσιμο να φύγουν όλα τα σαθρά στοκάρισμα με ακρυλικό στόκο (παρετίνα) ξύσιμο καλό αστάρωμα με αστάρι νερού ακόμη και δύο χέρια και μετά βάψιμο με πλαστικό χρώμα.

Έχω στη διάθεσή μου αυτόν τον στόκο και αστάρι. Κάνουν;

IMG20210902185759.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...