Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν εχω τετοια εργαλεια για να κοψω τις ταβλες/ραφια . Βυσματα υπάρχουν , αλλα ποια και που; Εβαλα πχ τωρα βυσμα ντιζας και μου εβγαλε αυτο αλλα απο την μια ειναι για 12άρα που ειναι προφανως λεπτη και κατα δευτερον ειμαι της εντυπωσης πως θα υπαρχει κατι πιο σωστο/καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, essopapas είπε

Δυστυχώς δεν εχω τετοια εργαλεια για να κοψω τις ταβλες/ραφια . Βυσματα υπάρχουν , αλλα ποια και που; Εβαλα πχ τωρα βυσμα ντιζας και μου εβγαλε αυτο αλλα απο την μια ειναι για 12άρα που ειναι προφανως λεπτη και κατα δευτερον ειμαι της εντυπωσης πως θα υπαρχει κατι πιο σωστο/καλο

Αν δεν έχεις εργαλεία ή δεν έχις φτιάξει ποτέ κάτι παρόμοιο τσάμπα θα χάσεις το χρόνο σου.

Το πολύ πολύ πάρε ένα έτοιμο και ενίσχυσέ σε σημεία σύμφωνα με την προηγούμενη εμπειρία σου   

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν δεν έχεις εργαλεία ή δεν έχις φτιάξει ποτέ κάτι παρόμοιο τσάμπα θα χάσεις το χρόνο σου.

Το πολύ πολύ πάρε ένα έτοιμο και ενίσχυσέ σε σημεία σύμφωνα με την προηγούμενη εμπειρία σου   

Εχω φτιαξει ενταξει , εχω σκαλισει και κουτι για ηλεκτρονικο τσιγαρο, εγω φτιαξει και γραφειο μονος και με ραφι για την οθονη υπερυψωμενο με ντιζες , αλλο το ενα αλλο το αλλο, δεν εχω σεγα πχ.  Σε αυτα οι "σωλήνες"  ειναι απο κύλινδρο χαρτονιου, λίγο πιο χοντρο απο τον κύλίνδρο που βαζουμε τα σχεδια , δεν υπάρχει περίπτωση να ενισχυθει αυτο το πράγμα.
Βύσματα !!  🤩  ζητησα , ξεκάθαρα αν εχει κανεις καποια ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, essopapas είπε

Εχω φτιαξει ενταξει , εχω σκαλισει και κουτι για ηλεκτρονικο τσιγαρο, εγω φτιαξει και γραφειο μονος και με ραφι για την οθονη υπερυψωμενο με ντιζες , αλλο το ενα αλλο το αλλο, δεν εχω σεγα πχ.  Σε αυτα οι "σωλήνες"  ειναι απο κύλινδρο χαρτονιου, λίγο πιο χοντρο απο τον κύλίνδρο που βαζουμε τα σχεδια , δεν υπάρχει περίπτωση να ενισχυθει αυτο το πράγμα.
Βύσματα !!  🤩  ζητησα , ξεκάθαρα αν εχει κανεις καποια ιδεα

Αν αντί για χαρτόνι βάλεις πλαστικούς σωλήνες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, essopapas είπε

Εχω φτιαξει ενταξει , εχω σκαλισει και κουτι για ηλεκτρονικο τσιγαρο, εγω φτιαξει και γραφειο μονος και με ραφι για την οθονη υπερυψωμενο με ντιζες , αλλο το ενα αλλο το αλλο, δεν εχω σεγα πχ.  Σε αυτα οι "σωλήνες"  ειναι απο κύλινδρο χαρτονιου, λίγο πιο χοντρο απο τον κύλίνδρο που βαζουμε τα σχεδια , δεν υπάρχει περίπτωση να ενισχυθει αυτο το πράγμα.
Βύσματα !!  🤩  ζητησα , ξεκάθαρα αν εχει κανεις καποια ιδεα

Πρέπει οπωσδήποτε να είναι στρογγυλό το κεντρικό ξύλο; 

Μπορείς να πάρεις ένα τετράγωνο ξύλο ,  και να βιδωσεις τετράγωνα ξύλα πάνω του , με γωνίες όπως σου είπε το παλικάρι παραπάνω. Την κάτω βάση μπορεί να τη κάνεις μεγαλύτερη και λίγο ψηλή , σαν τραπεζάκι , για να κρατήσεις την ισορροπία , και θα γίνει σαν σκαλοπατακι όπου θα αράζουν τα γατονια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν αντί για χαρτόνι βάλεις πλαστικούς σωλήνες;

Καλη ιδέα θα ήταν αυτή, θα πρέπει να ταιριάζουν βεβαια οι διάμετροι για να βαλω τις ίδιες τάπες, με λιγη τύχη...
Αυτο στις τάπες πανω εχει κολλημενο ενα παξιμαδι, δεν δινει κμμια ιδεα για κατι χωνευτο στο καδρονι γμτ. Αλλα αυτο εχει διαλυθει, το ύφασμα είναι αθλιότατο, στο διμηνο ειχε μαδησει, το ίδιο και το σχοινί, ισως να αντεξε λιγο παραπανω, τα ξυλα εναι αθλιο νοποβοπάν , αν αντεχαν τα χαρτονια θα σηκωνε προφανως το ξύλο  και τα δεντρα που ειχα δεν ηταν φτηνα..  Ολα οσα εχω δει ιδιας ποιοτητας ειναι βασικα, μονο τα μεγεθη και τα σχεδια αλλαζουν, ισως λιγο και το υφασμα, 70 με 100 ευρω για 3 μηνες...
 

 

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Πρέπει οπωσδήποτε να είναι στρογγυλό το κεντρικό ξύλο; 

Μπορείς να πάρεις ένα τετράγωνο ξύλο ,  και να βιδωσεις τετράγωνα ξύλα πάνω του , με γωνίες όπως σου είπε το παλικάρι παραπάνω. Την κάτω βάση μπορεί να τη κάνεις μεγαλύτερη και λίγο ψηλή , σαν τραπεζάκι , για να κρατήσεις την ισορροπία , και θα γίνει σαν σκαλοπατακι όπου θα αράζουν τα γατονια. 

Οχι, καδρονια απο το Λερόυ 10x10cm σκεφτομαι να βαλω, οτι βρω θα παρω.
Χωρις τρυπα λες μονο γωνιες ... γιατι δεν το σκεφτηκαμε αυτο; 😄 Δεν μπορω να σκεφτω κατι αρνητικο, περαν του οτι τα ραφια μασιφ ξυλο ειναι 1,8cm σε παχος και πιο χοντρο θα ειναι μπαουλο πλεον 😃 (νομιζω)
Φαινεται οτι ειναι η επικρατεστερη λυση, με 2 μαλλον πόδια σε καθε "οροφο" για να πιανει πιο γερα, γιατι τα ραφια δεν θα ειναι και παχια αρκετα... Γιατί όχι; Ευχαριστώ πολυ!! 🙂🙂🙂
Αν υπαρχουν κι αλλες ιδέες , ανοιχτα ειμαστε !


*edit* 10χ10 θα ειναι βαρυ γμτ, πιο λεπτο δεν θα εχει νόημα να μπει , να ανησυχώ ; Δεν παμε για δευτερο οροφο φοβαμαι κι εγω ηθελα για 3εις

 

 

Επεξ/σία από essopapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχω όλο το ταβάνι γυψοσανιδα και έβγαλα λάθος μια τρύπα για παροχή ρεύματος 3-4 cm. Πως μπορώ να την κλείσω την τρύπα ώστε να μην φαίνεται για να τρυπησω αλλού? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, essopapas είπε

Καλη ιδέα θα ήταν αυτή, θα πρέπει να ταιριάζουν βεβαια οι διάμετροι για να βαλω τις ίδιες τάπες, με λιγη τύχη...
Αυτο στις τάπες πανω εχει κολλημενο ενα παξιμαδι, δεν δινει κμμια ιδεα για κατι χωνευτο στο καδρονι γμτ. Αλλα αυτο εχει διαλυθει, το ύφασμα είναι αθλιότατο, στο διμηνο ειχε μαδησει, το ίδιο και το σχοινί, ισως να αντεξε λιγο παραπανω, τα ξυλα εναι αθλιο νοποβοπάν , αν αντεχαν τα χαρτονια θα σηκωνε προφανως το ξύλο  και τα δεντρα που ειχα δεν ηταν φτηνα..  Ολα οσα εχω δει ιδιας ποιοτητας ειναι βασικα, μονο τα μεγεθη και τα σχεδια αλλαζουν, ισως λιγο και το υφασμα, 70 με 100 ευρω για 3 μηνες...
 

 

Οχι, καδρονια απο το Λερόυ 10x10cm σκεφτομαι να βαλω, οτι βρω θα παρω.
Χωρις τρυπα λες μονο γωνιες ... γιατι δεν το σκεφτηκαμε αυτο; 😄 Δεν μπορω να σκεφτω κατι αρνητικο, περαν του οτι τα ραφια μασιφ ξυλο ειναι 1,8cm σε παχος και πιο χοντρο θα ειναι μπαουλο πλεον 😃 (νομιζω)
Φαινεται οτι ειναι η επικρατεστερη λυση, με 2 μαλλον πόδια σε καθε "οροφο" για να πιανει πιο γερα, γιατι τα ραφια δεν θα ειναι και παχια αρκετα... Γιατί όχι; Ευχαριστώ πολυ!! 🙂🙂🙂
Αν υπαρχουν κι αλλες ιδέες , ανοιχτα ειμαστε !


*edit* 10χ10 θα ειναι βαρυ γμτ, πιο λεπτο δεν θα εχει νόημα να μπει , να ανησυχώ ; Δεν παμε για δευτερο οροφο φοβαμαι κι εγω ηθελα για 3εις

 

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου , μπορείς να πάρεις ένα τετράγωνο ξύλο , π.χ 60*60 να το βάλεις σαν βάση , να βάλεις το καδρονι στο κέντρο , και να βιδωσεις σε κάθε πλευρά του όρθιου καδρονιου γωνίες, και αν θέλεις για έξτρα στήριξη βάλε ξύλα όπως στη φωτογραφία που ανέβασα. Μη σχολιάσετε το σχεδιασμό , γι αυτό δεν έγινα γραφίστας.

Όσον αφορά το πόσους ορόφους θα βάλεις , εξαρτάται από τον συντελεστή δόμησης που έχει η περιοχή σου , χαχαχαχαχα.

IMG_20210904_224235.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, essopapas είπε

Δυστυχώς δεν εχω τετοια εργαλεια για να κοψω τις ταβλες/ραφια . Βυσματα υπάρχουν , αλλα ποια και που; Εβαλα πχ τωρα βυσμα ντιζας και μου εβγαλε αυτο αλλα απο την μια ειναι για 12άρα που ειναι προφανως λεπτη και κατα δευτερον ειμαι της εντυπωσης πως θα υπαρχει κατι πιο σωστο/καλο

Τετράγωνα ξύλα από λερου 10χ10 όπως είπες, από το ξυλουργείο του λερου κόψε πλάκες κοντρα πλακέ θαλάσσης στις διαστάσεις και το πάχος που θες και βιδώνεις είτε με γωνιές που είπαν και άλλοι είτε παίρνεις χοντρό κόντρα πλακέ θαλάσης και του βάζεις με κόλα από δύο ξύλινες καβίλες και στερεώνεις στο καδρόνι. Για καλύτερη σταθερότητα αν θες βάζεις και από μία γωνία στα κόντρα πλακέ θαλάσσης από την κάτω μεριά . Στη βάση πιο μεγάλο κόντρα πλακέ θαλάσσης και στερεώνεις με γωνίες. Για πιο όμορφο βάζεις δύο καδρόνια ένα πιο ψηλά ένα πιο χαμηλό ώστε να είναι και πιο σταθερό. Δεν είναι μόνο το θέμα οικονομίας σε κάποιες δουλειές είναι και η χαρά της δημιουργίας. Πάρε και ένα λίτρο βερνίκι νερού και θα γίνει ωραίο.😉

8 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Καλησπέρα φίλοι μου. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχω όλο το ταβάνι γυψοσανιδα και έβγαλα λάθος μια τρύπα για παροχή ρεύματος 3-4 cm. Πως μπορώ να την κλείσω την τρύπα ώστε να μην φαίνεται για να τρυπησω αλλού? 

3-4 εκατοστά είναι μεγάλη τρύπα. Βρες ένα μικρό κομμάτι από γυψοσανίδα με κοπίδι διαμόρφωσέ το λίγο πιο μικρό από τις διαστάσεις της τρύπας βάλτου γύρω γύρω ακρυλικό στόκο σπατουλαρίσματος βάλτο στην τρύπα πιάστον με κάποιον τρόπο για να μην πέσει (ταινία - στήριγμα) μέχρι να στεγνώσει και να ακινητοποιηθεί , σπατουλάρισέ τον μετά καλά με τον ίδιο στόκο  τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο και είναι έτοιμος. 

Στόκο τα πάρεις τέτοιον που σου δείχνω και όχι το κουτάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Καλησπέρα φίλοι μου. Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Έχω όλο το ταβάνι γυψοσανιδα και έβγαλα λάθος μια τρύπα για παροχή ρεύματος 3-4 cm. Πως μπορώ να την κλείσω την τρύπα ώστε να μην φαίνεται για να τρυπησω αλλού? 

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εύκολη η αλλαγή λαστιχου πορτας σε πλυντήριο lg ? (Μπροστινης φόρτωσης). Αν οχι , ποσο παιρνει συνήθως ο μαστορας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Είναι εύκολη η αλλαγή λαστιχου πορτας σε πλυντήριο lg ? (Μπροστινης φόρτωσης). Αν οχι , ποσο παιρνει συνήθως ο μαστορας ?

Είχε τύχει να το ψάξω πριν λίγο καιρό, όχι για lg αλλά ίσως παρόμοια είναι όλα.

Είναι δύσκολο και ακριβό. Δες βίντεο πριν το ξεκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε όλους, 

Στην παρακάτω φώτο θέλω να βάλω μια συρόμενη πόρτα. Η συγκεκριμένη πορτα οδηγει προς οροφο και θα ηθελα να κλεινει για απωλειες θερμοτητας και μείωση θορύβου. Θα ήθελα να είναι σε ράγες και να ανοίγει απο τα αριστερά προς τα δεξιά για ευνόητους λόγους.

Μεχρι στιγμής δεν εχω καταφερει να βρω κατι στο εμποριο που να ικανοποιει τις απαιτησεις μου.

Ξερετε που να απευθυνθώ ?

Ευχαριστώ.

https://ibb.co/bHnJyqB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 λεπτά πριν, puelito είπε

Kαλησπέρα σε όλους, 

Στην παρακάτω φώτο θέλω να βάλω μια συρόμενη πόρτα. Η συγκεκριμένη πορτα οδηγει προς οροφο και θα ηθελα να κλεινει για απωλειες θερμοτητας και μείωση θορύβου. Θα ήθελα να είναι σε ράγες και να ανοίγει απο τα αριστερά προς τα δεξιά για ευνόητους λόγους.

Μεχρι στιγμής δεν εχω καταφερει να βρω κατι στο εμποριο που να ικανοποιει τις απαιτησεις μου.

Ξερετε που να απευθυνθώ ?

Ευχαριστώ.

https://ibb.co/bHnJyqB

https://www.leroymerlin.gr/gr/portes-parathura-skales/portes/portes-esoterikou-horou/suromeni-porta-apo-laminate-se-diastaseis-kata-paraggelia-62268353

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω ένα θέμα με την κουζίνα μου. Όταν την ανοίγω από τον διακόπτη του γενικού, ακούγεται ένας συνεχόμενος ήχος και αναβοσβηνουν οι ενδείξεις στην οθόνη. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Χρειάζεται τεχνικός ή μπορώ να το ξεμπλοκαρω εγώ; Έχει χαλάσει κάτι ή απλά έχει μπλοκάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...