Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, vampira είπε

 

Μάλλον το έχουμε εντοπίσει με μηχανικό, κ από δύο άλλα συνεργεία που το είδαν χωρίς μηχανικό κ χωρίς να τους πω εγώ κάτι, κατέληξαν στο ίδιο συμπέρασμα. Πριν από αυτούς έχω κάνει διάφορες εργασίες, πάλι με μηχανικό κ συνεργεία που δεν έκαναν τίποτα. Το θέμα είναι ότι όταν έφτασα σε αυτό το σημείο μου έτυχαν πολλά κ δεν μπόρεσα να το φτιάξω. Δεν είναι ότι μόνο θα βάλω το μονωτικό μαζί με οπλισμό, θα διορθώσω και την κλίση - όσο μπορώ, δεν είμαι επαγγελματίας. Επειδή χρήμα δεν υπάρχει ούτε για καφέ, είναι το μόνο που μπορώ να κάνω γνωρίζοντας ότι μπορεί να γίνει μια τρύπα στο νερό. Αστάρι, μονωτικό, σφραγιστικά, στόκος, οπλισμός θα κοστίσει 200 ευρώ, που δεν μου περισεύουν αλλά δεν έχω κ επιλογή. Λόγω θέματος υγείας δεν θα μπορώ να βγάζω τα νερά τον χειμώνα, πρέπει να κάνω κάτι.

Το δώμα είναι δικό μου κ είναι στην μέση της ταράτσας κόβωντάς την στα δύο. Εκεί που βλέπει είναι δική μου, το πίσω κομμάτι που βγαίνει η εξώπορτά μου είναι κοινόχρηστο. Το νερό μπαίνει από το δικό μου κομμάτι (ε φυσικά, την τύχη μου μέσα), στο οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση από άλλους για να δικαιολογήσω κάτι κοινό. Για να γίνει όλο δεν με παίρνει, καθώς είναι 125 τ.μ. το "μπαλκόνι" μου. Αλλά και δεν θα έβαζα επαλειπτικό μονωτικό/στεγανωτικό σε όλο γιατί όλα αυτά δεν είναι βατά για κάθε μέρα, θα τραυματιζόταν η στεγάνωση.

Και εγώ θα έκανα αυτό που είπες αρχικά. Θά έφτιαχνα αρχικά με τσιμεντοκονία όσο καλύτερα μπορούσα τις κλίσεις στις γωνίες και στη συνέχεια καλό αστάρωμα και μετά πέρασμα με μονωτικό 10-20 εκατοστά κάθετα στο τοίχο σου και οριζόντια θα κάλυπτα τουλάχιστον ένα πλακάκι.

Επίσης θα σου πω ότι είχα πρόβλημα με πρόσθετη βεράντα που είχα κάνει παλαιότερα με σιδηροκατασκευή και είχα βάλει από πάνω πλακάκια. Άνοιξαν οι αρμοί έπαιρνε νερά και έφτυνε σκουριά από κάτω. Άλλαξα τους αρμούς (πολύ ζόρι) αλλά σε ένα χρόνο άνοιξαν πάλι και είχα το ίδιο πρόβλημα. Μη έχοντας κάτι άλλο πήρα ένα κιλό μονωτικό ταρατσών κεραμιδί να ταιριάζει και λίγο με τα πλακάκια και πέρασα δύο χέρια τους αρμούς με μικρό πινελάκι ζωγραφικής. Σώθηκα φίλε. Πλήρη στεγανοποίηση. Μετά από 4 χρόνια δεν έχει περάσει σταγόνα πουθενά ακόμη και στις γωνίες που είχα το μεγάλο πρόβλημα. Φέτος σκέφτομαι να περάσω να φρεσκάρω τους αρμούς με ένα χεράκι ακόμη και 2ο αν χρειαστεί.

Δες μία φωτογραφία που είχα ανεβάσει πέρυσι εδώ σε ένα άλλο θέμα με τους αρμούς που πέρασα μονωτικό ταρατσών.

 

IMG_1804.JPG.78466e4d3a113c7c9645b8270c2b45e3.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, vampira είπε

Καλησπέρες/καλημέρες.

Μένω σε δώμα κ ο μηχανικός που το έφτιαξε μάλλον δεν πέρασε ποτέ από πανεπιστήμιο. Ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα είναι το νερό που μπαίνει στο δάπεδο. Θα κάνω μόνη μου προσπάθεια κ αυτό που θέλω να ρωτήσω, το Lastoflex ST το γνωρίζει κανείς; Είναι της Elastotet. Δεν έχω βρει πολλά για την εταιρεία κ το προϊόν. Είναι κάτι προκοπής; Οκ δεν περιμένω να κρατήσει 25 χρόνια, αλλά το να μην έχω 2 πισίνες κάθε χειμώνα στο σπίτι μου θα το ήθελα :)

Το κόστος είναι το ίδιο περίπου με τα pu στεγανωτικά/μονωτικά. Δεν κατέληξα στο hyperdesmo γιατί θεώρησα ότι είναι πιο επικίνδυνο για την υγεία με τα χημικά που έχει. Δεν θα κάνω όλο το μπαλκόνι (που ουσιαστικά είναι η ταράτσα) αλλά ένα μέρος περιμετρικά του σπιτιού. Δεν είναι δηλαδή μία ταράτσα που ανεβαίνει κάποιος μία φορά τον χρόνο, αλλά το μπαλκόνι μου κ όποιο μπει θα είναι κάτω από τα παράθυρά μου, δίπλα στο κρεββάτι μου, στον καναπέ μου κλπ.

Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις χημείας ώστε να καταλαβαίνω περισσότερα, απλά ό,τι λέει η κάθε εταιρεία κ τα σήματα επικινδυνότητας.

Κάνεις το κλασικό λάθος πολλών καταναλωτών:

Πιστεύεις πως θα σου λύσει το πρόβλημα ένα υλικό επιφανειακής στεγάνωσης, ενώ αυτό που μάλλον χρειάζεται είναι να απομονωθεί το κτίσμα που κατοικείς από τη “δεξαμενή υδάτων” όπως λες παρακάτω και για την οποία δεν γνωρίζετε σχεδόν τίποτα (“ειδικοί και μη”). Ούτε που ακριβώς βρίσκεται ούτε και από ποιες ακριβώς “πηγές” γεμίζει.

 

10 ώρες πριν, vampira είπε

[...]

Το δώμα είναι δικό μου κ είναι στην μέση της ταράτσας κόβωντάς την στα δύο. Εκεί που βλέπει είναι δική μου, το πίσω κομμάτι που βγαίνει η εξώπορτά μου είναι κοινόχρηστο. Το νερό μπαίνει από το δικό μου κομμάτι (ε φυσικά, την τύχη μου μέσα), στο οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση από άλλους για να δικαιολογήσω κάτι κοινό. Για να γίνει όλο δεν με παίρνει, καθώς είναι 125 τ.μ. το "μπαλκόνι" μου. Αλλά και δεν θα έβαζα επαλειπτικό μονωτικό/στεγανωτικό σε όλο γιατί όλα αυτά δεν είναι βατά για κάθε μέρα, θα τραυματιζόταν η στεγάνωση.

Το δώμα ήρθε στην κατοχή σου με κανονικό και επίσημο τρόπο;

Εάν ναι, μάλλον δεν είσαι υποχρεωμένη να υποστείς όλα τα έξοδα εσύ!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ θα έκανα αυτό που είπες αρχικά. Θά έφτιαχνα αρχικά με τσιμεντοκονία όσο καλύτερα μπορούσα τις κλίσεις στις γωνίες και στη συνέχεια καλό αστάρωμα και μετά πέρασμα με μονωτικό 10-20 εκατοστά κάθετα στο τοίχο σου και οριζόντια θα κάλυπτα τουλάχιστον ένα πλακάκι.

Επίσης θα σου πω ότι είχα πρόβλημα με πρόσθετη βεράντα που είχα κάνει παλαιότερα με σιδηροκατασκευή και είχα βάλει από πάνω πλακάκια. Άνοιξαν οι αρμοί έπαιρνε νερά και έφτυνε σκουριά από κάτω. Άλλαξα τους αρμούς (πολύ ζόρι) αλλά σε ένα χρόνο άνοιξαν πάλι και είχα το ίδιο πρόβλημα. Μη έχοντας κάτι άλλο πήρα ένα κιλό μονωτικό ταρατσών κεραμιδί να ταιριάζει και λίγο με τα πλακάκια και πέρασα δύο χέρια τους αρμούς με μικρό πινελάκι ζωγραφικής. Σώθηκα φίλε. Πλήρη στεγανοποίηση. Μετά από 4 χρόνια δεν έχει περάσει σταγόνα πουθενά ακόμη και στις γωνίες που είχα το μεγάλο πρόβλημα. Φέτος σκέφτομαι να περάσω να φρεσκάρω τους αρμούς με ένα χεράκι ακόμη και 2ο αν χρειαστεί.

Δες μία φωτογραφία που είχα ανεβάσει πέρυσι εδώ σε ένα άλλο θέμα με τους αρμούς που πέρασα μονωτικό ταρατσών.

 

 

Πολύ ωραίο φαίνεται. Με ποιό το έκανες; Θα κάνω και εγώ όλους τους αρμούς, με το υλικό που πρότεινε ο mechpanos.

35 λεπτά πριν, filipN είπε

Κάνεις το κλασικό λάθος πολλών καταναλωτών:

Το δώμα ήρθε στην κατοχή σου με κανονικό και επίσημο τρόπο;

Εάν ναι, μάλλον δεν είσαι υποχρεωμένη να υποστείς όλα τα έξοδα εσύ!

Δεν κάνω λάθος, γνωρίζω ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να λυθεί το πρόβλημα, αλλά δεν υπάρχει σάλιο. Αυτό που θα κάνω είναι μία λύση ανάγκης που μπορεί να βοηθήσει μπορεί και όχι. Νομίζω κ χρήμα να υπήρχε, δεν θα μπορούσα αυτή τη στιγμή χρονικά να μπω σε μία τέτοια φασαρία.

Φυσικά και το αγόρασα με κανονικό κ επίσημο τρόπο. Εννοείς να κυνηγήσω νομικά τον μηχανικό κ την ομάδα που το έφτιαξε; Δυστυχώς αυτή τη στιγμή υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, που κάνουν το θέμα του σπιτιού να φαίνεται μηδαμινό κ ασήμαντο κυριολεκτικά.

Πάντως παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις/σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theoilia είπε

Μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει; Τι λέβητα φυσικού αερίου να βάλω σε διαμέρισμα στην Θεσσαλονίκη; Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 1100€,για τον λέβητα, και οι επιλογές που έχω από δύο τεχνικούς που ήρθαν είναι Immergas Victrix TERA ErP 28 και ΒAXI DUO TEC COMPAKT 24Ε

Για μένα, Immergas. Και οι δύο είναι ιταλικοί, με τους Immergas να είναι πιο πολλά χρόνια στην ιταλική αγορά. Επίσης, έχει αναφερθεί ότι έχουν αρκετά ακριβά ανταλλακτικά οι baxi. 

Και οι δύο βέβαια, είναι συμπύκνωσης και αμφότεροι έχουν 2 χρόνια εγγύηση (πια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vampira είπε

[...]

Φυσικά και το αγόρασα με κανονικό κ επίσημο τρόπο. Εννοείς να κυνηγήσω νομικά τον μηχανικό κ την ομάδα που το έφτιαξε; Δυστυχώς αυτή τη στιγμή υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, που κάνουν το θέμα του σπιτιού να φαίνεται μηδαμινό κ ασήμαντο κυριολεκτικά.

[...]

- Εννοώ ότι αγόρασες ένα χώρο κατοικίας με “κεκρυμμένο ελάττωμα” και είναι σχεδόν 100% σίγουρο ότι θα δικαιωθείς αν προσφύγεις στα δικαστήρια εναντίον του πωλητή.

- Από την άλλη μου φαίνεται περίεργο οι αναγκαίες επισκευές σε μια ταράτσα να βαρύνουν μόνο έναν ένοικο έστω και αν αυτός χρησιμοποιεί αποκλειστικά αυτό το τμήμα της. Για το τελευταίο κάνω απλώς μια υπόθεση, δεν γνωρίζω τους σχετικούς νόμους ή τις διατάξεις και ελπίζω να γνωρίζει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vampira είπε

Πολύ ωραίο φαίνεται. Με ποιό το έκανες; Θα κάνω και εγώ όλους τους αρμούς, με το υλικό που πρότεινε ο mechpanos.

Δεν κάνω λάθος, γνωρίζω ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να λυθεί το πρόβλημα, αλλά δεν υπάρχει σάλιο. Αυτό που θα κάνω είναι μία λύση ανάγκης που μπορεί να βοηθήσει μπορεί και όχι. Νομίζω κ χρήμα να υπήρχε, δεν θα μπορούσα αυτή τη στιγμή χρονικά να μπω σε μία τέτοια φασαρία.

Φυσικά και το αγόρασα με κανονικό κ επίσημο τρόπο. Εννοείς να κυνηγήσω νομικά τον μηχανικό κ την ομάδα που το έφτιαξε; Δυστυχώς αυτή τη στιγμή υπάρχουν άλλες προτεραιότητες, που κάνουν το θέμα του σπιτιού να φαίνεται μηδαμινό κ ασήμαντο κυριολεκτικά.

Πάντως παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις/σκέψεις.

Εγώ πήρα ένα λίτρο μονωτικό κεραμιδί της isomat  me 5 ευρώ και μου έκανε μια χαρά τη δουλειά μου. Το βασικό είναι το μονωτικό να έχει καλή συγκόληση με το πλακάκι και σε μένα έκανε τέλεια και δεν έχει ξεφλουδίσει - ανοίξει πουθενά εκεί που οι αρμοί είχαν ρωγμές μικρές ή μεγαλύτερες.

Τώρα σε σένα αν όλη η επιφάνεια με τα πλακάκια είναι σε μεγαλύτερο ύψος από το εσωτερικό δάπεδο του σπιτιού σου δύσκολο να αποκλείσεις τελείως την είσοδο των νερών αλλά όσο πιο μακριά από τη γραμμή της οικοδομής σου μονώσεις τους αρμούς τόσο λιγότερα νερά θα έχεις στο σπίτι. Αν είναι ας πούμε μέχρι 25-30 τετραγωνικά θα μπορούσες να περάσεις όλους τους αρμούς καθώς και τις γωνίες όπως έκανα εγώ και δεν θα είχες κανένα πρόβλημα αλλά αν η επιφάνεια είναι μεγάλη δεν γίνεται. Α δεν το είπα αλλά πάρε και ένα λίτρο αστάρι να περάσεις πριν το μονωτικό. Και το βασικό καλό είναι αν το κάνεις να το κάνεις πριν πιάσουν οι βροχές να μην κλείσεις πολλές υγρασίες από κάτω γιατί μετά μπορεί να σου ξεφλουδίζει το μονωτικό.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ πήρα ένα λίτρο μονωτικό κεραμιδί της isomat  me 5 ευρώ και μου έκανε μια χαρά τη δουλειά μου. Το βασικό είναι το μονωτικό να έχει καλή συγκόληση με το πλακάκι και σε μένα έκανε τέλεια και δεν έχει ξεφλουδίσει - ανοίξει πουθενά εκεί που οι αρμοί είχαν ρωγμές μικρές ή μεγαλύτερες.

Τώρα σε σένα αν όλη η επιφάνεια με τα πλακάκια είναι σε μεγαλύτερο ύψος από το εσωτερικό δάπεδο του σπιτιού σου δύσκολο να αποκλείσεις τελείως την είσοδο των νερών αλλά όσο πιο μακριά από τη γραμμή της οικοδομής σου μονώσεις τους αρμούς τόσο λιγότερα νερά θα έχεις στο σπίτι. Αν είναι ας πούμε μέχρι 25-30 τετραγωνικά θα μπορούσες να περάσεις όλους τους αρμούς καθώς και τις γωνίες όπως έκανα εγώ και δεν θα είχες κανένα πρόβλημα αλλά αν η επιφάνεια είναι μεγάλη δεν γίνεται. Α δεν το είπα αλλά πάρε και ένα λίτρο αστάρι να περάσεις πριν το μονωτικό. Και το βασικό καλό είναι αν το κάνεις να το κάνεις πριν πιάσουν οι βροχές να μην κλείσεις πολλές υγρασίες από κάτω γιατί μετά μπορεί να σου ξεφλουδίζει το μονωτικό.

Να ρωτήσω, η διαδικασία ποια ήταν; να καθαρίσεις τους αρμούς μέχρι να ασπρισουν σχεδόν; Ή το εφαρμοσες με ένα απλά καλό καθάρισμα των αρμων;

Επίσης στο τέλος καθάρισες ότι είχε καβαλήσει λίγο πλακάκι και αφησες ίσα ίσα το μονωτικο να ακουμπάει στο πλακάκι για να γίνει η ένωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Να ρωτήσω, η διαδικασία ποια ήταν; να καθαρίσεις τους αρμούς μέχρι να ασπρισουν σχεδόν; Ή το εφαρμοσες με ένα απλά καλό καθάρισμα των αρμων;

Επίσης στο τέλος καθάρισες ότι είχε καβαλήσει λίγο πλακάκι και αφησες ίσα ίσα το μονωτικο να ακουμπάει στο πλακάκι για να γίνει η ένωση;

Απλά καλό καθάρισμα των αρμών και αν κάπου είχε πιο σκληρές βρωμιές τρίψιμο με ένα ψιλό γυαλόχαρτο , αστάρι και στη συνέχεια 2 χέρια μονωτικό. Όπως είπα το έκανα με πολύ μικρό πινελάκι ζωγραφικής και πρόσεχα να βάφω τους αρμούς και να μην λερώνω το πλακάκι. Όχι ταινίες όχι καθαρίσματα χρώματος μετά γιατί θα σηκώσουν φλούδες μονωτικού κάτι που δεν θέλουμε. Για αυτό πήρα μονωτικό κεραμιδί να μην φαίνεται πολύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς λέγονται αυτά τα τσιμπιδάκια όπως της φωτογραφίας και πού μπορώ να βρώ;
και επίσης πως λέγεται στα Ελληνικά η ThermalPaste που μπαίνει για την απαγωγή της θερμότητας των CPU;

Screen Shot 2021-09-09 at 04.47.37.png

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zoranb είπε

Πώς λέγονται αυτά τα τσιμπιδάκια όπως της φωτογραφίας και πού μπορώ να βρώ;
και επίσης πως λέγεται στα Ελληνικά η ThermalPaste που μπαίνει για την απαγωγή της θερμότητας των CPU;

Screen Shot 2021-09-09 at 04.47.37.png

https://www.skroutz.gr/c/83/diafora-ergaleia-xeiros.html?keyphrase=λαβιδες

Και συγκεκριμένα https://www.skroutz.gr/s/20464828/Proskit-Προσέλα-με-Γυριστή-Μύτη-120mm-1PK-104T.html

Και: https://www.skroutz.gr/c/678/thermal-paste.html

Θερμική/θερμοαγώγιμη πάστα επεξεργαστή

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/4/2021 στις 9:06 ΜΜ, DrLo είπε

Λοιπόν το "καλό" γράφει πάνω

Forte Classic , F83308235RF, Monaco Oak

γράφει και ένα "kornospan / Krono original"

Στο site βλέπω αυτό το οποίο μοιάζει λίγο αλλά στο site φάινεται πιο σκούρο και πιο άσχημο/άγριο στο pattern του από ότι πραγματικά. ίσως είναι άλλο χρώμα.

28,64 πρέπει να είναι η συσκευασία, δε ξέρω γιατί μονο σε αυτό το γράφουν έτσι. /2.22 βγάινει 12,90. Το είχα πάρει σε "προσφορά" στα 11.50 από όσο θυμάμαι.

Δε ξέρω γιατί νόμιζα ότι ήταν και αυτό Artens

Το "κακό" γράφει πάνω

Artens / Intenso / Bronberg 

πρέπει να είναι αυτό που είχα βάλει πριν για "καλό".

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/laminate/patomata-laminate/patoma-laminate-bronberg-artens-se-kafe-apohrosi-me-pahos-8mm-62224883

και αυτό στη φώτο στο site μου κάνει πο σκούρο από ότι πραγματικά. Δεν είναι τελικά να κρίνεις από internet.

έχει και αυτό 12.90 e/m2 ... βέβαια ίσως είναι "αρχική" τιμη. Το είχα πάρει σε προσφορά και αυτό ελάχιστα κάτω από 10 ... 9.90 ίσως.

Δεν είναι ΚΑΚΟ αλλά δεν είναι στη εφαρμογή του σαν το 1ο ούτε κατά διάνοια. Θα βρω και ρετάλια να δειξω την διαφορά στο κούμπωμα.

Δυστυχώς το χρώμα του 1ου είναι κάπως πιο σκούρο καφέ από ότι θα το ήθελα τελικά. 

 

Παθαμε ζημιά

Στο παραπάνω post περιέγραφα 2 δωμάτια στα οποία έβαλα προσφατα laminate

Δυσυτχώς στο 1 από τα 2 (αυτό με το "κακό" laminate) που είναι σε δωμάτιο που είναι κλειστό και γενικά σε αχρηστία αρχισε να χάνει το καλοριφέρ σε ένα σημειό που είχε επισευαστεί παλιά (πάει πλέον για πέταμα) και έχασε κάμποσο νερό. Επειδή γενικά δε το χρησιμοποιώ το δωμάτιο δε το πήρα χαμπάρι μέχρι που άρχισε να μυρίζει.

αποτελεσμα

ξήλωσα τις μισες σανίδες στο δωμάτιο

καμιά 10 σανίδες στο σημείο που ήταν το καλοριφέρ (επειδή "πότισε" από κάτω) να γουσκώσουν και να πάνε για πέταμα.

έχω 6-7 spare αρα και με ένα πακέτο ακόμα το ξαναστρώνω

αλλά ομολογώ ότι απογοητευτηκα από το περιστατικό

από τη μία αν ήταν σε δωμάτιο που χρησιμοποιούσα θα το είχα πάρει χαμπάρι νωρίς

αλλά από την άλλη μη φανταστείτε κανα "ποτάμι"

δηλαδή αν είναι πχ να φοβάμαι αν μου πέσει μια κανάτα με νερό ή πχ μισός κουβάς να πρέπει να σηκώνω το μισό δωμάτιο (και πάλι καλά τώρα που ήταν ψιλοάδειο από έπιπλα) αρχίζω και βλέπω με άλλο μάτι τα laminate

αναρωτιέμαι αν είναι να το ξηλώσω όλο και να περάσω πλακάκια (το μωσαικό από κάτω είναι παλιό, κακό, άσχημο χρώμα και γενικά το αποκλείω σαν λύση.

Το να ξαναβάλω laminate το κάνω και μόνος (πράγμα που γενικά μου άρέσει, να μαστορεύω εγώ στο σπίτι) μου ξανά το laminate γρηγορα και σχετικά φθηνα και γρήγορα

πλακάκια είμαι διστακτικός να περάσω πρώτη φορά στη ζωή μου στο δωμάτιο αυτό

καμιά συμβουλή? 

 

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Παθαμε ζημιά

Στο παραπάνω post περιέγραφα 2 δωμάτια στα οποία έβαλα προσφατα laminate

Δυσυτχώς στο 1 από τα 2 (αυτό με το "κακό" laminate) που είναι σε δωμάτιο που είναι κλειστό και γενικά σε αχρηστία αρχισε να χάνει το καλοριφέρ σε ένα σημειό που είχε επισευαστεί παλιά (πάει πλέον για πέταμα) και έχασε κάμποσο νερό. Επειδή γενικά δε το χρησιμοποιώ το δωμάτιο δε το πήρα χαμπάρι μέχρι που άρχισε να μυρίζει.

αποτελεσμα

ξήλωσα τις μισες σανίδες στο δωμάτιο

καμιά 10 σανίδες στο σημείο που ήταν το καλοριφέρ (επειδή "πότισε" από κάτω) να γουσκώσουν και να πάνε για πέταμα.

έχω 6-7 spare αρα και με ένα πακέτο ακόμα το ξαναστρώνω

αλλά ομολογώ ότι απογοητευτηκα από το περιστατικό

από την άλλη αν ήταν σε δωμάτιο που χρησιμοποιούσα θα το είχα πάρει χαμπάρι νωρίς

αλλά από την άλλη μη φανταστείτε κανα "ποτάμι"

δηλαδή αν είναι πχ να φοβάμαι αν μου πέσει μια κανάτα με νερό ή πχ μισός κουβάς να πρέπει να κηώνω το μισό δωμάτιο (και πάλι καλά τώρα που ήταν ψιλοάδειο από έπιπλα) αρχίζω και βλέπω με άλλο μάτι τα laminate

αναρωτιέμαι αν είναι να το ξηλώσω όλο και να περάσω πλακάκια (το μωσαικό από κάτω είναι παλιό, κακό, άσχημο χρώμα και γενικά το αποκλείω σαν λύση.

Το να ξαναβάλω laminate το κάνω και μόνος (πράγμα που γενικά μου άρέσει, να μαστορεύω εγώ στο σπίτι) μου ξανά το laminate γρηγορα και σχετικά φθηνα και γρήγορα

πλακάκια είμαι διστακτικός να περάσω πρώτη φορά στη ζωή μου στο δωμάτιο αυτό

καμιά συμβουλή? 

 

 

Εγώ το συμπαθώ το laminate γενικά αλλά νιώθεις μια ανασφάλεια θα έλεγα να δοκιμάσεις να περάσεις ένα οικονομικό πλακάκι μόνος σου.

Βολεύει που είναι και δωμάτιο οου δεν χρησιμοποιείται πολύ, δηλαδή και τέλειο να μη βγει δεν πειράζει και τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ το συμπαθώ το laminate γενικά αλλά νιώθεις μια ανασφάλεια θα έλεγα να δοκιμάσεις να περάσεις ένα οικονομικό πλακάκι μόνος σου.

Βολεύει που είναι και δωμάτιο οου δεν χρησιμοποιείται πολύ, δηλαδή και τέλειο να μη βγει δεν πειράζει και τόσο.

αυτό ακριβώς. Την ανασφάλεια δε θέλω

σαν εμφάνιση και "αίσθηση" μου αρέσει και εμένα.

έχεις περάσει ο ίδιος ποτέ πλακάκια ;

(χωρίς εννοείται να είσαι επαγγελματίας)

Το δωμάτιο δε το χρησιμοπιώ τώρα ... αλλά για υτό το έστρωσα για να το κάνω γραφείο και να αρχίσω να το χρησιμοποιώ σαν κύριο χώρο μου

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...