Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

αυτό ακριβώς. Την ανασφάλεια δε θέλω

σαν εμφάνιση και "αίσθηση" μου αρέσει και εμένα.

έχεις περάσει ο ίδιος ποτέ πλακάκια ;

(χωρίς εννοείται να είσαι επαγγελματίας)

Ήμουν ας το πούμε βοηθός (σε μη επαγγελματία). :)

Υπάρχουν αρκετά αναλυτικά βίντεο και πιστεύω θα τα καταφέρεις. Ένας έμπειρος επαγγελματίας σίγουρα θα καταλάβει ότι δεν τα πέρασε συνάδελφος του αλλά θα είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

Θα χρειαστείς κάποια εργαλεία λογικά αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, ο κόφτης είναι το ακριβότερο αλλά και φτηνό να πάρεις κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, DrLo είπε

Παθαμε ζημιά

Στο παραπάνω post περιέγραφα 2 δωμάτια στα οποία έβαλα προσφατα laminate

Δυσυτχώς στο 1 από τα 2 (αυτό με το "κακό" laminate) που είναι σε δωμάτιο που είναι κλειστό και γενικά σε αχρηστία αρχισε να χάνει το καλοριφέρ σε ένα σημειό που είχε επισευαστεί παλιά (πάει πλέον για πέταμα) και έχασε κάμποσο νερό. Επειδή γενικά δε το χρησιμοποιώ το δωμάτιο δε το πήρα χαμπάρι μέχρι που άρχισε να μυρίζει.

αποτελεσμα

ξήλωσα τις μισες σανίδες στο δωμάτιο

καμιά 10 σανίδες στο σημείο που ήταν το καλοριφέρ (επειδή "πότισε" από κάτω) να γουσκώσουν και να πάνε για πέταμα.

έχω 6-7 spare αρα και με ένα πακέτο ακόμα το ξαναστρώνω

αλλά ομολογώ ότι απογοητευτηκα από το περιστατικό

από τη μία αν ήταν σε δωμάτιο που χρησιμοποιούσα θα το είχα πάρει χαμπάρι νωρίς

αλλά από την άλλη μη φανταστείτε κανα "ποτάμι"

δηλαδή αν είναι πχ να φοβάμαι αν μου πέσει μια κανάτα με νερό ή πχ μισός κουβάς να πρέπει να σηκώνω το μισό δωμάτιο (και πάλι καλά τώρα που ήταν ψιλοάδειο από έπιπλα) αρχίζω και βλέπω με άλλο μάτι τα laminate

αναρωτιέμαι αν είναι να το ξηλώσω όλο και να περάσω πλακάκια (το μωσαικό από κάτω είναι παλιό, κακό, άσχημο χρώμα και γενικά το αποκλείω σαν λύση.

Το να ξαναβάλω laminate το κάνω και μόνος (πράγμα που γενικά μου άρέσει, να μαστορεύω εγώ στο σπίτι) μου ξανά το laminate γρηγορα και σχετικά φθηνα και γρήγορα

πλακάκια είμαι διστακτικός να περάσω πρώτη φορά στη ζωή μου στο δωμάτιο αυτό

καμιά συμβουλή? 

 

 

Τα σπιτια δεν ειναι να κυκλοφορούν νερα, οπως και να εχει ζημια θα πάθεις, που να ειχες και μασιφ ξύλινο πάτωμα να στο πετάξει ολο και να κλαις κάτι χιλιάρικα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

αυτό ακριβώς. Την ανασφάλεια δε θέλω

σαν εμφάνιση και "αίσθηση" μου αρέσει και εμένα.

έχεις περάσει ο ίδιος ποτέ πλακάκια ;

(χωρίς εννοείται να είσαι επαγγελματίας)

Ήμουν ας το πούμε βοηθός (σε μη επαγγελματία). :)

Υπάρχουν αρκετά αναλυτικά βίντεο και πιστεύω θα τα καταφέρεις. Ένας έμπειρος επαγγελματίας σίγουρα θα καταλάβει ότι δεν τα πέρασε συνάδελφος του αλλά θα είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

Θα χρειαστείς κάποια εργαλεία λογικά αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, ο κόφτης είναι το ακριβότερο αλλά και φτηνό να πάρεις κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ήμουν ας το πούμε βοηθός (σε μη επαγγελματία). :)

Υπάρχουν αρκετά αναλυτικά βίντεο και πιστεύω θα τα καταφέρεις. Ένας έμπειρος επαγγελματίας σίγουρα θα καταλάβει ότι δεν τα πέρασε συνάδελφος του αλλά θα είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

Θα χρειαστείς κάποια εργαλεία λογικά αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, ο κόφτης είναι το ακριβότερο αλλά και φτηνό να πάρεις κάνει δουλειά.

χμ, λες ε,

το σκέφτομαι σοβαρά ...

ίσως να "πειραματιστώ" σε ένα ημι-υπόγειο , πρώην μαγαζί/αποθήκη που έχω και εδώ και χρόνια είναι κλειστό

θα το σκεφτώ το ΣΚ ... θα σε ρωτήσω για εργαλεία.

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα σπιτια δεν ειναι να κυκλοφορούν νερα, οπως και να εχει ζημια θα πάθεις, που να ειχες και μασιφ ξύλινο πάτωμα να στο πετάξει ολο και να κλαις κάτι χιλιάρικα.

 

μιλάμε για μια κανάτα νερό max , ίσως και λιγότερο, μερικά ποτήρια

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrLo είπε

Παθαμε ζημιά

Στο παραπάνω post περιέγραφα 2 δωμάτια στα οποία έβαλα προσφατα laminate

Δυσυτχώς στο 1 από τα 2 (αυτό με το "κακό" laminate) που είναι σε δωμάτιο που είναι κλειστό και γενικά σε αχρηστία αρχισε να χάνει το καλοριφέρ σε ένα σημειό που είχε επισευαστεί παλιά (πάει πλέον για πέταμα) και έχασε κάμποσο νερό. Επειδή γενικά δε το χρησιμοποιώ το δωμάτιο δε το πήρα χαμπάρι μέχρι που άρχισε να μυρίζει.

αποτελεσμα

ξήλωσα τις μισες σανίδες στο δωμάτιο

καμιά 10 σανίδες στο σημείο που ήταν το καλοριφέρ (επειδή "πότισε" από κάτω) να γουσκώσουν και να πάνε για πέταμα.

έχω 6-7 spare αρα και με ένα πακέτο ακόμα το ξαναστρώνω

αλλά ομολογώ ότι απογοητευτηκα από το περιστατικό

από τη μία αν ήταν σε δωμάτιο που χρησιμοποιούσα θα το είχα πάρει χαμπάρι νωρίς

αλλά από την άλλη μη φανταστείτε κανα "ποτάμι"

δηλαδή αν είναι πχ να φοβάμαι αν μου πέσει μια κανάτα με νερό ή πχ μισός κουβάς να πρέπει να σηκώνω το μισό δωμάτιο (και πάλι καλά τώρα που ήταν ψιλοάδειο από έπιπλα) αρχίζω και βλέπω με άλλο μάτι τα laminate

αναρωτιέμαι αν είναι να το ξηλώσω όλο και να περάσω πλακάκια (το μωσαικό από κάτω είναι παλιό, κακό, άσχημο χρώμα και γενικά το αποκλείω σαν λύση.

Το να ξαναβάλω laminate το κάνω και μόνος (πράγμα που γενικά μου άρέσει, να μαστορεύω εγώ στο σπίτι) μου ξανά το laminate γρηγορα και σχετικά φθηνα και γρήγορα

πλακάκια είμαι διστακτικός να περάσω πρώτη φορά στη ζωή μου στο δωμάτιο αυτό

καμιά συμβουλή? 

 

 

Φίλε μια χαρά φτηνή λύση είναι το laminate και όμορφο. Το έχω σε αρκετά δωμάτια σπίτι μου. Δεν φταίει αυτό αν έτρεχε νερό μήνες και σάπισε. Πάρε 2-3 τετραγωνικά 20-25 ευρώ και άλλαξέ το. Σιγά τη ζημιά. Φαντάσου να είχες ξύλινο πάτωμα. Από λίγο νερό που θα σκουπίσεις άμεσα δεν παθαίνει τίποτε. Η σύζυγος το δικό μου τοπερνάει συχνά με βρεγμένη σφουγγαρίστρα μετά από 15 χρόνια περίπου, είναι μια χαρά. 

Και μία συμβουλή. Αν δεν έχεις ξαναβάλει πλακάκια μην το κάνεις σε δωμάτιο. Βρες μια αποθήκη ένα άχρηστο μέρος με μικρή επιφάνεια και δοκίμασε εκεί αρχικά. Δεν είναι εύκολο. Και φυσικά με καλό αρμό ο οποίος κρύβει κάποιες μικρές ατέλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Φίλε μια χαρά φτηνή λύση είναι το laminate και όμορφο. Το έχω σε αρκετά δωμάτια σπίτι μου. Δεν φταίει αυτό αν έτρεχε νερό μήνες και σάπισε. Πάρε 2-3 τετραγωνικά 20-25 ευρώ και άλλαξέ το. Σιγά τη ζημιά. Φαντάσου να είχες ξύλινο πάτωμα. Από λίγο νερό που θα σκουπίσεις άμεσα δεν παθαίνει τίποτε. Η σύζυγος το δικό μου τοπερνάει συχνά με βρεγμένη σφουγγαρίστρα μετά από 15 χρόνια περίπου, είναι μια χαρά. 

Και μία συμβουλή. Αν δεν έχεις ξαναβάλει πλακάκια μην το κάνεις σε δωμάτιο. Βρες μια αποθήκη ένα άχρηστο μέρος με μικρή επιφάνεια και δοκίμασε εκεί αρχικά. Δεν είναι εύκολο. Και φυσικά με καλό αρμό ο οποίος κρύβει κάποιες μικρές ατέλειες.

Όχι, δε μιλάμε για μήνες.

Μιλάμε ας πουμε για 10 μέρες με 2 βδομάδες Μαξ

Και όχι ότι έτρεχε νερό. Σταγόνες που λιμνασαν

Ένα άλλο που φοβάμαι είναι ότι τα συγκεκριμένα λαμινατε στο πλάι φαίνονται εξαιρετικά πορώδη (βέβαια όταν τα κόβεις μέσα φαίνονται οκ) ενώ τα άλλα φαίνονται λεία. Θα βάλω φωτό από τα 2 κομμάτια για σύγκριση.

Οπότε φοβάμαι ότι γενικά είναι και ΓΤΠ αυτά τα artens του Leroy και ότι ρουφάνε γενικά εύκολα ότι νερό πέσει πάνω τους από το πλάι.

Ήταν και σε μέρος που επειδή ήταν κλειστό ζήτημα είναι να το είχα σφιυγαρισει όπως 1-2 φορές οπότε τώρα πλέον το φοβάμαι ειδικά το συγκεκριμένο τύπο.

 αυτό που λες με τη δοκιμή μάλλον θα κάνω στο υπόγειο που λέω. Οπότε ίσως κάνω αυτό που λες 1 πακέτο τώρα για όσο πάει και ίσως λίγο αργότερα ξυλωμα και πλακάκια.

 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DrLo είπε

Όχι, δε μιλάμε για μήνες.

Μιλάμε ας πουμε για 10 μέρες με 2 βδομάδες Μαξ

Και όχι ότι έτρεχε νερό. Σταγόνες που λιμνασαν

Ένα άλλο που φοβάμαι είναι ότι τα συγκεκριμένα λαμινατε στο πλάι φαίνονται εξαιρετικά πορώδη (βέβαια όταν τα κόβεις μέσα φαίνονται οκ) ενώ τα άλλα φαίνονται λεία. Θα βάλω φωτό από τα 2 κομμάτια για σύγκριση.

Οπότε φοβάμαι ότι γενικά είναι και ΓΤΠ αυτά τα artens του Leroy και ότι ρουφάνε γενικά εύκολα ότι νερό πέσει πάνω τους από το πλάι.

Ήταν και σε μέρος που επειδή ήταν κλειστό ζήτημα είναι να το είχα σφιυγαρισει όπως 1-2 φορές οπότε τώρα πλέον το φοβάμαι ειδικά το συγκεκριμένο τύπο.

 αυτό που λες με τη δοκιμή μάλλον θα κάνω στο υπόγειο που λέω. Οπότε ίσως κάνω αυτό που λες 1 πακέτο τώρα για όσο πάει και ίσως λίγο αργότερα ξυλωμα και πλακάκια.

 

 

όλα τα ξύλα ρουφάνε νερό και όχι μόνο τα λαμινατε. Από πρακτικερ τα έχω πάρει και εγώ οπότε ποιότητα ίδια με του leroy είναι. όπως είπα η σύζυγος τακτικά τα σφουγγαρίζει και δεν έχουν πάθει τίποτε.

Όσο για πλακάκι σε μικρούς και δευτερεύοντες χώρους έχω βάλει και εγώ και μάλιστα όχι με άσχημο αποτέλεσμα αλλά σε δωμάτιο σπιτιού δεν θα το επιχειρούσα μόνος. Τα laminate είναι κάτι απλό στην τοποθέτηση το πλακάκι θέλει γνώση για εμπειρία για να βγει καλό αποτέλεσμα που χρειάζεται ένα δωμάτιο σπιτιού , την οποία μόνο ένας μάστορας διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ξέρουμε κόστος ( υλικό και τοποθέτηση ) για γύψινα περιμετρικά διακοσμητικά ( αυτα που πάνε γύρω γυρω στο δωμάτιο ψηλά κάτω από το ταβάνι ) περιπου στα 45 μετρα .

EM3xSXr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης του διαμερίσματος και μου προτάθηκε να φτιάξουμε προέκταση του τζακιού - έπιπλο από γυψοσανίδα και να κρεμάσω την τηλεόραση (65αρα) στον τοίχο από πάνω (η γυψοσανίδα θα φτάνει 28 εκ ύψος - είναι χαμηλή). Το κόστος της επέκτασης θα είναι κάπου στα 100 ευρώ.

Η μόνη αμφιβολία που έχω είναι ότι αυτή η διαρρύθμιση με δεσμεύει ενώ εάν έπαιρνα ένα έπιπλο τηλεόρασης πρώτον το μετακινώ πιο εύκολα και δεύτερον εάν δε με βολέψει το αλλάζω.

Έχει φτιάξει κανείς τέτοιο set up σε ανακαίνιση  - ποιά είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης του διαμερίσματος και μου προτάθηκε να φτιάξουμε προέκταση του τζακιού - έπιπλο από γυψοσανίδα και να κρεμάσω την τηλεόραση (65αρα) στον τοίχο από πάνω (η γυψοσανίδα θα φτάνει 28 εκ ύψος - είναι χαμηλή). Το κόστος της επέκτασης θα είναι κάπου στα 100 ευρώ.

Η μόνη αμφιβολία που έχω είναι ότι αυτή η διαρρύθμιση με δεσμεύει ενώ εάν έπαιρνα ένα έπιπλο τηλεόρασης πρώτον το μετακινώ πιο εύκολα και δεύτερον εάν δε με βολέψει το αλλάζω.

Έχει φτιάξει κανείς τέτοιο set up σε ανακαίνιση  - ποιά είναι η γνώμη σας;

Αν παίρνει και μεγαλύτερη οκ, αν παίρνει ίσα ίσα αυτή θα έλεγα όχι. Μπορεί τώρα να είναι παραπάνω από οκ οι 65" αλλά τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα και μπορεί να μην έχεις που να βάλεις την επόμενη tv.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, john1987 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης του διαμερίσματος και μου προτάθηκε να φτιάξουμε προέκταση του τζακιού - έπιπλο από γυψοσανίδα και να κρεμάσω την τηλεόραση (65αρα) στον τοίχο από πάνω (η γυψοσανίδα θα φτάνει 28 εκ ύψος - είναι χαμηλή). Το κόστος της επέκτασης θα είναι κάπου στα 100 ευρώ.

Η μόνη αμφιβολία που έχω είναι ότι αυτή η διαρρύθμιση με δεσμεύει ενώ εάν έπαιρνα ένα έπιπλο τηλεόρασης πρώτον το μετακινώ πιο εύκολα και δεύτερον εάν δε με βολέψει το αλλάζω.

Έχει φτιάξει κανείς τέτοιο set up σε ανακαίνιση  - ποιά είναι η γνώμη σας;

Φτιάξαμε γύψινη κατασκευή στο διαμέρισμα του γιου μου για την τηλεόραση συνέχεια του τζακιού. Μετά από 2-3 χρόνια μετανοιώσαμε γιατί δεσμεύεσαι για τυχόν αλλαγές επίπλων επειδή η τηλεόραση είναι σταθερή 50άρα νομίζω και δεν χωράει μεγαλύτερη.

Έχω στο δικό μου έπιπλο μόνο για την τηλεόραση (55άρα) και βολεύει πολύ γιατί μπορείς να το μετακινήσεις σε όποιο σημείο θέλεις και όπως είπε ο zio10 χωράει και μεγαλύτερη

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

Καλησπέρα , ξέρουμε κόστος ( υλικό και τοποθέτηση ) για γύψινα περιμετρικά διακοσμητικά ( αυτα που πάνε γύρω γυρω στο δωμάτιο ψηλά κάτω από το ταβάνι ) περιπου στα 45 μετρα .

EM3xSXr.jpg

δε ξέρω για ξύψινα αλλά υπάρχουν και από πολύστερίνη (νομίζω). έχει πχ το leroy

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/diakosmisi-orofis/rozetes-plakes-kornizes/?order=product.price.asc&page=2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα φώτα σας παρακαλώ.  Σε πόρτα ασφαλείας βγαίνει το χερούλι μαζί με το σιδερακι( πύρος? ). Είναι απλή επισκευή ή φωνάζω τεχνικό?  Κανα τιπ?

Photos ( ζητώ συγνώμη για την φορά των φωτογραφιών.  Δεν βρίσκω πως να τις γυρίσω)

 

20210910_171452_compress8.jpg

20210910_171500_compress72.jpg

20210910_171534_compress5.jpg

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...