Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, NGeor είπε

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω ένα θέμα με την κουζίνα μου. Όταν την ανοίγω από τον διακόπτη του γενικού, ακούγεται ένας συνεχόμενος ήχος και αναβοσβηνουν οι ενδείξεις στην οθόνη. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Χρειάζεται τεχνικός ή μπορώ να το ξεμπλοκαρω εγώ; Έχει χαλάσει κάτι ή απλά έχει μπλοκάρει;

Αφού ανοιγοκλείνεις από το γενικό χαλάνε οι ρυθμίσεις και λογικά αναβοσβήνουν μέχρι τις ρυθμίσεις από την αρχή τουλάχιστον την ώρα.

Λογικά η κουζίνα δουλεύει απλά δεν έχει σωστή ώρα ή τι άλλες λειτουργίες έχει η οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρες/καλημέρες.

Μένω σε δώμα κ ο μηχανικός που το έφτιαξε μάλλον δεν πέρασε ποτέ από πανεπιστήμιο. Ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα είναι το νερό που μπαίνει στο δάπεδο. Θα κάνω μόνη μου προσπάθεια κ αυτό που θέλω να ρωτήσω, το Lastoflex ST το γνωρίζει κανείς; Είναι της Elastotet. Δεν έχω βρει πολλά για την εταιρεία κ το προϊόν. Είναι κάτι προκοπής; Οκ δεν περιμένω να κρατήσει 25 χρόνια, αλλά το να μην έχω 2 πισίνες κάθε χειμώνα στο σπίτι μου θα το ήθελα :)

Το κόστος είναι το ίδιο περίπου με τα pu στεγανωτικά/μονωτικά. Δεν κατέληξα στο hyperdesmo γιατί θεώρησα ότι είναι πιο επικίνδυνο για την υγεία με τα χημικά που έχει. Δεν θα κάνω όλο το μπαλκόνι (που ουσιαστικά είναι η ταράτσα) αλλά ένα μέρος περιμετρικά του σπιτιού. Δεν είναι δηλαδή μία ταράτσα που ανεβαίνει κάποιος μία φορά τον χρόνο, αλλά το μπαλκόνι μου κ όποιο μπει θα είναι κάτω από τα παράθυρά μου, δίπλα στο κρεββάτι μου, στον καναπέ μου κλπ.

Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις χημείας ώστε να καταλαβαίνω περισσότερα, απλά ό,τι λέει η κάθε εταιρεία κ τα σήματα επικινδυνότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αν κάνεις ένα κομμάτι μόνο είναι πιθανό το νερό ν συνεχίσει να μπαίνει από αλλού.

Αν δεν είναι δικό σου μίλα με τον ιδιοκτήτη και αν είναι ταράτσα ίσως είναι θέμα όλων των ιδιοκτητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Καταρχήν έχεις εντοπίσει τα σημεία που μπαίνει το νερό η απλά θα πάρεις το συγκεκριμένο και θα περάσεις όλη την επιφάνεια;;;

 

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Το θέμα είναι ότι αν κάνεις ένα κομμάτι μόνο είναι πιθανό το νερό ν συνεχίσει να μπαίνει από αλλού.

Αν δεν είναι δικό σου μίλα με τον ιδιοκτήτη και αν είναι ταράτσα ίσως είναι θέμα όλων των ιδιοκτητών.

Μάλλον το έχουμε εντοπίσει με μηχανικό, κ από δύο άλλα συνεργεία που το είδαν χωρίς μηχανικό κ χωρίς να τους πω εγώ κάτι, κατέληξαν στο ίδιο συμπέρασμα. Πριν από αυτούς έχω κάνει διάφορες εργασίες, πάλι με μηχανικό κ συνεργεία που δεν έκαναν τίποτα. Το θέμα είναι ότι όταν έφτασα σε αυτό το σημείο μου έτυχαν πολλά κ δεν μπόρεσα να το φτιάξω. Δεν είναι ότι μόνο θα βάλω το μονωτικό μαζί με οπλισμό, θα διορθώσω και την κλίση - όσο μπορώ, δεν είμαι επαγγελματίας. Επειδή χρήμα δεν υπάρχει ούτε για καφέ, είναι το μόνο που μπορώ να κάνω γνωρίζοντας ότι μπορεί να γίνει μια τρύπα στο νερό. Αστάρι, μονωτικό, σφραγιστικά, στόκος, οπλισμός θα κοστίσει 200 ευρώ, που δεν μου περισεύουν αλλά δεν έχω κ επιλογή. Λόγω θέματος υγείας δεν θα μπορώ να βγάζω τα νερά τον χειμώνα, πρέπει να κάνω κάτι.

Το δώμα είναι δικό μου κ είναι στην μέση της ταράτσας κόβωντάς την στα δύο. Εκεί που βλέπει είναι δική μου, το πίσω κομμάτι που βγαίνει η εξώπορτά μου είναι κοινόχρηστο. Το νερό μπαίνει από το δικό μου κομμάτι (ε φυσικά, την τύχη μου μέσα), στο οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση από άλλους για να δικαιολογήσω κάτι κοινό. Για να γίνει όλο δεν με παίρνει, καθώς είναι 125 τ.μ. το "μπαλκόνι" μου. Αλλά και δεν θα έβαζα επαλειπτικό μονωτικό/στεγανωτικό σε όλο γιατί όλα αυτά δεν είναι βατά για κάθε μέρα, θα τραυματιζόταν η στεγάνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, vampira είπε

 

Μάλλον το έχουμε εντοπίσει με μηχανικό, κ από δύο άλλα συνεργεία που το είδαν χωρίς μηχανικό κ χωρίς να τους πω εγώ κάτι, κατέληξαν στο ίδιο συμπέρασμα. Πριν από αυτούς έχω κάνει διάφορες εργασίες, πάλι με μηχανικό κ συνεργεία που δεν έκαναν τίποτα. Το θέμα είναι ότι όταν έφτασα σε αυτό το σημείο μου έτυχαν πολλά κ δεν μπόρεσα να το φτιάξω. Δεν είναι ότι μόνο θα βάλω το μονωτικό μαζί με οπλισμό, θα διορθώσω και την κλίση - όσο μπορώ, δεν είμαι επαγγελματίας. Επειδή χρήμα δεν υπάρχει ούτε για καφέ, είναι το μόνο που μπορώ να κάνω γνωρίζοντας ότι μπορεί να γίνει μια τρύπα στο νερό. Αστάρι, μονωτικό, σφραγιστικά, στόκος, οπλισμός θα κοστίσει 200 ευρώ, που δεν μου περισεύουν αλλά δεν έχω κ επιλογή. Λόγω θέματος υγείας δεν θα μπορώ να βγάζω τα νερά τον χειμώνα, πρέπει να κάνω κάτι.

Το δώμα είναι δικό μου κ είναι στην μέση της ταράτσας κόβωντάς την στα δύο. Εκεί που βλέπει είναι δική μου, το πίσω κομμάτι που βγαίνει η εξώπορτά μου είναι κοινόχρηστο. Το νερό μπαίνει από το δικό μου κομμάτι (ε φυσικά, την τύχη μου μέσα), στο οποίο δεν υπάρχει πρόσβαση από άλλους για να δικαιολογήσω κάτι κοινό. Για να γίνει όλο δεν με παίρνει, καθώς είναι 125 τ.μ. το "μπαλκόνι" μου. Αλλά και δεν θα έβαζα επαλειπτικό μονωτικό/στεγανωτικό σε όλο γιατί όλα αυτά δεν είναι βατά για κάθε μέρα, θα τραυματιζόταν η στεγάνωση.

Εχεις καμια φωτο; Με τοσο χαμηλο budget δεν εχεις πολλες επιλογες. Μια σοβαρη εταιρία θα ηθελε μερικα χιλιαρικα..

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vampira είπε

Το νερό μπαίνει από το δικό μου κομμάτι

Ωραία, αλλά από που ακριβώς; Το "μπαλκόνι" είναι σκέτο μπετό; Και πως περνάει το νερό κάτω από τον εξωτερικό τοίχο σου και μπαίνει μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχεις καμια φωτο; Με τοσο χαμηλο budget δεν εχεις πολλες επιλογες. Μια σοβαρη εταιρία θα ηθελε μερικα χιλιαρικα..


Δεν έχω πρόχειρη κάποια, αλλά κ δεν ξέρω αν θα καταλάβεις κ κάτι γιατί δεν φαίνεται κ τίποτα. Αν βοηθήσει σε κάτι να βγάλω φώτο.

 

31 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ωραία, αλλά από που ακριβώς; Το "μπαλκόνι" είναι σκέτο μπετό; Και πως περνάει το νερό κάτω από τον εξωτερικό τοίχο σου και μπαίνει μέσα;

Είναι πλακάκια με μόνωση από κάτω. Το σπίτι- δώμα χτίστηκε μετά την ολοκλήρωση της πολυκατοικίας. Επομένως δεν είναι μια συνέχεια του σκελετού, αλλά ας πούμε φυτευτό πάνω στην ταράτσα. Το νερό μπαίνει σε ένα σημείο στην κουζίνα κ άλλο ένα στο υπνοδωμάτιο. Δεν φαίνεται από πουθενά από που ακριβώς μπαίνει, απλά ξαφνικά τα δύο σημεία αρχίζουν να γεμίζουν νερό, κ μιλάμε για πολύ νερό όταν βρέχει. Μπαίνει από την κάτω πλευρά, εκεί που ενώνεται ο κάθετος τοίχος με το δάπεδο/ταράτσα. Σίγουρα δεν μπαίνει από παράθυρα ή από την πάνω πλευρά καθώς είναι στεγνά. Όσο νερό και να ρίξεις από έξω δεν θα μπορέσεις να δεις κάτι και εξηγώ γιατί.

Ο μηχανικός κ οι υπόλοιποι, μου είπαν ότι ξέχωρα από την λάθος κλίση που τα φέρνει προς τον τοίχο κ όχι προς τα λούκια, υπάρχουν μικρές ρωγμές σε πλακάκια κ πιθανά ίσως και από αρμούς. Στα δύο προβληματικά σημεία, κάτω από τα πλακάκια καταλαβαίνεις ότι είναι κούφιο. Αυτό που μου είπαν κ τα λέω πολύ χοντρικά γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς, είναι ότι εκεί έχει χαλάσει η μόνωση που υπήρχε και έχει δημιουργηθεί "δεξαμενή". Όταν αυτό γεμίζει, δεν έχει που να διώξει τα νερά κ βρίσκει είσοδο προς το σπίτι. Όντως, με τις πρώτες βροχές δεν μπαίνει σταγόνα, όταν πια υπάρξει επιβάρυνση με κάποιες βροχές τότε αρχίζει. Αυτό που θα κάνω είναι να καλυφθούν οι ρωγμές, να καλυφθούν οι "δεξαμενές" κ αρκετά παραπάνω μέρος και να διορθωθεί λίγο η κλίση. Αυτό βέβαια δεν μου εξασφαλίζει ότι δεν θα το τραβήξει από κάπου αλλού. Βασικά όποια ιδέα είναι ευπρόσδεκτη κ εγώ η ίδια το έχω ψάξει κ έχω διαβάσει πάρα πολλά, όσα καταλαβαίνω βέβαια γιατί δεν είναι κ ο τομέας μου. Πιάνουν πολύ τα χέρια μου αλλά δυστυχώς λόγω του θέματος υγείας δεν έχω σωματική δύναμη κ αντοχή πια. Επομένως προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε σχέση κόστους- απόδοσης κ σωματικής ικανότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Spect~ είπε

Που μπορω να απευθυνθώ για τοποθετηση ? Στην ιδια εταιρια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, puelito είπε

Που μπορω να απευθυνθώ για τοποθετηση ? Στην ιδια εταιρια ?

Υποθέτω σε οποιονδήποτε κάνει τοποθετήσεις σε πόρτες! Αυτο απο οτι λεει ειναι μονο η πορτα και πρεπει αν παρεις τα υπόλοιπα (ραγες κλπ) ξεχωριστά. Ηταν απλά ενα παράδειγμα σίγουρα μπορείς να βρεις και άλλες καλύτερες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, vampira είπε


Δεν έχω πρόχειρη κάποια, αλλά κ δεν ξέρω αν θα καταλάβεις κ κάτι γιατί δεν φαίνεται κ τίποτα. Αν βοηθήσει σε κάτι να βγάλω φώτο.

 

Είναι πλακάκια με μόνωση από κάτω. Το σπίτι- δώμα χτίστηκε μετά την ολοκλήρωση της πολυκατοικίας. Επομένως δεν είναι μια συνέχεια του σκελετού, αλλά ας πούμε φυτευτό πάνω στην ταράτσα. Το νερό μπαίνει σε ένα σημείο στην κουζίνα κ άλλο ένα στο υπνοδωμάτιο. Δεν φαίνεται από πουθενά από που ακριβώς μπαίνει, απλά ξαφνικά τα δύο σημεία αρχίζουν να γεμίζουν νερό, κ μιλάμε για πολύ νερό όταν βρέχει. Μπαίνει από την κάτω πλευρά, εκεί που ενώνεται ο κάθετος τοίχος με το δάπεδο/ταράτσα. Σίγουρα δεν μπαίνει από παράθυρα ή από την πάνω πλευρά καθώς είναι στεγνά. Όσο νερό και να ρίξεις από έξω δεν θα μπορέσεις να δεις κάτι και εξηγώ γιατί.

Ο μηχανικός κ οι υπόλοιποι, μου είπαν ότι ξέχωρα από την λάθος κλίση που τα φέρνει προς τον τοίχο κ όχι προς τα λούκια, υπάρχουν μικρές ρωγμές σε πλακάκια κ πιθανά ίσως και από αρμούς. Στα δύο προβληματικά σημεία, κάτω από τα πλακάκια καταλαβαίνεις ότι είναι κούφιο. Αυτό που μου είπαν κ τα λέω πολύ χοντρικά γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς, είναι ότι εκεί έχει χαλάσει η μόνωση που υπήρχε και έχει δημιουργηθεί "δεξαμενή". Όταν αυτό γεμίζει, δεν έχει που να διώξει τα νερά κ βρίσκει είσοδο προς το σπίτι. Όντως, με τις πρώτες βροχές δεν μπαίνει σταγόνα, όταν πια υπάρξει επιβάρυνση με κάποιες βροχές τότε αρχίζει. Αυτό που θα κάνω είναι να καλυφθούν οι ρωγμές, να καλυφθούν οι "δεξαμενές" κ αρκετά παραπάνω μέρος και να διορθωθεί λίγο η κλίση. Αυτό βέβαια δεν μου εξασφαλίζει ότι δεν θα το τραβήξει από κάπου αλλού. Βασικά όποια ιδέα είναι ευπρόσδεκτη κ εγώ η ίδια το έχω ψάξει κ έχω διαβάσει πάρα πολλά, όσα καταλαβαίνω βέβαια γιατί δεν είναι κ ο τομέας μου. Πιάνουν πολύ τα χέρια μου αλλά δυστυχώς λόγω του θέματος υγείας δεν έχω σωματική δύναμη κ αντοχή πια. Επομένως προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε σχέση κόστους- απόδοσης κ σωματικής ικανότητας.

Η λύση σου είναι μια και είναι δαπανηρή. Ξήλωμα πλακάκια, δημιουργία σωστών κλίσεων απορροής τουλάχιστον 1%, τοποθέτηση στεγανοποιητικής μεμβράνης cl69 ή παρόμοιας, με ειδικά γωνιακά τεμάχια να γυρίσει μέχρι τον τοίχο και τα στηθαία, τοποθέτηση νέο πλακάκι.

Τώρα για να κάνεις δουλειά σου, θα πρότεινα πέρασμα στεγανωτικό bostik aqua blocker. στο 1ο πλακάκι κάτω και 10 εκ στον τοίχο. Μετά με υπομονή και προσοχή σιγά σιγά, καλό καθάρισμα των αρμών των πλακιδίων με διαλύτη, και εφαρμογή abolin cool barrier slv diamond με σύριγγα, για στεγανοποίηση των αρμών, ώστε να αποφύγεις το ξήλωμα και να σου μείνει μόνο το αισθητικό μειονέκτημα του bostik. 

Επίσης, το bostik θα πρέπει να περαστεί περιμετρικά της τοιχοποιίας σου (όχι μόνο στην βεράντα σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vampira είπε


Δεν έχω πρόχειρη κάποια, αλλά κ δεν ξέρω αν θα καταλάβεις κ κάτι γιατί δεν φαίνεται κ τίποτα. Αν βοηθήσει σε κάτι να βγάλω φώτο.

 

Είναι πλακάκια με μόνωση από κάτω. Το σπίτι- δώμα χτίστηκε μετά την ολοκλήρωση της πολυκατοικίας. Επομένως δεν είναι μια συνέχεια του σκελετού, αλλά ας πούμε φυτευτό πάνω στην ταράτσα. Το νερό μπαίνει σε ένα σημείο στην κουζίνα κ άλλο ένα στο υπνοδωμάτιο. Δεν φαίνεται από πουθενά από που ακριβώς μπαίνει, απλά ξαφνικά τα δύο σημεία αρχίζουν να γεμίζουν νερό, κ μιλάμε για πολύ νερό όταν βρέχει. Μπαίνει από την κάτω πλευρά, εκεί που ενώνεται ο κάθετος τοίχος με το δάπεδο/ταράτσα. Σίγουρα δεν μπαίνει από παράθυρα ή από την πάνω πλευρά καθώς είναι στεγνά. Όσο νερό και να ρίξεις από έξω δεν θα μπορέσεις να δεις κάτι και εξηγώ γιατί.

Ο μηχανικός κ οι υπόλοιποι, μου είπαν ότι ξέχωρα από την λάθος κλίση που τα φέρνει προς τον τοίχο κ όχι προς τα λούκια, υπάρχουν μικρές ρωγμές σε πλακάκια κ πιθανά ίσως και από αρμούς. Στα δύο προβληματικά σημεία, κάτω από τα πλακάκια καταλαβαίνεις ότι είναι κούφιο. Αυτό που μου είπαν κ τα λέω πολύ χοντρικά γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς, είναι ότι εκεί έχει χαλάσει η μόνωση που υπήρχε και έχει δημιουργηθεί "δεξαμενή". Όταν αυτό γεμίζει, δεν έχει που να διώξει τα νερά κ βρίσκει είσοδο προς το σπίτι. Όντως, με τις πρώτες βροχές δεν μπαίνει σταγόνα, όταν πια υπάρξει επιβάρυνση με κάποιες βροχές τότε αρχίζει. Αυτό που θα κάνω είναι να καλυφθούν οι ρωγμές, να καλυφθούν οι "δεξαμενές" κ αρκετά παραπάνω μέρος και να διορθωθεί λίγο η κλίση. Αυτό βέβαια δεν μου εξασφαλίζει ότι δεν θα το τραβήξει από κάπου αλλού. Βασικά όποια ιδέα είναι ευπρόσδεκτη κ εγώ η ίδια το έχω ψάξει κ έχω διαβάσει πάρα πολλά, όσα καταλαβαίνω βέβαια γιατί δεν είναι κ ο τομέας μου. Πιάνουν πολύ τα χέρια μου αλλά δυστυχώς λόγω του θέματος υγείας δεν έχω σωματική δύναμη κ αντοχή πια. Επομένως προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε σχέση κόστους- απόδοσης κ σωματικής ικανότητας.

Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να γίνει αυτό που λες, είναι αν είχαν χτιστεί οι τοίχοι πάνω στο πάτωμα της ταράτσας (πάνω στα πλακάκια).

Δεν έχεις διπλό εξωτερικό τοίχο με τούβλα; Δεν υπάρχει απ' έξω σοβατεπί;

Εκτός αν κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά. Φωτογραφία θα βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει; Τι λέβητα φυσικού αερίου να βάλω σε διαμέρισμα στην Θεσσαλονίκη; Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 1100€,για τον λέβητα, και οι επιλογές που έχω από δύο τεχνικούς που ήρθαν είναι Immergas Victrix TERA ErP 28 και ΒAXI DUO TEC COMPAKT 24Ε.Παρόμοια τιμή έχουν και από ότι έχω καταλάβει το σημαντικό είναι η υποστήριξη που έχουν σε ανταλλακτικά σε βάθος χρόνου.εχει κανείς εμπειρία με την υποστήριξη που έχουν αυτά τα λεβητακια από τις αντιπροσωπείες τους;

Επεξ/σία από theoilia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Η λύση σου είναι μια και είναι δαπανηρή. Ξήλωμα πλακάκια, δημιουργία σωστών κλίσεων απορροής τουλάχιστον 1%, τοποθέτηση στεγανοποιητικής μεμβράνης cl69 ή παρόμοιας, με ειδικά γωνιακά τεμάχια να γυρίσει μέχρι τον τοίχο και τα στηθαία, τοποθέτηση νέο πλακάκι.

Τώρα για να κάνεις δουλειά σου, θα πρότεινα πέρασμα στεγανωτικό bostik aqua blocker. στο 1ο πλακάκι κάτω και 10 εκ στον τοίχο. Μετά με υπομονή και προσοχή σιγά σιγά, καλό καθάρισμα των αρμών των πλακιδίων με διαλύτη, και εφαρμογή abolin cool barrier slv diamond με σύριγγα, για στεγανοποίηση των αρμών, ώστε να αποφύγεις το ξήλωμα και να σου μείνει μόνο το αισθητικό μειονέκτημα του bostik. 

Επίσης, το bostik θα πρέπει να περαστεί περιμετρικά της τοιχοποιίας σου (όχι μόνο στην βεράντα σου).

Το πρώτο που λες είναι και αυτό που μου είπε ο μηχανικός. Τουλάχιστον 5000 πολύ χαλαρή κ φιλική τιμή, που μέχρι το τέλος θα ανέβαινε σίγουρα.

Τα υλικά που λες δεν τα γνωρίζω και θα τα κοιτάξω. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο για το πόσο επικίνδυνα είναι για την υγεία μετά. Αν υπάρχουν πτητικές ενώσεις, αν τραυματιστεί αν εκλύει το οτιδήποτε κλπ.

Ναι περιμετρικά θα το κάνω. Έχεις pm.

20 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να γίνει αυτό που λες, είναι αν είχαν χτιστεί οι τοίχοι πάνω στο πάτωμα της ταράτσας (πάνω στα πλακάκια).

Αυτό ακριβώς έχει γίνει. Και είναι πορομπετόν ή αφρομπετον (νομίζω αφρο-), αυτό που είναι πιο ελαφρύ από το "κανονικό" μπετόν. Μετά σοβάτισμα κ το μισό υψος από το δάπεδο ως τα παράθυρα έχει κ πλακάκια. Μιλάω για την εξωτερική τοιχοποιία. Μέσα δεν έχει πλακάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vampira είπε

Αυτό ακριβώς έχει γίνει. Και είναι πορομπετόν ή αφρομπετον (νομίζω αφρο-), αυτό που είναι πιο ελαφρύ από το "κανονικό" μπετόν.

Κατάλαβα. Άλφα μπλοκ ή YTONG (πορομπετόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...