Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Βρήκα χρόνο και το δοκίμασα. Πραγματικά εκπληκτικό προϊόν. Εξαφάνισε τη μούχλα σε dt!!!

 

Έχω στη διάθεσή μου αυτόν τον στόκο και αστάρι. Κάνουν;

IMG20210902185759.jpg

Το αστάρι καλό είναι αλλά αυτός ο στόκος είναι επιδιόρθωσης ρωγμών ή χτυπημάτων και όχι για εκεί που τον θέλεις εσύ γιατί όταν στεγνώσει πρώτο δεν τρίβεται και δεύτερο δεν πίνει αστάρι μέχρι μέσα.

Θα πάρεις μία σακούλα τέτοιο στόκο θα τον περάσεις να στρώσει καλά ένα και δύο χέρια μην το φοβάσαι και μετά με ένα γυαλόχαρτο σφουγγάρι ψιλό  θα τον τρίβεις απαλά και θα γίνει λείος. Μετά ασταρώνεις καλά ένα , δύο χέρια και είσαι εντάξει για βάψιμο.

Ο στόκος παρασκευάζεται με νερό.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το εξής "προβλημα". Ζω σε μια μονοκατοικια που έχει πολλά και μεγάλα παραθυρα με κουφώματα Europa PVC με διπλά τζαμια, γιατί δυστυχως η προτεραιότητα του πατέρα μου οταν εχτισε το σπίτι πριν απο 30 χρόνια ήταν να έχει απλετο φως απο παντου. Αυτα τα κουφωματα, παρολο που  ακόμα ειναι σε σχετικά καλή κατάσταση, εχω την εντυπωση οτι προκαλούν μεγάλες απώλειες, και επειδή το κόστος αντικαταστασης τους είναι απαγορευτικό για εμένα, σκεφτηκα να κλείσω εσωτερικά καποια απο αυτά με γυψοσανίδα. Πιστεύευε οτι αυτό θα κάνει καποια σημαντικη διαφορά στην μειωση των θερμικών απωλειών;

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fragma είπε

Εχω το εξής "προβλημα". Ζω σε μια μονοκατοικια που έχει πολλά και μεγάλα παραθυρα απο κουφώματα Europa PVC με διπλά τζαμια, γιατί δυστυχως η προτεραιότητα του πατέρα μου οταν εχτισε το σπίτι πριν απο 30 χρόνια ήταν να έχει απλετο φως απο παντου. Αυτα τα κουφωματα, παρολο που  ακόμα ειναι σε σχετικά καλή κατάσταση, εχω την εντυπωση οτι προκαλούν μεγάλες απώλειες, και επειδή το κόστος αντικαταστασης τους είναι απαγορευτικό για εμένα, σκεφτηκα να κλείσω εσωτερικά καποια απο αυτά με γυψοσανίδα. Πιστεύευε οτι αυτό θα κάνει καποια σημαντικη διαφορά στην μειωση των θερμικών απωλειών;

Πρέπει να ρωτήσεις ειδικό.

Η σκεπή/ταράτσα; Μήπως να ξεκινήσεις από εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Πρέπει να ρωτήσεις ειδικό.

Η σκεπή/ταράτσα; Μήπως να ξεκινήσεις από εκεί;

Η σκεπή είναι μια χαρά. Εχει μονωση απο ασφαλτόπανο και κεραμίδι απο πάνω. Ρωτησα μηχανικό, και δεν μου έδωσε ξεκαθαρη απαντηση. Μαλλον δεν ηξερε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fragma είπε

Η σκεπή είναι μια χαρά. Εχει μονωση απο ασφαλτόπανο και κεραμίδι απο πάνω. Ρωτησα μηχανικό, και δεν μου έδωσε ξεκαθαρη απαντηση. Μαλλον δεν ηξερε

Το ασφαλτόπανο είναι νια υγρομονωση για οτι ξεφύγει από το κεραμίδι Καμία σχέση με θερμομονωση Δες αν υπάρχει κάτι κάτω από το ασφαλτοπανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fragma είπε

Η σκεπή είναι μια χαρά. Εχει μονωση απο ασφαλτόπανο και κεραμίδι απο πάνω. Ρωτησα μηχανικό, και δεν μου έδωσε ξεκαθαρη απαντηση. Μαλλον δεν ηξερε

Πλάκα έχει το σπίτι όπως είπε και ο  hp8  ή μόνο κεραμίδι;;;;

Αν δεν έχει πλάκα εκεί έχεις θέμα και όχι στα παράθυρα. Πάνω από το ασφαλτόπανο το οποίο είναι μόνο για τα νερά και κάτω από κεραμίδι έχει μόνωση και τι μόνωση;;;; Εκεί είναι όλο το παιχνίδι. Αν έχει καμιά μόνωση της πλάκας με άσπρο φελιζόλ που έβαζαν πριν 30 χρόνια ότι και να κάνεις με τα παράθυρα δεν αλλάζει κάτι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχω στη διάθεσή μου αυτόν τον στόκο και αστάρι. Κάνουν;

Εμένα πάντως ο στόκος αυτός με βολεύει καλύτερα για μικροδουλειές. Αν θέλεις να κάνεις ολόκληρο τον τοίχο, πάρε σκόνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, fragma είπε

Εχω το εξής "προβλημα". Ζω σε μια μονοκατοικια που έχει πολλά και μεγάλα παραθυρα με κουφώματα Europa PVC με διπλά τζαμια, γιατί δυστυχως η προτεραιότητα του πατέρα μου οταν εχτισε το σπίτι πριν απο 30 χρόνια ήταν να έχει απλετο φως απο παντου. Αυτα τα κουφωματα, παρολο που  ακόμα ειναι σε σχετικά καλή κατάσταση, εχω την εντυπωση οτι προκαλούν μεγάλες απώλειες, και επειδή το κόστος αντικαταστασης τους είναι απαγορευτικό για εμένα, σκεφτηκα να κλείσω εσωτερικά καποια απο αυτά με γυψοσανίδα. Πιστεύευε οτι αυτό θα κάνει καποια σημαντικη διαφορά στην μειωση των θερμικών απωλειών;

Με διπλά τζάμια και να έχεις μεγάλες απώλειες, δύσκολο. Έχεις ελέγξει για μικρές τρύπες-ρωγμές-κενά όπου μπορεί να μπάζει αέρα στο σπίτι σου; Με την πρώτη ματιά ή με άπνοια, δεν θα το καταλάβεις

Προτείνω τον χειμώνα ή μια μέρα με πολύ αέρα, να κλείσεις τα πάντα στο σπίτι και να ανάψεις ένα κεράκι. Θα το πλησιάσεις κοντά σε πόρτες-παράθυρα και απορροφητηρα και θα δεις σίγουρα σε κάποιο σημείο να κουνιέται η φλόγα έντονα, σαν να φυσάει και να υπάρχει ρεύμα αέρα στο σπίτι. Ύστερα θα ψάξεις να βρεις ακριβώς το σημείο όπου μπαίνει ο αέρας.

Αν ο εξωτερικός αέρας είναι κρύος, θα σε βοηθήσει να το βρεις πιο εύκολα.

Τα τελευταία 15 χρόνια έχω νοικιάσει 6 σπίτια. Έμαθα πλέον κάθε χειμώνα, να βρίσκω τα κενά και να τα κλείνω με κάθε τρόπο.

Άλλη λύση και πιο άμεση και οικονομική, είναι να κλείσεις τα παράθυρα με ένα χοντρό ναυλον (αυτό το κλασικό που πουλάνε παντού για τραπεζομάντιλο διαφανο) από την εσωτερική πλευρά του σπιτιού και να καλύψεις και τα κουφώματα. Έτσι θα επιβεβαιώσεις και αν έχουν πρόβλημα τα κουφώματα. Και θα κρατήσεις και την φωτεινότητα του χώρου.

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, hp8 είπε

Το ασφαλτόπανο είναι νια υγρομονωση για οτι ξεφύγει από το κεραμίδι Καμία σχέση με θερμομονωση Δες αν υπάρχει κάτι κάτω από το ασφαλτοπανο

Η οροφή εχει πλακα,  μετα αυτό το μπλε (δεν ξερω πως το λένε. Υαλοβαβμακα;), μετα ασφαλτοπανο και αποπανω κεραμιδί. Δεν ειναι η στεγη το πρόβλημα, αλλα αυτα τα τεράστια, ηλιθια κουφωματα από pvc. Eχει περισσότερο τζάμι από τοίχο αυτό το σπίτι. Ισως και να μην ειναι τόσο μεγάλη η απώλεια γιατί είναι διπλά τζάμια, αλλα να είναι ψυχολογικό το θέμα γιατί οι μεγάλες γυάλινες επιφάνειες κάνουν το σπίτι να φαίνεται κρύο. Πάντως είναι και ψηλοτάβανο, ειναι και η περιοχή με υψομετρο (Πεντέλη) και το χειμώνα μου φεύγει για πλακα  και ένα χιλιάρικο/μήνα σε πετρελαιο με τον θερμοστάτη στους 23 βαθμους. Τωρα  περνανε στον δρομο απέξω φυσικό αεριο, αλλα με τις τιμές που εχει πιάσει και αυτό δεν με βλέπω να σωζομαι. Το κλείσιμό με γυψοσανιδες εσωτερικά είναι χαζή ιδέα μάλλον , ε;

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Η οροφή εχει πλακα,  μετα αυτό το μπλε (δεν ξερω πως το λένε. Υαλοβαβμακα;), μετα ασφαλτοπανο και αποπανω κεραμιδί. Δεν ειναι η στεγη το πρόβλημα, αλλα αυτα τα τεράστια, ηλιθια κουφωματα από pvc. Eχει περισσότερο τζάμι από τοίχο αυτό το σπίτι. Ισως και να μην ειναι τόσο μεγάλη η απώλεια γιατί είναι διπλά τζάμια, αλλα να είναι ψυχολογικό το θέμα γιατί οι μεγάλες γυάλινες επιφάνειες κάνουν το σπίτι να φαίνεται κρύο. Πάντως είναι και ψηλοτάβανο, ειναι η περιοχή με υψομετρο  (Πεντέλη)και το χειμώνα μου φεύγει για πλακα  και ένα χιλιάρικο/μήνα σε πετρελαιο με τον θερμοστάτη στους 23 βαθμους. Τωρα  περνανε στον δρομο απέξω φυσικό αεριο, αλλα με τις τιμές που εχει πιάσει και αυτό δεν με βλέπω να σωζομαι. Το κλείσιμό με γυψισανιδες εσωτερικά είναι χαζή ιδέα μάλλον , ε;

Η γυψοσανίδα δεν θα σου κάνει κάτι. Οκ θα δεις διαφορά το καλοκαίρι γιατί λογικά το σπίτι τώρα θα γίνεται θερμοκήπιο αλλα μέχρι εκεί!

Πρέπει να γίνει εξαρχής μια μελέτη θερμικών απωλειών για να εντοπιστούν τα αδύναμα σημεία, και προτάσεις βελτίωσης. Απευθύνσου σε έμπειρο σχετικά Μηχανολόγο.

Σαν πρώτες σκέψεις:

εφόσον η στέγη σου έχει τουλάχιστον 5 cm εξηλασμένη πολυστερίνη (Dow) αυτό το μπλε που λες...την αφήνεις ως έχει και την κοιτάς τελευταία!

Σωστά έχεις εστιάσει στους υαλοπίνακες! εξέτασε αν μπορείς να αλλάξεις τζάμια, με διπλά ενεργειακά. Και σε τί κόστος!

Αν κάποια ανοίγματα/τζαμιλίκια δεν τα χρειάζεσαι, εξέτασε αφαίρεση και αντικατάσταση με: Τσιμεντοσανίδα ή υαλοσανίδα απ' έξω, 7-8cm πετροβάμβακα εσωτερικά, 2πλή γυψοσανίδα μέσα.

Αν ποτέ αλλάξεις θέρμανση, ΜΗΝ κάνεις την βλακεία και δεν βάλεις ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ... Αλλά πρώτα,μάζεψε τις απώλειές σου!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, fragma είπε

Η οροφή εχει πλακα,  μετα αυτό το μπλε (δεν ξερω πως το λένε. Υαλοβαβμακα;), μετα ασφαλτοπανο και αποπανω κεραμιδί. Δεν ειναι η στεγη το πρόβλημα, αλλα αυτα τα τεράστια, ηλιθια κουφωματα από pvc. Eχει περισσότερο τζάμι από τοίχο αυτό το σπίτι. Ισως και να μην ειναι τόσο μεγάλη η απώλεια γιατί είναι διπλά τζάμια, αλλα να είναι ψυχολογικό το θέμα γιατί οι μεγάλες γυάλινες επιφάνειες κάνουν το σπίτι να φαίνεται κρύο. Πάντως είναι και ψηλοτάβανο, ειναι και η περιοχή με υψομετρο (Πεντέλη) και το χειμώνα μου φεύγει για πλακα  και ένα χιλιάρικο/μήνα σε πετρελαιο με τον θερμοστάτη στους 23 βαθμους. Τωρα  περνανε στον δρομο απέξω φυσικό αεριο, αλλα με τις τιμές που εχει πιάσει και αυτό δεν με βλέπω να σωζομαι. Το κλείσιμό με γυψοσανιδες εσωτερικά είναι χαζή ιδέα μάλλον , ε;

Το παράθυρο είναι περασιά με τους εσωτερικούς τοίχους ή έχει κάποιο κενό. Αν υπάρχει κενό θα μπορούσες να κάνεις έστω σε ένα μία δοκιμή με γυψοσανίδα βάζοντας και κάποιο μονωτικό π.χ. υαλοβάμβακα μεταξύ παράθυρου και γυψοσανίδας να δεις ένα χειμώνα πως θα δουλέψει. Αν δεις ότι πάει καλά και θέλεις  μετά καταργείς τελείως το παράθυρο. Το κόστος είναι ελάχιστο και αν πιάνουν τα χέρια σου δεν θα σου κοστίσει σχεδόν τίποτε.

Προσωπικά για λόγους κρύου και υγρασίας από ένα βορεινό υπνοδωμάτιο κατήργησα μία μεγάλη μπαλκονόπορτα και έβαλα ένα παράθυρο στις μισές περίπου διαστάσεις. Μιλάμε τρομερή διαφορά σε κρύο στεγνή ντουλάπα που δεν μυρίζει πλέον μούχλα επειδή ήταν πίσω από κενό της συρόμενης μπαλκονόπορτας το οποίο έκλεισα βάζοντας και πρόσθετο μονωτικό υλικό.

Για βάλε και μία φωτο από ένα παράθυρο

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

 

Καλησπέρα

Θελω να φτιαξω ενα ονυχοδρομιο/δεντρο για γάτα, εχω αγοράσει δυο, το ενα διαλυθηκε εντελως κομματι-κομματι σε 3 μήνες και ήταν το ακριβό, αλλα και ψηλο, το δευτερο επι τουτου το πηρα κοντο αλλα απλα διαλυθηκε κι αυτο σε 4 μηνες. Ετσι σκεφτηκανα φτιάξω ενα μονος. Δεν ειμαι επιπλοποιός!   Σκεφτηκα λοιπον να χρησιμοποιησω καδρονια τετραγωνα αντι για τους κυλίνδρους απο χαρτόνι που βαζουν. Εχω σκαλώσει με τι θα τα βιδώσω . Για να ειμαι σιγουρος για την ισορροπία του δεντρου (γιατι κάποια εχουν και τετοιο θεμα και απορώ πως κυκλοφορουν στην αγορα), θελω τα καδρονια να συνεχιζουν το ενα το αλλο, σαν να ειναι ενα συνεχές. Περίπου σαν αυτο.

spacer.png
Αν δεν τα εβαζα το ενα πανω στο αλλο θα εβαζα και 4 ξυλοβιδες μακριες  και χοντρες :D , αν μου βγαλει δυο τρια χρόνια θα ειμαι ευχαριστημενος.
Αλλα σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποια καλυτερη λυση, καποια βύσματα, με καποια ντιζα ισως ωστε με μια τρυπα στη ταβλα να εχω συνδεσμο κοινο για το πανω και κατω καδρονι ή και κατι που δεν εχω ιδεα και μπορειτε να μου προτεινετε

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από essopapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, essopapas είπε

Καλησπέρα

 

Καλησπέρα

Θελω να φτιαξω ενα ονυχοδρομιο/δεντρο για γάτα, εχω αγοράσει δυο, το ενα διαλυθηκε εντελως κομματι-κομματι σε 3 μήνες και ήταν το ακριβό, αλλα και ψηλο, το δευτερο επι τουτου το πηρα κοντο αλλα απλα διαλυθηκε κι αυτο σε 4 μηνες. Ετσι σκεφτηκανα φτιάξω ενα μονος. Δεν ειμαι επιπλοποιός!   Σκεφτηκα λοιπον να χρησιμοποιησω καδρονια τετραγωνα αντι για τους κυλίνδρους απο χαρτόνι που βαζουν. Εχω σκαλώσει με τι θα τα βιδώσω . Για να ειμαι σιγουρος για την ισορροπία του δεντρου (γιατι κάποια εχουν και τετοιο θεμα και απορώ πως κυκλοφορουν στην αγορα), θελω τα καδρονια να συνεχιζουν το ενα το αλλο, σαν να ειναι ενα συνεχές. Περίπου σαν αυτο.

spacer.png
Αν δεν τα εβαζα το ενα πανω στο αλλο θα εβαζα και 4 ξυλοβιδες μακριες  και χοντρες :D , αν μου βγαλει δυο τρια χρόνια θα ειμαι ευχαριστημενος.
Αλλα σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποια καλυτερη λυση, καποια βύσματα, με καποια ντιζα ισως ωστε με μια τρυπα στη ταβλα να εχω συνδεσμο κοινο για το πανω και κατω καδρονι ή και κατι που δεν εχω ιδεα και μπορειτε να μου προτεινετε

 

Ευχαριστώ

Το καδρόνι θα είναι ένα ενιαίο κομμάτι. Οι πλάκες θα έχουν μια τρύπα για να περνάνε μέσα από το καδρόνι. Θα τις βιδώσεις στο ύψος που θες με γωνιά σε τέτοιο στυλ.

Υπόψην ότι για να είναι ποιοτική, αυτή η κατασκευή θέλει σχετικά χοντρά ξύλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Μάζεψα από τα σκουπίδια ένα φωτιστικό, φαινόταν σε πολύ καλή κατάσταση, και σπίτι είδα ότι παίρνει ρεύμα κανονικά! Υποθέτω ότι κάηκε η λάμπα και επειδή είναι ακριβή μάλλον το πέταξαν..Τσπ, το θέμα είναι ότι ή από πριν ή κατά τη μεταφορά κάτι έφυγε από τη βάση, είχε κάτι σαν πέτρα για να κρατιέται σταθερό και τώρα πρέπει να αυτοσχεδιάσω για να το φτιάξω. 

Επισυνάπτω φωτο, έχει κανείς ίδιο να μου πει δείξει πως είναι κανονικά ή ξέρει κάποιος πως λειτουργεί;

 

FullSizeRender.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Καλημέρα σε όλους. Μάζεψα από τα σκουπίδια ένα φωτιστικό, φαινόταν σε πολύ καλή κατάσταση, και σπίτι είδα ότι παίρνει ρεύμα κανονικά! Υποθέτω ότι κάηκε η λάμπα και επειδή είναι ακριβή μάλλον το πέταξαν..Τσπ, το θέμα είναι ότι ή από πριν ή κατά τη μεταφορά κάτι έφυγε από τη βάση, είχε κάτι σαν πέτρα για να κρατιέται σταθερό και τώρα πρέπει να αυτοσχεδιάσω για να το φτιάξω. 

Επισυνάπτω φωτο, έχει κανείς ίδιο να μου πει δείξει πως είναι κανονικά ή ξέρει κάποιος πως λειτουργεί;

Αν παίρνει μόνο λάμπες αλογόνου, δεν αξίζει να ασχοληθείς. Πολλά βατ, μεγάλη κατανάλωση, ασύμφορο στη χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...