Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, divo είπε

Τα προγραμματα αυτα απο οτι ηξερα πηγεναν ως εξης. ηταν στην ουσια επιδοτηση σε χρηματα που τα ειχες πληρωσει. Καταθετεις τιμολογια. Γι αυτο και πανε μεσω τραπεζας. Ετσι γινανταν και οι γνωστες κομπινες υπερτιμολογισης και τελικα δεν πληρωνες τιποτα. πληρωνε το ποσο της επισκευης η τραπεζα, καταθετες τιμιλογια, επερνες το ποσο που σου αναλογει μεσω της τραπεζας και αυτη με τη σειρα της πληρωνοταν και ξοφλαγες αυτα που ειχες χρεωθει στην τραπεζα. Αυτα χοντρικα. Τωρα επειδη απεχω απο το αθλημα λογω διαφορετικης εργασιας, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Γι αυτο σου λεω να ρωτησεις σε τραπεζα πρωτα. Σε μια που εχεις λογαριασμο.

οκ θα ρωτησω γιατι θελω να ρωτησω και στην πειραιως για το pay and save που εχει βγαλει το οποιο to good to be true μου φαινεται αλλα ευκαιρια ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, divo είπε

Αν πας στειλε μου ενα μνμ για το pay & save. Ολο λέω να παω και ολο στο "θα" ειμαι

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, divo είπε

Τα προγραμματα αυτα απο οτι ηξερα πηγεναν ως εξης. ηταν στην ουσια επιδοτηση σε χρηματα που τα ειχες πληρωσει. Καταθετεις τιμολογια. Γι αυτο και πανε μεσω τραπεζας. Ετσι γινανταν και οι γνωστες κομπινες υπερτιμολογισης και τελικα δεν πληρωνες τιποτα. πληρωνε το ποσο της επισκευης η τραπεζα, καταθετες τιμιλογια, επερνες το ποσο που σου αναλογει μεσω της τραπεζας και αυτη με τη σειρα της πληρωνοταν και ξοφλαγες αυτα που ειχες χρεωθει στην τραπεζα. Αυτα χοντρικα. Τωρα επειδη απεχω απο το αθλημα λογω διαφορετικης εργασιας, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Γι αυτο σου λεω να ρωτησεις σε τραπεζα πρωτα. Σε μια που εχεις λογαριασμο.

Τα προγράμματα που συζητάτε είναι τα "Εξοικονομώ κατ οίκον". Αυτή τη στιγμή τρέχει το ΙΙ αλλά οι αιτήσεις έχουν κλείσει από την άνοιξη και δεν μπορείς να κάνεις τώρα, έχουν εξαντληθεί οι πόροι και οι θέσεις. Όποιος ενδιαφέρεται ας έχει το νου του γιατί υπάρχει περίπτωση να δεχτούν νέες αιτήσεις από την άνοιξη. Τουλάχιστον έτσι είχαν πει. Οι αιτήσεις δεν γίνονται πια στις τράπεζες αλλά online σε ειδική πλατφόρμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε κανει γνωστος μου στο κατοικων Ι και ενω ηταν απο τους τυχερους που πηραν τα λεφτα της επιδοτησης(καποιοι ακομα περιμενουν-μιλαμε για το Ι ετσι) μου ειπε οτι τα ποσα κοντεψαν αυτα που θα πληρωνε και εαν δεν συμμετειχε στο προγραμμα,λογω της υπεροκοστολογησης απο μεριας επαγγελματιων.Γενικα οπου πεφτει επιδοτηση τα κορακια(οχι ολοι) παραμονευουν.Δεν θα ξεχασω και την περιπτωση με την επιδοτηση λαπτοπ που εδιναν νομιζω στην 1η λυκειου μια χρονια,500 ευρω,και εβλεπες κατι γερμανους-κωτσους να πετανε την σκουφια τους εδιναν μηχανημα αξιας 250 ευρω στα 450 του ελεγαν του αλλου παρε και μια webcam(δεν ηταν αυτονοητο να ειχαν τοτε :P) και ενα ποντικι και ειμαστε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Ειχε κανει γνωστος μου στο κατοικων Ι και ..... μου ειπε οτι τα ποσα κοντεψαν αυτα που θα πληρωνε και εαν δεν συμμετειχε στο προγραμμα,λογω της υπεροκοστολογησης απο μεριας επαγγελματιων.Γενικα οπου πεφτει επιδοτηση τα κορακια(οχι ολοι) παραμονευουν.

Έχοντας άμεση συμμετοχή και άποψη από τα "Εξοικονομώ κατ οίκον" θα πω κάτι πάνω σε αυτό.

Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες ότι οι παρεμβάσεις μέσω προγράμματος είναι (πολύ) ακριβότερες από τι αν τις κάνεις εκτός προγράμματος αλλά η κύρια αιτία δεν είναι τα "κοράκια". Φυσικά υπάρχουν και τα "κοράκια" αλλά σε μια αγορά όπως αυτή της οικοδομής όπου υπάρχουν πάρα πολλοί επαγγελματίες και λίγη δουλειά μπορείς εύκολα να τους αποφύγεις. Τα πραγματικά αίτια είναι άλλα.

Όταν μιλάμε για παρεμβάσεις εκτός προγράμματος κυρίως μιλάμε για "μαύρα" ή εν μέρη "μαύρα" ενώ στο πρόγραμμα όλα είναι νόμιμα και με παραστατικά. Άρα στην πρώτη περίπτωση υπάρχει μόνο το κόστος υλικών + το κέρδος του επαγγελματία ενώ στην δεύτερη περίπτωση εκτός και πέρα από αυτά υπάρχει ο ΦΠΑ, οι ασφαλιστικές εισφορές και ο φόρος εισοδήματος. Εύκολα καταλαβαίνεις γιατί στην δεύτερη περίπτωση η τιμή είναι 30%-40% ακριβότερη. Και εκτός προγράμματος αν ζητήσεις πλήρη παραστατικά αυτή η διαφορά από τα "μαύρα" θα υπάρχει. Άρα, χωρίς να ανοίξουμε εδώ κουβέντα για το αν είναι σωστό ή λάθος, η πραγματικότητα είναι πως το νόμιμο είναι πιο ακριβό από το "μαύρο", είτε συμμετέχεις στο "Εξοικονομώ" είτε όχι.

Δεύτερος βασικός λόγος είναι η γραφειοκρατία και το ρίσκο του επαγγελματία συμμετέχοντας στο πρόγραμμα. Οι περισσότεροι επαγγελματίες επέλεξαν να μην συμμετέχουν καν στο πρόγραμμα για αυτό το λόγο αν και είναι δύσκολοι καιροί. Και αυτοί που αποφάσισαν να συμμετέχουν το έκαναν με το αντίστοιχο "καπελάκι". Όπου παίρνει ο ιδιοκτήτης αυτό το ρίσκο (εγώ το πήρα) και όχι ο επαγγελματίας οι τιμές (με παραστατικά πάντα) δεν είχαν αξιοσημείωτες διαφορές. Κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, divo είπε

Τι ρισκο εχει ο επαγγελματιας απο τη στιγμη που παιρνει τα λεφτα του; Ή εννοεις οτι μενει απλήρωτος μεχρι να παρεις  την εποδοτηση; Ή υπαρχει κατι αλλο?

Όχι ρίσκο αλλά πολύ μεγάλες καθυστερήσεις (σε εμένα η μεγαλύτερη ήταν 7 μήνες) στην αποπληρωμή ενώ έχει προπληρώσει υλικά και ΦΠΑ για χρήματα που δεν έχει εισπράξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, divo είπε

Να υποθεσω δλδ οτι το συνεργειο τελειωνει τη δουλεια κοβει παραστατικα, αλλα δεν πληρωνεται; Αυτη ειναι συμφωνια αναμεσα στον ιδιωτη και τον επαγγελματια;

Και κατι ακομα το συνεργειο το διαλεγεις εσυ αναμεσα σε δικες σου γνωριμιες ή ειναι καποιες λιστες επαγγελματιων που σου δινουν στο προγραμμα;

Παράδειγμα: Κάνεις εσύ δουλειά μαζί μου μέσω του προγράμματος. Μπαίνει σε εμένα η προκαταβολή και σου βάζω τα κουφώματα. Εγώ όλα μου τα υλικά τα προπληρώνω καθώς και το συνεργείο που κάνει την τοποθέτηση (όλα τα συνεργεία πληρώνονται μαύρα). Κόβω τα τιμολόγια και περιμένω να πληρωθώ συνήθως μετά από 3-4 μήνες οπότε πληρώνω και ΦΠΑ για το τελικό τιμολόγιο που δεν έχω ακόμα πληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Τι ρισκο εχει ο επαγγελματιας απο τη στιγμη που παιρνει τα λεφτα του; Ή εννοεις οτι μενει απλήρωτος μεχρι να παρεις  την εποδοτηση; Ή υπαρχει κατι αλλο?

Την καθυστέρηση την έχει σίγουρη αλλά υπάρχουν και άλλα θέματα.

Στο πρώτο "Εξοικονομώ" πολλά έργα αν και εγκρίθηκαν δεν πληρώθηκαν ποτέ γιατί εγκρίθηκαν περισσότερα από τι ήταν τα κονδύλια. Πολλοί (χιλιάδες) την πάτησαν άσχημα.

Στο δεύτερο, αυτό υποτίθεται το έχουν φροντίσει αλλά υπάρχουν άλλοι κίνδυνοι. Το έργο θεωρείται εννιαίο και δεν πληρώνεται ο κάθε προμηθευτής ξεχωριστά αλλά όλοι μαζί στο τέλος. Μπορεί εσύ σαν προμηθευτής να είσαι εντάξει αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Πρέπει να είναι όλοι εντάξει. Αν ένας άλλος προμηθευτής που εμπλέκεται στο έργο δεν είναι εντάξει πχ δεν είναι συνεργάσιμος, χάνει στις προθεσμίες, δεν έχει τα πιστοποιητικά που χρειάζονται, πτωχεύει, κλείνει την επιχείρηση ή οτιδήποτε άλλο, όλο το έργο βγαίνει από το πρόγραμμα και δεν πληρώνεται κάνεις.

Ακόμα υπάρχει και το σενάριο το πρόβλημα να είναι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης. Μπορεί να τύχει οτιδήποτε ή απλώς να είναι μ@κ@κ@ς και αφού κάνει τη δουλειά του να μην ασχοληθεί όσο πρέπει με την γραφειοκρατία που θέλει το πρόγραμμα για να πληρώσει (και θέλει πολύ).

Τι κάνεις αν σου τύχει ένα από τα παραπάνω; Απλά έμπλεξες.

52 λεπτά πριν, divo είπε

Να υποθεσω δλδ οτι το συνεργειο τελειωνει τη δουλεια κοβει παραστατικα, αλλα δεν πληρωνεται; Αυτη ειναι συμφωνια αναμεσα στον ιδιωτη και τον επαγγελματια;

Και κατι ακομα το συνεργειο το διαλεγεις εσυ αναμεσα σε δικες σου γνωριμιες ή ειναι καποιες λιστες επαγγελματιων που σου δινουν στο προγραμμα;

Όπως έγραψα και πιο πάνω το έργο είναι ενιαία και όλοι πληρώνονται στο τέλος.

Ναι τους προμηθευτές τους διαλέγεις ελεύθερα ο ίδιος, δεν υπάρχει κάποια λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να βρω μικρά τρυπανάκια 2-3mm για τρύπημα πριν το βίδωμα μιας βίδας (για να μην ανοίγει το ξύλο) ΑΛΛΑ με εξαγωνικό στέλεχος για κατσαβιδιέρα ?

όπου και να ψαχνω έχουν με στρογυλλό στέλεχος και μόνο μεγάλα "φτερού" με εξαγωνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Που μπορώ να βρω μικρά τρυπανάκια 2-3mm για τρύπημα πριν το βίδωμα μιας βίδας (για να μην ανοίγει το ξύλο) ΑΛΛΑ με εξαγωνικό στέλεχος για κατσαβιδιέρα ?

όπου και να ψαχνω έχουν με στρογυλλό στέλεχος και μόνο μεγάλα "φτερού" με εξαγωνο.

Θες κατι τέτοιο ή κατι απο εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DrLo είπε

Αυτά ως μετάλλου κάνουν και για ξύλο?

Ναι δεν θα έχεις προβλημα

Δες και αυτο που κανει και φρεζα μηπως σε βολεψει καλυτερα!

Επεξ/σία από dalain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για στοκάρισμα /βαψιμο - το καλοκαίρι- εξωτερικης μαντρας που ειναι εμφανη μπετό.

Εχω ψάξει λιγο για το πως θα γινει πχ κοψιμο σιδερων με τροχο /τριψιμο με σβουρακι και μινιο αλλα δε ξέρω αν πρέπει να περαστει καποιο μονωτικο για να κρατήσει καθως και για τι στοκος ειναι καλύτερος πχ με ρητινες κτλ.

https://photos.app.goo.gl/DM3oA2YwDg4CnpVV6

Για αυτο απο που ειναι το προβλημα; Αρκει βαψιμο/ασταρωμα; Δε φαίνεται παντως για υγρασια κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, divo είπε

τι θα εκανα εγω αν ηθελα να κανω καλη δουλεια.

Κοψιμο με τροχο τα σιδερα. Μινιο θιξοτροπικό αν μπορεις να βρεις. Το παλιο καλο μινιο... για να εχει σιδερα φανταζομαι η μαντρα να ειναι τσιμεντο.

σπας οτι ατελειες εχει αν ειναι τσιμεντα

το περνας με κατι αναλογο με αυτα. Τσιμενοειδη στεγανωτικα  και επιπλεον γαλακτωμα. Μπατανοβουρτσα θελουν για περασμα.

και τελος ετοιμο σοβα οποια μαρκα θες 

Τωρα για βαψιμο οτι κανεις σε ολα τα εξωτερικα τοιχωματα. Ασταρωμα (ασταρι διαλύτη) βάψιμο με ακριλικό ή μονοτονικο και χρώμα

Αποψη μου παντα

Προτεινεις σοβα μιας στρωσης αντι για στοκο; Παντως βλεπω γενικα προιοντα που δεν εχουν εμφανη διαφορα οπως τα στεγανωτικα που παρεθεσες.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...