Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, troi.g είπε

Την αυτονόμια δεν έχω καταλάβει  με εξωτερικές σωλήνες. Έχεις κάποια φωτό ; Έχεις ηλεκτροβανα κάπου; 

Οι μονες λύσεις αυτονόμησης είναι είτε με φυσικό αέριο (εάν περνάει ) , ειτε με μπουκάλες υγραερίου , ή με αντλία θερμότητας . 

Αντλία θερμότητας μπορω να βάλω αφού έχςι γίνει θερμοπροσωψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αντλία θερμότητας μπορω να βάλω αφού έχςι γίνει θερμοπροσωψη ?

Δεν έχει σχέση ότι έχει γίνει θερμοπροσοψη, απλά σε περιορίζει στο ότι όλη η εγκατάσταση πρέπει να γίνει εσωτερικά , ειδάλλως θα μπορούσες να  πας σε κάποια σώματα  από τον εξωτερικό τοίχο. Απλά χρειάζεσαι χώρο στο μπαλκόνι.

Στην ανακαίνιση που κανεις , ξηλωνεις και τα δάπεδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Δεν έχει σχέση ότι έχει γίνει θερμοπροσοψη, απλά σε περιορίζει στο ότι όλη η εγκατάσταση πρέπει να γίνει εσωτερικά , ειδάλλως θα μπορούσες να  πας σε κάποια σώματα  από τον εξωτερικό τοίχο. Απλά χρειάζεσαι χώρο στο μπαλκόνι.

Στην ανακαίνιση που κανεις , ξηλωνεις και τα δάπεδα;

Ναι, στο σενάριο να φύγουν οι σωλήνες του καλοριφέρ από τους τοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ναι, στο σενάριο να φύγουν οι σωλήνες του καλοριφέρ από τους τοίχους.

Αφου αλλάζεις δάπεδα μια χαρά , φωνάζεις τόν υδραυλικό σου , σου στρώνει τίς σωλήνες του καλοριφέρ στο δάπεδο , και σου φτιάχνει έναν συλλέκτη στο μπαλκόνι που θα μπορούσε να μπει μια αντλία ή ένας επιτοιχος αερίου. Αν αποκοπεις από τη κεντρική θέρμανση , θα πρέπει να βγάλεις τους διακόπτες πάνω από τις σωλήνες και να βάλεις τάπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αφου αλλάζεις δάπεδα μια χαρά , φωνάζεις τόν υδραυλικό σου , σου στρώνει τίς σωλήνες του καλοριφέρ στο δάπεδο , και σου φτιάχνει έναν συλλέκτη στο μπαλκόνι που θα μπορούσε να μπει μια αντλία ή ένας επιτοιχος αερίου. Αν αποκοπεις από τη κεντρική θέρμανση , θα πρέπει να βγάλεις τους διακόπτες πάνω από τις σωλήνες και να βάλεις τάπες.

Η θέρμανση είναι αυτόνομη αλλά υπάρχει 1 λέβητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η θέρμανση είναι αυτόνομη αλλά υπάρχει 1 λέβητας.

όλες οι πολυκατοικίες με αυτόνομη έτσι είναι Τι διαφορά έχει η δική σου γιατί απο αυτά που γράφεις δεν βγαίνει άκρη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

όλες οι πολυκατοικίες με αυτόνομη έτσι είναι Τι διαφορά έχει η δική σου γιατί απο αυτά που γράφεις δεν βγαίνει άκρη

Το ερώτημα είναι τι εναλλακτικές έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το ερώτημα είναι τι εναλλακτικές έχω.

φώναξε  ενα μηχανολόγο η άστο όπως είναι Ο troi.g  σου ζήτησε κάποια πράγματα και δεν έγραψες τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το ερώτημα είναι τι εναλλακτικές έχω.

Οι εναλλακτικές σου είναι (κατά σειρά προτίμησης)

Αντλία θερμότητας με:

Α) τα υπάρχοντα σώματα

Β) με ενδοδαπεδια αν πας για φουλ ανακαίνιση

Γ) φαν κοιλς για θέρμανση αλλά και ψύξη, λειτουργία σε χαμηλές θερμοκρασίες για βέλτιστο cop 

Φυσικό αέριο με Α και Β σενάρια με δικό σου λέβητα

Και με τις 2 ανωτέρω λύσεις μπορείς να αποκοπεις από την κεντρική θέρμανση.

Κλιματιστικά και τίποτα άλλο. Αποδοτική λύση σε κόστος, όχι και η κομψότερη. Επίσης δεν ξέρω αν μπορεί να προσφέρει αποκοπή από την κεντρική θέρμανση.

 

Φέρε έναν μηχανολόγο ενημερωμένο να τα δει και να σου πει!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sarakats85 είπε

Θέλω να αλλάξω τη φθαρμένη μόνωση σωλήνων του Ηλιακού! Ποια διάσταση θα κοιτάξω και τι μονωτικό σωλήνων να πάρω;

Αν ξέρεις να την αλλάξεις το ερώτημα δε χρειαζόταν  Ίδια με συτη που έχεις τώρα  ? όλο και κάποιο κομμάτι θα έχει μείνει για δειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα εισαι υδραυλικος για να απάντησες έτσι και μάλιστα σωχάδας..

Η απάντησή σου είναι άτοπη για δύο λόγους.. Αν δεν ήξερα να την αλλάξω θα ρωτούσα πώς την αλλάζουμε..Επίσης έχει 100 διαφορετικές διαστάσεις μόνωσης και ποιότητας.Επίσης ήδη έχω ανέβει στη σκεπή είναι κάποια μαύρα κομμάτια πάνω χωρίς νούμερα..

 εννοείται έχουν διαλυθεί τελείως από τα χρόνια..Πιθανολογώντας λοιπόν χρειάζομαι αρμαφλεξ 9x22. Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει.Αλλιως μη χαλιομαστε..το θέμα αυτό φτιάχτηκε ακριβώς για αυτόν τον λόγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Πιθανότατα εισαι υδραυλικος για να απάντησες έτσι και μάλιστα σωχάδας..

Η απάντησή σου είναι άτοπη για δύο λόγους.. Αν δεν ήξερα να την αλλάξω θα ρωτούσα πώς την αλλάζουμε..Επίσης έχει 100 διαφορετικές διαστάσεις μόνωσης και ποιότητας.Επίσης ήδη έχω ανέβει στη σκεπή είναι κάποια μαύρα κομμάτια πάνω χωρίς νούμερα..

 εννοείται έχουν διαλυθεί τελείως από τα χρόνια..Πιθανολογώντας λοιπόν χρειάζομαι αρμαφλεξ 9x22. Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει.Αλλιως μη χαλιομαστε..το θέμα αυτό φτιάχτηκε ακριβώς για αυτόν τον λόγο..

επειδή αναφερεσε σε μένα καλό θα ήταν να το κάνεις με παράθεση Θα σου πω λοιπόν πως δεν είμαι υδραυλικός και μάλιστα καθόλου σωχάδας.. Στο θέμα μας τώρα Το αρμαφλεξ 9x22 αφορα τις σωλήνες που συνδέουν το μποιλερ με τους συλλέκτες Επιπλέον υπάρχουν και οι σωλήνες νερού που συνδέουν το μποιλερ με το δίκτυο οι οποίες μπορεί να  είναι φ15-16-18 που θέλουν αντίστοιχες μονώσεις Εμείς θα έπρεπε να μυρίσουμε τα δάχτυλα μας για να προτείνουμε  κάτι Όταν γράφουμε πρέπει να ειμαστε σαφείς στο τι θέλουμε Τους μάγους τους πάτησε το τρένο ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Πιθανότατα εισαι υδραυλικος για να απάντησες έτσι και μάλιστα σωχάδας..

Η απάντησή σου είναι άτοπη για δύο λόγους.. Αν δεν ήξερα να την αλλάξω θα ρωτούσα πώς την αλλάζουμε..Επίσης έχει 100 διαφορετικές διαστάσεις μόνωσης και ποιότητας.Επίσης ήδη έχω ανέβει στη σκεπή είναι κάποια μαύρα κομμάτια πάνω χωρίς νούμερα..

 εννοείται έχουν διαλυθεί τελείως από τα χρόνια..Πιθανολογώντας λοιπόν χρειάζομαι αρμαφλεξ 9x22. Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει.Αλλιως μη χαλιομαστε..το θέμα αυτό φτιάχτηκε ακριβώς για αυτόν τον λόγο..

Βασικα χωρις να ειμαι ουτε εγω υδραυλικός, η μιση ερωτηση σου δεν επιδεχοταν απαντησης... μονο εσυ ξερεις τι διάσταση σωληνας εχεις ;) 

μετρα την με ενα παχυμετρο αν εχεις, σε καθε περιπτωση η μαυρη μονωση ειναι φθηνη αν δεν εισαι σιγουρος παρε απο ενα κομματι 2-3 διαστασεις και βλεπεις ποιο ειναι το σωστο κ επιστρεφεις τα υπολοιπα αλλαζοντας τα με τη σωστη διασταση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...