Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Αν χωρά πχ να περάσει από το άνοιγμα ένα αναπηρικό καροτσάκι.

αν το  αναπηρικό καροτσάκι μπαίνει στο ασανσερ θα χωράει και στην πόρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε βλέπεις ότι ειναι custom made με εξωτερικό μεντεσέ; :)

Και πίστεψε με. Εχω δει υπερσύγχρονο ασανσερ με 80 εκ ωφέλιμη είσοδο, όπως απαιτείται, σε πολυκατοικία του 2011 και τα δωμάτια στο διαμέρισμα είχαν 67 εκατοστά πόρτα.

image.png.4a867e315957eff90b5be824a11e2323.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Αν το ξαναφτιάξεις όπως λες, θα διαπιστώσεις πως θα πρέπει να πατάς πάνω του όταν κάθεσαι στη λεκάνη και να κάνεις ακροβασίες για να πάρεις "θέση μάχης". Προφανώς γιαυτό το ξήλωσαν.

Βλέπω ράγα υπάρχει οπότε βάλε κουρτίνα και το ξαναβλέπεις το θέμα.

Έχω βάλει ήδη κουρτίνα, εγώ τοποθέτησα τη ράγα, ακριβώς επειδή πριν πετάγονταν τα νερά έξω. Το ξέρω ότι θα είναι άβολο να χτίσω χώρισμα λόγω θέσης της λεκάνης, αλλά το προτιμώ από το να δημιουργηθεί κάποια ζημιά λόγω των νερών που τρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mari_housecat είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τα φώτα σας. Πρόκειται να αναθέσω σε κάποιον τεχνίτη να κατασκευάσει μια χτιστή ντουζιέρα στο μπάνιο μου, και θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με το πώς να την ενισχύσω γύρω γύρω ώστε να μην πετάγονται τα νερά έξω. 

Παλιά υπήρχε εκεί μια χτιστή ντουζιέρα, με κοντό τειχάκι επενδυμένο με πλακάκια, την οποία αφαίρεσαν οι προηγούμενοι ένοικοι. Σκέφτομαι να ζητήσω από τον μάστορα να κατασκευάσει ακριβώς το ίδιο πράγμα. 

Το πρόβλημα είναι ότι το δωμάτιο είναι πολύ στενό, και η διάταξη εντελώς παράλογη και δυσλειτουργική (όπως βλέπετε στη φωτογραφία, δεν υπάρχει καμία απόσταση ανάμεσα στη ντουζιέρα και τη λεκάνη!) με αποτέλεσμα να μην χωράει να τοποθετηθεί καμπίνα ή γυάλινο διαχωριστικό που να συγκρατεί τα νερά. Εντωμεταξύ, τα πλακάκια στο πάτωμα του μπάνιου είναι παλιά, με φθαρμένους αρμούς, και φοβάμαι ότι αν πέφτουν νερά συνέχεια στο πάτωμα, στο τέλος θα φουσκώσουν τα πλακάκια. 

Γι αυτό, προσπαθώ να σκεφτώ μια έξυπνη λύση, εκτός από την τοποθέτηση κουρτίνας, ώστε να συγκρατείται όσο το δυνατόν περισσότερο νερό μέσα στη ντουζιέρα. Σκεφτόμουν ίσως να υψώσω ένα κοντό τειχάκι από υαλότουβλα, αφήνοντας κάποιο πέρασμα από τη μεριά της λεκάνης. Εάν κάποιος έχει καμία καλή συμβουλή να μου προτείνει, θα του ήμουν ευγνώμων!

263337444_389322302939595_6318310143368915469_n.jpg.2bdc9599f63207889e96a52f9f8895a8.jpg

DSC00938.JPG.8bd6d57b1079402561fd4550fa6e2a18.JPG

 

Μπορείς να απευθυνθείς σε ανθρώπους που φτιάχνουν καμπίνες. Έρχονται , μετράνε επιτόπου και σου προτείνουν το καλύτερο για τον χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mari_housecat είπε

Έχω βάλει ήδη κουρτίνα, εγώ τοποθέτησα τη ράγα, ακριβώς επειδή πριν πετάγονταν τα νερά έξω. Το ξέρω ότι θα είναι άβολο να χτίσω χώρισμα λόγω θέσης της λεκάνης, αλλά το προτιμώ από το να δημιουργηθεί κάποια ζημιά λόγω των νερών που τρέχουν.

Στην πράξη θα δεις πως μάλλον δεν το προτιμάς, η ζημιά είναι απίθανη με λίγη προσοχή (σφουγγάρισμα μετά το ντουζ π.χ.) το άβολο θα είναι για πάντα και με κίνδυνο ατυχήματος αν σκοντάψει κάποιος.

Επειδή έχω τέτοια ντουζιέρα κτιστή με τούβλο/πλακάκι, να ξέρεις πως είναι επιρρεπής στη μούχλα και τη συσσώρευση αλάτων.

Καλύτερα περίμενε ευκαιρία ολικής ανακαίνισης, για να το φτιάξεις σωστά από την αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Προτείνω κάτι τέτοιο. Μπαίνει τζάμι από τη μια. Κουρτίνα από την άλλη. Και τα νερά δεν περνούν στους αρμούς από τα πλακάκια.

Karag Porcelain 8 Ντουζιέρα Πορσελάνη | TS deco E-shop Takaronis - Spournias

H το αντίστοιχο σε καμπίνα. Αλλά καμπίνα δε βολεύει για τη λεκάνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Μήπως τυχόν γνωρίζετε εάν η πατητή τσιμεντοκονία είναι επίσης κατάλληλη για την περίπτωση; Έχω δει κάποια σχέδια τα οποία μου φαίνονται βολικά, επειδή μπορείς να χτίσεις χώρισμα χωρίς γωνίες στις οποίες κινδυνεύεις να χτυπήσεις ή να γδαρθείς, όπως αυτό: 

1600-1-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μπάνιο πάει από το κακό στο χειρότερο.

Πρώτα δεν είχε χώρο.

Τώρα κάνεις μπάνιο και σε σιχτιρίζει και ο γείτονας που πιτσιλίζεται.

Με το απο πάνω, θα το απογειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Αυτό το μπάνιο πάει από το κακό στο χειρότερο.

Πρώτα δεν είχε χώρο.

Τώρα κάνεις μπάνιο και σε σιχτιρίζει και ο γείτονας που πιτσιλίζεται.

Με το απο πάνω, θα το απογειώσεις.

Καλά, προφανώς, δεν εννοώ ότι θέλω να αντιγράψω το σχέδιο της φωτογραφίας που ανέβασα. Εννοούσα μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το υλικό για να χτίσω ένα χώρισμα ύψους 20-30 εκατοστών από τη μια μεριά της ντουζιέρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mari_housecat είπε

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Μήπως τυχόν γνωρίζετε εάν η πατητή τσιμεντοκονία είναι επίσης κατάλληλη για την περίπτωση; Έχω δει κάποια σχέδια τα οποία μου φαίνονται βολικά, επειδή μπορείς να χτίσεις χώρισμα χωρίς γωνίες στις οποίες κινδυνεύεις να χτυπήσεις ή να γδαρθείς, όπως αυτό: 

1600-1-1.jpg

Έχω σκεφτεί να επενδύσω έτσι τη χτιστή μου ντουζιέρα, όχι εξαλλοσύνες, στο ύψος που είναι τώρα, για να γλιτώσω από αυτά που έγραψα (μούχλα, άλατα). Δεν ξέρω όμως πως θα ταιριάζει με το υπόλοιπο μπάνιο αισθητικά κι αν θα πετύχει το σκοπό του το εγχείρημα. Φοβάμαι και για τυχόν ζημιές, τέλος πάντων... ίσως... κάποια στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mari_housecat είπε

Καλά, προφανώς, δεν εννοώ ότι θέλω να αντιγράψω το σχέδιο της φωτογραφίας που ανέβασα. Εννοούσα μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το υλικό για να χτίσω ένα χώρισμα ύψους 20-30 εκατοστών από τη μια μεριά της ντουζιέρας. 

Μα, τα νερά δεν θα παραμένουν μέσα στο χώρισμα... θα πιτσιλάνε κι απ' έξω, και πολύ μάλιστα! Άστα να τρέχουν, δεν παθαίνει τίποτα το πλακάκι!!!  Το πολύ πολύ να κουφώσουν όλα, να τα ξηλώσεις και να βάλεις καινούργια με ένα γραμμικό σιφώνι και επένδυση όλο το μπανιο μεμβράνη απεμπλοκής και στεγανοποίησης!!!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mari_housecat είπε

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τα φώτα σας. Πρόκειται να αναθέσω σε κάποιον τεχνίτη να κατασκευάσει μια χτιστή ντουζιέρα στο μπάνιο μου, και θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά με το πώς να την ενισχύσω γύρω γύρω ώστε να μην πετάγονται τα νερά έξω. 

Παλιά υπήρχε εκεί μια χτιστή ντουζιέρα, με κοντό τειχάκι επενδυμένο με πλακάκια, την οποία αφαίρεσαν οι προηγούμενοι ένοικοι. Σκέφτομαι να ζητήσω από τον μάστορα να κατασκευάσει ακριβώς το ίδιο πράγμα. 

Το πρόβλημα είναι ότι το δωμάτιο είναι πολύ στενό, και η διάταξη εντελώς παράλογη και δυσλειτουργική (όπως βλέπετε στη φωτογραφία, δεν υπάρχει καμία απόσταση ανάμεσα στη ντουζιέρα και τη λεκάνη!) με αποτέλεσμα να μην χωράει να τοποθετηθεί καμπίνα ή γυάλινο διαχωριστικό που να συγκρατεί τα νερά. Εντωμεταξύ, τα πλακάκια στο πάτωμα του μπάνιου είναι παλιά, με φθαρμένους αρμούς, και φοβάμαι ότι αν πέφτουν νερά συνέχεια στο πάτωμα, στο τέλος θα φουσκώσουν τα πλακάκια. 

Γι αυτό, προσπαθώ να σκεφτώ μια έξυπνη λύση, εκτός από την τοποθέτηση κουρτίνας, ώστε να συγκρατείται όσο το δυνατόν περισσότερο νερό μέσα στη ντουζιέρα. Σκεφτόμουν ίσως να υψώσω ένα κοντό τειχάκι από υαλότουβλα, αφήνοντας κάποιο πέρασμα από τη μεριά της λεκάνης. Εάν κάποιος έχει καμία καλή συμβουλή να μου προτείνει, θα του ήμουν ευγνώμων!

 

DSC00938.JPG.8bd6d57b1079402561fd4550fa6e2a18.JPG

 

 

- Εάν υπάρχουν «παλιά» πλακάκια, «με φθαρμένους αρμούς», υπάρχουν και υλικά για την επισκευή των αρμών και «αδιαβροχοποιητικά» υλικά αρμών πλακιδίων (ή και πλακιδίων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...