Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Antman είπε

Παιδιά σε καινούργια εγκατάσταση σε νεο pc windows, χρειάζεται να δημιουργηθεί λογαριασμός microsoft που το ζητάει κατά το install ή όχι? Γιατί λεει κάτι για περιορισμένες δυνατότητες αν δεν υπάρχει....Ισχύει?

Oχι δεν χρειαζεται. Φτιαχνεις τοπικο λογαριασμο. "Κλεινεις" το ιντερνετ την ωρα της εγκαταστασης για να σου δωσει αυτην την επιλογη. Περιορισμενες δυνατοτητες ειναι του στυλ να μην εχεις κοινη εμφανιση/θεματα/backgrounds σε πολλαπλες συσκευες με windows 10 και συνδεδεμενο το ιδιο account. Εγω με τοπικο λογαριασμο ειμαι.. δεν εχω δει κανα παρατραγουδο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Ναι

Χρειάζεται

Δεν χρειάζεται να πάρει κλειδί, ο υπολογιστής έχει ήδη για Windows 10 Home.

Ωραία, σ' ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου. Πώς ακριβώς βρίσκω όμως το κλειδί που έχω εγώ; Γιατί απ' ότι είδα μου γράφει ότι έχω ψηφιακή άδεια ή κάτι τέτοιο. Θα είναι για τα home και όχι τα S πλέον, σωστά; Εννοώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω το φορμάτ και να πάω να περάσω τα ξανά τα Windows και να μου βγάλει πάλι απ' την αρχή τα S, έτσι; Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω απο αυτά που μου είπατε.

Επίσης τι ακριβώς χρειάζεται να αποθηκεύσω από iso σε usb δεδομένου ότι δε με πολυνοιαζει να αποθηκεύσω οτιδήποτε άλλο έχω κάνει εδώ και μια βδομάδα περίπου, εκτός από το να ξεκινήσω με 10 home;

Τέλος, εφόσον έχω κάνει ήδη ms account, επιλέγοντας απλά την εγκατάσταση χωρίς ίντερνετ μετά το φορμάτ δημιουργείται αυτόματα local account ή πρέπει να κάνω διαγραφή του ms account? ( από το λίγο που το έψαξα είδα ότι μάλλον γίνεται).

5 ώρες πριν, Alejandro είπε

Τι γράφετε ρε παιδιά; Τι να ξεμπερδεψεις με τα S; Αφού τα ξεκλείδωσες και έγιναν Home. Αγορά κλειδιού λέει ο άλλος για κάτι που είναι ήδη αγορασμένο. Να πουληθεί το μηχάνημα επειδή έχει OneDrive, κάτι που υπάρχει δηλαδή σε κάθε εγκατάσταση Windows. 

 

Κάνε disable το OneDrive αν δεν το χρειάζεσαι και είσαι μια χαρά. Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτε άλλο.

Επίσης ευχαριστώ για το χρόνο σου. Απ' ότι κατάλαβα και από τους υπόλοιπους, η διαφορά είναι στο αν θα είναι με local account ή ms account. Γιατί αναγκαστικά έκανα στην αρχή για να βγω μέσω του ms store από τα S. Επίσης εκτός του OneDrive που δεν θέλω και έκανα uninstall, είπαν κάποια παιδιά ότι καλύτερα θα ήταν να ξεφορτωθώ και την υπόλοιπη σαβουρα που είναι προεγκατεστημένη από τον κατασκευαστή. Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σημαίνει αυτό, αλλά δεδομένου ότι είναι άσχετος με τους υπολογιστές (μόνο να τους χειρίζομαι για τη δουλειά μου γνωρίζω) υπέθεσα ότι κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Dwarman5 είπε

Ωραία, σ' ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου. Πώς ακριβώς βρίσκω όμως το κλειδί που έχω εγώ; Γιατί απ' ότι είδα μου γράφει ότι έχω ψηφιακή άδεια ή κάτι τέτοιο. Θα είναι για τα home και όχι τα S πλέον, σωστά; Εννοώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω το φορμάτ και να πάω να περάσω τα ξανά τα Windows και να μου βγάλει πάλι απ' την αρχή τα S, έτσι; Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω απο αυτά που μου είπατε.

Επίσης τι ακριβώς χρειάζεται να αποθηκεύσω από iso σε usb δεδομένου ότι δε με πολυνοιαζει να αποθηκεύσω οτιδήποτε άλλο έχω κάνει εδώ και μια βδομάδα περίπου, εκτός από το να ξεκινήσω με 10 home;

Τέλος, εφόσον έχω κάνει ήδη ms account, επιλέγοντας απλά την εγκατάσταση χωρίς ίντερνετ μετά το φορμάτ δημιουργείται αυτόματα local account ή πρέπει να κάνω διαγραφή του ms account? ( από το λίγο που το έψαξα είδα ότι μάλλον γίνεται).

Επίσης ευχαριστώ για το χρόνο σου. Απ' ότι κατάλαβα και από τους υπόλοιπους, η διαφορά είναι στο αν θα είναι με local account ή ms account. Γιατί αναγκαστικά έκανα στην αρχή για να βγω μέσω του ms store από τα S. Επίσης εκτός του OneDrive που δεν θέλω και έκανα uninstall, είπαν κάποια παιδιά ότι καλύτερα θα ήταν να ξεφορτωθώ και την υπόλοιπη σαβουρα που είναι προεγκατεστημένη από τον κατασκευαστή. Για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι σημαίνει αυτό, αλλά δεδομένου ότι είναι άσχετος με τους υπολογιστές (μόνο να τους χειρίζομαι για τη δουλειά μου γνωρίζω) υπέθεσα ότι κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μένα.

Κυνηγάμε την ουρά μας χωρίς να έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Πάμε λίγο απ' την αρχή μπας και ξεμπλέξουμε. Έκανες uninstall το OneDrive. Έκανες τα S σε Home. Είσαι με Microsoft account. Είμαστε κομπλέ; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θες να λύσεις τώρα ή συζητάμε περί ανέμων και υδάτων; Αν όλα λειτουργούν όπως τα θες και απλά θες να αποσυνδεθείς απ' το Microsoft account πήγαινε Έναρξη-Ρυθμίσεις-Λογαριασμοί και κάπου εκεί πρέπει να έχει επιλογή να συνδεθείς με τοπικό λογαριασμό.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Dwarman5 είπε

Πώς ακριβώς βρίσκω όμως το κλειδί που έχω εγώ; Γιατί απ' ότι είδα μου γράφει ότι έχω ψηφιακή άδεια ή κάτι τέτοιο

Δεν χρειάζεται να το βρεις, είναι αποθηκευμένο στην μητρική. Κατά την εγκατάσταση θα το δουν αυτόματα τα Windows και θα ενεργοποιηθούν στην αντίστοιχη έκδοση, επίσης αυτόματα.

10 ώρες πριν, Dwarman5 είπε

Θα είναι για τα home και όχι τα S πλέον, σωστά; Εννοώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω το φορμάτ και να πάω να περάσω τα ξανά τα Windows και να μου βγάλει πάλι απ' την αρχή τα S, έτσι; Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω απο αυτά που μου είπατε

Θα μπουν τα Home, όχι τα S.

10 ώρες πριν, Dwarman5 είπε

Επίσης τι ακριβώς χρειάζεται να αποθηκεύσω από iso σε usb

Κατεβάσεις το Media Creation Tool το οποίο με τη σειρά του θα κατεβάσει το iso. Όταν το τρέξεις θα σε ρωτήσει αν θες να το αποθηκεύσεις σε δισκάκι DVD ή σε USB, αλλιώς μπορείς και με το Rufus.

10 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Κυνηγάμε την ουρά μας χωρίς να έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Πάμε λίγο απ' την αρχή μπας και ξεμπλέξουμε. Έκανες uninstall το OneDrive. Έκανες τα S σε Home. Είσαι με Microsoft account. Είμαστε κομπλέ; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θες να λύσεις τώρα ή συζητάμε περί ανέμων και υδάτων; Αν όλα λειτουργούν όπως τα θες και απλά θες να αποσυνδεθείς απ' το Microsoft account πήγαινε Έναρξη-Ρυθμίσεις-Λογαριασμοί και κάπου εκεί πρέπει να έχει επιλογή να συνδεθείς με τοπικό λογαριασμό.

Μιας και είναι καινούριος ο υπολογιστής και δεν του έχει περάσει προγράμματα και αρχεία, συστήνεται να κάνει ένα φορμάτ για να περάσει την τελευταία έκδοση των Windows καθώς και να διώξει τυχόν σαβουροπρογράμματα του κατασκευαστή.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Μιας και είναι καινούριος ο υπολογιστής και δεν του έχει περάσει προγράμματα και αρχεία, συστήνεται να κάνει ένα φορμάτ για να περάσει την τελευταία έκδοση των Windows καθώς και να διώξει τυχόν σαβουροπρογράμματα του κατασκευαστή.

Ήμουν ο πρώτος που του είπα για φορμάτ, αλλά αν έχει λύσει το πρόβλημά του ας μη μπει στην διαδικασία αν δεν θέλει.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιον αποριας, εχεις oem αδεια windows κλειδωμενη μονο για 1 συστημα. Αλλαζεις μητρικη αλλα κρατας τον ιδιο σκληρο δίσκο γιατι δε θέλεις να κανεις φορματ μιας και ειναι ετοιμα περασμένα τα windows. Απλα σου ζηταει εκ νεου κλειδι ενεργοποίησης βαζεις ενα καινουριο κλειδι και εισαι οκ ή πρεπει να κανεις φορματ?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Αξιον αποριας, εχεις oem αδεια windows κλειδωμενη μονο για 1 συστημα. Αλλαζεις μητρικη αλλα κρατας τον ιδιο σκληρο δίσκο γιατι δε θέλεις να κανεις φορματ μιας και ειναι ετοιμα περασμένα τα windows. Απλα σου ζηταει εκ νεου κλειδι ενεργοποίησης βαζεις ενα καινουριο κλειδι και εισαι οκ ή πρεπει να κανεις φορματ?

Δεν θέλει φορμάτ μια χαρά θα είσαι με νέο κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Για πιο λογο μου βγαζει ενδειξη μπαταριας κατω δεξια εφοσον ειμαι συνδεδεμενος σε desktop?

 

 

rtgrhgr.png

99% είναι το UPS σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εκκαθαριση δισκου (σαν administrator προφανως) δοκιμασες?

Ναι εχω κανει, αλλα δεν υπαρχει τιποτα αλλο να διαγραψω. Εχει πολλα GB σε ενημερώσεις windows update, διεγραψα οσες με αφηνε να διαγραψω, αλλα ακομα εχει 4,5GB. Κι εχω βαλει ηδη usb γιατι χρειαζεται αλλα 13GB για την ενημερωση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος 😄 ειναι συνολικα 57GB, αλλα είναι συνεχεια γεματος, δεν ξερω γιατι. Ανεξαρτήτως ενημερωσης windows, αυτο το πρόβλημα το ειχε παντα, απο τοτε που το αγορασα. Δεν μπορω να αποθηκευσω τιποτα, μονο μικρα αρχεία, εικόνες, pdf,καθολου μουσικη.. Και τωρα δεν μπορώ να ανανεωσω τα windows και θα ληξουν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...