Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, divo είπε

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/4754344739

Μετρηση πριν λιγα λεπτα booster

Πρώτη μέτρηση με server Cosmote s.a δευτερη στο καπάκι με server από Θεσσαλονίκη ποια υσχυει?? Play store δεν υπιστηρηζη μαζί με dsl εάν βγάλω dsl δουλεύει κανονικά και στο play store περίεργα πράγματα. 

Screenshot_2019-03-09-11-18-01-279_org.zwanoo.android.speedtest.png

Μόλις τώρα, bilis1234 είπε

Πρώτη μέτρηση με server Cosmote s.a δευτερη στο καπάκι με server από Θεσσαλονίκη ποια υσχυει?? Play store δεν υπιστηρηζη μαζί με dsl εάν βγάλω dsl δουλεύει κανονικά και στο play store περίεργα πράγματα. 

Screenshot_2019-03-09-11-18-01-279_org.zwanoo.android.speedtest.png

 

Screenshot_2019-03-09-11-18-56-797_org.zwanoo.android.speedtest.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Πρώτη μέτρηση με server Cosmote s.a δευτερη στο καπάκι με server από Θεσσαλονίκη ποια υσχυει?? Play store δεν υπιστηρηζη μαζί με dsl εάν βγάλω dsl δουλεύει κανονικά και στο play store περίεργα πράγματα. 

Screenshot_2019-03-09-11-18-01-279_org.zwanoo.android.speedtest.png

Screenshot_2019-03-09-11-18-56-797_org.zwanoo.android.speedtest.png

Ρωτάς τα ίδια πράγματα συνέχεια σε 3 διαφορετικά forum,σου έχουμε απαντησει και συνεχίζεις τα ίδια κ τα ίδια,πάρε στο 13888 και ρώτα για τις απορίες σου αφού δε σε εχουν καλύψει οι απαντήσεις των μελών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pier88 είπε

Ρωτάς τα ίδια πράγματα συνέχεια σε 3 διαφορετικά forum,σου έχουμε απαντησει και συνεχίζεις τα ίδια κ τα ίδια,πάρε στο 13888 και ρώτα για τις απορίες σου αφού δε σε εχουν καλύψει οι απαντήσεις των μελών.

Πρωτον δεν είπα ότι δεν με έχουν καληψει τα παιδιά εδώ, δεύτερο στο θέμα του speed test έχω απορία ποιος ο λόγος σερβερ με σερβερ να βγάζει άλλη τελείως διαφορετικη ταχύτητα,ίσως γιατί είμαι καινούργιος στο άθλημα... δεύτερο στο θέμα του play store και στης 134 σελίδες του νηματος που διάβασα δεν είδα να έχει αναφερθεί κάπου και άκρη δεν έβγαλα... Και τρίτον μην μου επιτιθεσαι εάν νομίζεις πως στο 13888 μπορει κάποιος να βρει άκρη είσαι βαθειά νυχτωμενος, εδώ μέσα όπως και εσύ από τα ποστ σου που έχω διαβάσει ησαστε ετη φωτός μπροστά από εκεί. Για αυτο ρωτάω εδώ και πάλι συγνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Πρωτον δεν είπα ότι δεν με έχουν καληψει τα παιδιά εδώ, δεύτερο στο θέμα του speed test έχω απορία ποιος ο λόγος σερβερ με σερβερ να βγάζει άλλη τελείως διαφορετικη ταχύτητα,ίσως γιατί είμαι καινούργιος στο άθλημα... δεύτερο στο θέμα του play store και στης 134 σελίδες του νηματος που διάβασα δεν είδα να έχει αναφερθεί κάπου και άκρη δεν έβγαλα... Και τρίτον μην μου επιτιθεσαι εάν νομίζεις πως στο 13888 μπορει κάποιος να βρει άκρη είσαι βαθειά νυχτωμενος, εδώ μέσα όπως και εσύ από τα ποστ σου που έχω διαβάσει ησαστε ετη φωτός μπροστά από εκεί. Για αυτο ρωτάω εδώ και πάλι συγνώμη 

Δεν σου επιτίθεμαι φίλε μου,να βοηθήσω προσπαθώ απλά τα ίδια συνέχεια κουράζουν.Στο speedtest από cosmote server μπορεί να υπάρχει κλείδωμα και να μην δουλεύει το booster,όπως γινόταν και με τα whats up κάποια στιγμη.Προτείνω speedtest μόνο με server synapsecom που δεν έχει κλείδωμα σίγουρα.Για να δεις την ταχύτητά σου,με download manager κατέβασε ενα μεγάλο αρχείο από http://speedtest.ftp.otenet.gr 

Αυτή θα είναι η πραγματική ταχύτητά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pier88 είπε

Δεν σου επιτίθεμαι φίλε μου,να βοηθήσω προσπαθώ απλά τα ίδια συνέχεια κουράζουν.Στο speedtest από cosmote server μπορεί να υπάρχει κλείδωμα και να μην δουλεύει το booster,όπως γινόταν και με τα whats up κάποια στιγμη.Προτείνω speedtest μόνο με server synapsecom που δεν έχει κλείδωμα σίγουρα.Για να δεις την ταχύτητά σου,με download manager κατέβασε ενα μεγάλο αρχείο από http://speedtest.ftp.otenet.gr 

Αυτή θα είναι η πραγματική ταχύτητά σου.

 

Μόλις τώρα, bilis1234 είπε
11 λεπτά πριν, pier88 είπε

Δεν σου επιτίθεμαι φίλε μου,να βοηθήσω προσπαθώ απλά τα ίδια συνέχεια κουράζουν.Στο speedtest από cosmote server μπορεί να υπάρχει κλείδωμα και να μην δουλεύει το booster,όπως γινόταν και με τα whats up κάποια στιγμη.Προτείνω speedtest μόνο με server synapsecom που δεν έχει κλείδωμα σίγουρα.Για να δεις την ταχύτητά σου,με download manager κατέβασε ενα μεγάλο αρχείο από http://speedtest.ftp.otenet.gr 

Αυτή θα είναι η πραγματική ταχύτητά σου.

Ευχαριστώ πολύ. Γύρω στο 1.300 με 1.500kbs πόση ταχύτητα είναι αυτή 

9 λεπτά πριν, bilis1234 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Γύρω στο 1.300 με 1.500kbs πόση ταχύτητα είναι αυτή 

Και εδω με τον server που μου είπες 

Screenshot_2019-03-09-13-09-35-160_org.zwanoo.android.speedtest.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κάνω και εδώ paste το κείμενό μου γιατί χρειάζομαι απαντήσεις απο άτομα που το έχουν δοκιμάσει άμεσα. Sorry for the spam boys

Hello. Εχω ADSL 24ρα cosmote και θέλω να κάνω livestream (platform: Twitch / Program: OBS) και προφανώς η μόνη ελπίδα είναι το booster, εφόσον η VDSL ούτε το 2024 δεν παίζει.

Πείρα τηλέφωνο στο 13888 και μίλησα και με τεχνικό και στο τμήμα για τα συμβόλαια και μου είπαν το ίδιο πράγμα, να τσεκάρω το cosmote 4g από το κινητό με το speedtest application στο δωμάτιό μου, στο σημείου που έχω το router.

Αποτελέσματα για την ADSL μου απο το PC (με καλώδιο): Down: 10.85 mbps / Up: 0.81 mbsp (Server: Cosmote S.A.)

Αποτελέσματα για το 4g απο το κινητό μου: Down: 13.6 mbps / Up: 8.00 mbps (Server: Cosmote S.A.) - Down: 18.8 mbps / Up: 8.78 mbps (Server: GR Net) - Down: 24.4 mbps / Up: 10.8 mbps (Server: Vodafone)

Για κάποιο λόγο με cosmote 4g έπιασα απίστευτα καλύτερα αποτελέσματα στο speedtest όταν έβαλα Vodafone server. Όπως και νά'χει upload 8-10 είναι PERFECT για την δουλειά που το θέλω.

Έχω 5 ερωτήσεις! 

1) Πόσο upload θα πιάσω με το booster (περίπου) ?

2) Αν βάλω το booster, θα μου δημιουργήσει καποιο πρόβλημα στο gaming ? Πχ, υψηλότερο ping ή χαμηλό download speed επειδή συνήθως τα games δεν τραβάνε πολύ bandwidth. 

3) Θα ενεργοποιείται το booster για το stream ή θα μείνω κολλημένος στα 0.8 mbps ? Κάποιος έκανε παράπονο οτι δεν άνοιγε το booster όταν ήθελε να κάνει stream. Κάποιος άλλος είπε οτι από 5.5 upload, όταν άνοιγε το stream έπεφτε σε 0.2 ή κάπου εκεί. 

4) Έχω σκοπό να έχω κλειστό το booster όταν δεν streamarw εφόσον δεν το χρειάζομαι για κάτι άλλο. Σε τι ταχύτητες θα τρέχει σκέτο το adsl μου τότε ? θα είναι πολύ χειρότερο απ'ότι είναι τώρα ?

5) Έστω ότι streamarw με 2500 kbps (τόσο έχω σκοπό να βάζω στο encoder για 720p 30fps). Πόσα GB θα τρώει την ώρα ? θα μετράνε ΌΛΑ από τα 100GB του 4g ή θα είναι κάποια και από το ADSL ? Ισχύει το "1kbps = 0.00045 gigabytes per hour" ? Δηλαδή σε 1 ώρα stream στα 2500 kbps θα έχω καταναλώσει 1,125 GB (1,1 GB περίπου) ?

Επεξ/σία από YeahThePro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, YeahThePro είπε

1) Πόσο upload θα πιάσω με το booster (περίπου) ?

2) Αν βάλω το booster, θα μου δημιουργήσει καποιο πρόβλημα στο gaming ? Πχ, υψηλότερο ping ή χαμηλό download speed επειδή συνήθως τα games δεν τραβάνε πολύ bandwidth. 

3) Θα ενεργοποιείται το booster για το stream ή θα μείνω κολλημένος στα 0.8 mbps ? Κάποιος έκανε παράπονο οτι δεν άνοιγε το booster όταν ήθελε να κάνει stream. Κάποιος άλλος είπε οτι από 5.5 upload, όταν άνοιγε το stream έπεφτε σε 0.2 ή κάπου εκεί. 

4) Έχω σκοπό να έχω κλειστό το booster όταν δεν streamarw εφόσον δεν το χρειάζομαι για κάτι άλλο. Σε τι ταχύτητες θα τρέχει σκέτο το adsl μου τότε ? θα είναι πολύ χειρότερο απ'ότι είναι τώρα ?

5) Έστω ότι streamarw με 2500 kbps (τόσο έχω σκοπό να βάζω στο encoder για 720p 30fps). Πόσα GB θα τρώει την ώρα ? θα μετράνε ΌΛΑ από τα 100GB του 4g ή θα είναι κάποια και από το ADSL ? Ισχύει το "1kbps = 0.00045 gigabytes per hour" ? Δηλαδή σε 1 ώρα stream στα 2500 kbps θα έχω καταναλώσει 1,125 GB (1,1 GB περίπου) ?

1) Σου εχει πει και ο ΟΤΕ, με καλο σημα εως 5mbps

2) εχει απαντηθει στο forum, αλλοι λενε ναι, αλλοι οχι.

3) Μπορεις να κανεις τηλεφωνικα το συμβολαιο του booster, ωστε να το δοκιμασεις και να εχεις 14 ημερες υπαναχωρηση

4) Η γραμμη θα ειναι σε καθεστως fast path, και το ρουτερ κλειδωνει χαμηλοτερά (βεβαια η ταχυητα που γραφει στην adsl ειναι πιο αληθινή από το speedport 2i )

5) Η απαντηση στο 3 θα σε καλυψει νομιζω και παλι.

6,74€ δινουν ακομα το χρονο. Με αθεμιτη τακτικη να σε δηλωνουν καταλαθως στο παγιο των 9,9€ τον μηνα ( 8/10 γνωστους μου την επαθαν και εγω μεσα).

 

Το παγιο ειναι 4,74 σε λογαριασμο στο booster και 2€ στο σταθερο. Ο πρωτο λογαριασμος πρεπει να σου ερθει 4,74€. Οτι παραπανω αμεσα επικοινωνεις για να διορθωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, alkis13 είπε

6,74€ δινουν ακομα το χρονο. Με αθεμιτη τακτικη να σε δηλωνουν καταλαθως στο παγιο των 9,9€ τον μηνα ( 8/10 γνωστους μου την επαθαν και εγω μεσα).

Το παγιο ειναι 4,74 σε λογαριασμο στο booster και 2€ στο σταθερο. Ο πρωτο λογαριασμος πρεπει να σου ερθει 4,74€. Οτι παραπανω αμεσα επικοινωνεις για να διορθωθει.

Τη δίνουν από το 13888 αυτή τη προσφορά η μόνο σε καταστήματα Γερμανός;

Επεξ/σία από pier88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, pier88 είπε

Την δίνουν από το 13888 αυτή τη προσφορά, ή μόνο σε καταστήματα Γερμανός;

Αφου το speedbooster δεν σε θελει. Τι το θες; :P :P

Ναι την δινει και το 13888 (6 ημερες πριν την εκανε φιλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Αφου το speedbooster δεν σε θελει. Τι το θες; :P :P

Ναι την δινει και το 13888 (6 ημερες πριν την εκανε φιλος)

Χαχα,δίκιο έχεις.Τωρα που το έκοψα βαράει 100άρες η κεραία της κινητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, alkis13 είπε

1) Σου εχει πει και ο ΟΤΕ, με καλο σημα εως 5mbps

2) εχει απαντηθει στο forum, αλλοι λενε ναι, αλλοι οχι.

3) Μπορεις να κανεις τηλεφωνικα το συμβολαιο του booster, ωστε να το δοκιμασεις και να εχεις 14 ημερες υπαναχωρηση

4) Η γραμμη θα ειναι σε καθεστως fast path, και το ρουτερ κλειδωνει χαμηλοτερά (βεβαια η ταχυητα που γραφει στην adsl ειναι πιο αληθινή από το speedport 2i )

5) Η απαντηση στο 3 θα σε καλυψει νομιζω και παλι.

6,74€ δινουν ακομα το χρονο. Με αθεμιτη τακτικη να σε δηλωνουν καταλαθως στο παγιο των 9,9€ τον μηνα ( 8/10 γνωστους μου την επαθαν και εγω μεσα).

Το παγιο ειναι 4,74 σε λογαριασμο στο booster και 2€ στο σταθερο. Ο πρωτο λογαριασμος πρεπει να σου ερθει 4,74€. Οτι παραπανω αμεσα επικοινωνεις για να διορθωθει.

Με κάλυψες με το οτι μπορώ να έχω 14 ημέρες υπαναχώρηση. Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλυτερη μ@λ@κι@ που κάνει η cosmοte σχετικά με το booster είναι οτι δεν επιτρέπει(δεν υποστηρίζει) κεραίες 4g γιά ενίσχυση του σήματος.Αυτό θα έλυνε πολλά προβλήματα.Απορώ με αυτή την επιλογή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, pier88 είπε

Η μεγαλυτερη μ@λ@κι@ που κάνει η cosmοte σχετικά με το booster είναι οτι δεν επιτρέπει(δεν υποστηρίζει) κεραίες 4g γιά ενίσχυση του σήματος.Αυτό θα έλυνε πολλά προβλήματα.Απορώ με αυτή την επιλογή τους.

Αυτή είναι σίγουρα η μία μ@λ@κί@ της διότι η 2η είναι το όριο των 100gb/month όταν η σταθερή γραμμή της εταιρειας είναι για τον ..... πέοντα. 

Σε μια κανονική χώρα - και εν ετει 2019 - όπου τα 200mb/s είναι ο μέσος όρος - θα γινόταν απλό εκείνο που σε μας είναι ... επιστήμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κλειδώμενο  το firmware και update με τις επιλογές που έχει ο ελεύθερος Κόσμος δε νομίζω να δούμε . Η λύση είναι να το πάρεις και να πας αλλού . Καλώδιο utp στρίψιμο και μεταφορά ταράτσα έτσι "έφτιαξα" το δικό μου. 30 μέτρα utp με 10 ευρώ και 2 συνδέσεις . Μετά καλώδιο ftp και 4 gigabit powerplugs και πάω παντού καί 5g wireless παίρνω από το D7000. Το γμτο είναι με τις wireless κάμερες της είσοδου που βγαίνουν εκτός εμβέλειας τώρα και πρέπει να πάνε μέσω repeater και το τηλέφωνο που πρέπει να είναι κουμπωμενο στο H35 . Και η επιστροφή που έχω ισόγειο βγαίνει εκτός.  ΟΤΕ απλές λύσεις και παράνοια . Να μεταφέρω γραμμή για να δουλέψει το ρημάδι τους  ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...