Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 ξεπερνούν σε δημοφιλία τα Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LeonV12 είπε

Εχει δικιο.Δεν ειναι το background μονο.Το πιο απλο ειναι ο πινακας ελεγχου για παραδειγμα.Δε τον βγαζει στις ρυθμισεις,πρεπει να το πληκτρολογησεις στην αναζητηση.Η το αλλο παραδειγμα με το windows defender,βγαζει προγραμματα που θεωρει ιους και ψαχνεις μια ωρα να βρεις που ειναι καραντινα και τελικα τη βρηκα αφου χρειαστηκε να δωσω εντολη απο το dos.Αλλο παραδειγμα καποια στιγμη χρειαστηκε να μπω σε safe mode και να κανω απεγκατασταση σε προγραμμα και μου ελεγε οτι η υπηρεσια του install shield δε λειτουργει και επρεπε παλι να μπω στα dos να την ενεργοποιησω.Δηλαδη ενας που δε το κατεχει ιδιαιτερα απλα τρεχει περα δωθε σε τεχνικους.

Αυτό με τον Πίνακα Ελέγχου σιγά το πρόβλημα. Αν κάποιος ξέρει να τον χρησιμοποιεί ξέρει άνετα να τον βάλει και στην Έναρξη να τον βρίσκει άμεσα αν θέλει, όπως και όποιες άλλες εφαρμογές-προγράμματα βρίσκει απαραίτητα. Ο defender πάλι είναι μια εφαρμογή ασφαλείας που άνετα μας προστατεύει τον υπολογιστή χωρίς να χρειαζόμαστε τρίτες εφαρμογές αν δεν το επιθυμούμε. Πάντα υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης αν δεν μας αρέσει.

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Papakaliati είπε

Διορθωση, εχασες δουλεια 2 ωρων επειδη προφανος δεν εχεις μαθει οτι οταν αφηνεις τον υπολογιστη σου το βραδυ πρεπει να σωζεις πρωτα οτι κανεις. Προσωπικα ουτε μια φορα δεν μου εχει κανει restart τα windows 10 χωρις να το ηθελα, αλλα ουτε και update install. Καλη ευτυχια με τα linux, μια χαρα ειναι, και εγω τα χρησιμοποιω επαγγελματικα. Αλλα περα απο δουλεια, δεν βλεπω κανεναν λογο να μην εχω ενα macbook pro για dual boot windows καιMacOS. 

Όχι, δεν κατάλαβες... δεν έκανα δουλειά και παράτησα το μηχάνημα και το βράδυ έκανε restart. Ενώ το είχα ρυθμίσει να κάνει τις ενημερώσεις 2-6 τα χαράματα, δούλευα στο μηχάνημα στις 5 το απόγευμα και εκεί που έγραφα κλείνουν όλα τα παράθυρα και κάνει restart. Ούτε προειδοποίηση, ούτε ερώτηση, ούτε τίποτα!  Έμεινα με το... πληκτρολόγιο στο χέρι!

MacOS χρησιμοποιώ στο iMac που έχω στο γραφείο. Εκεί κι αν μιλάμε για "βράχο" λειτουργικό. 10 χρόνια δεν μου έχει κολλήσει ούτε μία φορά, έτσι για να έχω να το λέω! Αν κάτι πάει στραβά απλά κλείνει το πρόγραμμα, το υπόλοιπο όμως σύστημα μένει ανέπαφο. Και μάντεψε ποιες εφαρμογές μου κόλλαγαν: Το Word και το Excel της Microsoft, τυχαίο; Το πρόβλημα εκεί είναι ότι το μηχάνημα είναι 10ετίας όπως είπα (i7 μεν, που τη δουλειά γραφείου την κάνει άψογα, δεκαετίας δε, ούτε USB3 δεν έχει) και ήδη το τελευταίο λειτουργικό δεν το υποστηρίζει. Έφτασε μέχρι High Sierra. Σκεφτόμουν για ένα mac mini, αλλά να δώσω 1 χιλιάρικο και να μη μπορώ ούτε σκληρό να αλλάξω ούτε άλλο λειτουργικό να βάλω (λόγω ενός security chip που του έχουν, Τ3 νομίζω το λένε) το θεωρώ κοροϊδία για να μην πω απάτη. Όταν πεθάνει αυτό το μηχάνημα ή πλέον δε μπορεί να κάνει τη δουλειά του, απλά θα πάω σε NUC με Linux πάνω εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φαση δλδ ποια ειναι; Αν καποιος θελει να δουλευει πανω σε win7, xp η οτι αλλο και τον εξυπηρετουν τοτε για αυτον ειναι καλυτερα, τον βολευουν και τα χρησιμοποιει. Προσωπικα χρησιμοποιω 10αρια πιο πολυ λογω DX12, στην αρχη δεν ενθουσιαστηκα, τωρα με βολευουν. Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να εισαι τουλαχιστον power user για να τα χρησιμοποιεις "σωστα" και να αφαιρεσεις καποια ενοχλητικα πραγματα που εχουν, διαφημισεις , τηλεμετριες, ειδικες ρυθμισεις κτλ. Δεν ειχα ποτε προβλημα με bugs, ποτε δεν εκανε Update οταν δεν ηθελα και ποτε δεν με διεκοψε απο κατι, υπαρχουν σχετικες ρυθμισεις για αυτο. Ολα δουλευουν οπως πρεπει, οχι οτι κανω και τπτ ιδιαιτερο δλδ, πιο πολυ gaming και κατι "περιεργους" drivers για emulators και motion controllers και λοιπα. Στη μανα μου και στην αδερφη μου δεν θα τα εβαζα, θα τους εβαζα 7, θελουν πολυ λιγοτερη παραμετροποιηση και δεν υπαρχει λογος. Bottom line, για ΜΕΝΑ καλυτερα ειναι τα 10αρια, για τη μανα μου και την αδερφη μου που ειναι casuals ειναι τα 7. Μην τρωγεστε για το ποιο ειναι αντικειμενικα καλυτερο καθως η εμπειρια χρηστη ειναι υποκειμενικη.

Επεξ/σία από tsibosp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Federer είπε

Όσα χρόνια κι αν περάσουν, όσες αναβαθμίσεις κι αν πάρουν τα 10αρια, τα Windows XP θα παραμένουν το δημοφιλέστερο, ασφαλέστερο, πιο προηγμένο, καλαίσθητο και παραμετροποιήσιμο λειτουργικό σύστημα όλων των εποχών. Ο σύγχρονος hardcore pc user  που ξέρει, επιλέγει ΧP και μόνο. 

ε όχι και ασφαλή τα windows xp.

Αναφορά σε κείμενο

Disabling the use and support of NetBIOS can help to mitigate an attacker’s ability to: poison and spoof responses, obtain a user’s hashed credentials, inspect web traffic, etc.

btw το netbios εξακολουθεί να είναι ενεργοποιημένο εξορισμού σε όλα τα windows xp/7/8.1/10 ενώ δεν θα έπρεπε για λόγους ασφάλειας ;) 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, clhorus είπε

Έχω τα  Windows 10 σε υπολογιστή που αγόρασα το 2007. Δεν περιμένω ένα λεπτό για να ανοίξει καμία εφαρμογή.  Τα Windows 10 είναι πιο ελαφριά από τα 7. Στο ίδιο pc έχω τρέξει από XP μέχρι τα 10 και μπορώ να συγκρίνω. Αν έχεις τα 10 μετά από αναβάθμιση από τα 7 ή τα 8, κάνε ένα format και μετά clean install των 10 και θα δεις άλλο pc.

HP OMEN 2018 με i7 12gb ram παω να ανοιξω τις φωτογραφίες !  και μετράς μεχρι το 4 , 1, 2, 3, 4  θα γυρίσει το κυκλάκι και μετα θα σου ανοίξει την εφαρμογή ε οχι ρε φίλε , εγω θέλω οι εφαρμογές να ανοίγουν αστραπιαία οπως στα μακ , δεν θέλω να περνάνε δύο τρια δευτερόλεπτα για να ανοίξει η εφαρμογή , εδω στα μακ του 2012 και οι εφαρμογές ανοίγουν σφαίρα , γιατι βαζουν αυτο το κυκλάκι στην αρχη να γυρίζει πριν ανοίξει η εφαρμογή απαράδεκτοι , εγώ προσωπικά ξαναγυρίζω στα μακ ,

και κατι ακομη για το άρθρο , τα 10 δεν εχουν ξεπεράσει το σύνολο των χρηστών των αλλων συστηματων windows , η αγορά σε ενα σύνολο 55% plus χρησιμοποιεί τα υπόλοιπα windows , για μένα προσωπικα τα 10 είναι αντι-επαγγελματικά και αποτυχημένα , αν πρέπει να δώσω 1800 ευρώ για να έχω ενα pc που να τρεχει υποφερτά τα 10 παω σε μακ κατευθείαν

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, woopsi είπε

Άντε με το καλό και η επιλογή να μην έχει windows ο υπολογιστής πάνω.

 

Αν δεν θέλεις Windows για χ,ψ λόγους, βάζεις μία διανομή (από τις άπειρες), linux. Θα έλεγα ότι δεν σε αναγκάζει κανείς να βάλεις Windows, αλλά για ορισμένα πράγματα είναι μονόδρομος. Ωστόσο Office work και ίντερνετ θα δουλέψεις άψογα, ανάλογα το PC σου, με κάποια διανομή. Είχα σε 2ο ssd Mint Cinnamon (που δεν είναι και ότι ελαφρύτερο), και πήγαιναν μπάλα (στο παλιότερο PC μου). Σε ένα μηχανάκι με E2160, 3.5gb ram έβαλα xubuntu. Σούπερ και αυτά. 

Οπότε η επιλογή υπάρχει :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, keysmith είπε

δεν υπάρχει 2019. Ήθελα να γράψω 2018..  Και το προηγούμενο οφφισε είναι 2013. Σε αυτό αναφέρομαι. 

https://products.office.com/en-us/get-started-with-office-2019

και αυτό τί είναι; το 365 μου έχει ενημερωθεί σε αυτήν την έκδοση κανα 2μηνο νομίζω τώρα!

-----------

Δε ξέρω πως έχετε τόσα προβλήματα με τα 10αρια,εμένα λειτουργεί απροβλημάτιστα το λειτουργικό και είναι το πιο ελαφρύ που υπάρχει και αρκετά γρήγορο..
Κάποιοι θα κάτσουν με τα 7αρια όπως έγινε με τα XP μέχρι να λιώσουν..Το ότι μπαίνουν σε ένα λούκι με λογισμικά που δεν υποστηρίζονται και αυτομάτως γίνονται σουρωτίρια για το κακόβουλο υλικό/κενά ασφαλείας δε το σκέφτονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Αν δεν θέλεις Windows για χ,ψ λόγους, βάζεις μία διανομή (από τις άπειρες), linux. Θα έλεγα ότι δεν σε αναγκάζει κανείς να βάλεις Windows, αλλά για ορισμένα πράγματα είναι μονόδρομος. Ωστόσο Office work και ίντερνετ θα δουλέψεις άψογα, ανάλογα το PC σου, με κάποια διανομή. Είχα σε 2ο ssd Mint Cinnamon (που δεν είναι και ότι ελαφρύτερο), και πήγαιναν μπάλα (στο παλιότερο PC μου). Σε ένα μηχανάκι με E2160, 3.5gb ram έβαλα xubuntu. Σούπερ και αυτά. 

Οπότε η επιλογή υπάρχει :) 

Προφανώς, και εγώ μόνο Linux έχω, δεν με βολεύουν τα windows για αυτά που κάνω/θέλω.

Η ένσταση μου είναι πως έρχονται προεγκατεστημένα στα λαπτοπς, με αποτέλεσμα να πληρώνω 100+ € για το προιόν που θέλω να πάρω άσκοπα καθώς με το που το πάρω θα το ξηλώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, woopsi είπε

Η ένσταση μου είναι πως έρχονται προεγκατεστημένα στα λαπτοπς, με αποτέλεσμα να πληρώνω 100+ € για το προιόν που θέλω να πάρω άσκοπα καθώς με το που το πάρω θα το ξηλώσω.

Αυτό ναι. Πλέον υπάρχουν πολλά laptops "FreeOS". Δεν ξέρω κατά πόσο εξυπηρετούν τον κόσμο αυτά ή αν είναι τίποτα Refurbished. Αλλά ναι, γιατί να πληρώσεις μαμησιάτικα; Και τι; Στην ουσία ένα κλειδί κάνει 5-10€ , αν στην τελική αποφασίσεις ότι θέλεις τα Windows 10 ή whatever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως γίνεται σε i3 win10 μηχάνημα με sata3 ssd να ανοίγουν στιγμιαία ενώ στο i7 του φίλου πάνω να κάνουν 5sec. Ακόμα και no-name ssd να έχει ο φίλος σε λάθος θύρα (sata2) οι φωτο ανοίγουν στιγμιαία.

Μάλλον θα έχει λειτουργικό σε ssd και content σε hdd.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Εσυ τα πληρωνεις;;  😜

Εγω πιστευω το 70% των απλων χρηστων τα εχει απο το ''θειο'' ειτε τα 7 ειτε τα 10..

Ξεκινώντας θα σου πω οτι έχω αυθεντικά σε όλα τα pc μου. 

Από 'κει και πέρα, τη στιγμή που η MS τους έδινε τη δυνατότητα να νομιμοποιήσουν σπασμένα 7άρια (και 8 και 8.1) αναβαθμίζοντας σε 10, όσοι κατέβαζαν από το θείο, είναι τουλάχιστον κορόϊδα...

Επεξ/σία από kostasSTi
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

37 λεπτά πριν, zodiacskipper είπε

Σίγουρα όχι το βραβείο του πιο αστείου τυπά.

Και ποιος κακεντρεχής άνθρωπος σου είπε ότι εσύ αντιλαμβάνεσαι το χιούμορ;

Επεξ/σία από ΝικήταςΤ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, babality said:

ειναι μεσα και της καθε πεθερας και πεθερου τα λαπτοπς ανα τον κοσμο με τα προεγκατεστημενα 10αρια?

Γιατί δεν είναι αντίστοιχα win7 μέσα? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...