Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, eyw είπε

αυτό ισχύει και σε άλλα σωματεία, πάντως ο ΣΑΕΚ φαίνεται σαν καλό φίλτρο, τουλάχιστον τα (περισσότερα) μέλη του θα είναι γνώστες και επαγγελματίες.
Τωρα αν το χ ή το ψ μέλος ΣΑΕΚ στην ω δουλειά στείλει τον βοηθό του ή το παιδί για εξωτερικές δουλειές είναι θέμα ευσυνειδησίας και επαγγελματισμού. Ελπίζουμε αυτό να μην γίνεται από πολλούς.

ο λογος που ειναι καλο φιλτρο ; επειδη εχει μελη που δεν εχουν καν φυσικο καταστημα ; 

το γνωστες & επαγγελματιες πως συνδεεται με την εγγραφη σ'ενα συλλογο ; 

εσενα σου αρεσει η τραγικη κατασταση σε αθηνα & θεσσαλονικη με 15 αυτοκολλητα το ενα επανω στο αλλο, σε καδους - κολωνες - κουδουνια ; 

μετα το τραγικο της βρωμας & της ασχημιας, ελεγξες ποτε καποιο απ'αυτα τα τηλεφωνα που μπορει να καλεσει η μαμα ή η γιαγια σου σε μια εκτακτη περιπτωση ; 

το αφηνω εδω το θεμα γιατι με ενοχλει που ενα τοσο σημαντικο "οργανο"...ειναι απλα ενας θιασος.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, eyw said:

Τωρα αν το χ ή το ψ μέλος ΣΑΕΚ στην ω δουλειά στείλει τον βοηθό του ή το παιδί για εξωτερικές δουλειές είναι θέμα ευσυνειδησίας και επαγγελματισμού.

Αυτό θα έπρεπε να ελέγχεται όμως.

Επίσης, οι διάφορες συμπεριφορές/δικαιολογίες που είχα εγώ προσωπικά, ήταν από τον ιδιοκτήτη και όχι απο "το παιδί" που έκανε την εγκατάσταση.

Στο τέλος μου πέταξε και ένα "η έκπτωση που έχετε εκεί στην ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΟΥ ξέχνα την", λες και είχε το μονοπώλιο. Και μου είχε πουλήσει (εις γνώσιν μου) σούστα 30 ευρώ παραπάνω από τον ανταγωνισμό. Μετά έμαθα περισσότερα για τον ΣΑΕΚ και το έκοψα το άθλημα. Καλά αυτός έχει φάει άκυρο είτε ΣΑΕΚ είτε ξε-ΣΑΕΚ. Έφαγε και γκολ από την εξέδρα με το άλλο κατάστημα που έχει ανοίξει στα 100 μέτρα πιο κάτω του (θα νόμιζε ότι δεν έχουμε πόδια να τον βούμε).

Προσωπικά για ό,τι χρειαστώ, μιλάω με @mclein² που έχει βοηθήσει άπειρα όσους αναζητούν βοήθεια εδώ, και αυτό το εκτιμώ πολύ.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, mclein² said:

ο λογος που ειναι καλο φιλτρο ; επειδη εχει μελη που δεν εχουν καν φυσικο καταστημα ;
το γνωστες & επαγγελματιες πως συνδεεται με την εγγραφη σ'ενα συλλογο ;
εσενα σου αρεσει η τραγικη κατασταση σε αθηνα & θεσσαλονικη με 15 αυτοκολλητα το ενα επανω στο αλλο, σε καδους - κολωνες - κουδουνια ;
μετα το τραγικο της βρωμας & της ασχημιας, ελεγξες ποτε καποιο απ'αυτα τα τηλεφωνα που μπορει να καλεσει η μαμα ή η γιαγια σου σε μια εκτακτη περιπτωση ;
το αφηνω εδω το θεμα γιατι με ενοχλει που ενα τοσο σημαντικο "οργανο"...ειναι απλα ενας θιασος.

mclein²,
ευχαριστώ για την ενημέρωση-καμπανάκια, τίποτα από αυτά δεν ήξερα, ούτε καν φανταζόμουν.
Οπότε ξαναγυρνάμε στα 3 τελευταία ποστ της σελίδας 272, στους πορτάδες/κλειθροποιούς πως βρίσκουμε τους επαγγελματίες και αποφεύγουμε τους 'δαύτους'?

 edit: thodoris1985, ty για το feedback, και ας μην ξέρω για ποιά επιχείριση-πρόσωπο εννοείς, αυτός με την έκπτωση ήταν κανονικός, δηλαδή με ΑΦΜ, ΚΑΔ από εφορία κλπ?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, eyw said:

 edit: thodoris1985, ty για το feedback, και ας μην ξέρω για ποιά επιχείριση-πρόσωπο εννοείς, αυτός με την έκπτωση ήταν κανονικός, δηλαδή με ΑΦΜ, ΚΑΔ από εφορία κλπ?

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Ναι κανονικό κατάστημα ήταν. Αλλά προτίμησα ΣΑΕΚ της γειτονιάς μου

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, eyw είπε

Οπότε ξαναγυρνάμε στα 3 τελευταία ποστ της σελίδας 272, στους πορτάδες/κλειθροποιούς πως βρίσκουμε τους επαγγελματίες και αποφεύγουμε τους 'δαύτους'?

τα πραγματα ειναι απλά κατα τη γνωμη μου :

α. μιλας με 5 επαγγελματιες της γειτονιας σου

β. με αλλους 5 στο ιντερνετ που εκαναν τον κοπο να διαφημιστουν ή/και να φτιαξουν site - eshop κ γενικα ενδιαφερονται για το προφιλ τους σε ολη την αττικη ή/και την ελλαδα.

γ. αξιολογεις τις πληροφοριες που ελαβες & τον τροπο που συνεβη αυτο. (ευγενεια, διαθεση, ικανοτητα)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/6/2020 στις 10:24 ΠΜ, mclein² είπε

οποτε η σωστη κατευθυνση ειναι επιλογη σπανιων συνδιασμων ή/και ελαφρως ακριβοτερων απο το Μ.Ο.

με καλυψες

 

Στις 13/6/2020 στις 3:40 ΜΜ, crb79 είπε

σε σχέση με ένα Diamond ας πούμε) πρακτικώς ποσο χρόνο ακριβώς κερδίζει κανείς σε μία επίθεση με τρυπάνι? 10λεπτα ας πούμε?

o διαρηκτης πρεπει να λιωσει 3 δισκους για να κοψει diamond bkd250, και εαν το καταφερει.....τα 10 λεπτα πιστευω ειναι πολυ λιγο

 

Στις 16/6/2020 στις 2:51 ΜΜ, itmaster99 είπε

Και μια κρίσιμη ερώτηση: παίζει να γίνει η αλλαγή χωρίς την παρέμβαση επαγγελματία? έχω άκρως αρνητικές εμπειρίες από δαύτους

μην μιλας υποτιμιτικα.....αυτος που ετσι ατσαλα χαρακτηριζεις, θα σου δωσει ΕΔΩ μια σωστη συμβουλη

Επεξ/σία από iakovoskipriotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Μετακομίζω μόνιμα Αθήνα από Θεσσαλονίκη.

Περιοχή νέος Κόσμος χαμηλά κοντά στο άλσος νέας Σμύρνης. Το διαμέρισμα έχει πόρτα ασφαλείας με κλειδί χρηματοκιβωτιου το οποίο και θέλω να αλλάξω.

Τι πρέπει να προσέξω καθώς δεν έχω την παραμικρή ιδέα για κυλίνδρους κλπ?

Σκεφτόμουν να βάλω κλειδαριά με κάρτα αλλά από ότι είδα στις τελευταίες 10 σελίδες του νήματος δεν γίνεται καν λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται.

Έχω πόρτα με κεσο 2000 15ετών τοποθέτηση.

Πριν ολίγες ημέρες ενώ βρισκόταν η κοπέλα μου σπίτι αντιλήφθηκε θόρυβο. Πάει στο ματάκι και βλέπει κάποιον σκυμμένο με καπέλο να γρατσαλεύει. Ήταν ξεκλείδωτα, βάζει αμέσως το συρτη, το ακούει αυτός και φεύγει.

Το μόνο που παρατήρησα είναι μία μικρή αλλά έντονη γρατζουνιά σαν από κατσαβίδι στο πάνω μέρος του διακοσμητικου καπακιου του αφαλου, όπου έχει μία μικρή εγκοπη (ουσιαστικά η εγκοπη είναι να αφαιρείται το καπάκι, από κάτω έχει ένα βιδωμενο πλαστικό, δεν ξέρω αν η τρυπούλα δίνει πρόσβαση κάπου). Τίποτα άλλο απολύτως, ούτε προσπάθεια να ανοίξει τη γλώσσα, ξεκίνησε εκεί ο τύπος και μόνο αυτό πρόλαβε να κάνει.

Δε μπορώ να καταλάβω τί νόημα είχε αυτό που έκανε. Ή που ήταν πανασχετος ή που κάποιο κόλπο ήξερε.

Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι ασφαλής ο αφαλος από κόλπα και backdoors ρε παιδιά όπως λέμε εμείς οι προγραμματιστές; Μήπως ήρθε η ώρα να αλλαχτεί; Τί στο καλό είχε στο μυαλό του ο τύπος δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, PCharon είπε

Χαίρεται.

Έχω πόρτα με κεσο 2000 15ετών τοποθέτηση.

Πριν ολίγες ημέρες ενώ βρισκόταν η κοπέλα μου σπίτι αντιλήφθηκε θόρυβο. Πάει στο ματάκι και βλέπει κάποιον σκυμμένο με καπέλο να γρατσαλεύει. Ήταν ξεκλείδωτα, βάζει αμέσως το συρτη, το ακούει αυτός και φεύγει.

Το μόνο που παρατήρησα είναι μία μικρή αλλά έντονη γρατζουνιά σαν από κατσαβίδι στο πάνω μέρος του διακοσμητικου καπακιου του αφαλου, όπου έχει μία μικρή εγκοπη (ουσιαστικά η εγκοπη είναι να αφαιρείται το καπάκι, από κάτω έχει ένα βιδωμενο πλαστικό, δεν ξέρω αν η τρυπούλα δίνει πρόσβαση κάπου). Τίποτα άλλο απολύτως, ούτε προσπάθεια να ανοίξει τη γλώσσα, ξεκίνησε εκεί ο τύπος και μόνο αυτό πρόλαβε να κάνει.

Δε μπορώ να καταλάβω τί νόημα είχε αυτό που έκανε. Ή που ήταν πανασχετος ή που κάποιο κόλπο ήξερε.

Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι ασφαλής ο αφαλος από κόλπα και backdoors ρε παιδιά όπως λέμε εμείς οι προγραμματιστές; Μήπως ήρθε η ώρα να αλλαχτεί; Τί στο καλό είχε στο μυαλό του ο τύπος δεν καταλαβαίνω.

και ο keso2000 & o keso4000 εχουν παραβιαστει.

στοχευμενες περιοχες, δεν ξερω αν ειναι συγκεκριμενοι γνωστες αλλα δεν υπαρχει προβλημα σε ολη την αττικη - μονο σε 4-5 πολεις.

Επεξ/σία από mclein²
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mclein² said:

και ο keso2000 & o keso4000 εχουν παραβιαστει. στοχευμενες περιοχες, δεν ξερω αν ειναι συγκεκριμενοι γνωστες αλλα δεν υπαρχει προβλημα σε ολη την αττικη - μονο σε 4-5 πολεις.

όλο και κάτι μαθαίνουμε,  bumping ή picking?
Συνήθως τέτοια γίνονται αφού βεβαιωθούν ότι δεν είναι κανένας μέσα, περίεργο.

Αν θες λες ποιές είναι οι 4-5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την απάντηση αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει κόλπο και αυτό που έκανε ως πρώτο βήμα δεν ήταν τυχαίο, σωστά;

Υπόψιν, έγινε 14:30 και οι διπλανοί μου ήταν εδώ και εκείνη την ώρα ανεβοκατέβαιναν στο υπόγειο, από καθαρή σύμπτωση λεπτών δεν τους είδαν. Άρα, θα πρέπει η παραβίαση να μπορεί να γίνει σχετικά γρήγορα και χωρίς να ξεσηκώσει κόσμο, αν υποθέσουμε πως ήξερε καλά τί κάνει.

Άρα αρχίζω και ανησυχώ.

Πάντως ο σιαμος που πήραμε τηλέφωνο μας είπε πως αν κλειδωνουμε είναι ΟΚ. Τρέξε γύρευε...

Υ.Γ. μου είπε η φίλη μου πως το κλειδί μπήκε λίγο πιο δύσκολα από όσο συνήθως. Μετά βέβαια που ήρθα και άνοιξα ήταν ΟΚ. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σημάδι πως προσπάθησε να πικαρει. Πάντως, δεδομένου πως η πόρτα ήταν ξεκλείδωτα το να κάνεις πικαρισμα είναι λίγο γιωτομπαλιστικο, χαχα.

Επεξ/σία από PCharon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PCharon είπε

Χαίρεται.

Έχω πόρτα με κεσο 2000 15ετών τοποθέτηση.

Πριν ολίγες ημέρες ενώ βρισκόταν η κοπέλα μου σπίτι αντιλήφθηκε θόρυβο. Πάει στο ματάκι και βλέπει κάποιον σκυμμένο με καπέλο να γρατσαλεύει. Ήταν ξεκλείδωτα, βάζει αμέσως το συρτη, το ακούει αυτός και φεύγει.

Το μόνο που παρατήρησα είναι μία μικρή αλλά έντονη γρατζουνιά σαν από κατσαβίδι στο πάνω μέρος του διακοσμητικου καπακιου του αφαλου, όπου έχει μία μικρή εγκοπη (ουσιαστικά η εγκοπη είναι να αφαιρείται το καπάκι, από κάτω έχει ένα βιδωμενο πλαστικό, δεν ξέρω αν η τρυπούλα δίνει πρόσβαση κάπου). Τίποτα άλλο απολύτως, ούτε προσπάθεια να ανοίξει τη γλώσσα, ξεκίνησε εκεί ο τύπος και μόνο αυτό πρόλαβε να κάνει.

Δε μπορώ να καταλάβω τί νόημα είχε αυτό που έκανε. Ή που ήταν πανασχετος ή που κάποιο κόλπο ήξερε.

Μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι ασφαλής ο αφαλος από κόλπα και backdoors ρε παιδιά όπως λέμε εμείς οι προγραμματιστές; Μήπως ήρθε η ώρα να αλλαχτεί; Τί στο καλό είχε στο μυαλό του ο τύπος δεν καταλαβαίνω.

Μάλλον τη "σημάδεψε" που λέμε,για να περάσει κάποια στιγμή συνεργάτης του για να...σου κάνει "επίσκεψη"!!Γνώμη μου να αλλάξεις κύλινδρο και να βάλεις ένα defender BD 200 άμεσα!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, eyw είπε

όλο και κάτι μαθαίνουμε,  bumping ή picking?
Συνήθως τέτοια γίνονται αφού βεβαιωθούν ότι δεν είναι κανένας μέσα, περίεργο.

Αν θες λες ποιές είναι οι 4-5.

η βασικοτερη ειναι η Νεα Σμυρνη και δεν ισχυει αυτο με τη βεβαιωση.

προσπαθουν να μην πετυχουν κανεναν μεσα αλλα οταν κανουν την επιβεβαιωση των εργαλειων που θα χρειαστουν μπορει να γινει η στραβη.

3 ώρες πριν, PCharon είπε

Από την απάντηση αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει κόλπο και αυτό που έκανε ως πρώτο βήμα δεν ήταν τυχαίο, σωστά;

Υπόψιν, έγινε 14:30 και οι διπλανοί μου ήταν εδώ και εκείνη την ώρα ανεβοκατέβαιναν στο υπόγειο, από καθαρή σύμπτωση λεπτών δεν τους είδαν. Άρα, θα πρέπει η παραβίαση να μπορεί να γίνει σχετικά γρήγορα και χωρίς να ξεσηκώσει κόσμο, αν υποθέσουμε πως ήξερε καλά τί κάνει.

Άρα αρχίζω και ανησυχώ.

Πάντως ο σιαμος που πήραμε τηλέφωνο μας είπε πως αν κλειδωνουμε είναι ΟΚ. Τρέξε γύρευε...

Υ.Γ. μου είπε η φίλη μου πως το κλειδί μπήκε λίγο πιο δύσκολα από όσο συνήθως. Μετά βέβαια που ήρθα και άνοιξα ήταν ΟΚ. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σημάδι πως προσπάθησε να πικαρει. Πάντως, δεδομένου πως η πόρτα ήταν ξεκλείδωτα το να κάνεις πικαρισμα είναι λίγο γιωτομπαλιστικο, χαχα.

εννοειται οτι πηγαινε ν'ανοιξει σαν κυριος "επαγγελματικα" κ απλα δεν περιμενε να ηταν ξεκλειδωτη μια τετοια πορτα.

οι διαρρηξεις στην αττικη γινονται μεχρι 17.00 κατα περιπου 85%

ο Σιαμος τι να πει για εναν κυλινδρο που τον πουλαει ακομη σαν καλο ;

 

1 ώρα πριν, Devotee είπε

Μάλλον τη "σημάδεψε" που λέμε,για να περάσει κάποια στιγμή συνεργάτης του για να...σου κάνει "επίσκεψη"!!Γνώμη μου να αλλάξεις κύλινδρο και να βάλεις ένα defender BD 200 άμεσα!!

δεν μπαινει τοσο απλα στην πορτα του bd200 συν οτι δε θα του κανει καμια διαφορα.

2 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Παράδειγμα e-ternal έχει βάλει ένας γνωστός μου

εχω αρνητικη εντυπωση για το ποιοτικο μερος αλλα επειδη δεν ειναι σωστο να θαψω το προϊον πισω απο την ανωνυμια μου, ας μεινουμε στο οτι δεν με πειθει προσωπικά.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...