Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

1.Στην περιπτωση που χασω το πρωτο κλειδι τοτε με το που χρησιμοποιω το δευτερο κλειδι ακυρωνεται αυτοματως το πρωτο?

2.Αν θελω μετα να παω να βγαλω κλειδια παω σε οποιοδηποτε κλειδαραδικο?

Επειδη εφτασα ψηλα στο ποσο(ακομη βεβαια το σκεφτομαι γιατι ξεφευγω λιγο) υπαρχει μηπως τιποτα καυετρο στην τιμη αυτη εκτος απο αυτα που προταθηκαν(το ρωταω ποιο πολυ μηπως επειδη ανεβηκαμε λιγο σε κατηγορια χρηματων)?

1. Ακριβώς. Στην αρχή θα εχεις τα "πράσινα" κλειδιά. Τα "κίτρινα" ακυρώνουν τα πράσινα. Και τα "κόκκινα" ακυρώνουν τα κίτρινα. 

2. Αυτό δεν το ξέρω. Αν και όταν έρθει η ώρα, ρωτάς σε μερικά κλειδαράδικα και σου λένε. Κάτσε μήπως σου απαντήσει ο mclein σε αυτό.

 

Επειδή έχω χαθεί λίγο, πάμε από την αρχή. Θα πάρεις πόρτα ασφαλείας, αλλά επειδή θα έρθει με χάλια κύλινδρο, θες να τον αλλάξεις. Μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις μόνο για τον κύλινδρο και πόσα κλειδιά θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, swayback είπε

1. Ακριβώς. Στην αρχή θα εχεις τα "πράσινα" κλειδιά. Τα "κίτρινα" ακυρώνουν τα πράσινα. Και τα "κόκκινα" ακυρώνουν τα κίτρινα. 

2. Αυτό δεν το ξέρω. Αν και όταν έρθει η ώρα, ρωτάς σε μερικά κλειδαράδικα και σου λένε. Κάτσε μήπως σου απαντήσει ο mclein σε αυτό.

Επειδή έχω χαθεί λίγο, πάμε από την αρχή. Θα πάρεις πόρτα ασφαλείας, αλλά επειδή θα έρθει με χάλια κύλινδρο, θες να τον αλλάξεις. Μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις μόνο για τον κύλινδρο και πόσα κλειδιά θες;

Οκ θα περιμενω να μου απαντησει ο mclein σ'αυτο.

Ναι ακριβως να αλλαξω τον κυλινδρο και ελεγα μεχρι 150 ευρω βαρια αλλα αν ειναι κατι εξαιρετικα καλο να ανεβω λιγο ακομα.Αλλα και με 80-100 ευρω αν εβρισκα κατι καλο θα το προτιμουσα γιατι ειμαι λιγο πιεσμενος ειναι η αληθεια.Ειμαι λιγο μπερδεμενος κι εγω.

Ειναι και η διασταση που ανεβαζει το ποσο που αν θυμαμαι καλα σε προηγουμενο post αναφερθηκε οτι θα ειναι 30-50.Δεν ξερω και πως βγαινει αυτος ο αριθμος της διαστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι ακριβως να αλλαξω τον κυλινδρο και ελεγα μεχρι 150 ευρω βαρια αλλα αν ειναι κατι εξαιρετικα καλο να ανεβω λιγο ακομα.Αλλα και με 80-100 ευρω αν εβρισκα κατι καλο θα το προτιμουσα γιατι ειμαι λιγο πιεσμενος ειναι η αληθεια.Ειμαι λιγο μπερδεμενος κι εγω.

Ειναι και η διασταση που ανεβαζει το ποσο που αν θυμαμαι καλα σε προηγουμενο post αναφερθηκε οτι θα ειναι 30-50.Δεν ξερω και πως βγαινει αυτος ο αριθμος της διαστασης.

Αν θες γύρω στα 100~120€, δες για EVVA ICS. Τα κλειδιά του κάνουν ~15€ αν θυμάμαι καλά.

Αν θες κάτι ακόμα πιο φθηνό, δες για EVVA EPS. 

Διάσταση 30-50 σημαίνει ότι από τον μύλο του κυλίνδρου, η μία πλευρά (εξωτερική) προεξέχει 30mm και η άλλη (εσωτερική) 50mm. Οι πόρτες ασφαλείας είναι πιο χοντρές από τις ξύλινες, οπότε δεν σου κάνει 30-30 κύλινδρος. Δες εδώ:

rsz_cylinder_lengths_in_out.jpg

Στην εικόνα δείχνει το αντίθετο από αυτό που είπα, δηλαδή την εξωτερική πλευρά να είναι μεγαλύτερη. Απλά τυχαίνει το παράδειγμα της εικόνας να αφορά κυρίως αλουμινόπορτες, όπου εκεί το μακρύτερο κομμάτι του κυλίνδρου πάει έξω. Αλλά νομίζω καταλαβαίνεις πως προκύπτει η διάσταση τώρα.

 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, swayback είπε

Αν θες γύρω στα 100~120€, δες για EVVA ICS. Τα κλειδιά του κάνουν ~15€ αν θυμάμαι καλά.

Αν θες κάτι ακόμα πιο φθηνό, δες για EVVA EPS

Διάσταση 30-50 σημαίνει ότι από τον μύλο του κυλίνδρου, η μία πλευρά (εξωτερική) προεξέχει 30mm και η άλλη (εσωτερική) 50mm. Οι πόρτες ασφαλείας είναι πιο χοντρές από τις ξύλινες, οπότε δεν σου κάνει 30-30 κύλινδρος. Δες εδώ: 

Στην εικόνα δείχνει το αντίθετο από αυτό που είπα, δηλαδή την εξωτερική πλευρά να είναι μεγαλύτερη. Απλά τυχαίνει το παράδειγμα της εικόνας να αφορά κυρίως αλουμινόπορτες, όπου εκεί το μακρύτερο κομμάτι του κυλίνδρου πάει έξω. Αλλά νομίζω καταλαβαίνεις πως προκύπτει η διάσταση τώρα.

Για τις διαστασεις που υποτιθεται θα χρειαστω ανεβαινει εκει γυρω στο 150αρι η τιμη της ICS(επαρχια εκει το κοβω να την βρισκω).Αnyway θα δω διαστασεις και θ'αποφασισω.

Θα περιμενω και τον mclein να μου πει για το πως βγαζω κλειδια στην MT5+.

Αν ο κυλινδρος ειναι ηδη στην πορτα πως μετραω για να ξερω την σωστη διασταση(με ενα μετρο απο εκει που ξεκιναει ο κυλινδρος μεχρι εκει που τελειωνει λογικα)?

Αν μετρησω με το μετρο και η αποσταση ειναι π.χ. 80 τοτε αγοραζω εναν κυλινδρο 30-50 κι αν ειναι πορτα αλουμινιου βαζω το μεγαλο κομματι στην εξωτερικη πλευρα και το μικρο προς τα μεσα.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν ο κυλινδρος ειναι ηδη στην πορτα πως μετραω για να ξερω την σωστη διασταση(με ενα μετρο απο εκει που ξεκιναει ο κυλινδρος μεχρι εκει που τελειωνει λογικα)?

Αν μετρησω με το μετρο και η αποσταση ειναι π.χ. 80 τοτε αγοραζω εναν κυλινδρο 30-50 κι αν ειναι πορτα αλουμινιου βαζω το μεγαλο κομματι στην εξωτερικη πλευρα και το μικρο προς τα μεσα.

Σωστά (δες την εικόνα). Ξέχασε αυτό που είπα για την αλουμινόπορτα γιατί θα σε μπερδέψει περισσότερο. Απλά θα ζητήσεις κύλινδρο 30-50 για πόρτα ασφαλείας. Είναι συνηθισμένη διάσταση.

CYLINDER_LENGTHS.jpg

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, swayback είπε

Σωστά (δες την εικόνα). Ξέχασε αυτό που είπα για την αλουμινόπορτα γιατί θα σε μπερδέψει περισσότερο. Απλά θα ζητήσεις κύλινδρο 30-50 για πόρτα ασφαλείας. Είναι συνηθισμένη διάσταση. 

Οk καταλαβα.

Και για αλουμινοπορτα που δεν ειναι ασφαλειας παλι μετραω και υπολογιζω με τον ιδιο τροπο(π.χ πορτα κουζινας η αλουμινιου)?

Σ'εσπασα τ'@@ με τις 200 ερωτησεις ρε φιλε.Sorry.

Eυχαριστω για την υπομονη και την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Και για αλουμινοπορτα που δεν ειναι ασφαλειας παλι μετραω και υπολογιζω με τον ιδιο τροπο(π.χ πορτα κουζινας η αλουμινιου)?

Ακριβώς. Πάντα θα έχεις ως σημείο αναφοράς (ως κέντρο) το κέντρο του πίρρου (ή των πίρρων) της κλειδαριάς. Από εκεί θα υπολογίζεις την εσωτερική και εξωτερική διάσταση του κυλίνδρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, swayback είπε

Ακριβώς. Πάντα θα έχεις ως σημείο αναφοράς (ως κέντρο) το κέντρο του πίρρου (ή των πίρρων) της κλειδαριάς. Από εκεί θα υπολογίζεις την εσωτερική και εξωτερική διάσταση του κυλίνδρου.

Εισαι ωραιος.

Απο εξωτερικο υπαρχει καποιο θεμα να αγορασω κυλινδρο οι ιδιοι δεν ειναι?

π.χ.https://www.amazon.de/Kaba-Schließzylinder-Sicherheit-Verstärkung-Schlüssel/dp/B07KMT9SZ5

Υπαρχει και αλλο site με καλες τιμες εξωτερικου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Απο εξωτερικο υπαρχει καποιο θεμα να αγορασω κυλινδρο οι ιδιοι δεν ειναι?

π.χ.https://www.amazon.de/Kaba-Schließzylinder-Sicherheit-Verstärkung-Schlüssel/dp/B07KMT9SZ5

Υπαρχει και αλλο site με καλες τιμες εξωτερικου?

Το μόνο θέμα θα είναι με τα κλειδιά αν χρειαστείς περισσότερα. Γιατί θα πρέπει να τα παραγγείλεις από εκεί.

Υπάρχουν αρκετά φυσικά καταστήματα με site, ειδικά στη Γερμανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, swayback είπε

Το μόνο θέμα θα είναι με τα κλειδιά αν χρειαστείς περισσότερα. Γιατί θα πρέπει να τα παραγγείλεις από εκεί.

Υπάρχουν αρκετά φυσικά καταστήματα με site, ειδικά στη Γερμανία. 

Kαταλαβα οποτε αν παρω απο εκει κυλινδρος αναγκαστηκα τοτε πρεπει να παρω και κλειδια απο εκει μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έγινε η εγκατάσταση της θωρακισμένης μετά από αρκετό ψάξιμο και συμβουλές δικές σας για τις οποίες σας ευχαριστώ.

Έβαλα '' ατσαλένια  πόρτα '',με τσιμέντο, 1,2 mm θωράκιση .

Στην αρχική προσφορά έβαζε mg x8.

Το αναβαθμισα σε mg hs.

Ευχαριστημένος από την εγκατάσταση.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Τελικά έγινε η εγκατάσταση της θωρακισμένης μετά από αρκετό ψάξιμο και συμβουλές δικές σας για τις οποίες σας ευχαριστώ.

Έβαλα '' ατσαλένια  πόρτα '',με τσιμέντο, 1,2 mm θωράκιση .

Στην αρχική προσφορά έβαζε mg x8.

Το αναβαθμισα σε mg hs.

Ευχαριστημένος από την εγκατάσταση.

HS ή HSP;

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Υπάρχουσα κατάσταση αυτή. Πρέπει να αλλαχτούν τα κλειδιά (ή τουλάχιστον τα κλειδιά, εσείς θα μου πείτε) λόγω νέου ενοικιαστή. Αλλάζουμε έναν αφαλό και είναι ΟΚ? Και εάν ναι, τι προτείνετε? Από budget δε ξέρω τιμές οπότε θα πω απλά κάτι που να είναι το κεφάλι ήσυχο. Αθήνα.

35it7v6.jpg

289haja.jpg

71639c.jpg

2ut27fm.jpg

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...