Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, alfas είπε

Αν θεωρήσουμε πως 1500 ευρώ θα τα διαθέσουμε.

Απλά είναι περίεργη η είσοδος έχει πλαίσιο και τζαμαρία απο την παλιά που θα πρέπει να αλλαχτεί ολο αυτό και σιγουρα θα ανεβασει το κοστος. Ασπουμε όμως πως ξενινάμε με ενα μπαγιόκο των 1500ευρώ.

Είναι λίγα για είσοδο πολυκατοικίας. Αμφιβάλλω αν θα βρείτε προσφορά σε αυτά τα λεφτά, γιατί συνήθως στις κεντρικές εισόδους που έχει και σταθερά τμήματα (αριστερά, δεξιά, πάνω, κλπ) ανεβαίνει σημαντικά το κόστος. Για κάτω από 2000~2500€ δεν έχω ακούσει δηλαδή. Πόσον μάλλον αν θέλετε και αυτόματο κλείδωμα, που πλέον θεωρείται "απαραίτητο".

Η εταιρεία που ανέφερες έχει αρκετά καλές έως πολύ καλές πόρτες. Και από ότι ακούγεται ξεχωρίζουν λίγο και από την άποψη ότι κάνουν προσεγμένη δουλειά κατά την τοποθέτηση. Μας τα χαλάνε λίγο όσον αφορά τους κυλίνδρους και τα defenders, αλλά μιλάμε για είσοδο πολυκατοικίας οπότε δεν είναι και τόσο θέμα αυτό. Σαφώς υπάρχουν κι άλλοι πλέον που κάνουν αρκετά καλή δουλειά.

Το θέμα είναι το χαμηλό budget.


Μόνο το αυτόματο κλείδωμα, θα σας κοστίσει 500~1000€, ανάλογα αν θα μπει κανένας ηλεκτροπίρρος ή ηλεκτρομηχανική κλειδαριά. Κάποιοι θα σας προτείνουν απλή ηλεκτρική κλειδαριά και θα την παρουσιάσουν ως αυτόματο κλείδωμα. Δεν είναι. Απλά είναι, ας πούμε, το μη χείρον βέλτιστον που μπορείς να επιλέξεις αν δεν μπορείς να δώσεις λεφτά για σωστό αυτόματο κλείδωμα.

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, mclein² είπε

ορισα απλα το θεωρητικο μπατζετ που παιζει συνηθως σε εισοδους πολυκατοικιων παλαιας κοπης.

παλαια κοπη = 1 μετρο επανω απο την πορτα σταθερο + 2 σταθερα δεξια / αριστερα.

βαλε τζαμι τριπλεξ, βαλε λιγη ομορφια εδω, λιγη εκει, βαλε κανενα καγκελακι διακοσμητικο, πηγαμε στα 2,5-3,0.

βαλε και το αυτοματο κλειδωμα στα 1000-1500, βαλε τα κλειδια, βαλε τις καρτες αν δεν παρετε πληκτρολογιο, πηγαμε στα 4-5.

Α χα... Ωραία

6 λεπτά πριν, swayback είπε

Είναι λίγα για είσοδο πολυκατοικίας. Αμφιβάλλω αν θα βρείτε προσφορά σε αυτά τα λεφτά, γιατί συνήθως στις κεντρικές εισόδους που έχει και σταθερά τμήματα (αριστερά, δεξιά, πάνω, κλπ) ανεβαίνει σημαντικά το κόστος. Για κάτω από 2000~2500€ δεν έχω ακούσει δηλαδή. Πόσον μάλλον αν θέλετε και αυτόματο κλείδωμα, που πλέον θεωρείται "απαραίτητο".

Η εταιρεία που ανέφερες έχει αρκετά καλές έως πολύ καλές πόρτες. Και από ότι ακούγεται ξεχωρίζουν λίγο και από την άποψη ότι κάνουν προσεγμένη δουλειά κατά την τοποθέτηση. Μας τα χαλάνε λίγο όσον αφορά τους κυλίνδρους και τα defenders, αλλά μιλάμε για είσοδο πολυκατοικίας οπότε δεν είναι και τόσο θέμα αυτό. Σαφώς υπάρχουν κι άλλοι πλέον που κάνουν αρκετά καλή δουλειά.

Το θέμα είναι το χαμηλό budget.


Μόνο το αυτόματο κλείδωμα, θα σας κοστίσει 500~1000€, ανάλογα αν θα μπει κανένας ηλεκτροπίρρος ή ηλεκτρομηχανική κλειδαριά. Κάποιοι θα σας προτείνουν απλή ηλεκτρική κλειδαριά και θα την παρουσιάσουν ως αυτόματο κλείδωμα. Δεν είναι. Απλά είναι, ας πούμε, το μη χείρον βέλτιστον που μπορείς να επιλέξεις αν δεν μπορείς να δώσεις λεφτά για σωστό αυτόματο κλείδωμα.

 

 

Σήμερα που πήγα σε ενα κλειδαρά. Αυτός έβαζε και πόρτες ασφαλείας. ΤΕσπα και τον ρώτησα για τις αυτοματες κλειδαριες κτλ. Μου έδειξε και τις 2. Και την ηλεκτρομηχανική που κατεβαζε σε μια ασφαλείας όλους τους πύρους της αλλά και μια άλλη που κλείδωνε μονη της χωρις να ενεργοποιει πύρους. Για να κατεβουν οι πυροι επρεπε να κλειδώσεις ως συνήθως.

Προφανώς αυτό νομίζω πως μου λες... Η πρώτη λύση σε πόρτα ασφαλείας κοστιζει 15ευρώ το καθε κλειδί απο 20 και η κλειδαριά 600 νομίζω...μαζι με εγκατασταση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, εχουμε μια αλουμινενια πορτα 30ετιας και βαλε. Ενας βραχιονας ψηλα σαν μοχλος που κλεινει την πορτα,την κοπαναει ολη την ωρα, δεν μπορει να την φρεναρει. Ολη την ωρα φευγουν βιδες απο την κλειδαρια και τις βιδωνουμε και η πορτα δεν κλεινει. Ανοιγοκλεινει παρα μονο αν κλειδωσεις, αλλιως την σπρωχνεις και ανοιγει.

Υπαρχει κατι να κανουμε στον βραχιονα και στην κλειδαρια; Να ενισχυθει η κατασταση; 

Επισης ολη την ωρα μπαινοβγαινουν τουριστες και airbnb την εχουν ριμαξει κοπαναει ολη την ωρα λογο του βραχιονα. Ή την σπρωχνουν και μπαινουν. Το κλειδι ειναι το απλο το μικρο των αλουμινενιων πορτων το ασιμι. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Καλησπερα, εχουμε μια αλουμινενια πορτα 30ετιας και βαλε. Ενας βραχιονας ψηλα σαν μοχλος που κλεινει την πορτα,την κοπαναει ολη την ωρα, δεν μπορει να την φρεναρει. Ολη την ωρα φευγουν βιδες απο την κλειδαρια και τις βιδωνουμε και η πορτα δεν κλεινει. Ανοιγοκλεινει παρα μονο αν κλειδωσεις, αλλιως την σπρωχνεις και ανοιγει.

Υπαρχει κατι να κανουμε στον βραχιονα και στην κλειδαρια; Να ενισχυθει η κατασταση; 

Επισης ολη την ωρα μπαινοβγαινουν τουριστες και airbnb την εχουν ριμαξει κοπαναει ολη την ωρα λογο του βραχιονα. Ή την σπρωχνουν και μπαινουν. Το κλειδι ειναι το απλο το μικρο των αλουμινενιων πορτων το ασιμι. 

βαζετε καινουρια σουστα επαναφορας.

αλλαζετε κλειδαρια + ηλεκτρικο κυπρι (αντικρυσμα) και ολα θα στρωσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, mclein² είπε

βαζετε καινουρια σουστα επαναφορας.

αλλαζετε κλειδαρια + ηλεκτρικο κυπρι (αντικρυσμα) και ολα θα στρωσουν.

Για σουστα επαναφορας εχουμε τιποτα προδοαγραφες; Μπορουμε να κρατησουμε τα ιδια κλειδια; Ποσα κανουν αυτα που λες;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Για σουστα επαναφορας εχουμε τιποτα προδοαγραφες; 

με τα κιλα πηγαινει & το ποσο ρευμα αερα υπαρχει στο χωρο. ακολουθως να τη βαλει + ρυθμισει καποιος που κατεχει το αθλημα.

19 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Μπορουμε να κρατησουμε τα ιδια κλειδια; Ποσα κανουν αυτα που λες;

οπως περιεγραψες το προβλημα, θεωρω πως τα κλειδια μπορουν να μεινουν ιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mclein² είπε

με τα κιλα πηγαινει & το ποσο ρευμα αερα υπαρχει στο χωρο. ακολουθως να τη βαλει + ρυθμισει καποιος που κατεχει το αθλημα.

οπως περιεγραψες το προβλημα, θεωρω πως τα κλειδια μπορουν να μεινουν ιδια.

Και οταν φυσαει δεν θα κλεινει;

αλλαζει η κλειδαρια και μενουν ιδια τα κλειδιά;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Και οταν φυσαει δεν θα κλεινει;

αλλαζει η κλειδαρια και μενουν ιδια τα κλειδιά;

νομιζω οτι πρεπει να καλεσετε καποιον επαγγελματια εαν κ οι υπολοιποι της πολυκατοικιας κατεχουν το αθλημα οσο εσυ. 😂

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Επίσης ο μηχανισμός επαναφοράς επηρεάζεται από τις καιρικές συνθήκες. 

 Ωραια και τι κανουμε; Εσεις τι κανετε; Κοπαναει μπουμ ολη μερα η πορτα σας; Ή οταν φυσαει μενει ανοιχτη;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

 Ωραια και τι κανουμε; Εσεις τι κανετε; Κοπαναει μπουμ ολη μερα η πορτα σας; Ή οταν φυσαει μενει ανοιχτη;

Αν τον ρυθμίσεις καλοκαίρι, όταν κρυώσει ο καιρός θα χρειαστεί επαναρύθμιση. Και αντίστοιχα όταν ζεστάνει πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κύριοι. Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ. Από χτες το βράδυ έχω διαβάσει πολλές σελίδες του νήματος αλλά δεν έχω σχηματίσει σαφή άποψη. Μετά από άνοιγμα πόρτας συγγενικου μου προσώπου χωρίς βίαιο τρόπο,  με αφαλό securemme  K2 την οποία μάλιστα ξανακλειδωσαν φεύγοντας, άρχισα και εγώ να ψάχνομαι να αναβαθμίσω την ασφάλεια μου στο μετρό του δυνατού. Στο συγγενή μου πρότειναν και τελικά έβαλαν έναν αφαλο  st8 και επειδή ήμουν μπροστά στην εγκατάσταση ο μάστορας μου είπε πως η έξτρα ασφάλεια του είναι μια μπίλια που έχει διαγώνια, την οποία την ανέφερε αν θυμάμαι καλά ως    "κωδικο". Στο δικό μου σπίτι έχω συναγερμό συνδεδεμένο με εταιρία, μια φτηνή πόρτα ασφαλείας dierre που φοράει πάνω isseo r5 νομίζω χωρίς defender  η κάτι που μοιάζει με defender αλλά μάλλον είναι πιο πολύ διακοσμητικό. Θα ήθελα την άποψη σας και τις γνώσεις σας. O st8 αξίζει τα 120 ευρώ που δόθηκαν; Είναι όντως απαραβίαστος χωρίς βίαιο τρόπο; Τι άλλο μου προτείνετε σε ένα εύρος τιμής από 100 έως 150 ευρώ με την εγκατάσταση παντα; Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Επεξ/σία από Sham18
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Sham18 είπε

Καλησπέρα κύριοι. Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ. Από χτες το βράδυ έχω διαβάσει πολλές σελίδες του νήματος αλλά δεν έχω σχηματίσει σαφή άποψη. Μετά από άνοιγμα πόρτας συγγενικου μου προσώπου χωρίς βίαιο τρόπο,  με αφαλό securemme  K2 την οποία μάλιστα ξανακλειδωσαν φεύγοντας, άρχισα και εγώ να ψάχνομαι να αναβαθμίσω την ασφάλεια μου στο μετρό του δυνατού. Στο συγγενή μου πρότειναν και τελικά έβαλαν έναν αφαλο  st8 και επειδή ήμουν μπροστά στην εγκατάσταση ο μάστορας μου είπε πως η έξτρα ασφάλεια του είναι μια μπίλια που έχει διαγώνια, την οποία την ανέφερε αν θυμάμαι καλά ως    "κωδικο". Στο δικό μου σπίτι έχω συναγερμό συνδεδεμένο με εταιρία, μια φτηνή πόρτα ασφαλείας dierre που φοράει πάνω isseo r5 νομίζω χωρίς defender  η κάτι που μοιάζει με defender αλλά μάλλον είναι πιο πολύ διακοσμητικό. Θα ήθελα την άποψη σας και τις γνώσεις σας. O st8 αξίζει τα 120 ευρώ που δόθηκαν; Είναι όντως απαραβίαστος χωρίς βίαιο τρόπο; Τι άλλο μου προτείνετε σε ένα εύρος τιμής από 100 έως 150 ευρώ με την εγκατάσταση παντα; Ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Καλησπέρα.

Ο Tesa ST8, πέραν της πλαϊνής μπίλιας που έχει, δεν έχει κάτι παραπάνω που να δικαιολογεί την τιμή του. Είναι πολλά τα 120€ για τον συγκεκριμένο. Κάνε μία αναζήτηση για Tesa ST8 και θα δεις ότι τον βρίσκεις και κάτω από 100€.

Σίγουρα είναι καλύτερος του Securemme K2 αν και δεν θυμάμαι αν έχουμε κρούσματα αθόρυβης παραβίασης σε πόρτες με ST8, αλλά στα 100-120€ υπάρχουν κύλινδροι αρκετά καλύτεροι. Με πιο πολύπλοκο μηχανισμό. Για παράδειγμα:

 

1. EVVA ICS

2. AGB Scudo DCK

3. Dom ix Twido

4. WinkHaus Keytec Xtra


Και, με έως 150€ πας σε τοπ κυλίνδρους, όπως Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Kaba experT, Mul-T-Lock MT5+.


Iseo r5; Μήπως εννοείς Iseo F5

Βάλε αν θες 1-2 φωτογραφίες (παράδειγμα) να δούμε τι κύλινδρο έχεις τώρα και αν όντως δεν έχεις defender.


Αν και, αν έχεις κύλινδρο Iseo F5, Iseo R6, Iseo R7 καλό θα ήταν να τον αλλάξεις άμεσα. Αν έχεις Iseo R50, καλό θα ήταν να μπει στο πρόγραμμα.

Και αν δεν έχεις όντως defender από έξω, πρέπει να βάλεις χθες. Άμεσα. Έστω κι ένα φθηνό.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα swayback και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση 😀 Ο κύλινδρος μου είναι όπως καταλαβαίνω από φωτογραφίες  ο r6, αφου το κλειδί δεν γράφει κάτι πάνω. Τράβηξα κάποιες φώτο από την κλειδαριά και το defender αλλά  αποτι καταλαβαίνω δεν είναι καλή ιδέα να τις ανεβάσω; Καλύτερα να βρω στο Google κάτι που να μοιάζει; Anyway, αν κατάλαβα καλά ο tesa st8 που έβαλαν στον συγγενή μου από μεγάλη και σοβαρή εταιρία του χώρου, δεν είναι πολύ σόι, και είδα και σε παλιό ποστ μια αναφορά πως έχει ανοίξει αθόρυβα... Έχω νευριάσει πάρα πολύ γιατί υποτίθεται πως η εταιρία ήρθε μιλημενη από τρίτο συγγενή μας που τους έχει δώσει έναν σκασμο λεφτά από δεκάδες τοποθετήσεις  κ όχι απλώς δεν εκαναν έκπτωση σε κάτι καλύτερο αλλά υπερτιμολογησαν κιόλας έναν κύλινδρο κατώτερο!!!Επίσης η μητέρα μου το χειμωνα που μας πέρασε άλλαξε την κλειδαριά ολόκληρη αφού είχε την παλιά τύπου χρηματοκιβωτιου για πάνω από δεκαπέντε χρόνια, της πήρε ο μάστορας της γειτονιά  280 ευρώ με έκπτωση, αλλά της έβαλε κύλινδρο f50 που όπως κατάλαβα από τα λεγόμενα σου στην απάντηση που μου έδωσες και αυτός ανοίγει σχετικά εύκολα. Εξοργιζομαι που υπάρχουν ακόμα επαγγελματίες που συμπεριφεροται όπως παλιά που δεν υπήρχε ίντερνετ, φόρουμ κλπ. Τότε που πηγαίναμε πχ στο μηχανικό της γειτονιάς, μας έλεγε το αμάξι θέλει πολλαπλασιαστη που κάνει μεταχειρισμένος 50000 δραχμές  και λίγα χρόνια μετά διαπίστωναμε ότι ένας καινούργιος έκανε 30000 δραχμες.(Αληθινη ιστορία.) Δηλαδή ακόμα και το 2019 υπάρχουν άνθρωποι που ποντάρουν στην άγνοια του κόσμου και δεν υπολογίζουν ότι ο πελάτης σήμερα θα ψάξει, θα ρωτήσει, θα πάρει γνώμες για ποιότητα και τιμές στο ιντερνετ και το παίζουν κορώνα γράμματα για να βγάλουν ένα εικοσάρικο παραπάνω, να χάσουν δια πάντως τον πελάτη; Εμένα για παράδειγμα και οι δύο προαναφερθέν τες μάστορες δεν θα με δουν ούτε ζωγραφιστό. Τι να πω, νομίζω μερικές φορές πως τελικά μας αξίζουν όσα μας συμβαινουν ως λαό και χώρα σε οικονομικό επίπεδο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Sham18 είπε

Έχω νευριάσει πάρα πολύ γιατί υποτίθεται πως η εταιρία ήρθε μιλημενη από τρίτο συγγενή μας που τους έχει δώσει έναν σκασμο λεφτά από δεκάδες τοποθετήσεις  κ όχι απλώς δεν εκαναν έκπτωση σε κάτι καλύτερο αλλά υπερτιμολογησαν κιόλας έναν κύλινδρο κατώτερο!!!

Επικρατεί πολλές φορές από κακούς επαγγελματίες η άποψη "αν δε βγάλεις από το γνωστό από ποιόν θα βγάλεις..."

10 λεπτά πριν, Sham18 είπε

Δηλαδή ακόμα και το 2019 υπάρχουν άνθρωποι που ποντάρουν στην άγνοια του κόσμου και δεν υπολογίζουν ότι ο πελάτης σήμερα θα ψάξει, θα ρωτήσει, θα πάρει γνώμες για ποιότητα και τιμές στο ιντερνετ και το παίζουν κορώνα γράμματα για να βγάλουν ένα εικοσάρικο παραπάνω, να χάσουν δια πάντως τον πελάτη;

Απ' ότι φαίνεται όμως εκ του αποτελέσματος ακόμη επικρατεί άγνοια...

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...