Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Γιατί; Τα κλειδιά σε ενδιαφέρει να μην έχουν ανοιχτεί.

εφοσον ο κυλινδρος δεν εχει κλειδι υπηρεσιας / εργοταξιακο & ειναι ευρωπαϊκων προδιαγραφών (με ελαχιστες εξαιρεσεις) δε μπορει να τοποθετηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις δυο πορτες που εβαλα απο τον Μπαλ...,ηρθαν κομπλε και εκαναν μονο τοποθετηση.Βεβαια το σακουλακι με τα 5 κλειδια ανοιχτηκε μπροστα μου.

Δεν νομιζω παντως,πως καποιος απο τους <γνωστους> πορταδες θα δεχτουν να σου φερουν "γυμνη" την πορτα και να σου βαλουν επιτοπου αλλο κυλινδρο! 

Καποιοι αλλοι ισως το δεχονται ομως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Διαβάζω πάρα πολλά που γράφετε και ήρθε η ώρα να θέσω και γω μια ερώτηση.

Μετακομίζω πλέον σε ιδιόκτητο σπίτι που η πόρτα ασφαλείας είναι 15ετίας με το παλιό κλειδί τύπου γραμματοκιβωτίου.

Στα χέρια μου έχω για αφαλό μια Keso Assa Abloy αλλά μοντέλο δε μοιάζει με 4000 ή 8000. Πρέπει να είναι μάλλον το 2000.

Εφόσον η πόρτα είναι συμβατή με την Keso (κάποιοι λένε οτι χρηματοκιβώτιο και αυτές οι keso δεν είναι) και θέλουν αλλαγή και στο μηχανισμό κλειδώματος αξίζει να κάνω την τράμπα ή όταν ξεμπερδέψω με τα έξοδα της μετακόμισης και ανακαίνισης να αλλάξω πλήρως και την πόρτα αργότερα.

Το ρωτάω γιατί είναι και θέμα πρακτικότητας στη μεταφορά του κλειδιού. Τα χρηματοκιβωτίου είναι απαράδεκτα σε μέγεθος και θα ήθελα κάτι μαζεμένο στο μπρελόκ. Θα ανεβάσω σύντομα και φωτογραφία της πόρτας. Απλά μια πρώτη συζήτηση για την ώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Διαβάζω πάρα πολλά που γράφετε και ήρθε η ώρα να θέσω και γω μια ερώτηση.

Μετακομίζω πλέον σε ιδιόκτητο σπίτι που η πόρτα ασφαλείας είναι 15ετίας με το παλιό κλειδί τύπου γραμματοκιβωτίου.

Στα χέρια μου έχω για αφαλό μια Keso Assa Abloy αλλά μοντέλο δε μοιάζει με 4000 ή 8000. Πρέπει να είναι μάλλον το 2000.

Εφόσον η πόρτα είναι συμβατή με την Keso (κάποιοι λένε οτι χρηματοκιβώτιο και αυτές οι keso δεν είναι) και θέλουν αλλαγή και στο μηχανισμό κλειδώματος αξίζει να κάνω την τράμπα ή όταν ξεμπερδέψω με τα έξοδα της μετακόμισης και ανακαίνισης να αλλάξω πλήρως και την πόρτα αργότερα.

Το ρωτάω γιατί είναι και θέμα πρακτικότητας στη μεταφορά του κλειδιού. Τα χρηματοκιβωτίου είναι απαράδεκτα σε μέγεθος και θα ήθελα κάτι μαζεμένο στο μπρελόκ. Θα ανεβάσω σύντομα και φωτογραφία της πόρτας. Απλά μια πρώτη συζήτηση για την ώρα :)

νεο πακετο κλειδαριας, εκτος αν η πορτα χρειαζεται αλλαγη για αλλους λογους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πόρτα μια χαρά φαίνεται. Δεν έχει σημάδια παλιότερης παραβίασης ή να έχει ζοριστεί.

Αν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λες πακέτο. Λόγω ασυμβατότητας ή γιατί η 2000 έχει ξεπεραστεί επίσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Διαβάζω πάρα πολλά που γράφετε και ήρθε η ώρα να θέσω και γω μια ερώτηση.

Μετακομίζω πλέον σε ιδιόκτητο σπίτι που η πόρτα ασφαλείας είναι 15ετίας με το παλιό κλειδί τύπου γραμματοκιβωτίου.

Στα χέρια μου έχω για αφαλό μια Keso Assa Abloy αλλά μοντέλο δε μοιάζει με 4000 ή 8000. Πρέπει να είναι μάλλον το 2000.

Εφόσον η πόρτα είναι συμβατή με την Keso (κάποιοι λένε οτι χρηματοκιβώτιο και αυτές οι keso δεν είναι) και θέλουν αλλαγή και στο μηχανισμό κλειδώματος αξίζει να κάνω την τράμπα ή όταν ξεμπερδέψω με τα έξοδα της μετακόμισης και ανακαίνισης να αλλάξω πλήρως και την πόρτα αργότερα.

Το ρωτάω γιατί είναι και θέμα πρακτικότητας στη μεταφορά του κλειδιού. Τα χρηματοκιβωτίου είναι απαράδεκτα σε μέγεθος και θα ήθελα κάτι μαζεμένο στο μπρελόκ. Θα ανεβάσω σύντομα και φωτογραφία της πόρτας. Απλά μια πρώτη συζήτηση για την ώρα :)

Καλησπέρα.

 

Εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την πόρτα, δεν χρειάζεται να αλλαχθεί. Η αλλαγή πόρτας, ας πούμε ότι προτείνεται όταν για κάποιους λόγους θέλουμε σημαντικά καλύτερη θωράκιση πόρτας, για παράδειγμα. Αν δεν έχει πρόβλημα η πόρτα, θα αλλάξεις απλά την κλειδαριά και θα είσαι οκ.

 

Ο KESO που έχεις, δεν μπορεί να τοποθετηθεί στην υπάρχουσα κλειδαριά. Οι κλειδαριές χρηματοκιβωτίου, δεν έχουν υποδοχή για κύλινδρο (αφαλό). Έχουν ενσωματωμένο τον μηχανισμό ασφαλείας, με εξαίρεση κάποιες που έχουν την δυνατότητα μετατροπής από χρηματοκιβωτίου σε κυλίνδρου. Και αυτό το σενάριο να παίζει, προτείνω να αλλαχτεί η υπάρχουσα κλειδαριά με καινούρια. Τα οφέλη είναι αρκετά (θα είναι γραναζωτή, πιο αξιόπιστη και με σύστημα μπλοκαρίσματος σε περίπτωση παραβίασης).

 

Επίσης, για να μπει ο κύλινδρος KESO που έχεις σε νέα κλειδαριά κυλίνδρου, θα πρέπει να έχει διάσταση(μήκος) 30-50 (80mm). Υποψιάζομαι ότι αυτός που έχεις είναι 30-30 (60mm). Άρα δεν κάνει για πόρτα ασφαλείας. Συν ότι πλέον έχουμε κρούσματα σε KESO 2000 και λιγότερα σε 4000. Οπότε δεν είναι και η καλύτερη επιλογή πλέον.


Άρα, το ιδανικό είναι να βγει η υπάρχουσα κλειδαριά χρηματοκιβωτίου που έχει η πόρτα και, είτε να μπει σετ κλειδαριάς κυλίνδρου (κλειδαριά + κύλινδρος + defender) είτε κλειδαριά Omega Plus.

 

Ανέβασε αν θες φωτογραφίες της πόρτας, όπου να φαίνονται τουλάχιστον οι πίρροι και η γλώσσα της κλειδαριάς και θα σου πούμε τι επιλογές υπάρχουν και πόσο περίπου θα κοστίσουν.

14 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Αν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λες πακέτο. Λόγω ασυμβατότητας ή γιατί η 2000 έχει ξεπεραστεί επίσης;

Και τα δύο.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω κόστους αλλά και οτι δεν πολυχωνεύω το σύστημα με τις ζωές όπως το διαβάζω θα απορρίψω την Omega Plus

Οπότε θα προχωρήσω σε κλειδιαριά+κύλινδρο+defender.

Είδα σε γνωστό site για σετάκι agb scudo9000+cisa κλειδαριά και cisa  defender και προσανατολίζομαι για εκεί.

Μόλις παραλάβω και κλειδιά από το νέο σπίτι θα βγάλω και φωτογραφίες της πόρτας.

 

Ευχαριστώ προς το παρόν και θα επανέλθω :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Η πόρτα μια χαρά φαίνεται. Δεν έχει σημάδια παλιότερης παραβίασης ή να έχει ζοριστεί.

Αν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λες πακέτο. Λόγω ασυμβατότητας ή γιατί η 2000 έχει ξεπεραστεί επίσης;

οτι ειπε ο @swayback + οτι αφου φτασαμε σε keso 8000 σημαινει οτι αυτος που εχεις στα χερια σου ειναι πολυ παλιος.

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Λόγω κόστους αλλά και οτι δεν πολυχωνεύω το σύστημα με τις ζωές όπως το διαβάζω θα απορρίψω την Omega Plus

Οπότε θα προχωρήσω σε κλειδιαριά+κύλινδρο+defender.

Είδα σε γνωστό site για σετάκι agb scudo9000+cisa κλειδαριά και cisa  defender και προσανατολίζομαι για εκεί.

Μόλις παραλάβω και κλειδιά από το νέο σπίτι θα βγάλω και φωτογραφίες της πόρτας.

Ευχαριστώ προς το παρόν και θα επανέλθω :)

βεβαια το να συγκριθουν keso, agb 9000, omega plus πιστευω καταλαβαινεις οτι δεν ειναι σε λογικη / σωστη βαση.

εχουν μπει στην εξισωση ενας κυλινδρος των 100++ ευρω καποτε. ενας των 50-60 & μια κλειδαρια απαραβιαστη οπου μπορεις απλα να ξεχασεις οτι εχεις ζωες & να προχωρησεις με τα 3 ή οσα κλειδια θελεις.

γενικα μην παρεις σε νεο σπιτι κατι λιγοτερο απο agb dck. τα πραγματα ειναι ζορικα. εχει φανει απο τις πρωτες κυριακες του μαη οπου οι διαρρηξεις ανεβηκαν 60%.

αλλωστε, 160-170 ευρω θα βγει ενα νορμαλ πακετο με 9000 & 190-200 με dck...κριμα ειναι να παρεις πακετο κατωτερο για μια παραγγελια σουβλακια και 4 μπυρες :D 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Patrikeas είπε

Στις δυο πορτες που εβαλα απο τον Μπαλ...,ηρθαν κομπλε και εκαναν μονο τοποθετηση.Βεβαια το σακουλακι με τα 5 κλειδια ανοιχτηκε μπροστα μου.

Δεν νομιζω παντως,πως καποιος απο τους <γνωστους> πορταδες θα δεχτουν να σου φερουν "γυμνη" την πορτα και να σου βαλουν επιτοπου αλλο κυλινδρο! 

Καποιοι αλλοι ισως το δεχονται ομως.

Α)Οι πιο πολλοί πορταδες (από όσο ξέρω, από όσα έχω δει στο YouTube, αλλά και από την δική μου πόρτα) φέρνουν την πόρτα με τα διακοσμητικά, το defender και την κλειδαριά και μετά την εγκατάσταση βάζουν ματάκι και κύλινδρο. Δεν μπορείς να πεις αυτή την πόρτα γυμνή!

Β) από την στιγμή που κάποιος έχει πληρώσει κανονικά τον κύλινδρο του πορτά, αμφιβάλλω ότι το συνεργείο μόλις πάει να βάλει τον κύλινδρο και του πεις να τοποθετήσουν τον δικό σου, ότι θα φέρουν κάποια αντίρρηση. Και στην τελική για αυτό πρότεινα στον παραπάνω φίλο αν θέλει μπορεί να το κάνει και μόνος του.

3 ώρες πριν, Alejandro είπε

Γιατί; Τα κλειδιά σε ενδιαφέρει να μην έχουν ανοιχτεί.

Όπως τα είπε ο @mclein². Από ότι έχω δει για να τοποθετηθεί ο κύλινδρος πρέπει να μπει το κλειδί στον κύλινδρο και να το στρίψεις ελαφρώς..

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mclein² είπε

300€ με κ2, rs3s ή astral ?

rs3s

5 ώρες πριν, pintourikio είπε

Τι κλειδαριά, defender? Κύλινδρος φαντάζομαι ο rs3s.

Ναι ο rs3s με κλειδαρια cisa.

Για defender δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι.

 

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

εφοσον ο κυλινδρος δεν εχει κλειδι υπηρεσιας / εργοταξιακο & ειναι ευρωπαϊκων προδιαγραφών (με ελαχιστες εξαιρεσεις) δε μπορει να τοποθετηθει.

 

38 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Α)Οι πιο πολλοί πορταδες (από όσο ξέρω, από όσα έχω δει στο YouTube, αλλά και από την δική μου πόρτα) φέρνουν την πόρτα με τα διακοσμητικά, το defender και την κλειδαριά και μετά την εγκατάσταση βάζουν ματάκι και κύλινδρο. Δεν μπορείς να πεις αυτή την πόρτα γυμνή!

Β) από την στιγμή που κάποιος έχει πληρώσει κανονικά τον κύλινδρο του πορτά, αμφιβάλλω ότι το συνεργείο μόλις πάει να βάλει τον κύλινδρο και του πεις να τοποθετήσουν τον δικό σου, ότι θα φέρουν κάποια αντίρρηση. Και στην τελική για αυτό πρότεινα στον παραπάνω φίλο αν θέλει μπορεί να το κάνει και μόνος του.

Όπως τα είπε ο @mclein². Από ότι έχω δει για να τοποθετηθεί ο κύλινδρος πρέπει να μπει το κλειδί στον κύλινδρο και να το στρίψεις ελαφρώς..

Ναι, λάθος μου που δεν το έγραψα. Σε περιπτώσεις που έχω δει εγώ έρχεται η πόρτα με έναν τύπου Κ2 και τοποθετείται ο νέος επί τόπου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 

Καλύτερα σβήσε το όνομα της εταιρείας, το link και το αρχείο γιατί μπορεί να θεωρηθεί ως διαφήμιση..(εγώ δεν έχω πρόβλημα, οι κανόνες είναι έτσι πλέον)

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Καλύτερα σβήσε το όνομα της εταιρείας, το link και το αρχείο γιατί μπορεί να θεωρηθεί ως διαφήμιση..(εγώ δεν έχω πρόβλημα, οι κανόνες είναι έτσι πλέον)

Οk το γνωριζω αλλα απο κεκτημενη ταχυτητα δεν το σκεφτηκα καθολου.

Σβησε και την παραθεση να μην φαινεται pintou.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

rs3s

Ναι ο rs3s με κλειδαρια cisa.

Για defender δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι.

Εγώ θα προσπαθούσα να αποφύγω τον rs3s γιατί έχει πολύ ακριβά αντίγραφα (50€-60€ το ενα, αν δεν κάνω λάθος) και κάνουν περίπου ένα μήνα και παραπάνω για να έρθουν (αντίγραφα γίνονται μόνο στο εργοστάσιο στην Ιταλία). Αν δεν σε ενοχλεί εσένα αυτό και σου πουν οι υπόλοιποι εδώ, ότι είναι κομπλέ η τιμή που σου έδωσαν, προχώρα το γιατί είναι πολύ καλός κύλινδρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...