Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα, νομίζω ότι αυτός που έχει τρελαθεί είμαστε εμείς με όλη αυτή την υπερβολή που βλέπω τελευταία περί σκεπάσματος ("σκέπασε σήμερα, ξεσκέπασε αύριο και όταν  ξανασκεπάσεις να το κάνεις στα 12/16 του συλλέκτη" :P).

 

👍👍👍🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, 26ska είπε

Είμαι σχεδόν πλέον σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ηλιακό.Χθες το μόνο νερό που χρησιμοποιήσαμε χλιαρό προς ζεστό,είναι που έκανε η μικρή μπάνιο.Σημερα όλη μέρα ειμασταν θάλασσα και κάναμε ντουζακια χλιαρά μαζί εγώ με τον μικρό και μετα η κόρη μου και η γυναίκα μου.Τονιζω χλιαρα ντουζακια και τώρα το νερό το λες σχεδόν κρύο.Αποκλειεται να ξοδέψαμε 200 λίτρα νερό,καταρχήν το βλέπεις ότι για να βγάλει ζεστό αρκετά νερό πρέπει να το γυρίσεις στα 3/4 την βρύση.Να επηρεάζει τόσο πολύ που έχω καλύψει τον ένα συλλέκτη,τι να πω...Δηλαδη αν δεν ήταν και επιλεκτικός θα ήταν ακόμα πιο κρύο το νερό;θα το κοιτάξω το θέμα με κάποιον που ξέρει καν είναι οκ,απλά δεν μου φτάνει το νερό που δίνει σκεπασμένος ο ηλιακός.Θα τον σκεπάζω απλά όταν λειπουμε από το σπίτι για μέρες.

Γιατι δεν εκανες αυτο που σου ειπα???  Δεν αποδιδει αρτια σαν 1.5τμ! Επηρεαζεται απο την συνδεσμολογια του σκεπασμενου..!!!

Απο βδομαδα δεν δειχνει συννεφιες.. Αν σου ειναι δυσκολο να σκεπασεις το κατω μερος μεχρι τη μεση περιπου..(και τους 2 μαζι) τοτε απο τον σκεπασμενο ξεσκεπασε τον μισο..

99% πιστευω δεν εχει κατι ο ηλιακος σου απλα ειναι οι συνθηκες τετοιες..

4 ώρες πριν, haris_216 είπε

Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα, νομίζω ότι αυτός που έχει τρελαθεί είμαστε εμείς με όλη αυτή την υπερβολή που βλέπω τελευταία περί σκεπάσματος ("σκέπασε σήμερα, ξεσκέπασε αύριο και όταν  ξανασκεπάσεις να το κάνεις στα 12/16 του συλλέκτη" :P).

Για μένα (χρήστης ηλιακού 3-4 δεκαετίες) σκέπασμα μόνο όταν λείπουμε διακοπές ή τουλάχιστον όταν λείπει μεγάλο μέρος της οικογένειας (πχ έχω 200άρη, είμαστε 5 άτομα και οι 3 "την έκαναν" για παραλίες). Το αν χρειάζεται μερικό σκέπασμα το καλοκαίρι θα σας το "πει" ο ίδιος ο ηλιακός. Θα κάνει ατμοποίηση στο καζάνι και το νερό που θα βγαίνει απ' τη βρύση θα κάνει σκασίματα (ή χτυπήματα ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω). Τότε ναι.

Αν τον φτανεις σε αυτο το σημειο τον καταπονεις...

Απλα δοκιμαζεις το νερο το βραδυ(οσο πιο αργα γινεται) και αν δινει πολυ καυτο τοτε σκεπαζεις μερος του..  Εννοειται οτι θα το τεσταρεις πχ για 4-5 μερες για να συγκρινεις την αποδοση σε σχεση με την καταναλωση που κανεις και τοτε σκεπαζεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2019 στις 4:55 ΜΜ, troi.g είπε

Τελικά δε στο έβαλε ο γείτονας? Τον έχει συνδέσει κανονικά? Εν τω μεταξύ ο μαλτέζος με αυτό το μοντέλο ,μόνο το όνομα του χαλάει.

Τελικά τον βάλαμε χτες το απόγευμα και όλα καλά, τουλάχιστον με την συνδεσμολογία.  Έβαλα πρόχειρα κ ένα θερμόμετρο και είδα ότι πρώτη μέρα με μεγάλα διαστήματα αραιής συννεφιάς το νερό ανέβηκε από ~23° στους ~50°. Το πρόβλημα τώρα όμως είναι ότι ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΥΡΙΖΕΙ! Χτες το βράδυ το ζέστανα με την αντίσταση για δοκιμή και βρωμοκόπησε αμέσως μόλις άνοιξα βρύση. Λέω θα είναι η καινουργίλα, άφησα τη βρύση να τρέξει κανά μισάωρο μέχρι να κρυώσει και θεωρητικά να πλυθεί λίγο το καζάνι, πρέπει να άδειασε 100-150 λίτρα δηλαδή και πάλι μύριζε, λιγότερο αλλά μύριζε. Σήμερα πάλι όλη μέρα με τον ήλιο, άνοιξα βρύσες το απόγευμα και πάλι μύριζε. 'Ολο το βράδυ ανοιχτές βρύσες και πάλι μυρίζει. Κάτι σαν πλαστικούρα-μπιτονίλα-πετρελαιίλα, μια αηδία τέλοσπάντων, έχω σκάσει πάνω από 1000€ και έχω δυο μέρες να κάνω ζεστό μπάνιο γ@μώ τον Άη Μαλτeζο τον Σανπάουερ...Και φοβάμαι τα χειρότερα...Και έχω κ μωρό παιδί Κυραννίτα μου

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, katbo είπε

Τελικά τον βάλαμε χτες το απόγευμα και όλα καλά, τουλάχιστον με την συνδεσμολογία.  Έβαλα πρόχειρα κ ένα θερμόμετρο και είδα ότι πρώτη μέρα με μεγάλα διαστήματα αραιής συννεφιάς το νερό ανέβηκε από ~23° στους ~50°. Το πρόβλημα τώρα όμως είναι ότι ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΥΡΙΖΕΙ! Χτες το βράδυ το ζέστανα με την αντίσταση για δοκιμή και βρωμοκόπησε αμέσως μόλις άνοιξα βρύση. Λέω θα είναι η καινουργίλα, άφησα τη βρύση να τρέξει κανά μισάωρο μέχρι να κρυώσει και θεωρητικά να πλυθεί λίγο το καζάνι, πρέπει να άδειασε 100-150 λίτρα δηλαδή και πάλι μύριζε, λιγότερο αλλά μύριζε. Σήμερα πάλι όλη μέρα με τον ήλιο, άνοιξα βρύσες το απόγευμα και πάλι μύριζε. 'Ολο το βράδυ ανοιχτές βρύσες και πάλι μυρίζει. Κάτι σαν πλαστικούρα-μπιτονίλα-πετρελαιίλα, μια αηδία τέλοσπάντων, έχω σκάσει πάνω από 1000€ και έχω δυο μέρες να κάνω ζεστό μπάνιο γ@μώ τον Άη Μαλτeζο τον Σανπάουερ...Και φοβάμαι τα χειρότερα...Και έχω κ μωρό παιδί Κυραννίτα μου

Πρωτη φορα ακουω να μυριζει ηλιακος..! Να ειναι απο τις σωληνες? Αλλα και αυτες θα μυρισουν μονο στις μεγαλες θερμοκρασιες..!

Ρωτα και μια τον φιλο σου τον Μαλτεζο να δεις τι θα σου πει..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Να ειναι απο τις σωληνες?

Από σωλήνες αποκλείεται. Ο Sunpower που βάλαμε αντικατέστησε έναν μικρότερο Μαλτέζο INOX που με τις ίδιες σωλήνες δεν είχε την παραμικρή μυρωδιά. 3 μέτρα προέκταση κάναμε μόνο με καινούριες σωλήνες, όλες οι υπόλοιπες προϋπήρχαν, δεν νομίζω να είναι αυτό. Γενικά με ξενέρωσε o Sunpower, η ποιότητα του σε όλα είναι πολύ χειρότερη από τον ίνοξ. Και δεν εννοώ μόνο στο υλικό του καζανιού, όλα τα εξαρτήματα, υλικά, που έχει είναι πολύ πρόχειρα, το διαπίστωνα συνεχώς καθώς τον τοποθετούσαμε. Η βάση ήταν στραβή, χρειάστηκε να ανοίξουμε καινούριες τρύπες (κλάιν αλλά γιατί?), οι επαφές του θερμοστάτη ήταν μάπα-δεν μπορούσες να βιδώσεις τα καλώδια, στους σωλήνες του κλειστού κυκλώματος δεν είχε γείωση, με λίγα λόγια το μετάνιωσα που εμπιστεύτηκα το όνομα. Και αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι ότι το νερό ακόμα ΒΡΩΜΑΕΙ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, katbo είπε

Από σωλήνες αποκλείεται. Ο Sunpower που βάλαμε αντικατέστησε έναν μικρότερο Μαλτέζο INOX που με τις ίδιες σωλήνες δεν είχε την παραμικρή μυρωδιά. 3 μέτρα προέκταση κάναμε μόνο με καινούριες σωλήνες, όλες οι υπόλοιπες προϋπήρχαν, δεν νομίζω να είναι αυτό. Γενικά με ξενέρωσε o Sunpower, η ποιότητα του σε όλα είναι πολύ χειρότερη από τον ίνοξ. Και δεν εννοώ μόνο στο υλικό του καζανιού, όλα τα εξαρτήματα, υλικά, που έχει είναι πολύ πρόχειρα, το διαπίστωνα συνεχώς καθώς τον τοποθετούσαμε. Η βάση ήταν στραβή, χρειάστηκε να ανοίξουμε καινούριες τρύπες (κλάιν αλλά γιατί?), οι επαφές του θερμοστάτη ήταν μάπα-δεν μπορούσες να βιδώσεις τα καλώδια, στους σωλήνες του κλειστού κυκλώματος δεν είχε γείωση, με λίγα λόγια το μετάνιωσα που εμπιστεύτηκα το όνομα. Και αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι ότι το νερό ακόμα ΒΡΩΜΑΕΙ!!! 

Τον πηρες και ΑΚΡΙΒΑ!!!  Καλα κανεις και τα γραφεις γιατι καποιοι εχουν κολλησει με τα brand! Eτσι να μαθαινουν..!!!😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά το καζάνι είναι εμαγιέ, όποτε η μυρωδιά είναι από κει. Σιγά-σιγά θα φύγει. 

Θυμάμαι όταν ξεφόρτωναν τα εμαγιε καζάνια όταν είχα πάει σε ένα εργοστάσιο, η μυρωδιά ήταν έντονη και για αυτό τα άφηναν τουλάχιστον δέκα μέρες πριν τα κλείσουν με τη φλάντζα για να τα πουλήσουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2019 στις 12:45 ΠΜ, katbo είπε

Από σωλήνες αποκλείεται.

Άμα λέω κάτι είναι κανόνας. Σωλήνας τελικά... η μια προέκταση μύριζε, 2-3 μόλις μέτρα και έκανε τη ζημιά. Τσάμπα τα καντήλια που έριχνα στον Μαλτέζο...

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, katbo είπε

Τσάμπα τα καντήλια που έριχνα στον Μαλτέζο...

άμα είχες διαβάσει αυτά που σου γράφω στην σελίδα 9 του παρόντος και συγκεκριμένα για τη σελίδα 3  δεξιά πλευρά του εγχειριδίου δεν θα έκανες αυτή την ανάρτηση Το λέει ξεκάθαρα να τρεξει νερό να ξεπλυθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hp8 είπε

Το λέει ξεκάθαρα να τρεξει νερό να ξεπλυθει

φίλε μου έτρεχε νερό 3-4 μέρες και πάλι δεν ξεμύριζε, γι αυτό και νόμιζα ότι έχει θέμα το καζάνι. Δεν ήταν θέμα πλυσίματος, έπρεπε να αλλαχθεί η σωλήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σωλήνα πολυαιθυλενίου στον είχε συνδέσει? Υπάρχουν σωλήνες που κάνουν μόνο για καλοριφέρ, και όχι για πόσιμο νερό. Πάνω στη σωλήνα γράφει τη μάρκα της, και τις προδιαγραφές της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, troi.g είπε

Με σωλήνα πολυαιθυλενίου στον είχε συνδέσει?

Πολύ πιθανόν. Ή ήταν επαναχρησιμοποιημένη σε καμιά δεξαμενή πετρελαίου! Θα κοιτάξω κάποια στιγμή να δω αν έχει μείνει ακόμα στην ταράτσα η παλιά και θα ενημερώσω. Thanks σε όλους παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερωτηση

εχω εναν ηλιακο ΜΑΛΤΕΖΟΣ 5 χρονια

τις τελευταιες μερες για να εχω ζεστο νερο πρεπει να παω τον μοχλο της βρυσης στο 60-65% της στροφης του ενω πριν κατι μερες το ζεστο( προς καυτο) ερχοταν στα 40-45 % της στροφης.

επισης αργει πιο πολυ να ερθει το ζεστο νερο αποτι πριν λιγες μερες , παροτι εχουμε ηλιοφανεια..

σημαινει κατι αυτο? αντιψυκτικο? καθε ποτε πρεπει να κανουμε σερβις στον ηλιακο ?

Επεξ/σία από MariaLog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, MariaLog είπε

μια ερωτηση

εχω εναν ηλιακο ΜΑΛΤΕΖΟΣ 5 χρονια

τις τελευταιες μερες για να εχω ζεστο νερο πρεπει να παω τον μοχλο της βρυσης στο 60-65% της στροφης του ενω πριν κατι μερες το ζεστο( προς καυτο) ερχοταν στα 40-45 % της στροφης.

επισης αργει πιο πολυ να ερθει το ζεστο νερο αποτι πριν λιγες μερες , παροτι εχουμε ηλιοφανεια..

σημαινει κατι αυτο? αντιψυκτικο? καθε ποτε πρεπει να κανουμε σερβις στον ηλιακο ?

Λίγο περίεργο αυτό που λες , αυτό μάλλον είναι θέμα βρύσης και όχι ηλιακού. Το νερό όταν έρχεται καυτό δεν είναι? Σέρβις καλό είναι κάθε 3 χρόνια, και κατά τον Οκτώβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, MariaLog είπε

μια ερωτηση

εχω εναν ηλιακο ΜΑΛΤΕΖΟΣ 5 χρονια

τις τελευταιες μερες για να εχω ζεστο νερο πρεπει να παω τον μοχλο της βρυσης στο 60-65% της στροφης του ενω πριν κατι μερες το ζεστο( προς καυτο) ερχοταν στα 40-45 % της στροφης.

επισης αργει πιο πολυ να ερθει το ζεστο νερο αποτι πριν λιγες μερες , παροτι εχουμε ηλιοφανεια..

σημαινει κατι αυτο? αντιψυκτικο? καθε ποτε πρεπει να κανουμε σερβις στον ηλιακο ?

Μπορει τις προηγουμενες μερες να εκανες λιγοτερη χρηση και να ειχε μεγαλυτερες θερμοκρασιες..  Τελευταια φορα ποτε συμπληρωσες αντιψυκτικο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...