Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, 26ska είπε

Κάποιο θερμόμετρο αξιόπιστο έχετε να προτείνετε, γιατί μέχρι να δω πόσο ζεστό νερό έχω, έχουνε φύγει τσάμπα πόσα λίτρα νερό. 

Έχω αυτό και είναι απόλυτα αξιόπιστο. Σύνδεση με utp και παίρνει ρεύμα από 230v αφού του βάλεις διακόπτη. 

Την έξοδο ρεύματος που έχει την κόβεις από εκεί που ξεκινάει για να μην έχεις κανένα ατύχημα 

US $3.95  6%OFF | AC 110-220V 10A Digital Temperature Controller Intelligent Thermostat -50~110C Cooling/Heating Control Regulator XH-W3001
https://s.click.aliexpress.com/e/cFu6EKbq

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, 26ska είπε

Κάποιο θερμόμετρο αξιόπιστο έχετε να προτείνετε, γιατί μέχρι να δω πόσο ζεστό νερό έχω, έχουνε φύγει τσάμπα πόσα λίτρα νερό. 

Από το παλιό θρεντ, μια λύση  αμελητέου κόστους και καλής αξιοπιστίας (με βάση την εμπειρία απο τότε που το έβαλα) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχω αυτό και είναι απόλυτα αξιόπιστο. Σύνδεση με utp και παίρνει ρεύμα από 230v αφού του βάλεις διακόπτη. 

Την έξοδο ρεύματος που έχει την κόβεις από εκεί που ξεκινάει για να μην έχεις κανένα ατύχημα 

US $3.95  6%OFF | AC 110-220V 10A Digital Temperature Controller Intelligent Thermostat -50~110C Cooling/Heating Control Regulator XH-W3001
https://s.click.aliexpress.com/e/cFu6EKbq

Κάτι από κατάστημα εντός Ελλάδος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Σκίζεις από φυσική. Το νερό στο καζάνι το χειμώνα μόλις το αδειάσεις θα είναι 0 βαθμοί? Μήπως θα είναι - 15?

Ναι ρε φίλε δεν θα είναι 0 θα είναι 10.

Εκεί κόλλησες??

Ο Γιάννης λέει μέσα στο κατ

Μόλις τώρα, vaggooss είπε

Ναι ρε φίλε δεν θα είναι 0 θα είναι 10.

Εκεί κόλλησες??

Ο Γιάννης λέει μέσα στο κατ

Κατακαλοκαιρο όλη μέρα θα πάρεις 15 βαθμούς.

Δεν στέκει πουθενά για πουθενά αυτό σου λέω.

Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς αν θα είναι 5 η 6 βαθμοί αλλά αυτό δεν παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Κατακαλοκαιρο όλη μέρα θα πάρεις 15 βαθμούς.

Δεν στέκει πουθενά για πουθενά αυτό σου λέω.

Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς αν θα είναι 5 η 6 βαθμοί αλλά αυτό δεν παίζει.

Σκεπασε ολο τον συλλεκτη και πατωσε το ζεστο! Μετα καλυψε τα 3/4 οπως λες.. και κανε καθε μερα χρηση..

Ελα πες μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλοι καλά τα λέτε, ο καθένας με τις εμπειρίες του. Π.χ εγώ έχω τον αδελφό μου πού έβαλε 150 λίτρα κόμπακτ, με οινόπνευμα κλπ (π@π@#_&) και είναι ευχαριστημένος, διότι δεν είχε πριν ηλιακό. Πελάτης όμως που είχε 160 λίτρα με 3 συλλέκτη, και πήρε τον ίδιο με του αδελφού, το μετάνιωσε γιατί δεν αποδίδει το ίδιο, βέβαια αυτός είχε μέτρο σύγκρισης. Επίσης παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο, π.χ σε ποια περιοχή βρίσκεσαι, άλλη θερμοκρασία κρύου νερού έχει στην Πεντέλη και άλλη στο κέντρο της Αθήνας (αυτό βέβαια είναι για το χειμώνα γιατί το καλοκαίρι και μια μαύρη δεξαμενή να βάλουμε έχουμε άφθονο νερό) και επίσης, δεν έχουμε σύγκριση όταν λέμε ότι έκανα 2 ντουζακια και δεν έχω νερό, ενώ φίλος κάνει 4 και έχει και περισσεύμα , ναι , πόση ώρα είναι αυτά τα ντουσακια??? Οπότε παιδιά όλα είναι σχετικά , αυτό που δε δέχομαι είναι ότι τον χειμώνα και με συννεφιά έχετε νερό. Μόνο μια εταιρεία το έλεγε αυτό, που χάριζε κάτι ηλιακούς σε πρωινή εκπομπή, εγώ τόσα χρόνια δεν έχω βρει ηλιακό που να δουλεύει με συμπαντική ενέργεια. Αν δεν υπάρχει ήλιος δεν υπάρχει και ζεστό νερό, κυρίως τον χειμώνα.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 26ska είπε

Κάποιο θερμόμετρο αξιόπιστο έχετε να προτείνετε, γιατί μέχρι να δω πόσο ζεστό νερό έχω, έχουνε φύγει τσάμπα πόσα λίτρα νερό. 

https://www.a-store.gr/psifiako-thermometro-gia-zesto-nero-oem-tp101?search=θερμομετρο&sort=p.price&order=ASC

https://www.a-store.gr/psifiako-thermometro-elegtis-thermokrasias-me-metalliko-aisthitira-gia-psigeia-katapsiktes-oem-yo-t014?search=θερμομετρο&sort=p.price&order=ASC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συμβάλω στη κουβέντα:

Σήμερα όλη μέρα, χωρίς καθόλου χρήση (λείπαμε) 1τμ συλλέκτη σε δοχείο 200λ ανέβασε τη θερμοκρασία κατά 10° περίπου. Από 45° που ξεκίνησε το πρωί το απόγευμα είχε φτάσει 55°.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, 26ska είπε

Κάποιο θερμόμετρο αξιόπιστο έχετε να προτείνετε, γιατί μέχρι να δω πόσο ζεστό νερό έχω, έχουνε φύγει τσάμπα πόσα λίτρα νερό

Να καθιερωσεις ενα κουβα.. Μετα το πετας στη λεκανη αντι για καζανακι..!!!😉

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

αυτό στη φωτό τι είναι ρε παιδιά? χρειάζεται? Πήρα έναν Μαλτέζο sunpower 200lt τον οποίο θα μου τον συνδέσει δωρεάν και φιλικά ένας γείτονας συνταξιούχος υδραυλικός. Μόλις το είδε αυτό μου είπε ότι δεν χρειάζεται και δεν θα το βάλει. Ισχύει ότι δεν χρειάζεται? 

Το ίδιο μου είπε (ότι δεν χρειάζεται) και για μια λεπτή μεταλλική σωλήνα που είχε αρχικά μέσα στην έξοδο του ζεστού νερού και μόλις έβγαλε την πλαστική τάπα έπεσε... (μου θύμισε λίγο Τσάκωνα αυτό)

Κοίταξα και στις οδηγίες και δεν τα δείχνει κάπου αυτά. Όντως δεν χρειάζονται? 

IMG_20190618_183901.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, katbo είπε

Το ίδιο μου είπε (ότι δεν χρειάζεται) και για μια λεπτή μεταλλική σωλήνα που είχε αρχικά μέσα στην έξοδο του ζεστού νερού και μόλις έβγαλε την πλαστική τάπα έπεσε... (μου θύμισε λίγο Τσάκωνα αυτό)

 

αυτη η μεταλικη σωληνα (αν καταλαβα καλα) τραβαει ζεστο νερο απο το πανω μερος του καζανιου οπου ... βρισκεται το ζεστο νερο. Στο κατω μερος του καζανιου βισκεται το κρυο νερο (γιατι ειναι πιο βαρυ). Οποτε χωρις τη σωληνα, το χειμωνα θα κανεις ωραια δροσερα ντουζακια, θες δε θες.

 

μηπως να μη τσιγκουνευοσουν το 50ευρω για την εγκατασταση?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το δοχειάκι μοιάζει με δοχείο διαστολής του κλειστού κυκλώματος, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν είναι αυτό μπορείς να το παραλειψεις, αλλά αφού το έχεις γιατί να μην το χρησιμοποιήσεις. Θα βοηθάει να μη χάνεται το υγρό το καλοκαίρι.
Ο σωλήνας που έπεσε αν είναι αυτό που λέει ο freddo πρέπει να μπει, γιατί εκτός από το κρύο νερό που θα τραβάς πρώτο, θα σου αδειάζει και ο ηλιακός σε περίπτωση διακοπής του νερού. Ωστόσο, συνήθως είναι συγκολλημένος αυτός ο σωλήνας, γιατί να πέσει έτσι;

Επεξ/σία από naive
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, katbo είπε

αυτό στη φωτό τι είναι ρε παιδιά? χρειάζεται?

αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι δοχείο διαστολής του κλειστού κυκλώματος Και βεβαίως χρειάζεται και επιβάλλεται να μπει Εχω ένα παρόμοιο στον δικό μου Το γεμίζεις μέχρι την μέση με το αντιψυκτικό και το βιδώνεις  στην  δεύτερη σωλήνα με αρσενικό σπείρωμα που πρέπει να υπάρχει πάνω στο μποιλερ Στην μια πάει το ασφαλιστικό κα στην άλλη αυτό Αυτες οι  ερωτήσεις καλό θα είναι να γίνονται στο κατάστημα που αγοράζουμε 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αυτη η μεταλικη σωληνα (αν καταλαβα καλα) τραβαει ζεστο νερο απο το πανω μερος του καζανιου

αυτή η μεταλλική σωλήνα που λες είναι συγκολλημένη, όπως λέει και ο naive. Αυτή που λέω εγώ είναι η μισή περίπου σε διατομή και ήταν μέσα στη συγκολλημένη και δεν ήταν συνδεδεμένη, φαινόταν να πατάει στην πλαστική τάπα, οπότε όταν βγήκε η τάπα έπεσε. 

26 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μηπως να μη τσιγκουνευοσουν το 50ευρω για την εγκατασταση?

όπως κατάλαβες είναι γνωστός και γείτονας οπότε δεν είναι απαραίτητα θέμα τσιγκουνιάς αλλά μάλλον επειδή δεν θέλω να τον προσβάλλω

8 λεπτά πριν, hp8 είπε

πρέπει να είναι δοχείο διαστολής του κλειστού κυκλώματος

Σ'ευχαριστώ φίλε. Το ίδιο σκέφτηκα κ εγώ αλλα λίγο που γκούγκλαρα τα δοχεία διαστολής είδα ότι είναι συνήθως μεγαλύτερα, το δικό μου είναι μικρό σαν κουτάκι αναψυκτικού.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι υπάρχουν όντως 2 σωλήνες στην κορυφή του boiler οπότε μάλλον αυτό θα είναι. Σε άλλους 2 παλιότερους ηλιακούς που βρίσκονται στην ταράτσα είδα ότι δεν είχαν δοχείο διαστολής, αλλά βεβαια δεν είχαν κ δευτερη σωλήνα στην κορυφή, μόνο μια με το ασφαλιστικο. Ηταν 160λτ οι αλλοι βεβαια αν εχει σχεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...