Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, πάνοσ2 said:

Καλησπέρα!!! Αν είστε σε θάλασσα ίσως και να αξίζει.

Καμία σχέση με θάλασσα. Άρα πάω στο φτηνότερο

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/8/2021 στις 10:56 ΠΜ, thodoris1985 είπε

Μεταξύ των δυο παρακάτω

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-orizontios-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/ (699 ευρώ)

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-3-0-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/ (609 ευρώ)

Πιστεύετε ότι αξίζουν τα 90 ευρώ παραπάνω για τον πρώτο με τη μόνη διαφορά να είναι η παρακάτω;

Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου: Ανοξείδωτο ατσάλι INOX 100% ΑΝΤΙΜΑΓΝΗΤΙΚΟ AISI 316L HiMo (699 ευρώ)
Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου: Γκρι  προβαμμένος χάλυβας RAL 9006 ηλεκτροστατικά βαμένος με προστασία ακτινοβολίας UV (609 ευρώ)

ψυχολογικο ειναι με τις τιμες.. Εχεις? Δωστα!

Οι τιμες εχουν παρει πανω! Και δεν ειναι μονο στην αποκτηση του μηχανηματος αλλα και σε ολα τα υπολοιπα(τοποθετηση,σωληνες,μονωσεις) Αν ακολουθησεις και ολα τα χρονια εγγυησης πραγματικα δεν ξερω ποσο τις % μειωνεται η "επενδυση" του ηλιακου!

Να ξερεις ο 160/3τμ τον χειμωνα σε συνθηκες οπως παγωμενο νερο υδρευσης, συννεφια με ηλιο, σου βγαζει 2 ντουζ την ημερα και αυτα για να εισαι σιγουρος δεν ανοιγεις το ζεστο για τιποτε αλλο!

Τελος βαλε RAL αφου δεν εισαι κοντα στη θαλασσα. Για τα χρονια που θα κρατησει το μποιλερ δεν θα προλαβει να δημιουργησει πρακτικο προβλημα η σκουρια!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Καμία σχέση με θάλασσα. Άρα πάω στο φτηνότερο

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Περιμένετε μήπως κανένας άλλος σχολιαστής από το forum κάνει κάποια ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 2:55 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

ψυχολογικο ειναι με τις τιμες.. Εχεις? Δωστα!

Οι τιμες εχουν παρει πανω! Και δεν ειναι μονο στην αποκτηση του μηχανηματος αλλα και σε ολα τα υπολοιπα(τοποθετηση,σωληνες,μονωσεις) Αν ακολουθησεις και ολα τα χρονια εγγυησης πραγματικα δεν ξερω ποσο τις % μειωνεται η "επενδυση" του ηλιακου!

Να ξερεις ο 160/3τμ τον χειμωνα σε συνθηκες οπως παγωμενο νερο υδρευσης, συννεφια με ηλιο, σου βγαζει 2 ντουζ την ημερα και αυτα για να εισαι σιγουρος δεν ανοιγεις το ζεστο για τιποτε αλλο!

Τελος βαλε RAL αφου δεν εισαι κοντα στη θαλασσα. Για τα χρονια που θα κρατησει το μποιλερ δεν θα προλαβει να δημιουργησει πρακτικο προβλημα η σκουρια!

 

Οι πρώτες ύλες στα ηλιακά με ενημέρωσαν ότι έχουν πάρει πάνω από 20%

15 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Οι πρώτες ύλες στα ηλιακά με ενημέρωσαν ότι έχουν πάρει πάνω από 20%

Οπότε εμείς οι έμποροι αναγκαζόμαστε είτε να περιορίσουμε το κέρδος μας είτε να αυξήσουμε τις τιμές. Όλες οι βιομηχανίες έχουν προβεί σε αυξήσεις

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Οι πρώτες ύλες στα ηλιακά με ενημέρωσαν ότι έχουν πάρει πάνω από 20%

Οπότε εμείς οι έμποροι αναγκαζόμαστε είτε να περιορίσουμε το κέρδος μας είτε να αυξήσουμε τις τιμές. Όλες οι βιομηχανίες έχουν προβεί σε αυξήσεις

 

Ναι αυτο παρατηρησα..  Δεν ειναι μονο στην nobel που εχουν ανεβασει τις τιμες ειναι γενικο το κακο!

Ενω υπηρχαν επαγγελματιες με καλυτερες τιμες τωρα ουτε αυτοι μπορουν να κανουν τοσο καλες τιμες οπως παλια..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι αυτο παρατηρησα..  Δεν ειναι μονο στην nobel που εχουν ανεβασει τις τιμες ειναι γενικο το κακο!

Ενω υπηρχαν επαγγελματιες με καλυτερες τιμες τωρα ουτε αυτοι μπορουν να κανουν τοσο καλες τιμες οπως παλια..!!!

Αν η βιομηχανία τους έχει κάνει αύξηση 25% υπάρχει πρόβλημα.

Κανένας έμπορος δεν πάει για καθαρό κέρδος 25%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια από τις επόμενες μέρες, να έχει δροσούλα, θέλω να ασχοληθώ με τον ηλιακό

Sonne χάλκινος τριπλής με συλλέκτη Phaethon (αν το λέω σωστά)

120lt το καζάνι και 2.4τμ ο συλλέκτης (ίσως λίγο μεγάλος)

Στο κλειστό κύκλωμα του συλλέκτη, αφού το ξεπλύνω, λέω να συμπληρώσω με απιονισμένο νερό, μαζί με την προπυλενογλυκόλη της Sonne του 1 λίτρου, για να μην κάνουν επικάθηση τα άλατα του νερού (αν και έχουμε μαλακό νερό εδώ)

Φυσικά μαζί με αυτά θα αλλαχτεί και το ασφαλιστικό του θερμοσίφωνα, από το κλασσικό των 10bar σε 8 bar για ηλιακά(για να ισχύει εγγύηση)

Όλα θα γίνουν από εμένα, αφού έχουν δει πολλά τα ματάκια μου...

Κάθε σχόλιο δεκτό..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλησπέρα, μια από τις επόμενες μέρες, να έχει δροσούλα, θέλω να ασχοληθώ με τον ηλιακό

αστο για οκτωβριο σκεπασε συλλεκτες απο την προηγούμενη τραβα ολο το ζεστο νερο και ολα καλα Μην ξεχάσεις να βγάλεις τα αλατα του καζανιού 

 

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Στο κλειστό κύκλωμα του συλλέκτη, αφού το ξεπλύνω, λέω να συμπληρώσω με απιονισμένο νερό

από το  απεικονισμένο ίσως   να λείπουν συστατικά που μπορεί να τα πάρει από τα μέταλλα και πιθανόν να μην είναι και το καλύτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, μπορούν δυο κάθετοι συλλέκτες (2τμ ο κάθε ένας) να μετατραπούν σε οριζόντιοι για δυο ξεχωριστά μποίλερ;

Θα μπορούσε για παράδειγμα να μπούν κάποιοι εξωτερικοί σωλήνες για τη μετατροπή;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Καλημέρα, μπορούν δυο κάθετοι συλλέκτες (2τμ ο κάθε ένας) να μετατραπούν σε οριζόντιοι για δυο ξεχωριστά μποίλερ;

Θα μπορούσε για παράδειγμα να μπούν κάποιοι εξωτερικοί σωλήνες για τη μετατροπή;

αν ήταν για βεβιασμένη κυκλοφορίας σύστημα  άντε να το ρισκάρεις για να μην τα πατάξεις Σε φυσικής δεν νομίζω να αξίζει Δεν θα έχεις σωστή ροή και οχι μόνο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/08/2021 at 14:00, hp8 said:

αν ήταν για βεβιασμένη κυκλοφορίας σύστημα  άντε να το ρισκάρεις για να μην τα πατάξεις Σε φυσικής δεν νομίζω να αξίζει Δεν θα έχεις σωστή ροή και οχι μόνο 

Τελικά γίνεται αυτό που λέω γιατί ο κάθε συλλέκτης έχει 4 υποδοχές (2 στη μια πλευρά και 2 στην απέναντι) και όχι 2. Άρα μπορώ να χρησιμοποιήσω τις αντιδιαμετρικές για ζεστό/κρύο και ταπώνω τις άλλες

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 11:24 ΠΜ, thodoris1985 είπε

Καλημέρα, μπορούν δυο κάθετοι συλλέκτες (2τμ ο κάθε ένας) να μετατραπούν σε οριζόντιοι για δυο ξεχωριστά μποίλερ;

Θα μπορούσε για παράδειγμα να μπούν κάποιοι εξωτερικοί σωλήνες για τη μετατροπή;

Καλό μήνα σε όλους. 

Γιατί θέλεις να τους κάνεις οριζόντιους; Μπορείς να τούς βάλεις όπως είναι , αφού έχουν 4 απολήξεις. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Σε πόσα λίτρα μποιλερ θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον καθένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, troi.g said:

Καλό μήνα σε όλους. 

Γιατί θέλεις να τους κάνεις οριζόντιους; Μπορείς να τούς βάλεις όπως είναι , αφού έχουν 4 απολήξεις. Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Σε πόσα λίτρα μποιλερ θέλεις να χρησιμοποιήσεις τον καθένα;

Καλό μήνα.

Για να μπουν σε χώρο που δε θέλω να φαίνονται, αλλά να έχουν και τη σωστή κλίση για απόδοση.γυρω στα 160 λίτρα, μόνο καλοκαιρινούς μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Καλό μήνα.

Για να μπουν σε χώρο που δε θέλω να φαίνονται, αλλά να έχουν και τη σωστή κλίση για απόδοση.γυρω στα 160 λίτρα, μόνο καλοκαιρινούς μηνες

Άρα οι συλλέκτες είναι ,1χ1,5 , ή 1χ2, οπότε θέλεις να τους βάλεις ξάπλα ώστε να είναι στο μέτρο. Από βάση όμως; πως θα κρατηθούν; Επίσης δε ξέρω κατά πόσο θα σου δουλέψουν σωστά , γιατί κανονικά οι χοντρές σωλήνες είναι πάνω-κατω , ενώ εσύ θέλεις να τους βάλεις στο πλάι. Βέβαια αν τους θέλεις μόνο για καλοκαίρι , μπορεί και να κάνεις δουλειά. Αν το κάνεις μόνος σου δοκίμασε το , εάν είναι να πληρώσεις μάστορα , δε νομίζω να αξίζει . Είναι πολύ πατέντα όλο αυτό , και δε γνωρίζεις το αποτέλεσμα. Καλύτερα να πάρεις π.χ έναν καλπακ , που τούς βάζει οριζόντιους τους συλλέκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δώσω μια ιδέα, χωρίς όμως να λέω πως είναι το σωστό..

Παραπάνω έγραψα πως ήθελα να συντηρήσω τον ηλιακό.

Παρατηρώντας λοιπόν, συνειδητοποίησα πως στη περίπτωση μου, ο εγκαταστάτης έχει βάλει κάθετο συλλέκτη οριζόντια, κάτι αντίστοιχο με αυτό που θέλεις να κάνεις.

Παραδόξως δε ξέρω πως και τι, τόσα χρόνια είχαμε ζεστό νερό, πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση..

Ίσως να βοηθάει πως είναι 2.4τμ σε 120 λίτρα μποιλερ.

Ιδανικά πρέπει να αλλάξω βάση για να τον βάλω σωστά, αλλά θα γίνει άλλη φορά δεν έχω χρόνο για τέτοια..

Οπότε ίσως αν το έκανες μόνος σου να το τολμούσες, πιστεύω πως για καλοκαίρι, που έτσι και αλλιώς τα ηλιακά "υπέρ-λειτουργουν" να είσαι άνετος με ζεστά νερά.

Ξαναλέω πως είναι σκέψη, όχι όμως σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...