Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, stav13 είπε

Καλημέρα και από εμένα...στο επόμενο διάστημα προκειται να τοποθετήσω ηλιακό 160 lt σε εξοχικό σπίτι σε νησί των Κυκλάδων..Το σπίτι κατοικείται για περίπου 1-1,5 μήνα συνολικά το καλοκαιρι, και άλλο περίπου 1 μήνα συνολικα τον υπόλοιπο χρόνο (ΣΚ, Χριστούγεννα, Πάσχα)..Ποιον προτείνεται ως καλύτερη λύση (έως τα 1000 ευρώ κόστος);τόσο για το περιβάλλον νησιού ( η θάλασσα ειναι στα 100 μέτρα), όσο κ για το ότι το σπίτι κατοικειται λίγο (κάλυψη συλλεκτών?)...η ταρατσα στην οποία μπορεί να τοποθετηθεί δεν έχει εύκολη προσβαση όποτε η κάλυψη των συλλεκτών για προστασία λόγω μη χρήσης δεν είναι εύκολη...

Ευχαριστώ .

Πρεπει να σκεπαζεις τον συλλεκτη οταν δεν θα γινεται χρηση! Αν δεν το κανεις αυτο μειωνεις την αξιοπιστια του μηχανηματος ενω θα χανεις πιο γρηγορα υγρα απο το κλειστο με συνεπεια την μειωμενενη αποδοση!

Αν δεν μπορεις να σκεπαζεις τοτε κοιτας σε 200λ/2τμ για λιγοτερο κακο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, stav13 είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει υπάρχει ευκολη  πρόσβαση στη ταράτσα κ αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για το σκέπασμα.....χρειάζεται 10μετρη σκαλα για να ανέβει κάποιος πάνω ...

Όσο για την χρήση, 4 άτομα θα τον χρησιμοποιούν κατά μέσο ορο, γι'αυτό κ βάλαμε στην μελέτη 160λιτρα που έγραψα πιο πάνω...

Υπάρχει η σκέψη τοποθέτησης σε ταρατσακι αποθήκης που εφάπτεται στο σπίτι που έχει πανευκολη πρόσβαση αλλά εκεί το πρόβλημα θα είναι η σκια από κάποια ώρα κ μετά το μεσημέρι...

O Sol δεν φτάνει 1000...έχει 750 από ότι είδα...εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη ..

Το καλοκαίρι δεν σε νοιάζει η σκιά. Τον χειμώνα σε επηρεάζει μόνο. 

Στον κύκλο μας έχουμε βάλει thermit με 440 ευρώ. Panthermica με 400 ευρω.

160 λίτρα 2 μέτρα συλλέκτη άριστοι και οι 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτόν σε μόνιμη κατοικία Αθήνα 4 άτομα χρήση;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Τώρα το φτιάχνεις το σπίτι?

Και τι καυστήρα έχεις στο σπίτι σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Τώρα το φτιάχνεις το σπίτι?

Και τι καυστήρα έχεις στο σπίτι σου?

Όχι, δεν το φτιάχνω τώρα, απλώς θέλω να αντικαταστήσω τον ηλιακό που έχω ήδη.

Έχουμε κεντρικό καυστήρα φυσικού αερίου 55.000Kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Όχι, δεν το φτιάχνω τώρα, απλώς θέλω να αντικαταστήσω τον ηλιακό που έχω ήδη.

Έχουμε κεντρικό καυστήρα φυσικού αερίου 55.000Kw

Οπότε γιατί κοιτάς τριπλής ενέργειας εφόσον δεν έχεις δικό σου καυστήρα???

Οπότε για μένα βάλε thermit που είναι Αθήνα το εργοστάσιο και θα τον πάρεις κάτω από 500 ευρώ. Η αλλιώς πάρε panthermica από Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vaggooss είπε

Οπότε γιατί κοιτάς τριπλής ενέργειας εφόσον δεν έχεις δικό σου καυστήρα???

Οπότε για μένα βάλε thermit που είναι Αθήνα το εργοστάσιο και θα τον πάρεις κάτω από 500 ευρώ. Η αλλιώς πάρε panthermica από Θεσσαλονίκη.

Το έγραψα λάθος, κεντρικό καυστήρα έχουμε αλλά με αυτόνομη θέρμανση (διακόπτη) ο καθένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, τι προβλήματα θα υπάρχουν αν ΔΕΝ επιλέξουμε Inox ηλιακό και συγκεκριμένα Inox σωληνώσεις για τη σύνδεση του σε παραθαλάσσιο σπίτι 40m από τη θάλασσα;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Το έγραψα λάθος, κεντρικό καυστήρα έχουμε αλλά με αυτόνομη θέρμανση (διακόπτη) ο καθένας

Σε ποιον όροφο είσαι και που θα μπει ο ηλιακός. Δεν αξίζει που δεν αξίζει να βάλεις εφόσον δεν έχεις δικό σου καυστήρα αν έχεις και ορόφους διαφορά από τον ηλιακό μην ασχολείσαι καν. Άσε που στην Αθήνα η ηλιοφάνεια είναι ποιο έντονη καθόλου το έτος. Για μένα βάλε διπλής ενέργειας και τις λίγες μέρες που θα έχει συνέχεια τραβάς από το μποιλερ η σύνδεσε τον με το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prefuse είπε

Καλησπέρα, τι προβλήματα θα υπάρχουν αν ΔΕΝ επιλέξουμε Inox ηλιακό και συγκεκριμένα Inox σωληνώσεις για τη σύνδεση του σε παραθαλάσσιο σπίτι 40m από τη θάλασσα;

Δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις inox ηλιακό αν και γενικά ένας καλός inox έχει σημαντικά μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο σε σχέση με ένα glass. Σε κάθε περίπτωση όμως κοντά στη θάλασσα προτιμάται το inox εξωτερικό, ακόμα και αν το εσωτερικό είναι glass, καθώς έχει καλύτερη συμπεριφορά (αντοχή) στις ιδιαίτερες συνθήκες της θάλασσας (υγρασία και, κυρίως, αλμύρα).

Δεν ξέρω που διάβασες για inox σωληνώσεις αλλά δεν είναι κάτι που συνηθίζεται. Οι συνδέσεις γίνονται συνήθως από πολυαιθυλένιο (αυτή τη μαύρη σωλήνα) ή χαλκό (ο χαλκός ήταν στο παρελθόν, τώρα δεν πολυχρησιμοποιείται για λόγους κυρίως κόστους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vaggooss είπε

Σε ποιον όροφο είσαι και που θα μπει ο ηλιακός. Δεν αξίζει που δεν αξίζει να βάλεις εφόσον δεν έχεις δικό σου καυστήρα αν έχεις και ορόφους διαφορά από τον ηλιακό μην ασχολείσαι καν. Άσε που στην Αθήνα η ηλιοφάνεια είναι ποιο έντονη καθόλου το έτος. Για μένα βάλε διπλής ενέργειας και τις λίγες μέρες που θα έχει συνέχεια τραβάς από το μποιλερ η σύνδεσε τον με το ρεύμα.

Είμαι στον 2ο και η πολυκατοικία έχει 3 ορόφους

Και ο ηλιακός που έχω τώρα, τριπλής ενέργειας είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Είμαι στον 2ο και η πολυκατοικία έχει 3 ορόφους

Και ο ηλιακός που έχω τώρα, τριπλής ενέργειας είναι

Αν έχεις ήδη την εγκατάσταση έτοιμη οκ αλλιώς δεν αξίζει να έδινες λεφτά να κάνεις την εγκατάσταση ειδικά στην Αθήνα. Αν έμενες σε περιοχή με κρύο χειμώνα εκεί αλλάζουν τα δεδομένα.

Για μένα μην κολας στα ονόματα βρες ηλιακό από εργοστάσιο τις Αθήνας να τον πάρεις απευθείας και να γλυτώσεις και κάνα 200 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, haris_216 είπε

Δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις inox ηλιακό αν και γενικά ένας καλός inox έχει σημαντικά μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο σε σχέση με ένα glass. Σε κάθε περίπτωση όμως κοντά στη θάλασσα προτιμάται το inox εξωτερικό, ακόμα και αν το εσωτερικό είναι glass, καθώς έχει καλύτερη συμπεριφορά (αντοχή) στις ιδιαίτερες συνθήκες της θάλασσας (υγρασία και, κυρίως, αλμύρα).

Δεν ξέρω που διάβασες για inox σωληνώσεις αλλά δεν είναι κάτι που συνηθίζεται. Οι συνδέσεις γίνονται συνήθως από πολυαιθυλένιο (αυτή τη μαύρη σωλήνα) ή χαλκό (ο χαλκός ήταν στο παρελθόν, τώρα δεν πολυχρησιμοποιείται για λόγους κυρίως κόστους)

Πλεον οι περισσοτεροι βαζουν  πολυστρωματικη.  Επισης ο ευκαμπος ανοξειδωτος(σπιραλ) ειναι πιο αξιοπιστος για συνδεση μποιλερ-συλλεκτη γι αυτο πλεον και σε καποιες εταιριες βαζουν στο site τους και αυτη την επιλογη με αλλη χρεωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, haris_216 είπε

Δεν είναι απαραίτητο να επιλέξεις inox ηλιακό αν και γενικά ένας καλός inox έχει σημαντικά μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο σε σχέση με ένα glass. Σε κάθε περίπτωση όμως κοντά στη θάλασσα προτιμάται το inox εξωτερικό, ακόμα και αν το εσωτερικό είναι glass, καθώς έχει καλύτερη συμπεριφορά (αντοχή) στις ιδιαίτερες συνθήκες της θάλασσας (υγρασία και, κυρίως, αλμύρα).

Δεν ξέρω που διάβασες για inox σωληνώσεις αλλά δεν είναι κάτι που συνηθίζεται. Οι συνδέσεις γίνονται συνήθως από πολυαιθυλένιο (αυτή τη μαύρη σωλήνα) ή χαλκό (ο χαλκός ήταν στο παρελθόν, τώρα δεν πολυχρησιμοποιείται για λόγους κυρίως κόστους)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τελικά πληρωσα μάλλον την "χειρότερη" λύση και Inox ΔΕΝ είναι και στην ίδια τιμή με τον παρακάτω panthermica και της μετρητής όλο το ποσό, χωρίς 4 άτοκες δόσεις και με 5ετης εγγύηση, αντί για 10ετης. Ελπίζω μόνο να μην πάθει τίποτα. 😊

Γι'αυτό παιδιά μην ακούτε και πολύ τους μεγαλύτερους με πείρα 40+ ετών αλλά διαβάστε, ενημερωθείτε και πράξτε χωρίς να εμπλέκεται ηλικιωμένους συνταξιούχους, να ναι γεροί και υγιείς να μας ταλαιπωρούν. Το επιχείρημα του "40 χρόνια κανένας δεν έπαθε τίποτα"

Υλικά Σύνδεσης INOX - Αντιψυκτικό +40,00 €

https://www.panthermica.gr/iliakos-thermosifonas-160-litra-2-0-tm-epilektikos-syllektis

Σύνδεση δεξαμενής-συλλέκτη

Οι σωλήνες που συνδέουν το συλλέκτη με τον θερμικό μανδύα του boiler πρέπει να είναι ανθεκτικοί σε υψηλές θερμοκρασίες και να έχουν επαρκή μόνωση. Εδώ συνήθως προτιμώνται πολυστρωματικοί σωλήνες και εύκαμπτοι ανοξείδωτοι σωλήνες.

https://www.bestprice.gr/guides/31/odigos-agoras-gia-iliakous-thermosiphones

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

κοιτάω για ηλιακό κι εγώ. Έχω ήδη κάποιον κακοσυντηρημένο (όχι από δική μου υπαιτιότητα) ο οποίος είναι περίπου 25 ετών. Αυτός που έχω τώρα είναι 160 λίτρα με 4 τετραγωνικά συλλέκτες (είμαστε 4 άτομα).

Έχω βρει online/skroutz κτλ ηλιακούς στα 160 λίτρα με 3τ.μ. συλλέκτες. Να κοιτάξω και για 4 τ.μ.;

Κοιτάω mastersol, sol-violaris, nobel aelios. Επειδή δεν έχω ιδέα βλέπω κάτι ral, inox, navi για τοςυ συλλέκτες, κάτι για σωλήνα inox, κάτι για εξωτερικό του boiler με ηλεκτροσταική ή με inox και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο...(χάθηκα αρκετά μπορώ να πω)

Γενικά θέλω να πάω σε οικονομική λύση (άντε 700 + εγκατάσταση) οπότε περιορίζονται οι επιλογές

Έχω διαβάσει κάποιο σχόλιο σχετικά με τον Βιολάρη που αναφέρθηκε, δεν το προσπερνάω, αλλά δεν έχω διαβάσει και κάτι άλλο για τους υπόλοιπους (ούτε θετικό ουτε αρνητικό). Σίγουρα κάτι θα υπάρχει, απλά δεν έχω βρει κάτι.

Έχουμε κάτι να προτείνουμε/να με καθοδηγήσετε για αρχή;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...