Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Έχω ήδη κάποιον κακοσυντηρημένο (όχι από δική μου υπαιτιότητα) ο οποίος είναι περίπου 25 ετών. Αυτός που έχω τώρα είναι 160 λίτρα με 4 τετραγωνικά συλλέκτες (είμαστε 4 άτομα).

καν του μια συντήρηση και οσο σε βγάλει (κλεφτες θα γινουν οι υδραυλικοι? :) )η αλλαξε ένα μποιλερ εφ οσον οι συλλέκτες σε καλύπτουν και δεν έχουν πρόβλημα απόδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 minutes ago, hp8 said:

καν του μια συντήρηση και οσο σε βγάλει (κλεφτες θα γινουν οι υδραυλικοι? :) )η αλλαξε ένα μποιλερ εφ οσον οι συλλέκτες σε καλύπτουν και δεν έχουν πρόβλημα απόδοσης

Υδραυλικός θα κάνει την εγκατάσταση, οπότε καλύτερα θα του κάτσει από μια απλή συντήρηση :)

Το πρόβλημα είναι ότι έχουν διαβρωθεί όλες οι ενώσεις του λάστιχου (η μια είναι στο μποιλερ πάνω) με το υγρό του ηλιακού και χάνει από 3 μεριές. Το σκέφτηκα να πάω σε αλλαγή μποιλερ μόνο, αλλά είμαι βέβαιος ότι θα υπάρχει ζημιά πάνω στην ένωση των συλλεκτών και αργά ή γρήγορα θα πάνε και αυτοί για αλλαγή άρα θα είμαι κάθε 3 και λίγο με τον υδραυλικό΄και χωρίς ηλιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

κοιτάω για ηλιακό κι εγώ. Έχω ήδη κάποιον κακοσυντηρημένο (όχι από δική μου υπαιτιότητα) ο οποίος είναι περίπου 25 ετών. Αυτός που έχω τώρα είναι 160 λίτρα με 4 τετραγωνικά συλλέκτες (είμαστε 4 άτομα).

Έχω βρει online/skroutz κτλ ηλιακούς στα 160 λίτρα με 3τ.μ. συλλέκτες. Να κοιτάξω και για 4 τ.μ.;

Κοιτάω mastersol, sol-violaris, nobel aelios. Επειδή δεν έχω ιδέα βλέπω κάτι ral, inox, navi για τοςυ συλλέκτες, κάτι για σωλήνα inox, κάτι για εξωτερικό του boiler με ηλεκτροσταική ή με inox και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο...(χάθηκα αρκετά μπορώ να πω)

Γενικά θέλω να πάω σε οικονομική λύση (άντε 700 + εγκατάσταση) οπότε περιορίζονται οι επιλογές

Έχω διαβάσει κάποιο σχόλιο σχετικά με τον Βιολάρη που αναφέρθηκε, δεν το προσπερνάω, αλλά δεν έχω διαβάσει και κάτι άλλο για τους υπόλοιπους (ούτε θετικό ουτε αρνητικό). Σίγουρα κάτι θα υπάρχει, απλά δεν έχω βρει κάτι.

Έχουμε κάτι να προτείνουμε/να με καθοδηγήσετε για αρχή;

Ευχαριστώ

Αν διαβάσεις σχόλια θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Το ότι είστε 4 άτομα δεν βοηθάει αν δεν πεις σε ποια περιοχή μενεις αν μένεις σε διαμέρισμα πχ στον πρώτο και ο ηλιακός είναι στον έκτο κλπ.

Στις 5/8/2021 στις 4:53 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Πρεπει να σκεπαζεις τον συλλεκτη οταν δεν θα γινεται χρηση! Αν δεν το κανεις αυτο μειωνεις την αξιοπιστια του μηχανηματος ενω θα χανεις πιο γρηγορα υγρα απο το κλειστο με συνεπεια την μειωμενενη αποδοση!

Αν δεν μπορεις να σκεπαζεις τοτε κοιτας σε 200λ/2τμ για λιγοτερο κακο..!

Δεν αλλάζει τίποτα αν πάρει 200 λίτρα με 2 μέτρα συλλέκτη. Για να καταλάβουν όλοι πόσο σημαντικό είναι να σκεπάζεις την πλάκα έχω σκεπάσει εξολοκλήρου εδώ και έναν μηνα τον συλλέκτη σε ηλιακό 150 λίτρων με 1.5 μέτρο συλλέκτη με πανί σκίασης 95% και το έβαλα και διπλό για να κρατήσει περισσότερη ακτινοβολία και ακόμη δεν έχουμε καταφέρει να αδειάσει με χρήση από 2 άτομα. Όχι μόνο δεν αδειάζει αλλά παραμένει το ίδιο καυτό.

Ειδικά τώρα με τα 45αρια όσοι δεν καλύψανε τους συλλέκτες τους θεωρώ ότι του χρόνου πάρα πολλοί θα τρυπισουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

κοιτάω για ηλιακό κι εγώ. Έχω ήδη κάποιον κακοσυντηρημένο (όχι από δική μου υπαιτιότητα) ο οποίος είναι περίπου 25 ετών. Αυτός που έχω τώρα είναι 160 λίτρα με 4 τετραγωνικά συλλέκτες (είμαστε 4 άτομα).

Έχω βρει online/skroutz κτλ ηλιακούς στα 160 λίτρα με 3τ.μ. συλλέκτες. Να κοιτάξω και για 4 τ.μ.;

Κοιτάω mastersol, sol-violaris, nobel aelios. Επειδή δεν έχω ιδέα βλέπω κάτι ral, inox, navi για τοςυ συλλέκτες, κάτι για σωλήνα inox, κάτι για εξωτερικό του boiler με ηλεκτροσταική ή με inox και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο...(χάθηκα αρκετά μπορώ να πω)

Γενικά θέλω να πάω σε οικονομική λύση (άντε 700 + εγκατάσταση) οπότε περιορίζονται οι επιλογές

Έχω διαβάσει κάποιο σχόλιο σχετικά με τον Βιολάρη που αναφέρθηκε, δεν το προσπερνάω, αλλά δεν έχω διαβάσει και κάτι άλλο για τους υπόλοιπους (ούτε θετικό ουτε αρνητικό). Σίγουρα κάτι θα υπάρχει, απλά δεν έχω βρει κάτι.

Έχουμε κάτι να προτείνουμε/να με καθοδηγήσετε για αρχή;

Ευχαριστώ

Ποιοτικος σε ολα τα σημεια κοιτας σε nobel classic! Με deal 200/4 καπου στα 880ε και 200/3 καπου στα 800ε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

κοιτάω για ηλιακό κι εγώ. Έχω ήδη κάποιον κακοσυντηρημένο (όχι από δική μου υπαιτιότητα) ο οποίος είναι περίπου 25 ετών. Αυτός που έχω τώρα είναι 160 λίτρα με 4 τετραγωνικά συλλέκτες (είμαστε 4 άτομα).

Έχω βρει online/skroutz κτλ ηλιακούς στα 160 λίτρα με 3τ.μ. συλλέκτες. Να κοιτάξω και για 4 τ.μ.;

Κοιτάω mastersol, sol-violaris, nobel aelios. Επειδή δεν έχω ιδέα βλέπω κάτι ral, inox, navi για τοςυ συλλέκτες, κάτι για σωλήνα inox, κάτι για εξωτερικό του boiler με ηλεκτροσταική ή με inox και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο...(χάθηκα αρκετά μπορώ να πω)

Γενικά θέλω να πάω σε οικονομική λύση (άντε 700 + εγκατάσταση) οπότε περιορίζονται οι επιλογές

Έχω διαβάσει κάποιο σχόλιο σχετικά με τον Βιολάρη που αναφέρθηκε, δεν το προσπερνάω, αλλά δεν έχω διαβάσει και κάτι άλλο για τους υπόλοιπους (ούτε θετικό ουτε αρνητικό). Σίγουρα κάτι θα υπάρχει, απλά δεν έχω βρει κάτι.

Έχουμε κάτι να προτείνουμε/να με καθοδηγήσετε για αρχή;

Ευχαριστώ

https://www.bestprice.gr/guides/31/odigos-agoras-gia-iliakous-thermosiphones

ισως εχει και το skroutz ή καποιο αλλο site αντίστοιχο οδηγό.

μετα βλέπεις και κριτικές αλλα μην τις παίρνεις και της μετρητής, οπως και τα σχόλια απο εδώ ή απο κάθε φόρουμ, κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική. πχ εγω μπορει να βάλω την X μάρκα και να μην πάθει τίποτα 20 χρόνια και να βάλεις και εσυ το ίδιο και το δικό σου να χαλάσει πριν την 5ετία.

πάντως δεν θα έδινα διπλάσια/τριπλάσια τιμή για ηλιακό, αν πχ χαλάσει ο πιο "οικονομικός" πχ μετά την 5ετία που συνήθως δίνουν όλοι, βάζεις αλλους 2 για με εγγύηση για άλλα 10 χρονια και οσο και καλύτερος να ειναι ο ακριβός, ο οικονομικότερος θα ειναι λιγότερο ταλαιπωρημένος απο τον 15ετίας ακριβό.

Εκτός και αν ο ακριβός εχει 20+ χρόνια και δεν έχει ψιλά γράμματα που ακυρώνουν την εγγύηση. Ενα άλλο θέμα που προκύπτει ειναι αν θα υπάρχει το μαγαζί/μάρκα μετα απο 20 χρόνια για να ισχυεί η εγγύηση. Σε αυτή την περίπτωση δεν γνωρίζω καθόλου τι ισχυεί, πχ αν κλεισει το μαγαζί που το αγόρασα, μετά θα μπορώ να απευθυνθώ σε αλλο κατάστημα που εχει την ίδια μάρκα και να ειναι σε ισχύει η εγγύηση;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, vaggooss said:

Αν διαβάσεις σχόλια θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Το ότι είστε 4 άτομα δεν βοηθάει αν δεν πεις σε ποια περιοχή μενεις αν μένεις σε διαμέρισμα πχ στον πρώτο και ο ηλιακός είναι στον έκτο κλπ.

Αθήνα είμαι σε διαμέρισμα του 1ου και ο ηλιακός είναι πάνω από τον 4ο όροφο (στον 5ο δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Αθήνα είμαι σε διαμέρισμα του 1ου και ο ηλιακός είναι πάνω από τον 4ο όροφο (στον 5ο δηλαδή)

Αν είσαι Αθήνα πάρε το πολύ με 3 μέτρα συλλέκτη διότι έχετε μεγάλη ηλιοφάνεια.

Μην κολλάς στα ονόματα βάλε έναν τις επιλογής σου που το εργοστάσιο να είναι Αθήνα και να είναι οικονομικός.

Είναι υπερβολή τα 860 για nobel  ενώ έχω βάλει σε 4 συγγενης-φιλους panthermica με τα ίδια χαρακτηριστικά στα 400 κάτι.

Έχουμε επίσης βάλει από Αθήνα τις thermit πάλι στα ίδια λεφτά οι οποίοι είναι μετά από αρκετά χρόνια άψογοι.

Αλλά ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ το καλοκαίρι σκέπασμα έχουμε δυστυχώς έντονη ηλιοφάνεια και δημιουργεί φθορά.

Οπωσδήποτε οπωσδήποτε οπωσδήποτε σκέπασμα δεν το κάνει κανείς και νομίζουν ότι χαλάνε οι ηλιακοί λόγω κακής ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Αν είσαι Αθήνα πάρε το πολύ με 3 μέτρα συλλέκτη διότι έχετε μεγάλη ηλιοφάνεια.

Μην κολλάς στα ονόματα βάλε έναν τις επιλογής σου που το εργοστάσιο να είναι Αθήνα και να είναι οικονομικός.

Είναι υπερβολή τα 860 για nobel  ενώ έχω βάλει σε 4 συγγενης-φιλους panthermica με τα ίδια χαρακτηριστικά στα 400 κάτι.

Έχουμε επίσης βάλει από Αθήνα τις thermit πάλι στα ίδια λεφτά οι οποίοι είναι μετά από αρκετά χρόνια άψογοι.

Αλλά ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ το καλοκαίρι σκέπασμα έχουμε δυστυχώς έντονη ηλιοφάνεια και δημιουργεί φθορά.

Οπωσδήποτε οπωσδήποτε οπωσδήποτε σκέπασμα δεν το κάνει κανείς και νομίζουν ότι χαλάνε οι ηλιακοί λόγω κακής ποιότητας.

μετα απο πόσες μέρες χωρίς να τον χρησιμοποήσουμε εχει νόημα να τον σκεπάζουμε;

πχ για 2-3 μερες ΠΣΚ, δεν νομίζω να εχει ιδιαίτερο νόημα και ίσως ειναι μόνο κόπος και μπελάς, το βάλε βγάλε. Ισως να εχω και λάθος, αλλα προσωπικά δεν θα έμπαινα στον κόπο.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας.

Αλλά μεγάλο παράγονται παίζει και το οικονομικό και τελικά, αυτό (δυστυχώς) θα παίξει τον καθοριστικό ρόλο

@vaggooss θα δω και τον thermit που λες.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Πλεον οι περισσοτεροι βαζουν  πολυστρωματικη.  Επισης ο ευκαμπος ανοξειδωτος(σπιραλ) ειναι πιο αξιοπιστος για συνδεση μποιλερ-συλλεκτη γι αυτο πλεον και σε καποιες εταιριες βαζουν στο site τους και αυτη την επιλογη με αλλη χρεωση..

Αναφερόμουν στις συνδέσεις από/προς το σπίτι. 

Όντως χρησιμοποιούνται πολυστρωματικές που για μένα είναι λάθος (ή τουλάχιστον όχι απόλυτα σωστό) . Στη θέρμανση είναι μια χαρά αφού συνήθως οι λέβητες είναι ρυθμισμένοι στους 70-75 βαθμούς. Επειδή όμως από τη σωλήνα του ζεστού του ηλιακού θα περάσει κάποιες φορές (ειδικά αυτή την περίοδο) πολύ υψηλότερης θερμοκρασίας νερό (ακόμα και ατμός), θεωρώ το πολυαιθυλένιο (πιο φθηνό) και το χαλκό (ακριβότερο) πιο σωστές λύσεις. 

Εννοείται ότι οι συνδέσεις μεταξύ boiler και συλλέκτη με ανοξείδωτο σπιράλ είναι πολύ καλή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

μετα απο πόσες μέρες χωρίς να τον χρησιμοποήσουμε εχει νόημα να τον σκεπάζουμε;

πχ για 2-3 μερες ΠΣΚ, δεν νομίζω να εχει ιδιαίτερο νόημα και ίσως ειναι μόνο κόπος και μπελάς, το βάλε βγάλε. Ισως να εχω και λάθος, αλλα προσωπικά δεν θα έμπαινα στον κόπο.

Από αρχές Ιουνίου μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου σκέπαζαν πάντα το 70% του συλλέκτη αλλά δεν έκανε τίποτα και φέτος τον σκέπασα όλο.αν φύγεις για διακοπές τον σκεπάζεις με φελιζολ η πανί που διώχνει τον ήλιο αντανακλαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αν έχεις ήδη την εγκατάσταση έτοιμη οκ αλλιώς δεν αξίζει να έδινες λεφτά να κάνεις την εγκατάσταση ειδικά στην Αθήνα. Αν έμενες σε περιοχή με κρύο χειμώνα εκεί αλλάζουν τα δεδομένα.

Για μένα μην κολας στα ονόματα βρες ηλιακό από εργοστάσιο τις Αθήνας να τον πάρεις απευθείας και να γλυτώσεις και κάνα 200 ευρώ. 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σου

Δεν κολλάω στο όνομα, απλώς εδώ στο εξοχικό έχω τον Nobel Aelios και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και λέω στην κατοικία μου να βάλω ένα κλικ καλύτερο που ξέρω ότι είναι ο Nobel Classic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σου

Δεν κολλάω στο όνομα, απλώς εδώ στο εξοχικό έχω τον Nobel Aelios και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και λέω στην κατοικία μου να βάλω ένα κλικ καλύτερο που ξέρω ότι είναι ο Nobel Classic

Αν πάρεις ένα hundai με 20.000 ευρώ η ένα Μερσεντές με 50.000 ευρώ πάλι δεν θα κάνεις την δουλειά σ? Όλοι είναι αξιόπιστοι εφόσον έχουν τις πιστοποιήσεις. Επέλεξε έναν Νόμπελ και έναν άλλο και βάλε δίπλα δίπλα τις πιστοποιήσεις που έχουν και θα δεις ότι απλά πληρώνεις το όνομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αν πάρεις ένα hundai με 20.000 ευρώ η ένα Μερσεντές με 50.000 ευρώ πάλι δεν θα κάνεις την δουλειά σ? Όλοι είναι αξιόπιστοι εφόσον έχουν τις πιστοποιήσεις. Επέλεξε έναν Νόμπελ και έναν άλλο και βάλε δίπλα δίπλα τις πιστοποιήσεις που έχουν και θα δεις ότι απλά πληρώνεις το όνομα. 

Λίγο άκυρο το παράδειγμα σου με τα αυτοκίνητα αλλά κατάλαβα τι θες να πεις.

Βέβαια είμαι της άποψης, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αν πάρεις ένα hundai με 20.000 ευρώ η ένα Μερσεντές με 50.000 ευρώ πάλι δεν θα κάνεις την δουλειά σ? Όλοι είναι αξιόπιστοι εφόσον έχουν τις πιστοποιήσεις. Επέλεξε έναν Νόμπελ και έναν άλλο και βάλε δίπλα δίπλα τις πιστοποιήσεις που έχουν και θα δεις ότι απλά πληρώνεις το όνομα

Εν τοις πραγμασι ακομα και στο οικονομικο μοντελο της nobel εχει 2 ανοδια! Μεγαλυτερο παχος δοχειου 3χιλ αντι για 2,5 και 1.8 μανδυα αντι για 1.5!  Επισης εχει φλαντζα μονοκομματη σιλικονουχα πολυ καλης ποιοτητας που δεν χρειαζεται να την αλλαζεις σε καθε συντηρηση..!  Συνοδευεται με ανοξειδωτους μεταλλικους σωληνες-σπιραλ και με την καλη μονωση-προστασια uv(δεν φθείρεται για πολλα χρονια) και με το διαφανες αντιψυκτικο(κοστος 7.5ε/λ)!!! Δινει καλη βαση στηριξης(δεν σκουριαζει) και με καλυτερη κλιση συλλεκτη για μεγιστη αποδοση τον χειμωνα! Επισης η nobel απο τοτε που εβγαλε τον αελιο δεν εκανε τις μουφιες των no name, εβαζε τον καλο απορροφητη και οχι STRIP!!!  

Γενικα ο nobel εχει αξιοπιστα μποιλερ και προσωπικα εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει ουτε εχω ακουσει  για το φαινομενο της πολυουρεθανης-πυκνοτητα με συνεπεια τα βουλιαγματα του περιβληματος..!

Υ.Γ Στον nobel ακραδαντα δεν πληρωνεις μονο το ονομα!!!

7 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σου

Δεν κολλάω στο όνομα, απλώς εδώ στο εξοχικό έχω τον Nobel Aelios και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και λέω στην κατοικία μου να βάλω ένα κλικ καλύτερο που ξέρω ότι είναι ο Nobel Classic

Δεν ειναι μονο ενα κλικ καλυτερος αφου φοραει συλλεκτες apollon-πρεσαριστους που εχουν αποδειχθει εξ ορισμου οι πιο αξιοπιστοι στην αγορα!!!  Αυτοι οι συλλεκτες ειναι επενδυση γιατι οταν σου τρυπησει το μποιλερ συνεχιζεις απροβληματιστα με τους ιδιους!  Με τους apollon εχεις απολυτη στεγανοτητα αρα  και καλυτερη αποδοση και δεν θα δεις ποτε το φαινομενο της υγρασιας στο τζαμι(μειωση αποδοσης) που το βλεπουμε σε αλλα επωνυμα brand και με μεγαλυτερο κοστος αποκτησης!!!  Ακομα σου δινει περιβλημα inox!

Γενικα ο nobel στους ηλιακους της σε σχεση με την τιμη τους δινει οσο το δυνατον την καλυτερη ποιοτητα!!! Το κακο ειναι οτι εχουν ανεβει οι τιμες..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...