Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , e-solar καραγκιόζηδες , είχα αναφέρει ότι είχα θέμα με βούλιαγμα του δοχείου και αφού πλησίαζε το service για το ανόδιο φώναξα τον υδραυλικό μου να ξηλώσουμε το δοχείο για να το στειλω πίσω ώστε να ρίξω λίγο το κόστος κάνοντας και το service  ,  ενώ είχαμε συμφωνήσει ότι θα πληρώσουν την μεταφορική μιας και ειμαι Χανιά Κρήτης και ενώ με διαβεβαίωνε η κυρία Ζέτα ότι ειχαν παραλάβει με πήραν από την μεταφορική μετά από 5 μέρες ότι αρνούνται να πληρώσουν για την παραλαβή , για πείτε τώρα τι κάνουμε , ξεκινάμε μα αρνητική στο Skroutz μετά στο Google και συνήγορο καταναλωτή στο τέλος , εντύπωση μου έκανε ότι μόλις είπα για πρόβλημα με ρώτησαν αν έχει γίνει service όπως καταλαβαίνετε πέταξα 860 ευρώ στον ανοξείδωτο που αγόρασα  αφού εγγύηση δεν θα εχω στα σίγουρα και βλέπω τι τραβάω  σε οφθαλμοφανή αστοχία  δικιά τους.

Spoiler

20201003_191236.jpg.cddb5fd035b307b956ce17f1c708dee5.jpg

 

Γιατί η καλή εταιρία φαίνεται στο πρόβλημα και όχι στα εύκολα και εδώ με χρέωσαν τον υδραυλικό και ούτε καν τα μεταφορικά δεν θέλουν να επωμισθούν αλλά και το ανόδιο τους ζάλισα να το αλλάξουν αλλά τελικά πέφτει πολύ δούλεμα.  Μακρυά λοιπόν από αυτούς τους αλήτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα , e-solar καραγκιόζηδες , είχα αναφέρει ότι είχα θέμα με βούλιαγμα του δοχείου και αφού πλησίαζε το service για το ανόδιο φώναξα τον υδραυλικό μου να ξηλώσουμε το δοχείο για να το στειλω πίσω ώστε να ρίξω λίγο το κόστος κάνοντας και το service  ,  ενώ είχαμε συμφωνήσει ότι θα πληρώσουν την μεταφορική μιας και ειμαι Χανιά Κρήτης και ενώ με διαβεβαίωνε η κυρία Ζέτα ότι ειχαν παραλάβει με πήραν από την μεταφορική μετά από 5 μέρες ότι αρνούνται να πληρώσουν για την παραλαβή , για πείτε τώρα τι κάνουμε , ξεκινάμε μα αρνητική στο Skroutz μετά στο Google και συνήγορο καταναλωτή στο τέλος , εντύπωση μου έκανε ότι μόλις είπα για πρόβλημα με ρώτησαν αν έχει γίνει service όπως καταλαβαίνετε πέταξα 860 ευρώ στον ανοξείδωτο που αγόρασα  αφού εγγύηση δεν θα εχω στα σίγουρα και βλέπω τι τραβάω  σε οφθαλμοφανή αστοχία  δικιά τους.

  Απόκρυψη περιεχομένων

20201003_191236.jpg.cddb5fd035b307b956ce17f1c708dee5.jpg

 

Γιατί η καλή εταιρία φαίνεται στο πρόβλημα και όχι στα εύκολα και εδώ με χρέωσαν τον υδραυλικό και ούτε καν τα μεταφορικά δεν θέλουν να επωμισθούν αλλά και το ανόδιο τους ζάλισα να το αλλάξουν αλλά τελικά πέφτει πολύ δούλεμα.  Μακρυά λοιπόν από αυτούς τους αλήτες.

Αν και το έχω ξαναπεί οι εγγυήσεις, όχι μόνο των ηλιακών, έχουν τις εξής κοινές γενικότητες:

Καλύπτουν κατασκευαστική αστοχία

Δεν καλύπτονται μεταφορικά ή εργασίες, παρά μόνο το όποιο ανταλλακτικό. Το οποίο ανταλλακτικό (παλιό) περιέρχεται στην κατοχή της εταιρίας.

Βασική προϋπόθεση για την ισχύ της εγγύησης να έχει γίνει το όποιο service συνιστά η εταιρία, άσχετα αν επηρεάζει το σχετικό κομμάτι που έχει πρόβλημα. Πχ αν δεν έχεις κάνει το service και δεν έχεις αλλάξει το ανόδιο (που πρακτικά αφορά το boiler) δεν θα αναγνωρίσουν εγγύηση ακόμα και αν υπάρχει άσχετο πρόβλημα, όπως για παράδειγμα στη...βάση)

 

'Ολα τα παραπάνω, ακόμα και αν δεν στα είπαν κατά την όποια ενημέρωση (που πιθανότατα να μην ειπώθηκαν) 99,9% υπάρχουν στα "ψιλά γράμματα" του έντυπου εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Αν και το έχω ξαναπεί οι εγγυήσεις, όχι μόνο των ηλιακών, έχουν τις εξής κοινές γενικότητες:

Καλύπτουν κατασκευαστική αστοχία

Δεν καλύπτονται μεταφορικά ή εργασίες, παρά μόνο το όποιο ανταλλακτικό. Το οποίο ανταλλακτικό (παλιό) περιέρχεται στην κατοχή της εταιρίας.

Βασική προϋπόθεση για την ισχύ της εγγύησης να έχει γίνει το όποιο service συνιστά η εταιρία, άσχετα αν επηρεάζει το σχετικό κομμάτι που έχει πρόβλημα. Πχ αν δεν έχεις κάνει το service και δεν έχεις αλλάξει το ανόδιο (που πρακτικά αφορά το boiler) δεν θα αναγνωρίσουν εγγύηση ακόμα και αν υπάρχει άσχετο πρόβλημα, όπως για παράδειγμα στη...βάση)

 

'Ολα τα παραπάνω, ακόμα και αν δεν στα είπαν κατά την όποια ενημέρωση (που πιθανότατα να μην ειπώθηκαν) 99,9% υπάρχουν στα "ψιλά γράμματα" του έντυπου εγγύησης.

Καλημέρα εδώ όμως πρόκειται για κακή κατασκευή και όχι για αστοχία υλικού  ,  εγώ θα τους λούσω κανονικά σήμερα και θα φάνε αρνητική και στο skroutz αλλά και στην Google να δούμε τι θα κερδίσουν 2 πελάτες να χάσουν που θα χάσουν σίγουρα παραπάνω  καλό θα ειναι γιατί εγώ πέταξα  860 ευρώ σε ένα προϊόν που ουσιαστικά ειναι άχρηστο.

Και να μην ξεχάσω δεν στέλνουν νέο αλλά θα επισκευάσουν το παλιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, george1551 είπε

Καλημέρα εδώ όμως πρόκειται για κακή κατασκευή και όχι για αστοχία υλικού  ,  εγώ θα τους λούσω κανονικά σήμερα και θα φάνε αρνητική και στο skroutz αλλά και στην Google να δούμε τι θα κερδίσουν 2 πελάτες να χάσουν που θα χάσουν σίγουρα παραπάνω  καλό θα ειναι γιατί εγώ πέταξα  860 ευρώ σε ένα προϊόν που ουσιαστικά ειναι άχρηστο.

Και να μην ξεχάσω δεν στέλνουν νέο αλλά θα επισκευάσουν το παλιό.

Χωρίς να θέλω να σου πάω κόντρα, συνήθως είναι μέσα στην ευχέρεια της εταιρίας να διαλέξει αν θα επισκευάσει ή αντικαταστήσει το όποιο προϊόν. Η εγγύηση την δεσμεύει να αποκαταστήσει την όποια ζημιά και να παραδώσει το προϊόν σε καλή λειτουργική κατάσταση αλλά δεν τη δεσμεύει αν αυτό θα γίνει μέσω αντικατάστασης ή επισκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Χωρίς να θέλω να σου πάω κόντρα, συνήθως είναι μέσα στην ευχέρεια της εταιρίας να διαλέξει αν θα επισκευάσει ή αντικαταστήσει το όποιο προϊόν. Η εγγύηση την δεσμεύει να αποκαταστήσει την όποια ζημιά και να παραδώσει το προϊόν σε καλή λειτουργική κατάσταση αλλά δεν τη δεσμεύει αν αυτό θα γίνει μέσω αντικατάστασης ή επισκευής.

 

Εσύ καλά κάνεις  και τα γράφεις γιατί εχω αγριέψει και πρέπει να γνωρίζω τι θα αντιμετωπίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2021 στις 6:17 ΜΜ, george1551 είπε

Καλησπέρα , e-solar καραγκιόζηδες , είχα αναφέρει ότι είχα θέμα με βούλιαγμα του δοχείου και αφού πλησίαζε το service για το ανόδιο φώναξα τον υδραυλικό μου να ξηλώσουμε το δοχείο για να το στειλω πίσω ώστε να ρίξω λίγο το κόστος κάνοντας και το service  ,  ενώ είχαμε συμφωνήσει ότι θα πληρώσουν την μεταφορική μιας και ειμαι Χανιά Κρήτης και ενώ με διαβεβαίωνε η κυρία Ζέτα ότι ειχαν παραλάβει με πήραν από την μεταφορική μετά από 5 μέρες ότι αρνούνται να πληρώσουν για την παραλαβή , για πείτε τώρα τι κάνουμε , ξεκινάμε μα αρνητική στο Skroutz μετά στο Google και συνήγορο καταναλωτή στο τέλος , εντύπωση μου έκανε ότι μόλις είπα για πρόβλημα με ρώτησαν αν έχει γίνει service όπως καταλαβαίνετε πέταξα 860 ευρώ στον ανοξείδωτο που αγόρασα  αφού εγγύηση δεν θα εχω στα σίγουρα και βλέπω τι τραβάω  σε οφθαλμοφανή αστοχία  δικιά τους.

  Απόκρυψη περιεχομένων

20201003_191236.jpg.cddb5fd035b307b956ce17f1c708dee5.jpg

 

Γιατί η καλή εταιρία φαίνεται στο πρόβλημα και όχι στα εύκολα και εδώ με χρέωσαν τον υδραυλικό και ούτε καν τα μεταφορικά δεν θέλουν να επωμισθούν αλλά και το ανόδιο τους ζάλισα να το αλλάξουν αλλά τελικά πέφτει πολύ δούλεμα.  Μακρυά λοιπόν από αυτούς τους αλήτες.

Γιατι δεν πηρες καποιον ηλιακο απο Χανια? To εψαξες και δεν αξιζε..? Θα σου εβγαινε πιο ακριβος?

Παντως εδω στο φορουμ υπαρχουν κατοχοι με esolar και βιολαρη και απο αυτα που εχουν ποσταρει αφηνουν προβληματισμο(κακη εντυπωση) γι αυτες τις εταιριες..

Ο ηλιακος σου ειναι με 2 συλλεκτες γιατι εχει την εισοδο του κλειστου στη μεση του μποιλερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Γιατι δεν πηρες καποιον ηλιακο απο Χανια? To εψαξες και δεν αξιζε..? Θα σου εβγαινε πιο ακριβος?

Παντως εδω στο φορουμ υπαρχουν κατοχοι με esolar και βιολαρη και απο αυτα που εχουν ποσταρει αφηνουν προβληματισμο(κακη εντυπωση) γι αυτες τις εταιριες..

Ο ηλιακος σου ειναι με 2 συλλεκτες γιατι εχει την εισοδο του κλειστου στη μεση του μποιλερ?

Καλησπέρα ,  δυστυχώς ήθελα ανοξείδωτο και ο Μαλτέζος μου φάνηκε ακριβός και πήγα σε αυτήν την λύση , λογικά δεν θα είχα πρόβλημα αφού σκεπάζω απλά την πάτησα με την πολυουρεθάνη , το ηλιακό έχει ένα συλλέκτη 2,5 μέτρα για 160 λίτρα δοχείο και το καλοκαίρι δεν ξεπερνάει τους 70 αφού έχω σκεπάσει πάνω από τον μισό συλλέκτη ενώ του εχω βάλει και εξτρά δοχείο διαστολής για το κύκλωμα του νερού  (όχι στον συλλέκτη )  και από απόδοση μια χαρά είναι ελάχιστες φορές άναψα τον χειμώνα ρεύμα  και από βράδυ ως το πρωί έχανε περίπου 10 βαθμούς θερμοκρασία  χωρίς χρήση , βέβαια ειμαι Χανιά Κρήτης με πολύ μεγάλη ηλιοφάνεια   .

Προσπάθησα να ρίξω το κόστος με το να μου κανουν το service της 2ετίας (αλλαγή ανοδίου )  αφού έτσι και αλλιώς θα πλήρωνα να μου το κάνουν  για να εχω σε ισχύ την εγγύηση για 13 χρόνια που έχει το δοχείο .

Από ότι μου είπαν  έχει παραληφθεί από την μεταφορική και  πιθανών αφού το ελέγξουν να μου στείλουν καινούργιο , έτσι τουλάχιστον μου είπε η κυρία Ζέτα  , γενικά εχω κρυώσει από την ταλαιπωρία αφού μπαίνω στην δεύτερη εβδομάδα χωρίς ζεστό νερό  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Γιατι δεν πηρες καποιον ηλιακο απο Χανια? To εψαξες και δεν αξιζε..? Θα σου εβγαινε πιο ακριβος?

Παντως εδω στο φορουμ υπαρχουν κατοχοι με esolar και βιολαρη και απο αυτα που εχουν ποσταρει αφηνουν προβληματισμο(κακη εντυπωση) γι αυτες τις εταιριες..

Ο ηλιακος σου ειναι με 2 συλλεκτες γιατι εχει την εισοδο του κλειστου στη μεση του μποιλερ?

καλησπερα σας,

επειδη θελω να παρω ηλικο απο την mastersol ξερετε αν ειναι καλοι;

Mastersol - Ηλιακοί Θερμοσίφωνες

πειτε μου την γνωμη σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από εμένα...στο επόμενο διάστημα προκειται να τοποθετήσω ηλιακό 160 lt σε εξοχικό σπίτι σε νησί των Κυκλάδων..Το σπίτι κατοικείται για περίπου 1-1,5 μήνα συνολικά το καλοκαιρι, και άλλο περίπου 1 μήνα συνολικα τον υπόλοιπο χρόνο (ΣΚ, Χριστούγεννα, Πάσχα)..Ποιον προτείνεται ως καλύτερη λύση (έως τα 1000 ευρώ κόστος);τόσο για το περιβάλλον νησιού ( η θάλασσα ειναι στα 100 μέτρα), όσο κ για το ότι το σπίτι κατοικειται λίγο (κάλυψη συλλεκτών?)...η ταρατσα στην οποία μπορεί να τοποθετηθεί δεν έχει εύκολη προσβαση όποτε η κάλυψη των συλλεκτών για προστασία λόγω μη χρήσης δεν είναι εύκολη...

Ευχαριστώ .

Επεξ/σία από stav13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stav13 είπε

προκειται να τοποθετήσω ηλιακό 160 lt σε εξοχικό σπίτι σε νησί των Κυκλάδων..Το σπίτι κατοικείται για περίπου 1-1,5 μήνα συνολικά το καλοκαιρι, και άλλο περίπου 1 μήνα συνολικα τον υπόλοιπο χρόνο (ΣΚ, Χριστούγεννα, Πάσχα)..Ποιον προτείνεται ως καλύτερη λύση (έως τα 1000 ευρώ κόστος);

έχεις σκεφτεί αν αξίζει η ολη διαδικασία για χρηση  2,5 μηνων? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stav13 είπε

Καλημέρα και από εμένα...στο επόμενο διάστημα προκειται να τοποθετήσω ηλιακό 160 lt σε εξοχικό σπίτι σε νησί των Κυκλάδων..Το σπίτι κατοικείται για περίπου 1-1,5 μήνα συνολικά το καλοκαιρι, και άλλο περίπου 1 μήνα συνολικα τον υπόλοιπο χρόνο (ΣΚ, Χριστούγεννα, Πάσχα)..Ποιον προτείνεται ως καλύτερη λύση (έως τα 1000 ευρώ κόστος);τόσο για το περιβάλλον νησιού ( η θάλασσα ειναι στα 100 μέτρα), όσο κ για το ότι το σπίτι κατοικειται λίγο (κάλυψη συλλεκτών?)...η ταρατσα στην οποία μπορεί να τοποθετηθεί δεν έχει εύκολη προσβαση όποτε η κάλυψη των συλλεκτών για προστασία λόγω μη χρήσης δεν είναι εύκολη...

Ευχαριστώ .

Αν και χρησιμοποιώ ηλιακό 10ετίες και δεν θέλω να με φανταστώ να βρίσκομαι χωρίς, δεν θεωρώ ότι σε οικονομικό τουλάχιστον επίπεδο (να σου βγει δηλαδή κάποιο όφελος από εξοικονόμηση ηλεκτρικού) έχει νόημα.

Ίσως έχει σε πρακτικό επίπεδο, για όσο το σπίτι βρίσκεται σε χρήση, ή σε οικολογικό (αν είσαι σε τέτοια φάση) αλλά γενικότερα δεν.

Ακόμα και αν το σπίτι είναι προς εκμετάλλευση (airbnb και λοιπά παρόμοια) για τόσο μικρό διάστημα μια χαρά δουλειά θα έκανε ένας απλός ηλεκτρικός θερμοσίφωνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα κ πάλι... έχετε απόλυτο δικιο ομως η τοποθετηση είναι στα πλαίσια του εξοικονομώ κατ'οικον, όποτε από οικονομικής άποψης συμφέρει όσον αφορά την αγορά (τελικό πραγματικό κόστος για εμενα γύρω στα 200-250 ευρώ)... επιπλέον είναι ένα από τα απαιτούμενα για την βελτίωση της ενεργειακής κλάσης..

Απλά προβληματίζομαι τόσο από το δύσκολο περιβάλλον (δίπλα σε θάλασσα), όσο κ μη σκάσει από τη πρώτη χρονιά λογω συνεχούς ηλιοφάνειας κ μη συχνής χρήσης...

Ψαχνωντας βρήκα ένα μοντέλο που είναι φτιαγμένο κατά τα λεγόμενα του κατασκευαστή για περιβάλλον νησιού (κ επίσης είναι κ low profile, για αισθητικούς λογους)...είναι ο Eurostar Mare της Sole...

https://www.sole.gr/eurostar-mare

Τον έχει τοποθετήσει κανείς να πει εντυπώσεις??

 

 

 

 

Επεξ/σία από stav13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stav13 είπε

Καλημέρα κ πάλι... έχετε απόλυτο δικιο ομως η τοποθετηση είναι στα πλαίσια του εξοικονομώ κατ'οικον, όποτε από οικονομικής άποψης συμφέρει όσον αφορά την αγορά (τελικό πραγματικό κόστος για εμενα γύρω στα 200-250 ευρώ)... επιπλέον είναι ένα από τα απαιτούμενα για την βελτίωση της ενεργειακής κλάσης..

Απλά προβληματίζομαι τόσο από το δύσκολο περιβάλλον (δίπλα σε θάλασσα), όσο κ μη σκάσει από τη πρώτη χρονιά λογω συνεχούς ηλιοφάνειας κ μη συχνής χρήσης...

Ψαχνωντας βρήκα ένα μοντέλο που είναι φτιαγμένο κατά τα λεγόμενα του κατασκευαστή για περιβάλλον νησιού (κ επίσης είναι κ low profile, για αισθητικούς λογους)...είναι ο Eurostar Mare της Sole...

https://www.sole.gr/eurostar-mare

Τον έχει τοποθετήσει κανείς να πει εντυπώσεις?

Εφόσον η τοποθέτηση του ηλιακού είναι δεδομένη έχω να σου πω γενικά (όχι για συγκεκριμένο ηλιακό) ότι:

Ηλιακός "χαμηλού ύψους" έχει καλά και κακά. Το καλό είναι ότι είναι πιο "ξάπλα" και άρα αισθητικά είναι πιο αποδεκτός. Επίσης λόγω του...ξαπλώματος η απόδοση του καλοκαιριού γίνεται μεγαλύτερη σε σχέση με έναν "κανονικού" ύψους.

Στον αντίποδα, η απόδοση του χειμώνα πέφτει στα τάρταρα σε σημείο που θα δουλεύεις υποχρεωτικά το ρεύμα.

Επίσης από τη στιγμή που μιλάμε για νησί και θάλασσα, προσωπικά θα προτιμούσα ηλεκτρογαλβανισμένη βάση (όχι ηλεκτροστατική βαφή) και ανοξείδωτο εξωτερικό κέλυφος στο boiler (πάλι όχι ηλεκτροστατική).

Για εσωτερικό του boiler μπορεί να παίξει ανοξείδωτο ή glass, πάντα ανάλογα με τα νερά της περιοχής.

Άσχετα από τη δυσκολία πρόσβασης, το σκέπασμα όταν ο ηλιακός δεν είναι σε χρήση τόσο μεγάλο χρονικά διάστημα, είναι μονόδρομος, αν δεν θες να τον "πάρεις στο χέρι"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stav13 είπε

Καλημέρα κ πάλι... έχετε απόλυτο δικιο ομως η τοποθετηση είναι στα πλαίσια του εξοικονομώ κατ'οικον, όποτε από οικονομικής άποψης συμφέρει όσον αφορά την αγορά (τελικό πραγματικό κόστος για εμενα γύρω στα 200-250 ευρώ)... επιπλέον είναι ένα από τα απαιτούμενα για την βελτίωση της ενεργειακής κλάσης..

Απλά προβληματίζομαι τόσο από το δύσκολο περιβάλλον (δίπλα σε θάλασσα), όσο κ μη σκάσει από τη πρώτη χρονιά λογω συνεχούς ηλιοφάνειας κ μη συχνής χρήσης...

Ψαχνωντας βρήκα ένα μοντέλο που είναι φτιαγμένο κατά τα λεγόμενα του κατασκευαστή για περιβάλλον νησιού (κ επίσης είναι κ low profile, για αισθητικούς λογους)...είναι ο Eurostar Mare της Sole...

https://www.sole.gr/eurostar-mare

Τον έχει τοποθετήσει κανείς να πει εντυπώσεις??

 

 

 

 

Θα βάλεις μικρό συλλέκτη και όταν φεύγεις τον σκεπάζεις με κάλυμμα αντιληακης προστασίας δλδ να αντανακλά καλά τον ήλιο. Και για να είσαι σίγουρος λόγω του ότι και πάλι θα ζεστενεσαι λόγω του ότι είναι πολλές οι μέρες ηλιοφάνειας πρέπει να βάζεις και φελιζολ κάτω από το κάλυμμα.

2 ώρες πριν, stav13 είπε

Καλημέρα και από εμένα...στο επόμενο διάστημα προκειται να τοποθετήσω ηλιακό 160 lt σε εξοχικό σπίτι σε νησί των Κυκλάδων..Το σπίτι κατοικείται για περίπου 1-1,5 μήνα συνολικά το καλοκαιρι, και άλλο περίπου 1 μήνα συνολικα τον υπόλοιπο χρόνο (ΣΚ, Χριστούγεννα, Πάσχα)..Ποιον προτείνεται ως καλύτερη λύση (έως τα 1000 ευρώ κόστος);τόσο για το περιβάλλον νησιού ( η θάλασσα ειναι στα 100 μέτρα), όσο κ για το ότι το σπίτι κατοικειται λίγο (κάλυψη συλλεκτών?)...η ταρατσα στην οποία μπορεί να τοποθετηθεί δεν έχει εύκολη προσβαση όποτε η κάλυψη των συλλεκτών για προστασία λόγω μη χρήσης δεν είναι εύκολη...

Ευχαριστώ .

Και δεν χρειάζεται να δώσεις 1.000 ευρώ με τα μισά λεφτά βρίσκεις πολύ καλό ηλιακό.

Αλλά δεν είπες πόσα άτομα θα τον χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει υπάρχει ευκολη  πρόσβαση στη ταράτσα κ αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για το σκέπασμα.....χρειάζεται 10μετρη σκαλα για να ανέβει κάποιος πάνω ...

Όσο για την χρήση, 4 άτομα θα τον χρησιμοποιούν κατά μέσο ορο, γι'αυτό κ βάλαμε στην μελέτη 160λιτρα που έγραψα πιο πάνω...

Υπάρχει η σκέψη τοποθέτησης σε ταρατσακι αποθήκης που εφάπτεται στο σπίτι που έχει πανευκολη πρόσβαση αλλά εκεί το πρόβλημα θα είναι η σκια από κάποια ώρα κ μετά το μεσημέρι...

O Sol δεν φτάνει 1000...έχει 750 από ότι είδα...εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...