Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Λίγο άκυρο το παράδειγμα σου με τα αυτοκίνητα αλλά κατάλαβα τι θες να πεις.

Βέβαια είμαι της άποψης, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Να το αναλύσω λίγο καλύτερα γιατί όντως έτσι δεν σε βοήθησα. Όλοι θεωρούμε ότι για να πάρεις ένα καλό προϊόν όπως πχ αυτοκίνητο πρέπει να πληρώσεις αδρά και να πάρεις πχ mercedes γιατί αυτό επικρατεί και λογικό διότι παλιά ήταν χαοδης η διαφορά στην ποιότητα. Και προπερσι η hundai βγήκε καλύτερη εταιρεία. Εννοώ ότι πλέον υπάρχουν υποχρεωτικά στάνταρ για να βγει ένα προϊόν στην αγορά και είναι απειροελάχιστες οι διαφορές και πληρώνεις ακριβά το όνομα που είχε φτιάξει o nobel όλα αυτά τα χρόνια. 

Τώρα οι μικροδιαφορές που αναγράφει ο φίλος στο επόμενο σχόλιο όπως πχ διπλό ανοδιο κλπ είναι για εμένα ελάχιστης σημασίας διότι στα 5 χρόνια που έκανα αλλαγή ανοδιου ήταν άθικτο άρα δεν ξέρω τι διαφορά θα κάνει το δεύτερο. Δεν έχω δει διαφορά στην απόδοση τον χειμώνα από τον nobel που έχει η πεθερά μου με τον δικό μου που δεν είναι brand name.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Λίγο άκυρο το παράδειγμα σου με τα αυτοκίνητα αλλά κατάλαβα τι θες να πεις.

Βέβαια είμαι της άποψης, ότι πληρώνεις παίρνεις.

Δεν ισχυεί αυτό, γενικά δεν υπάρχει κανόνας σε κανένα πράγμα. Ποσο μάλλον σε αντικείμενα που έχουν άμεση σχέση με την τεχνολογια.

Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με Hi-end ή χάλι έντ οπως το αποκαλούν μερικοί, εκεί να δεις τι δούλεμα παίζει. Τα ίδια ακριβώς μηχανήματα τα βάζουν σε άλλο περίβλημα με άλλο σχεδιασμό και τα πουλάνε σε αυτούς που θέλουν το "καλύτερο" ανεξαρτήτου budget, πολλες φορές πάνω απο την κανονική τους τιμή. Και έτσι έχεις ικανοποιημένο και τον εγωισμό του κυρίου/ας "θέλω το καλύτερο" ξεχωρίζωντας απο την μάζα και μεγάλο κέρδος για την εταιρεία που τα πούλησε.

Απο ενισχυτές, προβολείς, media player μέχρι καλώδια HDMI 5 ψηφίων που δίνουν ακριβώς την ίδια εικόνα με ένα απο σουπερ μάρκετ που θα κλειδώσει το σήμα (γιατι έχει και κακής ποιότητας που δεν κλειδώνουν πάνω απο κάποια μέτρα)

Τα ηχεία δεν τα βάζω γιατι δεν ειναι εύκολα μετρήσιμα οπως τα άλλα με ειδικά εργαλεία. Οπου εκεί βεβαια τα budget μπορεί να φτάσουν άνετα τα 6 ψηφία για 2 ηχεία. 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εν τοις πραγμασι ακομα και στο οικονομικο μοντελο της nobel εχει 2 ανοδια! Μεγαλυτερο παχος δοχειου 3χιλ αντι για 2,5 και 1.8 μανδυα αντι για 1.5!  Επισης εχει φλαντζα μονοκομματη σιλικονουχα πολυ καλης ποιοτητας που δεν χρειαζεται να την αλλαζεις σε καθε συντηρηση..!  Συνοδευεται με ανοξειδωτους μεταλλικους σωληνες-σπιραλ και με την καλη μονωση-προστασια uv(δεν φθείρεται για πολλα χρονια) και με το διαφανες αντιψυκτικο(κοστος 7.5ε/λ)!!! Δινει καλη βαση στηριξης(δεν σκουριαζει) και με καλυτερη κλιση συλλεκτη για μεγιστη αποδοση τον χειμωνα! Επισης η nobel απο τοτε που εβγαλε τον αελιο δεν εκανε τις μουφιες των no name, εβαζε τον καλο απορροφητη και οχι STRIP!!!  

Γενικα ο nobel εχει αξιοπιστα μποιλερ και προσωπικα εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει ουτε εχω ακουσει  για το φαινομενο της πολυουρεθανης-πυκνοτητα με συνεπεια τα βουλιαγματα του περιβληματος..!

Υ.Γ Στον nobel ακραδαντα δεν πληρωνεις μονο το ονομα!!!

Δεν ειναι μονο ενα κλικ καλυτερος αφου φοραει συλλεκτες apollon-πρεσαριστους που εχουν αποδειχθει εξ ορισμου οι πιο αξιοπιστοι στην αγορα!!!  Αυτοι οι συλλεκτες ειναι επενδυση γιατι οταν σου τρυπησει το μποιλερ συνεχιζεις απροβληματιστα με τους ιδιους!  Με τους apollon εχεις απολυτη στεγανοτητα αρα  και καλυτερη αποδοση και δεν θα δεις ποτε το φαινομενο της υγρασιας στο τζαμι(μειωση αποδοσης) που το βλεπουμε σε αλλα επωνυμα brand και με μεγαλυτερο κοστος αποκτησης!!!  Ακομα σου δινει περιβλημα inox!

Γενικα ο nobel στους ηλιακους της σε σχεση με την τιμη τους δινει οσο το δυνατον την καλυτερη ποιοτητα!!! Το κακο ειναι οτι εχουν ανεβει οι τιμες..

Απ' ότι και να είναι κατασκευασμένη η όποια φλάντζα είναι θεμελιώδης αρχή να αντικαθίστανται σε κάθε άνοιγμα. Άσχετα αν είναι φλάντζα σε ηλιακό, σε βρύση, σε αυτοκίνητο ή ότι άλλο. Άπαξ και "πατήθηκε" πάμε γι' άλλα. Και δε νομίζω πως έχει το όποιο οικονομικό νόημα να κάνουμε οικονομία στη φλάντζα. Συνεπώς ούτε σαν επιχείρημα ποιότητας/πώλησης μου λέει κάτι. Το αντίθετο θα έλεγα

Ομοίως το "διαφανές αντιψυκτικό" δεν μου λέει κάτι. Δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος έχει κάτι διαφορετικό από τους άλλους είναι απαραίτητα και καλύτερο. Αιθυλενογλυκόλη ή προπυλαινογλυκόλη; Για την ακρίβεια προσωπικά προτιμώ το χρωματισμένο αφού βοηθάει και στη διάγνωση μίας διαρροής.

Τί ακριβώς εννοείς "μονοκόμματη φλάντζα"; Πώς ακριβώς είναι η μη μονοκόμματη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Απ' ότι και να είναι κατασκευασμένη η όποια φλάντζα είναι θεμελιώδης αρχή να αντικαθίστανται σε κάθε άνοιγμα. Άσχετα αν είναι φλάντζα σε ηλιακό, σε βρύση, σε αυτοκίνητο ή ότι άλλο. Άπαξ και "πατήθηκε" πάμε γι' άλλα. Και δε νομίζω πως έχει το όποιο οικονομικό νόημα να κάνουμε οικονομία στη φλάντζα. Συνεπώς ούτε σαν επιχείρημα ποιότητας/πώλησης μου λέει κάτι. Το αντίθετο θα έλεγα

Ομοίως το "διαφανές αντιψυκτικό" δεν μου λέει κάτι. Δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος έχει κάτι διαφορετικό από τους άλλους είναι απαραίτητα και καλύτερο. Αιθυλενογλυκόλη ή προπυλαινογλυκόλη; Για την ακρίβεια προσωπικά προτιμώ το χρωματισμένο αφού βοηθάει και στη διάγνωση μίας διαρροής.

Τί ακριβώς εννοείς "μονοκόμματη φλάντζα"; Πώς ακριβώς είναι η μη μονοκόμματη;

Σε εναν μετα απο 11χρονια(1ο service) δεν αλλαχτηκε! Φανηκε καλη.. Εχουν περασει 2 χρονια διαρροη δεν εβγαλε! Και το αντιψυκτικο που βαζει η nobel ειναι  απο τα καλυτερα!

Οσο για την φλαντζα πηγαινε απο κοντα να δεις πως ειναι και ποσο κοστιζει!

Αναγκάστηκα να γραψω καποια πραγματα για την nobel με αφορμη αυτο που ειπε το μελος μας οτι ουσιαστικα πληρωνεις το brand! Επειδη ομως καποια υλικα τα εχω δει με τα ματια μου δεν γινοταν να μην τα αναφερω..

Πριν τα εξετασω και γω καπως ετσι τα ειχα στο μυαλο μου ''ελα μωρε ολα τα ιδια ειναι''  Χρονια πισω που δεν τα ηξερα και γω κανω καζουρα στον τεχνικο της nobel.. Κρατουσε αυτο το μπουκαλι με το διαφανες μεσα και του κανω νερο βαζετε ή αντιψυκτικο?!!! Αμεσως βουταει το δαχτυλο και οπως το βγαζει ειχε ρευστοτητα σαν λαδι!!!  Αυτος που αναφερω πιο πανω με τα 11χρονια ειναι βορεια Ελλαδα δεν εχει συμπληρωσει ποτε αντιψυκτικο στο κλειστο απο τοτε που εγκατασταθηκε και με τοσες χαμηλες θερμοκρασιες τον χειμωνα δεν ετυχε να παθει ζημια! Και το λεω γιατι εχουν βγαλει διαρροες ηλιακοι στην περιοχη του λογω της παγωνιας και πιο καινουργοι απο αυτον!!!

Γνωστος που εβαλε ηλιακο(γνωστο brand) βλεπω το αντιψυκτικο(ροζ) και το μπουκαλι απ εξω δεν ειχε ετικετα.. Βουταω και γω το δαχτυλο και βγαζοντας καμια ρευστοτητα εσταζε οπως το νερο!  Βεβαια οταν  ετριψα τα δαχτυλα μου ειχε καποια γλιτσα..  Εκει καταλαβα και την διαφορα με το αντιψυκτικο της nobel!

Και καταληγω:

Ο δικος του στα 680ε χωρις πρεσαριστο συλλεκτη,χωρις ποιοτικο αντιψυκτικο,χωρις μεταλλικους σπιραλ για μποιλε-συλλεκτη! 

Και σε nobel classic που τα εχει αυτα στα 640ε!!!

Εγω δεν εχω προβλημα που καποιες εταιριες δεν εχουν ολα τα υλικα τους ποιοτικά..  Δεν μπορω ομως να δεχτω το κοστος που τα πουλανε!!!  Ολοι κυνηγανε το ευκολο χρημα! και κανεις απο τους πωλητες δεν θα σου πουν τις διαφορες γιατι δεν θα πουλησουν!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Σε εναν μετα απο 11χρονια(1ο service) δεν αλλαχτηκε! Φανηκε καλη.. Εχουν περασει 2 χρονια διαρροη δεν εβγαλε! Και το αντιψυκτικο που βαζει η nobel ειναι  απο τα καλυτερα!

Οσο για την φλαντζα πηγαινε απο κοντα να δεις πως ειναι και ποσο κοστιζει!

Αναγκάστηκα να γραψω καποια πραγματα για την nobel με αφορμη αυτο που ειπε το μελος μας οτι ουσιαστικα πληρωνεις το brand! Επειδη ομως καποια υλικα τα εχω δει με τα ματια μου δεν γινοταν να μην τα αναφερω..

Πριν τα εξετασω και γω καπως ετσι τα ειχα στο μυαλο μου ''ελα μωρε ολα τα ιδια ειναι''  Χρονια πισω που δεν τα ηξερα και γω κανω καζουρα στον τεχνικο της nobel.. Κρατουσε αυτο το μπουκαλι με το διαφανες μεσα και του κανω νερο βαζετε ή αντιψυκτικο?!!! Αμεσως βουταει το δαχτυλο και οπως το βγαζει ειχε ρευστοτητα σαν λαδι!!!  Αυτος που αναφερω πιο πανω με τα 11χρονια ειναι βορεια Ελλαδα δεν εχει συμπληρωσει ποτε αντιψυκτικο στο κλειστο απο τοτε που εγκατασταθηκε και με τοσες χαμηλες θερμοκρασιες τον χειμωνα δεν ετυχε να παθει ζημια! Και το λεω γιατι εχουν βγαλει διαρροες ηλιακοι στην περιοχη του λογω της παγωνιας και πιο καινουργοι απο αυτον!!!

Γνωστος που εβαλε ηλιακο(γνωστο brand) βλεπω το αντιψυκτικο(ροζ) και το μπουκαλι απ εξω δεν ειχε ετικετα.. Βουταω και γω το δαχτυλο και βγαζοντας καμια ρευστοτητα εσταζε οπως το νερο!  Βεβαια οταν  ετριψα τα δαχτυλα μου ειχε καποια γλιτσα..  Εκει καταλαβα και την διαφορα με το αντιψυκτικο της nobel!

Και καταληγω:

Ο δικος του στα 680ε χωρις πρεσαριστο συλλεκτη,χωρις ποιοτικο αντιψυκτικο,χωρις μεταλλικους σπιραλ για μποιλε-συλλεκτη! 

Και σε nobel classic που τα εχει αυτα στα 640ε!!!

Εγω δεν εχω προβλημα που καποιες εταιριες δεν εχουν ολα τα υλικα τους ποιοτικά..  Δεν μπορω ομως να δεχτω το κοστος που τα πουλανε!!!  Ολοι κυνηγανε το ευκολο χρημα! και κανεις απο τους πωλητες δεν θα σου πουν τις διαφορες γιατι δεν θα πουλησουν!!!

Εννοείται πως η άποψή σου είναι σεβαστή, όπως και του κάθε συνφορουμίτη, αλλά προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου γιατί:

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μία "μαγική" φλάντζα φτιαγμένη από "αστερόσκονη" (μην το πάρεις σαν κοροϊδία καθώς δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι φοβερό υλικό με τις αντίστοιχες αντοχές αλλά και τιμή) καθώς δεν έχει νόημα για τον ηλιακό (γνώμη μου πάντα). Η τακτική συντήρηση δεν πρέπει να αμελείται για πολλούς λόγους (από θέματα ισχύος της εγγύησης μέχρι καθαρισμό αλάτων, αντικατάσταση αντίστασης, κλπ) και άρα δεν έχει νόημα μία δαπανηρή υπερφλάντζα αφού οι γνωστές φλάντζες των 2-3 ευρώ μια χαρά δουλειά κάνουν αν αλλάζονται σε κάθε άνοιγμα, με αδιάφορο κόστος. Εκτός πια αν θες να την αλλάζεις κάθε 10ετία.

Αναφορικά με τα υγρά, απ' όσο μπορώ να ξέρω, η πυκνότητά του έχει άμεση επίπτωση στην ταχύτητα ροής και κατά συνέπεια στην απόδοση. Ειδικά σε ένα σύστημα φυσικής ροής. Μεγαλύτερες συγκεντρώσεις και πιο παχύρευστο μείγμα βελτιώνει την αντιψυκτική προστασία (θετικά) αλλά επιδρά στην απόδοση (αρνητικά). Με δεδομένο ότι το ζητούμενο είναι η μεταφορά θερμοκρασίας υπό ποία λογική δεν βάζουν κάτι αντίστοιχο (πηχτό, διαφανές λάδι) και στο κύκλωμα ψύξης των αυτοκινήτων που ακολουθεί τις ίδιες βασικές αρχές κι έχει μάλιστα και βεβιασμένη κυκλοφορία και άρα μπορεί να το "χειριστεί" καλύτερα; Και αντίθετα χρησιμοποιούνται οι ίδιες γλυκόλες, τουλάχιστον στα mainstream οχήματα όπως των περισσοτέρων από εμάς.

ΥΓ "Εκεί έξω" κυκλοφορούν υγρά "προς αραίωση" και άρα πιο πηχτά και άλλα που είναι ήδη αραιωμένα και άρα πιο "νερουλά"

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, haris_216 είπε

Απ' ότι και να είναι κατασκευασμένη η όποια φλάντζα είναι θεμελιώδης αρχή να αντικαθίστανται σε κάθε άνοιγμα. Άσχετα αν είναι φλάντζα σε ηλιακό, σε βρύση, σε αυτοκίνητο ή ότι άλλο. Άπαξ και "πατήθηκε" πάμε γι' άλλα. Και δε νομίζω πως έχει το όποιο οικονομικό νόημα να κάνουμε οικονομία στη φλάντζα. Συνεπώς ούτε σαν επιχείρημα ποιότητας/πώλησης μου λέει κάτι. Το αντίθετο θα έλεγα

Ομοίως το "διαφανές αντιψυκτικό" δεν μου λέει κάτι. Δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος έχει κάτι διαφορετικό από τους άλλους είναι απαραίτητα και καλύτερο. Αιθυλενογλυκόλη ή προπυλαινογλυκόλη; Για την ακρίβεια προσωπικά προτιμώ το χρωματισμένο αφού βοηθάει και στη διάγνωση μίας διαρροής.

Τί ακριβώς εννοείς "μονοκόμματη φλάντζα"; Πώς ακριβώς είναι η μη μονοκόμματη;

Έτσι ακριβώς απλά βαρέθηκα να τα γράψω όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Εννοείται πως η άποψή σου είναι σεβαστή, όπως και του κάθε συνφορουμίτη, αλλά προσωπικά έχω τις επιφυλάξεις μου γιατί:

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει μία "μαγική" φλάντζα φτιαγμένη από "αστερόσκονη" (μην το πάρεις σαν κοροϊδία καθώς δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι φοβερό υλικό με τις αντίστοιχες αντοχές αλλά και τιμή) καθώς δεν έχει νόημα για τον ηλιακό (γνώμη μου πάντα). Η τακτική συντήρηση δεν πρέπει να αμελείται για πολλούς λόγους (από θέματα ισχύος της εγγύησης μέχρι καθαρισμό αλάτων, αντικατάσταση αντίστασης, κλπ) και άρα δεν έχει νόημα μία δαπανηρή υπερφλάντζα αφού οι γνωστές φλάντζες των 2-3 ευρώ μια χαρά δουλειά κάνουν αν αλλάζονται σε κάθε άνοιγμα, με αδιάφορο κόστος. Εκτός πια αν θες να την αλλάζεις κάθε 10ετία.

Αναφορικά με τα υγρά, απ' όσο μπορώ να ξέρω, η πυκνότητά του έχει άμεση επίπτωση στην ταχύτητα ροής και κατά συνέπεια στην απόδοση. Ειδικά σε ένα σύστημα φυσικής ροής. Μεγαλύτερες συγκεντρώσεις και πιο παχύρευστο μείγμα βελτιώνει την αντιψυκτική προστασία (θετικά) αλλά επιδρά στην απόδοση (αρνητικά). Με δεδομένο ότι το ζητούμενο είναι η μεταφορά θερμοκρασίας υπό ποία λογική δεν βάζουν κάτι αντίστοιχο (πηχτό, διαφανές λάδι) και στο κύκλωμα ψύξης των αυτοκινήτων που ακολουθεί τις ίδιες βασικές αρχές κι έχει μάλιστα και βεβιασμένη κυκλοφορία και άρα μπορεί να το "χειριστεί" καλύτερα; Και αντίθετα χρησιμοποιούνται οι ίδιες γλυκόλες, τουλάχιστον στα mainstream οχήματα όπως των περισσοτέρων από εμάς.

ΥΓ "Εκεί έξω" κυκλοφορούν υγρά "προς αραίωση" και άρα πιο πηχτά και άλλα που είναι ήδη αραιωμένα και άρα πιο "νερουλά"

Εγω δεν εχω προβλημα που καποιες εταιριες δεν εχουν ολα τα υλικα τους ποιοτικά..  Δεν μπορω ομως να δεχτω το κοστος που τα πουλανε!!!  Ολοι κυνηγανε το ευκολο χρημα! και κανεις απο τους πωλητες δεν θα σου πουν τις διαφορες γιατι δεν θα πουλησουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2021 στις 5:18 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Ποιοτικος σε ολα τα σημεια κοιτας σε nobel classic! Με deal 200/4 καπου στα 880ε και 200/3 καπου στα 800ε.

 

ο nobel classic κατασκευάζεται ακόμα Ελλάδα; Σε κατάστημα μου είπαν ότι εχουν πάει βουλγαρία όπως οι aelios.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, bitmk2 είπε

ο nobel classic κατασκευάζεται ακόμα Ελλάδα; Σε κατάστημα μου είπαν ότι εχουν πάει βουλγαρία όπως οι aelios.

Που σημαινει? Η Ελλαδα ολα τα εισαγει ακομα και αυτα που επρεπε να εξαγουμε τα εισαγουμε!  Ηθικοι αυτουργοι εμεις οι ιδιοι!!!  Πραγματικα δεν σε καταλαβαινω..

Προσωπικα γνωριζω οτι ο αελιος ειναι το τελευταιο μοντελο της νομπελ ως οικονομικη σειρα και κατασκευαζεται στην Βουλγαρια. Αυτο το εκανε για να μπορει να εχει ανταγωνιστικες τιμες με πιο οικονομικους ηλιακους..

 

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Που σημαινει? Η Ελλαδα ολα τα εισαγει ακομα και αυτα που επρεπε να εξαγουμε τα εισαγουμε!  Ηθικοι αυτουργοι εμεις οι ιδιοι!!!  Πραγματικα δεν σε καταλαβαινω..

Προσωπικα γνωριζω οτι ο αελιος ειναι το τελευταιο μοντελο της νομπελ ως οικονομικη σειρα και κατασκευαζεται στην Βουλγαρια. Αυτο το εκανε για να μπορει να εχει ανταγωνιστικες τιμες με πιο οικονομικους ηλιακους..

 

 

Προφανώς εσύ έχεις πεισθεί ότι δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερα και αυτό φυσικά είναι δικαίωμά σου

Για άλλους όμως μπορεί να σημαίνει διάφορα πράγματα, ανάλογα με το σκεπτικό του καθενός.

Για κάποιον μπορεί να είναι red flag "πατριωτικό". Είτε γιατί είναι "από έξω" ενώ έχουμε ανεγνωρισμένα πολύ καλή παραγωγή στην Ελλάδα. Βέβαια, όπως πολύ σωστά παρατηρείς, εισάγουμε πράγματα που δεν θα έπρεπε. Όταν όμως ένας που είχε εδώ βιομηχανία και μάλιστα έγινε γνωστός από την εδώ παραγωγή του φεύγει έξω (προφανώς έχει τους λόγους του κι ενδεχομένως να τον "έδιωξε" το ίδιο το ελληνικό κράτος) σίγουρα ενοχλεί, καλώς ή κακώς, λίγο παραπάνω.

Για κάποιον άλλο μπορεί να θέτει θέμα διατήρησης ποιότητας. Τί ακριβώς σημαίνει "μεταφέρθηκε η παραγωγή έξω"; Αν σημαίνει ότι έφυγαν για έξω μηχανήματα, τεχνικοί, κλπ σίγουρα δεν έχει λόγο κάποιος να αμφισβητήσει το αποτέλεσμα. Αν όμως στήθηκε απλά ένα νέο εργοστάσιο, κανένα στοιχείο δεν υπάρχει να θεωρούμε αυτονόητη την διατήρηση της ποιότητας. Σε αυτή την περίπτωση μένει να ξανακερδίσει το "όνομα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Που σημαινει? Η Ελλαδα ολα τα εισαγει ακομα και αυτα που επρεπε να εξαγουμε τα εισαγουμε!  Ηθικοι αυτουργοι εμεις οι ιδιοι!!!  Πραγματικα δεν σε καταλαβαινω..

Προσωπικα γνωριζω οτι ο αελιος ειναι το τελευταιο μοντελο της νομπελ ως οικονομικη σειρα και κατασκευαζεται στην Βουλγαρια. Αυτο το εκανε για να μπορει να εχει ανταγωνιστικες τιμες με πιο οικονομικους ηλιακους..

 

 

Δε υπάρχει κάτι δυσνόητο στην ερώτηση. Κατασκευάζονται οι classic στην Ελλάδα; Δε θίγω θέμα ποιότητα, αν και ο haris_216  το έθεσε πολύ σωστά.

Αν κάποιοι δε βρίσκουν λόγους να ψάχνουν την χώρα προέλευσης αυτή είναι επιλογή τους. Εγώ δεν αισθάνομαι συνυπεύθυνος για την κατάσταση του ελλαδικού κράτους. Επομένως επιλέγω όπου μπορώ Ελληνικά ακόμα και αν μου κοστίζει παραπάνω. Οι κατασκευαστές οφείλουν να αναγράφουν που παράγεται το προϊόν τους. Δεν υπάρχει ζήτημα διαπραγμάτευσης σε αυτό.

Πάντως έχω αποστείλει το ίδιο ερώτημα και στον κατασκευαστή. Θα παραθέσω την όποια απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Προφανώς εσύ έχεις πεισθεί ότι δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερα και αυτό φυσικά είναι δικαίωμά σου

Για άλλους όμως μπορεί να σημαίνει διάφορα πράγματα, ανάλογα με το σκεπτικό του καθενός.

Για κάποιον μπορεί να είναι red flag "πατριωτικό". Είτε γιατί είναι "από έξω" ενώ έχουμε ανεγνωρισμένα πολύ καλή παραγωγή στην Ελλάδα. Βέβαια, όπως πολύ σωστά παρατηρείς, εισάγουμε πράγματα που δεν θα έπρεπε. Όταν όμως ένας που είχε εδώ βιομηχανία και μάλιστα έγινε γνωστός από την εδώ παραγωγή του φεύγει έξω (προφανώς έχει τους λόγους του κι ενδεχομένως να τον "έδιωξε" το ίδιο το ελληνικό κράτος) σίγουρα ενοχλεί, καλώς ή κακώς, λίγο παραπάνω.

Για κάποιον άλλο μπορεί να θέτει θέμα διατήρησης ποιότητας. Τί ακριβώς σημαίνει "μεταφέρθηκε η παραγωγή έξω"; Αν σημαίνει ότι έφυγαν για έξω μηχανήματα, τεχνικοί, κλπ σίγουρα δεν έχει λόγο κάποιος να αμφισβητήσει το αποτέλεσμα. Αν όμως στήθηκε απλά ένα νέο εργοστάσιο, κανένα στοιχείο δεν υπάρχει να θεωρούμε αυτονόητη την διατήρηση της ποιότητας. Σε αυτή την περίπτωση μένει να ξανακερδίσει το "όνομα".

Μαλλον σε αυτη την χωρα ειναι κακο να εισαι πραγματιστης! Δεν εχω ψηφ... ποτε αυτη την πολιτικη που μας κυβερναει χρονια τωρα.. και ομως εχω το σθενος να γραψω στον πληθυντικο ΄΄ηθικοι αυτουργοι εμεις΄΄

Ειναι δεδομενο πλεον οτι ο Ελληνας κοιταει ξεκαθαρα το ατομικο του συμφερον και δικαιωμα του αλλα την ιδια στιγμη κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του! Αυτο με ενοχλει..!!!

Απο τον πολυ πατριωτισμο εφτασε μεχρι εδω η χωρα! Οχι πατριωτισμο ουτε τα στοιχειωδη δεν τηρει ο Ελληνας!!!

Τον nobel classic τον αναφερω σαν VFM! Απο κει και περα το εξεταζει ο καθενας οπως τον βολευει και του αρεσει!

 

 

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Μαλλον σε αυτη την χωρα ειναι κακο να εισαι πραγματιστης! Δεν εχω ψηφ... ποτε αυτη την πολιτικη που μας κυβερναει χρονια τωρα.. και ομως εχω το σθενος να γραψω στον πληθυντικο ΄΄ηθικοι αυτουργοι εμεις΄΄

Ειναι δεδομενο πλεον οτι ο Ελληνας κοιταει ξεκαθαρα το ατομικο του συμφερον και δικαιωμα του αλλα την ιδια στιγμη κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του! Αυτο με ενοχλει..!!!

Απο τον πολυ πατριωτισμο εφτασε μεχρι εδω η χωρα! Οχι πατριωτισμο οτι τα στοιχειωδη δεν τηρει ο Ελληνας!!!

Τον nobel classic τον αναφερω σαν VFM! Απο κει και περα το εξεταζει ο καθενας οπως τον βολευει και του αρεσει!

 

 

 

Το στοιχειώδες είναι να αγοράζουμε βουλγάρικο ηλιακό θερμοσίφωνο;  Τώρα αδυνατώ να σε καταλάβω εγώ.

Η ψηφ.. δε λέει τίποτα από μόνη της. Οι καθημερινές επιλογές μας είναι πολιτικές πράξεις. Η στήριξη των εργαζόμενων συμπολιτών μας είναι συνειδητή πράξη αλληλεγγύης. Δε δίνω ελεημοσύνη σε φανάρι. Πληρώνω αντί τίμιας υπηρεσίας/προϊόντος τον συμπολίτη μου, ευελπιστώντας ότι θα ξαναρίξει τα χρήματα στην τοπική αγορά. Αυτό είναι πραγματισμός. Το να μοιράζω δουλεμένα χρήματα μου στους γείτονες και να περιμένω ανάπτυξη ΔΕΝ είναι πραγματισμός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bitmk2 είπε

Το στοιχειώδες είναι να αγοράζουμε βουλγάρικο ηλιακό θερμοσίφωνο;  Τώρα αδυνατώ να σε καταλάβω εγώ.

Η ψηφ.. δε λέει τίποτα από μόνη της. Οι καθημερινές επιλογές μας είναι πολιτικές πράξεις. Η στήριξη των εργαζόμενων συμπολιτών μας είναι συνειδητή πράξη αλληλεγγύης. Δε δίνω ελεημοσύνη σε φανάρι. Πληρώνω αντί τίμιας υπηρεσίας/προϊόντος τον συμπολίτη μου, ευελπιστώντας ότι θα ξαναρίξει τα χρήματα στην τοπική αγορά. Αυτό είναι πραγματισμός. Το να μοιράζω δουλεμένα χρήματα μου στους γείτονες και να περιμένω ανάπτυξη ΔΕΝ είναι πραγματισμός.

¨¨Απο τον πολυ πατριωτισμο εφτασε μεχρι εδω η χωρα! Οχι πατριωτισμο οτι τα στοιχειωδη δεν τηρει ο Ελληνας!!!¨¨

Μαλλον δεν μπορεις να διαβασεις σωστα.. Πιο πανω  απο αυτο που εγραψα αυτο καταλαβαινεις?  Εκτος αν θεωρεις οτι ο Ελληνας τηρει τα στοιχειωδη γιατι αλλιως θα ειμασταν πολυ χειροτερα! Τοτε κριμα..

Ξερεις ποια ειναι η διαφορα μας? Εγω πιανω την πλειοψηφια ενω εσυ εστιαζεις σε μενα και σε σενα!!!

Κανεις μεγαλο λαθος! Η καθε πολιτικη που κυβερναει αντικατοπτριζει τους πολιτες!!! 

Νομιζω οτι εχουμε χασει το σημειο αναφορας..! Την βαση!

Τελος ο nobel ειναι το δεντρο ενω εχουμε χασει το δασος!!!!

Ειμαστε off topic.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Μαλλον σε αυτη την χωρα ειναι κακο να εισαι πραγματιστης! Δεν εχω ψηφ... ποτε αυτη την πολιτικη που μας κυβερναει χρονια τωρα.. και ομως εχω το σθενος να γραψω στον πληθυντικο ΄΄ηθικοι αυτουργοι εμεις΄΄

Ειναι δεδομενο πλεον οτι ο Ελληνας κοιταει ξεκαθαρα το ατομικο του συμφερον και δικαιωμα του αλλα την ιδια στιγμη κρυβεται πισω απο το δαχτυλο του! Αυτο με ενοχλει..!!!

Απο τον πολυ πατριωτισμο εφτασε μεχρι εδω η χωρα! Οχι πατριωτισμο ουτε τα στοιχειωδη δεν τηρει ο Ελληνας!!!

Τον nobel classic τον αναφερω σαν VFM! Απο κει και περα το εξεταζει ο καθενας οπως τον βολευει και του αρεσει!

 

 

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί που παράγουν εδώ. Οπότε βρείτε τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...