Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, vaggooss είπε

Υπάρχουν πάρα πολλοί που παράγουν εδώ. Οπότε βρείτε τους. 

Έτσι ακριβώς. Και για την ακρίβεια αυτοί είναι οι περισσότεροι. Ακόμα και αυτοί που δεν παράγουν (ηλιακά του "αυτοκόλλητου"/φασόν) διακινούν συστήματα που συνήθως παράγονται εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, vaggooss είπε

Υπάρχουν πάρα πολλοί που παράγουν εδώ. Οπότε βρείτε τους. 

Esolar-Violaris-helioakmi-Sonne-Maltezos μεχρι στιγμης εχουν εκτεθει στα δικα μου ματια!

Καποια πραγματα ηξερα απο πριν.. συν αναφορες/παραπονα απο τα μελη μας  ..ερχεται και δενει!!!!

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Esolar-Violaris-helioakmi-Sonne-Maltezos μεχρι στιγμης εχουν εκτεθει στα δικα μου ματια!

Καποια πραγματα ηξερα απο πριν.. συν αναφορες/παραπονα απο τα μελη μας  ..ερχεται και δενει!!!!

 

 

Με δεδομένο ότι όλες οι εταιρίες που ανέφερες είναι οι "μεγάλες" και κατά συνέπεια έχουν χιλιάδες πωλήσεων, μία πολύ σημαντική παράμετρος αναφορικά με τις "αναφορές/παράπονα" που αναφέρεις είναι ότι αυτές, στα πλαίσια του νήματος τουλάχιστον, μετρούνται στα δάχτυλα, ας πούμε και των δύο χεριών, ανά εταιρία.

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την όποια δυσάρεστη εμπειρία συνφορουμίτη, πολλές φορές κάποια πράγματα είναι και υποκειμενικά ή βασίζονται σε προσδοκίες. Όταν πχ ο χ χρήστης "στραβώνει" με την ψ εταιρία γιατί του έπαθε κάτι το boiler (απολύτως λογικό) αλλά δεν διάβασε όλες τις "υποχρεώσεις" του (πχ service κάθε ζ χρόνια, χρέωση εξόδων αντικατάστασης που σαφώς αναγράφεται στα χαρτιά της εγγύησης) τότε σαφώς βγάζει πίκρα για την εταιρία (δεκτό) κι ένα ελαττωματικό προϊόν παραγνωρίζοντας όμως τη δική του "συμμετοχή" στην κακή εξέλιξη της ιστορίας.

Επίσης ακόμα πιο σημαντικό είναι το γεγονός ότι σπανίως ο ευχαριστημένος πελάτης θα ανοίξει θέμα (ή θα συμμετάσχει σε ένα ανοιχτό) για να πει πόσο ευχαριστημένος είναι από τον όποιο ηλιακό, ή άλλο μηχάνημα. Ο πικραμένος σίγουρα θέλει να βγάλει τον πόνο του κάπου (αναμενόμενο) και να τιμωρήσει την εταιρία που τον γέλασε (δεκτό). Αν όμως και ο ευχαριστημένος έμπαινε σε αυτό το νήμα για να μας πει πόσο καλή επιλογή έκανε, με δεδομένο ότι όλες οι ταράτσες πλέον έχουν πολλούς ηλιακούς και άρα μιλάμε για εκατομμύρια μηχανήματα, θα βλέπαμε τι ποσοστό, ακόμα και στις εταιρίες που ανέφερες, είναι οι ευχαριστημένοι και τι οι δυσαρεστημένοι,

Για να μην μιλήσω για άλλους, εγώ για παράδειγμα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και από τον τωρινό και από τον προηγούμενό μου ηλιακό. Και μάλιστα στον προηγούμενο δεν είχα ασχοληθεί (κακώς) καθόλου ούτε για σκέπασμα, ούτε για service ή ότι άλλο. Και μιλάμε για 160άρι με διπλό συλλέκτη που συνήθως έχει χρήση από 2 άτομα και πολύ σπάνια παραπάνω. Άρα, του είχα γαμ...σει το κέρατο. Παρ' όλα αυτά δεν μπήκα ποτέ να πω "έχω αυτόν τον ηλιακό ο οποίος είναι wow". Ίσως όμως αν μου έβγαζε κάτι, και παρά την ξεκάθαρη αφροντισιά από πλευράς μου, θα έμπαινα και θα κατέβαζα καντήλια μιλώντας για κατασκευή, εγγύηση και τα ρέστα.

Ας ψαχτεί λοιπόν ο καθένας μας σε πόσα μηχανήματα που έχει στο σπίτι είναι ευχαριστημένος, σε πόσες περιπτώσεις μπήκε να το μοιραστεί σε κάποιο φόρουμ και τότε ίσως να έχουμε μία τάξη μεγέθους για το τι μπορεί να σημαίνει αν διαβάσουμε δύο αρνητικά σχόλια για προϊόν που πουλάει εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Με δεδομένο ότι όλες οι εταιρίες που ανέφερες είναι οι "μεγάλες" και κατά συνέπεια έχουν χιλιάδες πωλήσεων, μία πολύ σημαντική παράμετρος αναφορικά με τις "αναφορές/παράπονα" που αναφέρεις είναι ότι αυτές, στα πλαίσια του νήματος τουλάχιστον, μετρούνται στα δάχτυλα, ας πούμε και των δύο χεριών, ανά εταιρία.

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την όποια δυσάρεστη εμπειρία συνφορουμίτη, πολλές φορές κάποια πράγματα είναι και υποκειμενικά ή βασίζονται σε προσδοκίες. Όταν πχ ο χ χρήστης "στραβώνει" με την ψ εταιρία γιατί του έπαθε κάτι το boiler (απολύτως λογικό) αλλά δεν διάβασε όλες τις "υποχρεώσεις" του (πχ service κάθε ζ χρόνια, χρέωση εξόδων αντικατάστασης που σαφώς αναγράφεται στα χαρτιά της εγγύησης) τότε σαφώς βγάζει πίκρα για την εταιρία (δεκτό) κι ένα ελαττωματικό προϊόν παραγνωρίζοντας όμως τη δική του "συμμετοχή" στην κακή εξέλιξη της ιστορίας.

Επίσης ακόμα πιο σημαντικό είναι το γεγονός ότι σπανίως ο ευχαριστημένος πελάτης θα ανοίξει θέμα (ή θα συμμετάσχει σε ένα ανοιχτό) για να πει πόσο ευχαριστημένος είναι από τον όποιο ηλιακό, ή άλλο μηχάνημα. Ο πικραμένος σίγουρα θέλει να βγάλει τον πόνο του κάπου (αναμενόμενο) και να τιμωρήσει την εταιρία που τον γέλασε (δεκτό). Αν όμως και ο ευχαριστημένος έμπαινε σε αυτό το νήμα για να μας πει πόσο καλή επιλογή έκανε, με δεδομένο ότι όλες οι ταράτσες πλέον έχουν πολλούς ηλιακούς και άρα μιλάμε για εκατομμύρια μηχανήματα, θα βλέπαμε τι ποσοστό, ακόμα και στις εταιρίες που ανέφερες, είναι οι ευχαριστημένοι και τι οι δυσαρεστημένοι,

Για να μην μιλήσω για άλλους, εγώ για παράδειγμα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και από τον τωρινό και από τον προηγούμενό μου ηλιακό. Και μάλιστα στον προηγούμενο δεν είχα ασχοληθεί (κακώς) καθόλου ούτε για σκέπασμα, ούτε για service ή ότι άλλο. Και μιλάμε για 160άρι με διπλό συλλέκτη που συνήθως έχει χρήση από 2 άτομα και πολύ σπάνια παραπάνω. Άρα, του είχα γαμ...σει το κέρατο. Παρ' όλα αυτά δεν μπήκα ποτέ να πω "έχω αυτόν τον ηλιακό ο οποίος είναι wow". Ίσως όμως αν μου έβγαζε κάτι, και παρά την ξεκάθαρη αφροντισιά από πλευράς μου, θα έμπαινα και θα κατέβαζα καντήλια μιλώντας για κατασκευή, εγγύηση και τα ρέστα.

Ας ψαχτεί λοιπόν ο καθένας μας σε πόσα μηχανήματα που έχει στο σπίτι είναι ευχαριστημένος, σε πόσες περιπτώσεις μπήκε να το μοιραστεί σε κάποιο φόρουμ και τότε ίσως να έχουμε μία τάξη μεγέθους για το τι μπορεί να σημαίνει αν διαβάσουμε δύο αρνητικά σχόλια για προϊόν που πουλάει εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες

Έτσι είναι.

Προσωπική εμπειρία από συγγενή μου είχε ηλιακό με 4 μέτρα συλλέκτη 180 λίτρων για χρήση από 4 άτομα. Τεράστια υπερβολή ξεκινάμε από εκεί και βέβαια φταίει και ο έμπορος διότι δεν ενημερώνει σωστά τον πελάτη στο τι συνέπειες θα έχει από την υπερθέρμανση  και όλα αυτά στον βωμό των πωλήσεων.

Και το λάθος του θείου μου που δεν έκανε σωστη επιλογή συμπληρώνει ότι δουλευε εκτός όλο το καλοκαίρι άρα η χρήση από τα άτομα μειωνόταν τους καλοκαιρινούς μηνες και εκτός του ότι τα υπόλοιπα 3 μέλη πήγαιναν και αυτά για ένα μήνα στην εταιρη πόλη για διακοπές. Συνέπεια όλων αυτών το καζάνι όπως ήταν αναμενόμενο τρύπησε στα 12 χρόνια και πολύ άντεξε,και άρχισε τα καντήλια ο μπάρμπας μου ότι του δώσανε μάπα πράγμα.

Άρα καταλήγουμε στο ότι δεν προσέχεις δεν σε προσέχει στο οποίο βέβαια φταίνε το ξαναλέω και ο αγοραστής αλλά και ο έμπορος. Και τα λάθη συνεχίζονται διότι τον αντικατέστησε με ηλιακό με σωλήνες κενού και φυσικά πάλι δεν αφαιρεί σωλήνες όπως θα έπρεπε για να μειώσει την θερμοκρασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους solar Star ξέρουμε κάτι?

https://iliakos-solarstar.gr/product-category/iliakoi-thermosifwnes/

Έχουμε τίποτα αρνητικά σχόλια? Ψάχνω ένα όσο γίνεται πιο οικονομικό τριπλής ενέργειας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφορικά με το σκέπασμα του ηλιακού.

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό και κατάλληλο για παραθαλάσσια περιοχή;

Στο skroutz ή δεν έχουν αξιολογήσεις ή έχουν κακές αξιολογήσεις, μήπως να φτιάξω ένα δικό μου; Και με τι υλικά; 

Αν έχω συλλέκτη 2τμ, οποιοδήποτε έτοιμο κάλυμμα ηλιακού που πουλάνε μου κάνει ή πρέπει να μετρήσω κάτι;

Το αναφέρω γιατί είδα 5ο παρακάτω σχόλιο στο skroutz

Παρότι το κάλυμμα φαίνεται καλό, έχουν «τσιγκουνευτεί» τους ιμάντες τοποθέτησης σε μήκος με αποτέλεσμα ενώ ο ηλιακός μου είναι ακριβώς το μέγεθος οι ιμάντες από πίσω δεν μπορούν να συναντήσουν ο ένας τον αλλο (μάλλον λόγω του πάχους του πάνελ) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τον τοποθετήσω χωρίς δικό μου σκοινί.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, prefuse είπε

Αναφορικά με το σκέπασμα του ηλιακού.

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό και κατάλληλο για παραθαλάσσια περιοχή;

Στο skroutz ή δεν έχουν αξιολογήσεις ή έχουν κακές αξιολογήσεις, μήπως να φτιάξω ένα δικό μου; Και με τι υλικά; 

Αν έχω συλλέκτη 2τμ, οποιοδήποτε έτοιμο κάλυμμα ηλιακού που πουλάνε μου κάνει ή πρέπει να μετρήσω κάτι;

Το αναφέρω γιατί είδα 5ο παρακάτω σχόλιο στο skroutz

Παρότι το κάλυμμα φαίνεται καλό, έχουν «τσιγκουνευτεί» τους ιμάντες τοποθέτησης σε μήκος με αποτέλεσμα ενώ ο ηλιακός μου είναι ακριβώς το μέγεθος οι ιμάντες από πίσω δεν μπορούν να συναντήσουν ο ένας τον αλλο (μάλλον λόγω του πάχους του πάνελ) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να τον τοποθετήσω χωρίς δικό μου σκοινί.

Η καλύτερη λύση είναι να πας σε κάποιον που φτιάχνει τέντες, να σου κάνει ένα τεντόπανο στα μέτρα που θες. Θα σου βάλει κρίκους όπου θες για να μπορείς να την δέσεις με σχοινιά από πίσω και θα είσαι άρχοντας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Η καλύτερη λύση είναι να πας σε κάποιον που φτιάχνει τέντες, να σου κάνει ένα τεντόπανο στα μέτρα που θες. Θα σου βάλει κρίκους όπου θες για να μπορείς να την δέσεις με σχοινιά από πίσω και θα είσαι άρχοντας. 

Ευχαριστώ πολύ,

Γνωρίζεται το κόστος στο περίπου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2021 στις 2:51 ΜΜ, haris_216 είπε

Με δεδομένο ότι όλες οι εταιρίες που ανέφερες είναι οι "μεγάλες" και κατά συνέπεια έχουν χιλιάδες πωλήσεων, μία πολύ σημαντική παράμετρος αναφορικά με τις "αναφορές/παράπονα" που αναφέρεις είναι ότι αυτές, στα πλαίσια του νήματος τουλάχιστον, μετρούνται στα δάχτυλα, ας πούμε και των δύο χεριών, ανά εταιρία.

 

Δεν μετριεται τιποτα στα δαχτυλα απλα ο κοσμος δεν γνωριζει ή καποιοι δεν θελουν να ασχοληθουν απο ντροπη!

Ειναι κοροιδια να βλεπεις ηλιακους που να εχουν τα λεφτα τους με φθηνες μονωσεις.. υγρασια στους συλλεκτες.. συστολες στο περιβλημα.. κ.α και οι εταιριες για αρχη  να σε εμπαιζουν μεχρι να σε ..διαβασουν..  ποσο γνωση εχεις και ποσο θα τους πιεσεις για να μπουν στην διαδικασια να κανουν το αυτονοητο!!!  Δηλαδη τον πληρωνεις και με το παραπανω και παλι παλευεις για το κεκτημενο δικαιωμα!!!

Τελος με αυτα που εχουν δει τα ματια μου..  και εχω ακουσει.. θεωρω λιγοτερο κακο τον nobel classic!

Το μονο μειονεκτημα που βρισκω ειναι οι τιμες που εχουν ανεβει και πιστευω αν ψαχτειτε με deal θα τον παρετε σε καλυτερη τιμη!

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, prefuse είπε

Ευχαριστώ πολύ,

Γνωρίζεται το κόστος στο περίπου; 

Στο περίπου, για 4τμ συλλέκτες, ζήτησα 2τμ τεντόπανο. Το κόστος ήταν στα 80€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Στο περίπου, για 4τμ συλλέκτες, ζήτησα 2τμ τεντόπανο. Το κόστος ήταν στα 80€.

Πάρε πανί σκίασης έχει έτοιμες τρύπες με 95% απορρόφηση ηλιου.

Βάλτο διπλό και ένα φεριζολ από κάτω κόστος όλα μαζί 4-5 ευρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, vaggooss είπε

Πάρε πανί σκίασης έχει έτοιμες τρύπες με 95% απορρόφηση ηλιου.

Βάλτο διπλό και ένα φεριζολ από κάτω κόστος όλα μαζί 4-5 ευρώ.

https://www.skroutz.gr/s/27272192/Κάλυμμα-Προστασίας-Με-Κρίκους-2x3m.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/28764908/Sidi-Home-Τέντα-με-Μεταλλικούς-Κρίκους-2mx3m-E-0434.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Πώς καταλαβαίνουμε ότι αυτά εχουν καλή απορρόφηση ηλίου;

Μια μάρκα Tns, από 2-3 άτομα στο skroutz αναφέρουν ότι χάλασε πολύ γρήγορα.

https://www.skroutz.gr/s/28765194/TnS-Τέντα-Σκίασης-2x3m-Γκρι-32-950-0950.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Υπάρχουν και αδιάβροχοι μουσαμάδες με κρίκους σε Leroy/praktiker/lidl αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν απορρόφηση ηλίου.

Πάντως αν αγοράσουμε και φελιζον στην διάσταση του συλλέκτη θα βγει πολύ παραπάνω από 4-5€. Ίσως να φτάσουμε και τα 20-30€, εκτός και αν έχουμε κρατήσει τα φελιζον της αρχικής συσκευασίας του συλλέκτη. Κάποιο έχουν.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prefuse είπε

https://www.skroutz.gr/s/27272192/Κάλυμμα-Προστασίας-Με-Κρίκους-2x3m.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/28764908/Sidi-Home-Τέντα-με-Μεταλλικούς-Κρίκους-2mx3m-E-0434.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Πώς καταλαβαίνουμε ότι αυτά εχουν καλή απορρόφηση ηλίου;

Μια μάρκα Tns, από 2-3 άτομα στο skroutz αναφέρουν ότι χάλασε πολύ γρήγορα.

https://www.skroutz.gr/s/28765194/TnS-Τέντα-Σκίασης-2x3m-Γκρι-32-950-0950.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Υπάρχουν και αδιάβροχοι μουσαμάδες με κρίκους σε Leroy/praktiker/lidl αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν απορρόφηση ηλίου.

Πάντως αν αγοράσουμε και φελιζον στην διάσταση του συλλέκτη θα βγει πολύ παραπάνω από 4-5€. Ίσως να φτάσουμε και τα 20-30€, εκτός και αν έχουμε κρατήσει τα φελιζον της αρχικής συσκευασίας του συλλέκτη. Κάποιο έχουν.

 

Το πανί το πήρα 4 ευρώ αν θυμάμαι και το φεριζολ το βρήκα τσάμπα. Ας πούμε 10 ευρώ αν το πληρώσεις αν και δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι ότι αρχικά έβαλα σκέτο το πανί σκίασης διπλό όπως προανέφερα και δεν έπεφτε η θερμοκρασία του νερού. Μετά από μια εβδομάδα έβαλα και το φελιζολ και μόνο έτσι είδα να πέφτει η θερμοκρασία του νερού. Ότι πανί και να βάλεις δεν γίνεται τίποτα αν δεν βάλεις μονωτικό υλικό.

Γύρισα από διακοπές έβγαλα το φελιζολ και έχω ακόμη σκεπασμένο τον συλλέκτη στο 100% και δεν πέφτει η θερμοκρασία με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξύ των δυο παρακάτω

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-orizontios-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/ (699 ευρώ)

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-3-0-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/ (609 ευρώ)

Πιστεύετε ότι αξίζουν τα 90 ευρώ παραπάνω για τον πρώτο με τη μόνη διαφορά να είναι η παρακάτω;

Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου: Ανοξείδωτο ατσάλι INOX 100% ΑΝΤΙΜΑΓΝΗΤΙΚΟ AISI 316L HiMo (699 ευρώ)
Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου: Γκρι  προβαμμένος χάλυβας RAL 9006 ηλεκτροστατικά βαμένος με προστασία ακτινοβολίας UV (609 ευρώ)

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Μεταξύ των δυο παρακάτω

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-orizontios-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/ (699 ευρώ)

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-3-0-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/ (609 ευρώ)

Πιστεύετε ότι αξίζουν τα 90 ευρώ παραπάνω για τον πρώτο με τη μόνη διαφορά να είναι η παρακάτω;

Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου: Ανοξείδωτο ατσάλι INOX 100% ΑΝΤΙΜΑΓΝΗΤΙΚΟ AISI 316L HiMo (699 ευρώ)
Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου: Γκρι  προβαμμένος χάλυβας RAL 9006 ηλεκτροστατικά βαμένος με προστασία ακτινοβολίας UV (609 ευρώ)

Καλησπέρα!!! Αν είστε σε θάλασσα ίσως και να αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...