Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ενδεχομένως αυτή η βαλβίδα

Σκοπός:

Τοποθετείται στην είσοδο του κρύου νερού και έχει 2 ρόλους:

Α) σαν ανεπίστροφο, ώστε το νερό να εισέρχεται προς το καζάνι και να μην εξέρχεται. Με τον τρόπο αυτό κάθε φορά που κλείνουμε τον γενικό διακόπτη του νερού δε  μας αδειάζει  η αποθηκευμένη ποσότητα του ζεστού νερού λόγο απορρόφησης από την σωλήνα του κρύου.

Β) για να προστατέψει την συσκευή όταν για κάποιο λόγο η πίεση εσωτερικά στο δοχείο φτάσει επικίνδυνα την πίεση αντοχής του υλικού οπότε και η συσκευή θα σκάσει.

https://pylarinos.gr/blog/119-valvida-thermosifona.htm

https://www.douleutaras.gr/bsdir/thermosifonas/symvoules/stazei-i-valvida-asfaleias-tou-thermosifwna/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, hp8 είπε

Σκοπός:

Τοποθετείται στην είσοδο του κρύου νερού και έχει 2 ρόλους:

Α) σαν ανεπίστροφο, ώστε το νερό να εισέρχεται προς το καζάνι και να μην εξέρχεται. Με τον τρόπο αυτό κάθε φορά που κλείνουμε τον γενικό διακόπτη του νερού δε  μας αδειάζει  η αποθηκευμένη ποσότητα του ζεστού νερού λόγο απορρόφησης από την σωλήνα του κρύου.

Β) για να προστατέψει την συσκευή όταν για κάποιο λόγο η πίεση εσωτερικά στο δοχείο φτάσει επικίνδυνα την πίεση αντοχής του υλικού οπότε και η συσκευή θα σκάσει.

https://pylarinos.gr/blog/119-valvida-thermosifona.htm

https://www.douleutaras.gr/bsdir/thermosifonas/symvoules/stazei-i-valvida-asfaleias-tou-thermosifwna/

Και σε μενα οταν ειχε κοπει το νερο το ζεστο δεν ετρεχε ενω απο το κρυο εβγαζε με χημηλη πιεση ζεστο νερο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, hp8 είπε

Α) σαν ανεπίστροφο, ώστε το νερό να εισέρχεται προς το καζάνι και να μην εξέρχεται. Με τον τρόπο αυτό κάθε φορά που κλείνουμε τον γενικό διακόπτη του νερού δε  μας αδειάζει  η αποθηκευμένη ποσότητα του ζεστού νερού λόγο απορρόφησης από την σωλήνα του κρύου.

Αυτό τελικά ήταν αιτία. Εδώ ταιριάζει γάντι το "γηράσκω αεί διδασκόμενος"🙂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να γίνει αγορά 2 ηλιακών θερμοσιφώνων. Με βάση πως στο πατρικό υπάρχει 200ρης Maltezos Inox (2 συλλέκτες παλαιού τύπου φυσικά, μαύρα, συνολικού εμβαδού κάπου στα 3τμ) που δουλεύει σαν σκυλί απο το 1992, με την κατάλληλη φροντίδα σκεπάσματος το καλοκαίρι, καθαρισμούς αλάτων κτλ), θέλω να αποφύγω glass και να έχω το κεφάλι μου αρκετά πιο ήσυχο με κάποιον inox. 

Υπάρχει κάποια εμπερία για Thermit; 

Κοιτώντας για τριπλής ενέργειας βλέπω στο site τους πως έχουν:

  • 160 στα 3τμ (δύο συλλέκτες) στα 1060 ευρω (επιλέγοντας και inox περίβλημα)
  • 200 στα 3τμ (δύο συλλέκτες) στα 1070 ευρω (επιλέγοντας και inox περίβλημα)
  • 200 στα 4 τμ (δύο συλλέκτες) στα 1140 ευρω (επιλέγοντας και inox περίβλημα)

Κλίνω προς 200ρη γιατι και στο πατρικό τόσο είχαμε και ήμασταν μια χαρά 4 άτομα και γενικά επειδή στη ''δωρεάν'' ενέργεια θεωρώ καλό το λίγο παραπάνω παρά το τσίμα τσίμα. Στην περίπτωση του 200, τα 3τμ θα είναι οκ για Αττική; Πάλι ρωτάω γιατί και το παράδειγμα στο πατρικό με τόσα είναι και μάλιστα παλαιού τύπου και όχι επιλεκτικούς συλλέκτες. Ή ακόμα και για Αττική χρειάζεται το 1 έξτρα τμ;

Τέλος, φυσικά δέχομαι κάποια αντιπρόταση για inox, σε αυτά τα λίτρα/χαρακτηριστικά και μέχρι αυτες τις τιμές. Κοίταξα και για Maltezo πάλι, λόγω πρότερου έντιμου βίου, αλλά είναι στα 1500+ και δεν βγαίνω μάνα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα, ξαναεχω αναφερει εδω στο φορουμ ενα θεμα που εχω καθε χειμωνα που παω στο χωριο και ακομα δεν εχω κατασταλαξει τι θα κανω.

Θα εκτιμουσα μια βοηθεια.

Καθε χειμωνα, με το που παω στο χωριο και προσπαθω να ζεστανω τον ηλιακο με ρευμα διαπιστωνω οτι εχει πεταχτει ο θερμοστατης εξω (πιθανον απο τις υψηλες θερμοκρασιες του καλοκαιριου). Το προβλημα ειναι οτι πανω στα κεραμιδια μονο με γερανο υπαρχει προσβαση και μεχρι στιγμης εχω πληρωσει τρεις φορες γι'αυτο. Τουλαχιστον, οταν ξαναπαταω μεσα τον θερμοστατη δεν ξαναπεταγεται ευκολα (και τον εχω αλλαξει κιολας, ηλιακος 3 ετων)

Φετος τα Χριστουγεννα που πηγα και διαπιστωσα παλι το ιδιο αγανακτησα. Ειπα, ή θα βρω καποιου ειδους θερμοστατη που θα τον "τηλεχειριζομαι" ή θα εγκαταλειψω την ηλεκτρικη συνδεση στον ηλιακο, θα ξαναβαλω ηλεκτρικο στο παταρι με διακοπτη και να τελειωνει η δουλεια.

Υπαρχει τετοιου ειδους θερμοστατης? Κατι που θα μπορουσα να του περασω ενα καλωδιο να κανω τον χειρισμο του?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου δε μπορεις να ανεβαινεις να τον σκεπαζεις για να μην πεταγεται εξω η ασφαλεια, ουτε καν να ανεβεις να την πατησεις, μιλα καταρχην με αυτον που στον εβαλε γιατι απο οτι ειδα ειναι εντος εγγυησης, μηπως σου αλλαξει αντισταση + θερμοστατη και σταματησει αυτο (μηπως εχεις πεσει και σε κανα υπερευαισθητο κομματι).

Αν δεν, βαλε ενα κλασικο ή ταχυθερμαντηρα - θα ζησει και ο ηλιακος σου παραπανω αν δεν τον δουλευεις σαν ηλεκτρικο. Εγω εχω βαλει ταχυθερμαντηρα στο εξοχικο - το πλεονεκτημα του ειναι οτι δεν περιμενεις να ζεσταθει το νερο, οπως και με τον ηλιακο. Αλλο ενα θετικο του ειναι οτι δεν εχεις το προβλημα να τρυπησει ο ηλεκτρικος στο παταρι μετα απο χρονια και να σου φουσκωσει το ταβανι του μπανιου.

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό στην περίπτωση σου είναι να βάλεις ταχυθερμαντηρα στην έξοδο του ηλιακού (δηλαδή να μη τον καταργήσεις για να έχεις τσάμπα ζεστό όποτε έχει ήλιο) και να καταργήσεις το κομμάτι της ηλ. αντίστασης του ηλιακού.

Υπάρχουν υλοποιήσεις να έχεις απομακρυσμένο θερμοστάτη ηλεκτρονικό, αλλά πάντα για ασφάλεια πρέπει να υπάρχει και ο κλασσικός θερμοστάτης, που εσένα όμως δεν σου δουλεύει-βολεύει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2022 στις 5:33 ΜΜ, _Biohazard_ είπε

Θα χρειαστεί να γίνει αγορά 2 ηλιακών θερμοσιφώνων. Με βάση πως στο πατρικό υπάρχει 200ρης Maltezos Inox (2 συλλέκτες παλαιού τύπου φυσικά, μαύρα, συνολικού εμβαδού κάπου στα 3τμ) που δουλεύει σαν σκυλί απο το 1992, με την κατάλληλη φροντίδα σκεπάσματος το καλοκαίρι, καθαρισμούς αλάτων κτλ), θέλω να αποφύγω glass και να έχω το κεφάλι μου αρκετά πιο ήσυχο με κάποιον inox. 

Υπάρχει κάποια εμπερία για Thermit; 

Κοιτώντας για τριπλής ενέργειας βλέπω στο site τους πως έχουν:

  • 160 στα 3τμ (δύο συλλέκτες) στα 1060 ευρω (επιλέγοντας και inox περίβλημα)
  • 200 στα 3τμ (δύο συλλέκτες) στα 1070 ευρω (επιλέγοντας και inox περίβλημα)
  • 200 στα 4 τμ (δύο συλλέκτες) στα 1140 ευρω (επιλέγοντας και inox περίβλημα)

Κλίνω προς 200ρη γιατι και στο πατρικό τόσο είχαμε και ήμασταν μια χαρά 4 άτομα και γενικά επειδή στη ''δωρεάν'' ενέργεια θεωρώ καλό το λίγο παραπάνω παρά το τσίμα τσίμα. Στην περίπτωση του 200, τα 3τμ θα είναι οκ για Αττική; Πάλι ρωτάω γιατί και το παράδειγμα στο πατρικό με τόσα είναι και μάλιστα παλαιού τύπου και όχι επιλεκτικούς συλλέκτες. Ή ακόμα και για Αττική χρειάζεται το 1 έξτρα τμ;

Τέλος, φυσικά δέχομαι κάποια αντιπρόταση για inox, σε αυτά τα λίτρα/χαρακτηριστικά και μέχρι αυτες τις τιμές. Κοίταξα και για Maltezo πάλι, λόγω πρότερου έντιμου βίου, αλλά είναι στα 1500+ και δεν βγαίνω μάνα μου!

Κάποια απάντηση/πρόταση/αντιπρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, _Biohazard_ είπε

Κάποια απάντηση/πρόταση/αντιπρόταση;

Αναλόγως τον διαθέσιμο προσανατολισμό, την ενδεχόμενη μερική σκίαση, και το πόσο σπάταλη είναι η οικογένεια, αποφάσισε για το +1τμ. Γενικά μόνο κέρδος θα έχεις με το +1τμ, ειδικά εφόσον μπαίνεις στην διαδικασία κάλυψης το καλοκαίρι. Είναι κάπως αστείο το κόστος των +70Ε για ακόμα 1τμ σε 200άρι.
Το χειμώνα είναι το θέμα, το καλοκαίρι και με 1 τμ σύνολο θα λες "πωωω καίει το νερό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Αναλόγως τον διαθέσιμο προσανατολισμό, την ενδεχόμενη μερική σκίαση, και το πόσο σπάταλη είναι η οικογένεια, αποφάσισε για το +1τμ. Γενικά μόνο κέρδος θα έχεις με το +1τμ, ειδικά εφόσον μπαίνεις στην διαδικασία κάλυψης το καλοκαίρι. Είναι κάπως αστείο το κόστος των +70Ε για ακόμα 1τμ σε 200άρι.
Το χειμώνα είναι το θέμα, το καλοκαίρι και με 1 τμ σύνολο θα λες "πωωω καίει το νερό"

Σε ευχαριστώ. 

Προσανατολισμός είναι ελεύθερο να επιτευχθεί ο καλύτερος δυνατός, δεν υπάρχει/δεν θα υπάρξει οποιοδήποτε εμπόδιο τριγύρω.

Κι εγώ πάω προς τα 4τμ, ακριβώς για τον χειμώνα. Σκέφτομαι το ζεστό νερό από τον ηλιακό να συνδεθεί και με τον λέβητα αερίου, αν χρειαστεί ο λέβητας να ζεσταίνει νερό εκμεταλλευόμενος το όσο ζεστό νερό θα έχει ήδη ο ηλιακός (άλλο να παίρνει εντελώς κρύο απευθείας από την παροχή και άλλο να έχει ήδη ζεσταθεί κάπως από τον ηλιακό).

Αυτό που δεν ξέρω σε αυτήν την περίπτωση είναι αν όντως χρειάζεται να πάω σε τριπλής ή είμαι οκ και με διπλής ενέργειας, οπότε θα είναι και ελαφρώς φθηνότεροι.

Γενικά για αυτήν την εταιρεία έχουμε κάποια άποψη; Ξέρουμε αν οι συλλέκτες της είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαμέρισμα που ενοικιάζω έχει τον ηλιακό που φαίνεται στις φωτογραφίες (20 ετίας χωρίς μάλλον καμία συντήρηση).

Τώρα τον χειμώνα, παρά την ηλιοφάνεια, το νερό απλώς γίνεται χλιαρό. Προσπάθησα να κλείσω 2-3 τρύπες που είχε λόγω σκουριάς στο πλαίσιο του συλλέκτη, χωρίς να δω βελτίωση. Προσπάθησα επίσης να ξεβιδώσω τη βαλβίδα στην κορυφή του βαρελιού προκειμένου να συμπληρώσω υγρά, αλλά άρχισε αμέσως να βγάζει χλιαρό νερό και υπέθεσα (σωστά άραγε;  ) ότι  ο εν λόγω ηλιακός είναι ανοικτού κυκλώματος.

Στη θέση που σημειώνω με το βέλος Νο1 ο σωλήνας είναι ζεστός, ενώ στη θέση Νο2 χλιαρός (φωτο 5).

Σε διπλανό πανομοιότυπο ηλιακό με αντίστοιχη εικόνα με τον δικό μου (σαπίσματα στο πλαίσιο των συλλεκτών) την ίδια ώρα που δοκίμασα να ακουμπήσω τους σωλήνες στα ίδια σημεία (Νο1 και Νο2) έκαιγαν οι σωλήνες.

Ποιό θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα; Βουλωμένο δίκτυο; Τι προτείνετε να ελέγξω;

Το κακό είναι ότι στα χαμηλά σημεία (βέλος Νο3 - φωτο 6) δεν υπάρχει δυνατότητα ανοίγματος για να ααδειάσει το δίκτυο.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, popopo είπε

Τώρα τον χειμώνα, παρά την ηλιοφάνεια, το νερό απλώς γίνεται χλιαρό. Προσπάθησα να κλείσω 2-3 τρύπες που είχε λόγω σκουριάς στο πλαίσιο του συλλέκτη, χωρίς να δω βελτίωση.

αυτή η ασπρίλα στους συλλέκτες φωτο  6 είναι  τα σύννεφα η είναι εγκλωβισμένη υγρασία ?

10 ώρες πριν, popopo είπε

Στη θέση που σημειώνω με το βέλος Νο1 ο σωλήνας είναι ζεστός, ενώ στη θέση Νο2 χλιαρός (φωτο 5).

Σε διπλανό πανομοιότυπο ηλιακό με αντίστοιχη εικόνα με τον δικό μου (σαπίσματα στο πλαίσιο των συλλεκτών) την ίδια ώρα που δοκίμασα να ακουμπήσω τους σωλήνες στα ίδια σημεία (Νο1 και Νο2) έκαιγαν οι σωλήνες.

10 ώρες πριν, popopo είπε

Ποιό θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα; Βουλωμένο δίκτυο; Τι προτείνετε να ελέγξω;

 

αν δεν έχουν υγρασία οι συλλέκτες θέλει πλήρωση το κλειστό κύκλωμα 

10 ώρες πριν, popopo είπε

Το κακό είναι ότι στα χαμηλά σημεία (βέλος Νο3 - φωτο 6) δεν υπάρχει δυνατότητα ανοίγματος για να ααδειάσει το δίκτυο.

το κάνεις από το βέλος Νο2 λογικά μετά το ταφ εκεί που αρχίζει  η μόνωση πρέπει να έχει ρακορ 

 εδώ πρέπει να μπει ασφαλιστικό  1290286286__2022-02-14_07-45-57.png.90b5decc784d9eb8ffe3105e46097535.png Αυτό το εξαεριστικο με κλειστό διακόπτη δεν βγάζει νόημα

1422096965__2022-02-14_07-40-01.png.ad0cac12603a62bc7dca4f50b9ee31c9.png

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

αυτή η ασπρίλα στους συλλέκτες φωτο  6 είναι  τα σύννεφα η είναι εγκλωβισμένη υγρασία ?

αν δεν έχουν υγρασία οι συλλέκτες θέλει πλήρωση το κλειστό κύκλωμα 

το κάνεις από το βέλος Νο2 λογικά μετά το ταφ εκεί που αρχίζει  η μόνωση πρέπει να έχει ρακορ 

 εδώ πρέπει να μπει ασφαλιστικό  1290286286__2022-02-14_07-45-57.png.90b5decc784d9eb8ffe3105e46097535.png Αυτό το εξαεριστικο με κλειστό διακόπτη δεν βγάζει νόημα

1422096965__2022-02-14_07-40-01.png.ad0cac12603a62bc7dca4f50b9ee31c9.png

Σύννεφα κατοπτρίζονται στα τζάμια. Υγρασία έχει λίγη κάτω αριστερά, αλλά σφραγίζοντας τις τρύπες θεωρώ ότι δεν θα ξαναδημιουργηθεί.

Στο ταυ (βέλος 2) δυστυχώς δεν έχει ρακόρ. Όλοι οι σωλήνες είναι με κόληση. Τη μόνωση την έβαλα εγώ (λόγω φθοράς της παλαιάς) και έτσι διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ρακόρ στις σωληνώσεις.

Αυτό με το απομονωμένο εξαεριστικό όντως δεν αιτιολογείται. Και είναι κλειστό σε όλους τους ηλιακούς της πολυκατοικίας.

Δοκιμάζοντας να ξεβιδώσω το ρακόρ του εξαεριστικού κάτω από το διακόπτη, άρχισε και έβγαζε νερά και για το λόγο αυτό υπέθεσα ότι δεν είναι κλειστού κυκλώματος. Αν ήταν κλειστού κυκλώματος, ξεβιδώνοντάς το, θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να φτάνει το νερό ώστε να ξεχειλίσει (σωστά; ).

Το περίεργο επίσης είναι ότι όλα τα διαμερίσματα έχουν από κατασκευής ακριβώς τους ίδιους ηλιακούς, αλλά σε κάποιους το βαρέλι δεν έχει κανένα εξαεριστικό. Όλοι έχουν την εκτόνωση στη γραμμή του κρύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, popopo είπε

Σύννεφα κατοπτρίζονται στα τζάμια. Υγρασία έχει λίγη κάτω αριστερά, αλλά σφραγίζοντας τις τρύπες θεωρώ ότι δεν θα ξαναδημιουργηθεί.

Στο ταυ (βέλος 2) δυστυχώς δεν έχει ρακόρ. Όλοι οι σωλήνες είναι με κόληση. Τη μόνωση την έβαλα εγώ (λόγω φθοράς της παλαιάς) και έτσι διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ρακόρ στις σωληνώσεις.

Αυτό με το απομονωμένο εξαεριστικό όντως δεν αιτιολογείται. Και είναι κλειστό σε όλους τους ηλιακούς της πολυκατοικίας.

Δοκιμάζοντας να ξεβιδώσω το ρακόρ του εξαεριστικού κάτω από το διακόπτη, άρχισε και έβγαζε νερά και για το λόγο αυτό υπέθεσα ότι δεν είναι κλειστού κυκλώματος. Αν ήταν κλειστού κυκλώματος, ξεβιδώνοντάς το, θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να φτάνει το νερό ώστε να ξεχειλίσει (σωστά; ).

Το περίεργο επίσης είναι ότι όλα τα διαμερίσματα έχουν από κατασκευής ακριβώς τους ίδιους ηλιακούς, αλλά σε κάποιους το βαρέλι δεν έχει κανένα εξαεριστικό. Όλοι έχουν την εκτόνωση στη γραμμή του κρύου.

Αν έχει τρυπήσει καλά, θα σου περνάει νερό από το θάλαμο νερού στο κλειστό κύκλωμα συλλεκτών, οπότε εφόσον δεν ξέρεις τι είναι, δεν είσαι σε θέση να βγάλεις ασφαλή διάγνωση. 

Και έτσι να είχαν τα πράγματα, εφόσον δεν έχεις διαρροές νερού στην ταράτσα προερχόμενες από τον ηλιακό σου, θα έπρεπε να ζεσταίνει. 

Εφόσον δεν ζεσταινει, κάτι πάει στραβά (και;) με τους συλλέκτες. 

Μήπως ήρθε η ώρα για έναν καινούριο; 

Το πιο πιθανό είναι να έχει γεμίσει άλατα - σκουριές το κύκλωμα των συλλεκτών και να υπολειτουργεί. 

Μπορείς σε 1η φάση να δοκιμάσεις να 

1.κλείσεις το δίκτυο ύδρευσης προς τον ηλιακό 

2.με νερό υπό πίεση να ξεπλύνεις το κλειστό δίκτυο (μη με ρωτήσεις πως θα το βρεις το νερό εκεί πάνω, πρέπει να βρεθεί από κάπου μια παροχή, έστω η δικιά σου) 

Αν είχε ρακορ θα έβγαζες από εκεί τις βρωμιές, ίσως το βέλτιστο θα ήταν να το κάνεις με έναν υδραυλικό μαζί ώστε να κάψει την κόλληση, να στο λύσει, και να το ξανακολλησει στο τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...