Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Αν έχει τρυπήσει καλά, θα σου περνάει νερό από το θάλαμο νερού στο κλειστό κύκλωμα συλλεκτών, οπότε εφόσον δεν ξέρεις τι είναι, δεν είσαι σε θέση να βγάλεις ασφαλή διάγνωση. 

Και έτσι να είχαν τα πράγματα, εφόσον δεν έχεις διαρροές νερού στην ταράτσα προερχόμενες από τον ηλιακό σου, θα έπρεπε να ζεσταίνει. 

Εφόσον δεν ζεσταινει, κάτι πάει στραβά (και;) με τους συλλέκτες. 

Μήπως ήρθε η ώρα για έναν καινούριο; 

Το πιο πιθανό είναι να έχει γεμίσει άλατα - σκουριές το κύκλωμα των συλλεκτών και να υπολειτουργεί. 

Μπορείς σε 1η φάση να δοκιμάσεις να 

1.κλείσεις το δίκτυο ύδρευσης προς τον ηλιακό 

2.με νερό υπό πίεση να ξεπλύνεις το κλειστό δίκτυο (μη με ρωτήσεις πως θα το βρεις το νερό εκεί πάνω, πρέπει να βρεθεί από κάπου μια παροχή, έστω η δικιά σου) 

Αν είχε ρακορ θα έβγαζες από εκεί τις βρωμιές, ίσως το βέλτιστο θα ήταν να το κάνεις με έναν υδραυλικό μαζί ώστε να κάψει την κόλληση, να στο λύσει, και να το ξανακολλησει στο τέλος. 

Λόγω ενοικίου, η αντικατάσταση δυστυχώς δεν είναι στο τραπέζι.

Αυτό με τον καθαρισμό (αλλά αναγκαστικά και υδραυλικός για την κόλληση) το σκέφτομαι κι εγώ.

Σχετικά με το κύκλωμα, υπάρχει περίπτωση ο ηλιακός αυτός να είναι ανοικτού όπως τον βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, popopo είπε

Δοκιμάζοντας να ξεβιδώσω το ρακόρ του εξαεριστικού κάτω από το διακόπτη, άρχισε και έβγαζε νερά και για το λόγο αυτό υπέθεσα ότι δεν είναι κλειστού κυκλώματος. Αν ήταν κλειστού κυκλώματος, ξεβιδώνοντάς το, θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να φτάνει το νερό ώστε να ξεχειλίσει (σωστά; ).

Με κλειστο το διακοπτη του εξαεριστικου ξεβιδωσε την κοκκινη ταπιτσα Ανοιξε το διακοπτη να δεις τι θα κανει Αν δεν κανει τιποτα πατα την την βαλβιδα που  εχει στην κοκκινη ταπιτσα  (ειναι σαν του ποδηλατου ) αν βγαλει νερο με πολυ πιεση θελει ψαξιμο

 

3 ώρες πριν, popopo είπε

Όλοι έχουν την εκτόνωση στη γραμμή του κρύου.

σωστο ειναι αντι για  αυτο που ειναι 2 σε 1  εχουν αυτα που εχεις

Spoiler

1969655974_.png.e6f8d607af8f3ed62f4bcd590ac207c9.png

 

25 λεπτά πριν, popopo είπε

Σχετικά με το κύκλωμα, υπάρχει περίπτωση ο ηλιακός αυτός να είναι ανοικτού όπως τον βλέπετε;

Δεν νομιζω Σε ποια περιοχη εισαι ? Για την ηλικια του με τοσους χειμωνες στο κεφαλι θα ειχε παγωσει λογικα και θα ειχαν σκασει οι συλλεκτες  Εκτος κι αν τροφοδοτειτα με ρευμα συνεχεια το χειμωνα με μια ρυθμιση στους 5-10 c

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως είναι ανοικτού τύπου... Έστειλα φωτογραφία στον κατασκευαστή και μου το επιβεβαιώσε. Είμαι Κρήτη πεδινά επομένως δεν έχουμε θέματα με παγωνιά γι'αυτό έχει αντέξει τόσο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, popopo είπε

Κι όμως είναι ανοικτού τύπου... Έστειλα φωτογραφία στον κατασκευαστή και μου το επιβεβαιώσε. Είμαι Κρήτη πεδινά επομένως δεν έχουμε θέματα με παγωνιά γι'αυτό έχει αντέξει τόσο καιρό.

σε αυτη την περιπτωση εδω και τωρα χημικο καθαρισμο συλλεκτων Θαχουν μπουκωσει απο αλατα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, popopo είπε

Κι όμως είναι ανοικτού τύπου... Έστειλα φωτογραφία στον κατασκευαστή και μου το επιβεβαιώσε. Είμαι Κρήτη πεδινά επομένως δεν έχουμε θέματα με παγωνιά γι'αυτό έχει αντέξει τόσο καιρό.

Οποτε η λογικη λεει να κανεις καθαρισμο! Στα τοσα χρονια που δεν εχει κανει τιποτα.. τωρα μην εχεις αμφιβολιες μηπως δεν ειναι απο αυτο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, hp8 είπε

σε αυτη την περιπτωση εδω και τωρα χημικο καθαρισμο συλλεκτων Θαχουν μπουκωσει απο αλατα

Πως κανεις καθαρισμο σε ανοιχτου τυπου; Αυτο ειναι το νερο που καταναλωνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Πως κανεις καθαρισμο σε ανοιχτου τυπου; Αυτο ειναι το νερο που καταναλωνεται...

Ξεπλενεται και ειναι οκ! Δεν πινεις νερο απο κει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Πως κανεις καθαρισμο σε ανοιχτου τυπου; Αυτο ειναι το νερο που καταναλωνεται...

τους συλλέκτες καθαρίζεις με τα κατάλληλα υλικά  όπως παρακάτω και μετά τους ξεπλένεις με καθαρό Το μποιλερ κλασικά όπως σε κάθε ηλιακό

https://www.youtube.com/results?search_query=Αντλία+καθαρισμού+αλάτων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σε διαδικασία αλλαγής, ο παλαιός πλέον ζεσταίνει νερό μόνο με καλοκαιρινό ήλιο. Όλο τον υπόλοιπο χρόνο, ανάβουμε ηλεκτρικό. 2,25τμ πάνελ, 160 λίτρα, κατασκευή 2002 θαρρώ. Δε θυμάμαι μάρκα, πιθανόν maltezos.

Ποιο είναι το χοτ προϊόν της εποχής; Βλέπω οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα. Υπάρχει περίοδος που πέφτουν; Πχ άνοιξη - καλοκαίρι;

Με ενδιαφέρει αξιοπιστία σε δεδομένο vfm, δεν πάω για τον φθηνότερο, ούτε θέλω όμως κάτι τρελό, με απίθανες εγγυήσεις κλπ. Να μου κρατήσει 10 χρονάκια, χωρίς να του φτιάχνω φρουτόκρεμα και να φωνάζω μάστορες κάθε λίγο, πέραν της ετήσιας συντήρησης. Ο προηγούμενος άντεξε 17-18 χρόνια και 2-3 κουτσα/στραβά, χωρίς καν να του γίνεται συντήρηση.

Επειδή είναι λίγο περίεργη η κατανομή χώρου και η τοποθέτηση στην ταράτσα, γίνεται να ζητήσω από τον πωλητή να έρθει να δει και να εκτιμήσει τι και πώς πρέπει να γίνει πριν προχωρήσω στην αγορά; Αν ναι, μπορεί να στείλει σε ΠΜ όποιος θέλει έναν μπεσαλή άνθρωπο που να εξυπηρετεί και ΒΠ Αθήνας, να ξεκινήσω από κάπου.

Σας ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

2,25τμ πάνελ, 160 λίτρα, κατασκευή 2002 θαρρώ. Δε θυμάμαι μάρκα, πιθανόν maltezos.

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

. Ο προηγούμενος άντεξε 17-18 χρόνια και 2-3 κουτσα/στραβά, χωρίς καν να του γίνεται συντήρηση.

μήπως να έκανες μια σωστή συντήρηση πρώτα ? Άδειασμα συλλεκτών πλύσιμο υδροσκελετου και μανδύα   - καθαρισμό μποιλερ εσωτερικά - έλεγχο η αλλαγή μονώσεων - αντικατασταση ρευστού κλειστού κυκλώματος κλπ (Ο χειμώνας τελειώνει ) και μετά ν αποφασίσεις ?

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

τους συλλέκτες καθαρίζεις με τα κατάλληλα υλικά  όπως παρακάτω και μετά τους ξεπλένεις με καθαρό Το μποιλερ κλασικά όπως σε κάθε ηλιακό

https://www.youtube.com/results?search_query=Αντλία+καθαρισμού+αλάτων

 

Αυτα τα βιντεο ειναι για κλειστα κυκλωματα. Ο συγκεκριμενος που προτεινεις εχει μαλιασει να βαζει προπυλενογλυκολη σε κλειστο κυκλωμα που 1 στο εκατομμυριο να περασει στο νερο καταναλωσης και απο την αλλη  προετεινεις να βαλει καποιος χημικα σε ανοιχτου τυπου που ειναι δεδομενο οποιοδηποτε χημικο οτι θα περασει. Ουτε την τοξικοτητα των χημικων γνωριζουμε, ουτε αν ειναι ασφαλη. Εγω δεν θα το εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Αυτα τα βιντεο ειναι για κλειστα κυκλωματα. Ο συγκεκριμενος που προτεινεις εχει μαλιασει να βαζει προπυλενογλυκολη σε κλειστο κυκλωμα που 1 στο εκατομμυριο να περασει στο νερο καταναλωσης και απο την αλλη  προετεινεις να βαλει καποιος χημικα σε ανοιχτου τυπου που ειναι δεδομενο οποιοδηποτε χημικο οτι θα περασει. Ουτε την τοξικοτητα των χημικων γνωριζουμε, ουτε αν ειναι ασφαλη. Εγω δεν θα το εκανα.

προφανώς καταλαβαίνεις άλλα πράγματα από αυτά που γράφω Όταν καθαρίζεις ενα κύκλωμα ανοκτο η κλειστο  με οποιονδήποτε τρόπο αδειάζεις και απορρίπτεις τα υλικά καθαρισμου και αφού τελειωσεις και ξεπλύνεις ενεργοποιείς όπως στο παρέδωσε το εργοστάσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

μήπως να έκανες μια σωστή συντήρηση πρώτα ? Άδειασμα συλλεκτών πλύσιμο υδροσκελετου και μανδύα   - καθαρισμό μποιλερ εσωτερικά - έλεγχο η αλλαγή μονώσεων - αντικατασταση ρευστού κλειστού κυκλώματος κλπ (Ο χειμώνας τελειώνει ) και μετά ν αποφασίσεις ?

 

Ήρθε μάστορας και είπε ότι συλλέκτες και μποιλερ είναι σε κακή κατάσταση , αδιόρθωτη. Δε θα ρωτούσα αν δεν ήμουν σίγουρος για το ανηκεστο της βλάβης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2022 στις 4:41 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Είμαστε σε διαδικασία αλλαγής, ο παλαιός πλέον ζεσταίνει νερό μόνο με καλοκαιρινό ήλιο. Όλο τον υπόλοιπο χρόνο, ανάβουμε ηλεκτρικό. 2,25τμ πάνελ, 160 λίτρα, κατασκευή 2002 θαρρώ. Δε θυμάμαι μάρκα, πιθανόν maltezos.

Ποιο είναι το χοτ προϊόν της εποχής; Βλέπω οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα. Υπάρχει περίοδος που πέφτουν; Πχ άνοιξη - καλοκαίρι;

Με ενδιαφέρει αξιοπιστία σε δεδομένο vfm, δεν πάω για τον φθηνότερο, ούτε θέλω όμως κάτι τρελό, με απίθανες εγγυήσεις κλπ. Να μου κρατήσει 10 χρονάκια, χωρίς να του φτιάχνω φρουτόκρεμα και να φωνάζω μάστορες κάθε λίγο, πέραν της ετήσιας συντήρησης. Ο προηγούμενος άντεξε 17-18 χρόνια και 2-3 κουτσα/στραβά, χωρίς καν να του γίνεται συντήρηση.

Επειδή είναι λίγο περίεργη η κατανομή χώρου και η τοποθέτηση στην ταράτσα, γίνεται να ζητήσω από τον πωλητή να έρθει να δει και να εκτιμήσει τι και πώς πρέπει να γίνει πριν προχωρήσω στην αγορά; Αν ναι, μπορεί να στείλει σε ΠΜ όποιος θέλει έναν μπεσαλή άνθρωπο που να εξυπηρετεί και ΒΠ Αθήνας, να ξεκινήσω από κάπου.

Σας ευχαριστώ θερμά.

Με δεδομένη την κατάσταση της αγοράς πρώτων υλών, ενέργειας, κλπ μόνο αυξήσεις να περιμένεις άμεσα.

Ίσως η απραξία της αγοράς να οδηγήσει σε κάποιες προσφορές εδώ κι εκεί αλλά φρόντισε να ψαχτείς μήπως είναι "προσφορές" ;)

Παραδοσιακά στο χώρο δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη περίοδος (πχ εκπτώσεις Αυγούστου). Αυτό που έχει ψευτοκαθιερωθεί τελευταία είναι το Black Friday, όπου όντως κάποιοι έκαναν ενδιαφέρουσες κινήσεις. Δυστυχώς όμως αυτό αργεί ακόμα και έτσι όπως δείχνουν ότι πάνε τα πράγματα υπάρχει περίπτωση το Νοέμβριο να πάρεις σε προσφορά αυτό που θα έπαιρνες τώρα σε "κανονική τιμή".

Στις 14/2/2022 στις 4:41 ΜΜ, qwertyuiop2 είπε

Είμαστε σε διαδικασία αλλαγής, ο παλαιός πλέον ζεσταίνει νερό μόνο με καλοκαιρινό ήλιο. Όλο τον υπόλοιπο χρόνο, ανάβουμε ηλεκτρικό. 2,25τμ πάνελ, 160 λίτρα, κατασκευή 2002 θαρρώ. Δε θυμάμαι μάρκα, πιθανόν maltezos.

Ποιο είναι το χοτ προϊόν της εποχής; Βλέπω οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα. Υπάρχει περίοδος που πέφτουν; Πχ άνοιξη - καλοκαίρι;

Με ενδιαφέρει αξιοπιστία σε δεδομένο vfm, δεν πάω για τον φθηνότερο, ούτε θέλω όμως κάτι τρελό, με απίθανες εγγυήσεις κλπ. Να μου κρατήσει 10 χρονάκια, χωρίς να του φτιάχνω φρουτόκρεμα και να φωνάζω μάστορες κάθε λίγο, πέραν της ετήσιας συντήρησης. Ο προηγούμενος άντεξε 17-18 χρόνια και 2-3 κουτσα/στραβά, χωρίς καν να του γίνεται συντήρηση.

Επειδή είναι λίγο περίεργη η κατανομή χώρου και η τοποθέτηση στην ταράτσα, γίνεται να ζητήσω από τον πωλητή να έρθει να δει και να εκτιμήσει τι και πώς πρέπει να γίνει πριν προχωρήσω στην αγορά; Αν ναι, μπορεί να στείλει σε ΠΜ όποιος θέλει έναν μπεσαλή άνθρωπο που να εξυπηρετεί και ΒΠ Αθήνας, να ξεκινήσω από κάπου.

Σας ευχαριστώ θερμά.

Κάθε σοβαρή εταιρία πρέπει να κάνει επίσκεψη/αυτοψία ΠΡΙΝ την όποια αγορά και χωρίς την όποια δέσμευση ή χρέωση. Τουλάχιστον όταν ο ενδιαφερόμενος βρίσκεται εντός της (όποιας) πόλης. Θεωρώ λογικό αν πχ είναι κάποιος στο Σούνιο και φωνάξει εταιρία από την Αθήνα, να έχει κάποια μικρή χρέωση λόγω απόστασης/χρόνου.

Σημ. Για μένα τρώει άκυρο η όποια εταιρία δεν θα έκανε αυτή την επίσκεψη ή για να την κάνει θα χρέωνε ή θα θεωρούσε ότι πρέπει να γίνει πρώτα παραγγελία.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...