Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, fair_play είπε

Κυκλοφορητή δεν μπορώ να αλλάξω έτσι κι αλλιώς.

αν δεν ξεκαθαρίσεις ότι ο κυκλοφορητής ανταποκρίνεται σε αυτά που είπα παραπάνω δεν προχωράς Το κόστος κατανάλωσης εξαρτάτε από την χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 21/9/2019 στις 9:45 ΜΜ, SpyrosK67 είπε

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα,

Πρώτο post, αφού πρώτα διάβασα ως επισκέπτης καμιά 200αριά σελίδες αυτού και του προηγούμενου (τώρα κλειδωμένου) νήματος περί ηλιακών θερμοσιφώνων. Αναγκαστικά θα μακρηγορήσω και, για το λόγο αυτόν, ζητώ προκαταβολικά την κατανόησή σας.

Λοιπόν, έχω καταλήξει στην αγορά του κάτωθι ηλιακού, λόγω των θετικών κριτικών του, των ξεκάθαρων όρων εγγύησης, αλλά, κυρίως, για την άκρως ανταγωνιστική και value for money τιμή προσφοράς του (639 ευρώ).

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-200lt-4-0-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/

Κατοικώ σε ιδιόκτητο διαμερίσμα 1ου ορόφου σε εξαώροφη πολυκατοικία στην Αθήνα (Πατήσια). Η θέση που μπορεί να τοποθετηθεί ο ηλιακός στην ταράτσα, εκτός των, χονδρικά, 15-20 μέτρων κάθετης διαδρομής των σωληνώσεων απαιτεί και την ύπαρξη άλλων 10 μέτρων οριζόντιας διαδρομής. Έχοντας διαβάσει με προσοχή πολύτιμες πληροφορίες για τη σωστή εγκατάσταση και "μακροημέρευση" του ηλιακού, τις οποίες άντλησα απ' αυτό εδώ το εξαιρετικά χρήσιμο και πολύ φιλόξενο site, ήρθα σε επαφή με το συνεργαζόμενο εγκαταστάτη, τον οποίο μου πρότεινε η ίδια η κατασκευάστρια εταιρεία του προαναφερθέντα ηλιακού. Επειδή ως προσωπική στάση ζωής είμαι φανατικός πρεσβευτής της άποψης "ό,τι αναλαμβάνεις να υλοποιήσεις, κάνε το όσο πιο καλά γίνεται, αλλιώς μην το κάνεις καθόλου", συναντήθηκα σήμερα με τον υπεύθυνο του συνεργείου με σκοπό να συζητήσουμε τις απαιτήσεις μου, να πάρω την επαγγελματική γνώμη του και, εν τέλει, να συμφωνήσουμε το κόστος υλικών και εργασίας.

Ζήτησα, λοιπόν, τα εξής:

1) Τοποθέτηση των συλλεκτών με κλίση 50 - 55 μοιρών.

2) Εγκατάσταση αποδεδειγμένα ποιοτικού δοχείου διαστολής 2 λίτρων στο κλειστό κύκλωμα και αντίστοιχου 20-25 λίτρων στο κύκλωμα του νερού.

3) Επειδή η λευκή μόνωση των σωλήνων δεν αντέχει παρά ελάχιστα χρόνια πριν καταστραφεί από την ηλιακή ακτινοβολία, ζήτησα α) να επενδυθούν με ταινία pvc που χρησιμοποιούν οι ψυκτικοί στις εγκαταστάσεις κλιματιστικών και β) μετά να μπουν μέσα σε ειδικό σπιράλ pvc βαρέως τύπου, το οποίο θα τους προμηθεύσω εγώ. Παρόλο που το  το εν λόγω σπιράλ μπορεί να αντέξει τουλάχιστον για 10 χρόνια κάτω από τον ήλιο πριν αρχίσει να αποσυντίθεται, τους ζήτησα να το τυλίξουν σχολαστικά σε όλο το μήκος του με πολλαπλά (3) στρώματα αλουμινοταινίας, με σκοπό να πολλαπλασιαστεί η διάρκεια ζωής του, καθιστώντας το πρακτικά "αθάνατο".

4) Τοποθέτηση θερμοστατικής βαλβίδας για έλεγχο θερμοκρασίας του ζεστού νερού που κατεβαίνει στις βρύσες του σπιτιου, καθώς και συμπληρωματική εγκατάσταση για δυνατότητα παράκαμψης (bypass) και απομόνωσης της βαλβίδας αυτής σε περίπτωση που χρειαστεί.

Παρόλο που ο κύριος Γ.Μ. ήταν ευγενέστατος και, οφείλω να ομολογήσω, απόλυτα ειλικρινής, εγώ έμεινα εμβρόντητος από τις απαντήσεις που έλαβα. Γιατί εμβρόντητος? Γιατί περίμενα πως ο εκ του εργοστασίου προταθείς εγκαταστάτης ηλιακών θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον τις βασικές γνώσεις υδραυλικού (για να μην πω μηχανολόγου και παρεξηγηθώ από πολλούς). Στην πράξη, μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν είναι υδραυλικός, αλλά ένας απλός "φασόν" εγκαταστάτης ηλιακών θερμοσιφώνων και επικεφαλής ενός εκ των τριών συνεργείων εγκατάστασης που διαθέτει ο Βιολάρης. Ως εκ τούτου, δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μου. Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει είναι να προσπαθήσει να δώσει κλίση 50 μοιρών στους συλλέκτες, αλλά κι αυτό με πατέντες και χωρίς να είναι 100% σίγουρο. Τα υπόλοιπα (2, 3 και 4) μου είπε, μειδιώντας αμήχανα και κοιτάζοντάς με δέος, σχεδόν ως εξωγήινο, ότι δεν τα έχει ξανακάνει ποτέ, άρα δεν μπορεί να αναλάβει την εγκατάσταση που ζητώ. Όταν τον ρώτησα αν θα μπορούσα να απευθυνθώ σε κάποιο άλλο από τα υπόλοιπα δύο συνεργεία, μήπως και μπορέσουν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις μου, η απάντησή του ήταν αποστομωτική. "Κανένας από τους τρεις μας δεν είναι υδραυλικός"!!

Κλείνοντας, λοιπόν, θα παρακαλούσα θερμά, όποιον από εσάς έχει τις απαραίτητες γνώσεις να με ενημερώσει αν αυτά που ζητώ είναι υπερβολικά ή αν γνωρίζει κάποιον εγκαταστάτη ο οποίος μπορεί να ανταποκριθεί στις συγκεκριμένες απαιτήσεις μου. Εξυπακούεται ότι γνωρίζω καλά πως το κόστος εργασίας θα είναι αυξημένο. Αυτό είναι εκ των ων ουκ άνευ.

Αναμένοντας τις όποιες απαντήσεις, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνεισφορά σας.

Τελικα τον εβαλες .Εχω παραγγείλει και εγω https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-200lt-4-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/    και με ζωσαν τα φιδια για το συνεργειο που ειπες .Θελω οπωσδηποτε κλιση μεγαλυτερη απο 45 μοιρες , εχω επισκιαση απο αλλο ηλιακο τον χειμωνα και γιαυτο παω απο 2 τμ σε 4 τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

αν δεν ξεκαθαρίσεις ότι ο κυκλοφορητής ανταποκρίνεται σε αυτά που είπα παραπάνω δεν προχωράς Το κόστος κατανάλωσης εξαρτάτε από την χρήση 

Οκ με τον κυκλοφορητη. Η χρήση θα ειναι 200 λιτρα ζεστου νερου την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Υπολόγισα τις θερμίδες των σωμάτων του σπιτιού με αυτό το εργαλείο https://www.adtherm.gr/poses-thermides-einai-ta-swmata-kalorifer/

Τις έβγαλα 22.500

Αν υπολογίσω περίπου 4.000 θερμίδες τον ηλιακό τότε έχω μια αύξηση σε θερμίδες περίπου 18%.

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ χονδρικά να υπολογίσω μια αύξηση στην κατανάλωση του φυσικού αερίου κατά 18%;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. 

Έχω ηλιακό 3 ενέργειας. 

Τώρα είναι η σωστή περίοδος για σέρβις; 

Αν ναι, τι κοιτάει ο υδραυλικός; Υγρά και ανόδια; Τι υγρά βάζουμε; Μια τάξη μεγέθους του κόστους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γεια σας. 

Έχω ηλιακό 3 ενέργειας. 

Τώρα είναι η σωστή περίοδος για σέρβις; 

Αν ναι, τι κοιτάει ο υδραυλικός; Υγρά και ανόδια; Τι υγρά βάζουμε; Μια τάξη μεγέθους του κόστους;

Αντικατάσταση υγρά, ανόδιο, φλάντζα στεγανοποίησης (και τα αρμαφλέξ στις εκτεθειμένες σωληνώσεις εφόσον έχουν φθαρεί τα παλιά)

Κόστος ~50€

Επεξ/σία από turbat0s
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Αντικατάσταση υγρά, ανόδιο, φλάντζα στεγανοποίησης (και τα αρμαφλέξ στις εκτεθειμένες σωληνώσεις εφόσον έχουν φθαρεί τα παλιά)

Κόστος ~50€

Τι υγρά βάζουμε; 

Αρμαφλέξ ε ; Μάλλον πρέπει να βάλω....δεν έχει καθόλου...

Να πω, ανέβηκα πάνω, έχει πλαστικούς σωλήνες στο πάχος του δακτύλου μου (δεν έλεγαν πάνω). 

Δεν έχει κανένας.

Βάζω σε όλους; 

Τι ζητάω; Αρμαφλέξ; Έχει ποιότητες; Χρώμα; Άσπρο , μαύρο ή δεν έχει σημασία;

Πως τα στερεώνω; Με μονωτική ή κάτι άλλο; 

0-02-0a-1533e37db993a538d5ba9145be1799ff


0-02-0a-9d2ae8826d792525c87d3b6c452b1aa5


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fair_play είπε

Καλημέρα σε όλους.

Υπολόγισα τις θερμίδες των σωμάτων του σπιτιού με αυτό το εργαλείο https://www.adtherm.gr/poses-thermides-einai-ta-swmata-kalorifer/

Τις έβγαλα 22.500

Αν υπολογίσω περίπου 4.000 θερμίδες τον ηλιακό τότε έχω μια αύξηση σε θερμίδες περίπου 18%.

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ χονδρικά να υπολογίσω μια αύξηση στην κατανάλωση του φυσικού αερίου κατά 18%;

το σκεπτικό σου νομίζω δεν είναι σωστό Αν θέλεις να το κάνεις καν το Αν πάλι θέλεις λεπτομέρειες απευθύνσου σε μηχανολόγο  Και γιατί στο λέω Όταν το νερό είναι κρύο θέλει χ θερμίδες Όταν είναι σε μια θερμοκρασια θέλει  χ - Τώρα ο υπολογισμός που έκανες για τα σώματα είναι σχετικός καθ όσον η απόδοση του κάθε θερμαντικού σώματος εξαρτάται από διάφορους παράγοντες Θερμοκρασία εισόδου - εξόδου του νερού από το σώμα ποσότητα  μεταφοράς από τον κυκλοφορητή  (λίτρα) θερμοκρασία δωματίου Το παραπάνω site  σου δινει μια γενικοτητα  αν δοκιμάσεις σε αυτό   εδώ  σίγουρα θα έχει διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fair_play είπε

Καλημέρα σε όλους.

Υπολόγισα τις θερμίδες των σωμάτων του σπιτιού με αυτό το εργαλείο https://www.adtherm.gr/poses-thermides-einai-ta-swmata-kalorifer/

Τις έβγαλα 22.500

Αν υπολογίσω περίπου 4.000 θερμίδες τον ηλιακό τότε έχω μια αύξηση σε θερμίδες περίπου 18%.

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ χονδρικά να υπολογίσω μια αύξηση στην κατανάλωση του φυσικού αερίου κατά 18%;

Καλύτερα να πας σε μηχανολόγο μηχανικό να σου κάνει μια αναλυτική μελέτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι υγρά βάζουμε; 

Αρμαφλέξ ε ; Μάλλον πρέπει να βάλω....δεν έχει καθόλου...

Να πω, ανέβηκα πάνω, έχει πλαστικούς σωλήνες στο πάχος του δακτύλου μου (δεν έλεγαν πάνω). 

Δεν έχει κανένας.

Βάζω σε όλους; 

Τι ζητάω; Αρμαφλέξ; Έχει ποιότητες; Χρώμα; Άσπρο , μαύρο ή δεν έχει σημασία;

Πως τα στερεώνω; Με μονωτική ή κάτι άλλο; 

0-02-0a-1533e37db993a538d5ba9145be1799ff


0-02-0a-9d2ae8826d792525c87d3b6c452b1aa5


 

Υπάρχουν ειδικά υγρά για ηλιακούς.

Βάλε άσπρο αρμαφλεξ για περισσότερη αντοχή στον ήλιο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fair_play είπε

Κεντρικό λέβητα και αυτονομία

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Δεν με απασχολει το κοστος σύνδεσης. Κυκλοφορητή δεν μπορώ να αλλάξω έτσι κι αλλιώς.

Η ερώτηση μου κάπως πιο απλά διατυπωμένη. Εστω οτι χωρις σύνδεση του ηλιακου πληρώνω για ένα μήνα φυσικο αεριο  200 ευρώ. Αν συνδεσω τον ηλιακό πόσο περίπου θα είναι το κοστος;

Χονδρικα εννοειται. Τις χειμερινές μέρες με ηλιοφάνεια νομίζω μειώνεται και το κόστος θέρμανσης του σπιτίου και προφανώς το κόστος θέρμανσης του νερού στον ηλιακό. Αρα μάλλον η αναλογία διατηρείται. Πόσο θα είναι περίπου η αύξηση του κόστους. 

Αν βοηθάει το σπίτι είναι 120 τετραγωνικά με 9 σώματα. 7 μεγάλα και 2 μικρά. 

Σε πολυκατοικία είσαι? Έχουν αφήσει αναμονες στην ταράτσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hp8 είπε

το σκεπτικό σου νομίζω δεν είναι σωστό Αν θέλεις να το κάνεις καν το Αν πάλι θέλεις λεπτομέρειες απευθύνσου σε μηχανολόγο  Και γιατί στο λέω Όταν το νερό είναι κρύο θέλει χ θερμίδες Όταν είναι σε μια θερμοκρασια θέλει  χ - Τώρα ο υπολογισμός που έκανες για τα σώματα είναι σχετικός καθ όσον η απόδοση του κάθε θερμαντικού σώματος εξαρτάται από διάφορους παράγοντες Θερμοκρασία εισόδου - εξόδου του νερού από το σώμα ποσότητα  μεταφοράς από τον κυκλοφορητή  (λίτρα) θερμοκρασία δωματίου Το παραπάνω site  σου δινει μια γενικοτητα  αν δοκιμάσεις σε αυτό   εδώ  σίγουρα θα έχει διαφορά

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου. Προφανώς και ζητάω μια γενική απάντηση, όχι ακριβή. Να μην περιμένω αύξηση 18% και μου έρθει 40%.

5 λεπτά πριν, troi.g είπε

Σε πολυκατοικία είσαι? Έχουν αφήσει αναμονες στην ταράτσα ?

Είμαι σε πολυκατοικία στον τελευταίο όροφο. Για τις αναμονές όχι. Θα τραβήξω σωλήνες μετά την ηλεκτροβάνα μου αν έχω καταλάβει καλά

Επεξ/σία από fair_play
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες απαγορεύεται, δε μπορεί να κάνει ο καθένας ότι θέλει, αφού δεν το είχαν προβλέψει στην κατασκευή , δεν επιτρέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Αυτό που λες απαγορεύεται, δε μπορεί να κάνει ο καθένας ότι θέλει, αφού δεν το είχαν προβλέψει στην κατασκευή , δεν επιτρέπεται.

Αφού ο μετρητής μου θα μετράει την επιπλέον κατανάλωση.

Για να καταλάβεις στην πολυκατοικία είμαστε τρεις. Ο καθένας πληρώνει το κλάσμα των ωρών που γράφει ο μετρητής του δια το σύνολο των ωρών.

Ξέρω ότι είναι λάθος αλλά αυτό κάνουμε εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fair_play είπε

Για να καταλάβεις στην πολυκατοικία είμαστε τρεις. Ο καθένας πληρώνει το κλάσμα των ωρών που γράφει ο μετρητής του δια το σύνολο των ωρών.

Αυτό είναι  λάθος  Αν εσύ έχεις σύνολο  25000 θερμίδες και ο άλλος πχ 18000 και λειτουργείτε τις ίδιες ώρες εσύ έχεις όφελος 7000 εις βάρος του άλλου Για αυτά τα θέματα υπάρχει τύπος  που βγάζει την κατανάλωση αναλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης που αντιστοιχουν σε κάθε διαμερισμα και είναι το σύνολο των θερμίδων κατανάλωσης του σιγκεκριμενου χώρου  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...