Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι μήπως δε μπορεί να αποδώσει κάτι παραπάνω επειδή απ' ότι φαίνεται είναι της πλάκας.

Ποσα τμ συλλεκτη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μικρός μονός είναι, γύρω στα 2m² φαντάζομαι. Θα τον μετρήσω κάποια στιγμή και θα σου πω.

Και εγώ με μονό συλέκτη έχω δύο μάλιστα και μια χαρά ζεσταίνουν.Ο δικός μου χτες το βράδυ ήταν παγωμένος και σήμερα κατά τις 12 το μεσημέρι ξεφλούδιζες κοτόπουλο.:P

Κάτι δεν έχει γίνει σωστά.Για ανέβασε καμία φωτο να την δουν οι ειδικοί να μας που απόψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, phanispal είπε

Μικρός μονός είναι, γύρω στα 2m² φαντάζομαι. Θα τον μετρήσω κάποια στιγμή και θα σου πω.

Να ξερεις ο ηλιακος ξεκιναει να ζεσταινει απο τις 11 μεχρι 14:30. Κοιτα το βραδυ τι σου δινει.. και την επομενη μερα μην κανεις χρηση του ζεστου.. Δοκιμασε τι σου δινει στις 15:00. Eννοειται να εχει ηλιοφανεια!  πχ αν ειναι χλιαρο και σου δωσει καυτο τοτε εισαι οκ! Αν ομως απο χλιαρο σου δωσει εντονο ζεστο δηλαδη κοντα στους 45β τοτε κατι δεν παει καλα..

Γενικα τα 2τμ στα 160λ(χειμωνας) ειναι για 2 ατομα και μονο για χρηση ντουζ! Το καλοκαιρι ομως βοηθαει για την μακροζωία του ηλιακου!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2019 στις 6:15 ΜΜ, SpyrosK67 είπε

Καλησπέρα,

Όχι ακόμα. Τελικά αποφάσισα, μετά από πολύ ψάξιμο και λόγω του ότι το επίπεδο της επικοινωνίας μου με τον Βιολάρη δεν προσέγγισε καν αυτό που προσδοκούσα (περισσότερες λεπτομέρειες, εφόσον ζητηθούν, μόνο μέσω προσωπικού μηνύματος), να προβώ στην αγορά του Esolar 200L glass/inox, σειρά premium με 2 συλλέκτες full plate NAVI, συνολικής επιφάνειας 3,34τ.μ. Εχω κανονίσει ραντεβού με τον εγκαταστάτη της ίδιας της Esolar (κ. Παναγιώτης) για εγκατάσταση το Σάββατο, 12.10.2019. Θα δω πως θα πάει και θα γνωστοποιήσω τις εντυπώσεις μου.

Παρακαλώ πολύ, όποιος απ' τους συμφορουμίτες έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο ηλιακό, να τις καταθέσει στο παρόν νήμα.

Ευχαριστώ.

Τον έχω από τον Μάιο του 2018...με μια λέξη εξαιρετικός!!!Για λεπτομέρειες,ψάξε τα πόστ μου στο συγκεκριμένο νήμα όπου τα λέω αναλυτικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Devotee είπε

Τον έχω από τον Μάιο του 2018...με μια λέξη εξαιρετικός!!!Για λεπτομέρειες,ψάξε τα πόστ μου στο συγκεκριμένο νήμα όπου τα λέω αναλυτικά....

Μην βαζεις τετοιους χαρακτηρισμους γιατι ο καθενας δεν ξερεις τι χρηση κανει και ποιες θα ειναι οι απωλειες εκει που θα τοποθετηθει.. πχ ο 26ska που εχει τον ιδιο δεν εμεινε ενθουσιασμενος.. ισα-ισα ειχε και προβληματισμο σε καποιες συνθηκες..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Μην βαζεις τετοιους χαρακτηρισμους γιατι ο καθενας δεν ξερεις τι χρηση κανει και ποιες θα ειναι οι απωλειες εκει που θα τοποθετηθει.. πχ ο 26ska που εχει τον ιδιο δεν εμεινε ενθουσιασμενος.. ισα-ισα ειχε και προβληματισμο σε καποιες συνθηκες..!

Βασικά εγώ δεν ξαναειχα ηλιακό,οπότε δεν είχα μέτρο σύγκρισης με κάποιον παλιότερο.Με τον ένα συλλέκτη που είχα σκεπασμένο από το Μάιο κ μετά,σε κάποιες συνεφιασμενες μέρες του Ιουνη,είχα θέμα.

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος είμαι μέχρι τώρα,αλλά θα δω κυρίως το χειμώνα με χαμηλές θερμοκρασίες.Απολυτα ευχαριστημένος,δεν είμαι με την εγκατάσταση...θα μπορούσε να είχε γίνει πιο προσεγμένη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

Και τώρα η ερώτηση για την οποία δεν βρήκα πουθενά απάντηση. Υποθέτω ότι μόνο ψαγμένοι και έμπειροι επαγγελματίες (υδραυλικοί ή/και μηχανολόγοι) θα μπορούσαν να απαντήσουν. Αυτή, λοιπόν, είναι η εξής:

Με πόση ΑΚΡΙΒΩΣ πίεση αέρα (σε bar ή psi) πρέπει να "φουσκώσει" (precharge) το μπλε δοχείο διαστολής (Zilmet "Ultra Pro" 24L Horizontal) του κυκλώματος νερού (θα τοποθετηθεί με Ταυ ακριβώς στην είσοδο κρύου νερού του ηλιακού 200L της esolar και αμέσως κάτω από το Ταυ θα βιδωθεί η αντεπίστροφη βαλβίδα ασφαλείας του ηλιακού), ώστε να λειτουργήσει πραγματικά ως δοχείο διαστολής ΜΟΝΟ όταν η θερμοκρασία νερου του ηλιακού φτάνει σε υψηλή θερμοκρασία (π.χ. 60 ή 70 ή 80 βαθμούς Κελσίου) προστατεύοντας έτσι το καζάνι από υπερβολική πίεση και αποφεύγοντας το άνοιγμα της βαλβίδας ασφαλείας?

Επειδή, βάσει λογικής, θα ερωτηθώ για όροφο και απόσταση σωληνώσεων, υπενθυμίζω ότι βρίσκομαι στον 1ο και ο ηλιακός στον 6ο όροφο. Μαζί με τη διαδρομή των σωληνώσεων επάνω στην ταράτσα, το συνολικό μήκος τους θα είναι μεταξύ 27 και 30 μέτρων. Επίσης, η λογική μου λέει ότι, χωρίς επ' ουδενί να παριστάνω τον "ειδικό" (διότι, απλά, δεν είμαι), αν αφήσω το δοχείο με την εργοστασιακά προρυθμισμένη πίεση (precharged) του 1,5 bar, τότε το δοχείο ΔΕΝ θα λειτουργήσει ως διαστολής αλλά ως επέκταση χωρητικότητας ζεστού νερού του ηλιακού!! Σωστά? Κι αυτό διότι η πίεση του δικτύου ύδρευσης, όντας σαφώς πάνω από 1,5 bar, θα γεμίσει αμέσως το εν λόγω δοχείο στο μάξιμουμ της χωρητικότητάς του, καταργώντας έτσι το λόγο ύπαρξής του.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων τους ειδικούς για τις όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

Και τώρα η ερώτηση για την οποία δεν βρήκα πουθενά απάντηση. Υποθέτω ότι μόνο ψαγμένοι και έμπειροι επαγγελματίες (υδραυλικοί ή/και μηχανολόγοι) θα μπορούσαν να απαντήσουν. Αυτή, λοιπόν, είναι η εξής:

Με πόση ΑΚΡΙΒΩΣ πίεση αέρα (σε bar ή psi) πρέπει να "φουσκώσει" (precharge) το μπλε δοχείο διαστολής (Zilmet "Ultra Pro" 24L Horizontal) του κυκλώματος νερού (θα τοποθετηθεί με Ταυ ακριβώς στην είσοδο κρύου νερού του ηλιακού 200L της esolar και αμέσως κάτω από το Ταυ θα βιδωθεί η αντεπίστροφη βαλβίδα ασφαλείας του ηλιακού), ώστε να λειτουργήσει πραγματικά ως δοχείο διαστολής ΜΟΝΟ όταν η θερμοκρασία νερου του ηλιακού φτάνει σε υψηλή θερμοκρασία (π.χ. 60 ή 70 ή 80 βαθμούς Κελσίου) προστατεύοντας έτσι το καζάνι από υπερβολική πίεση και αποφεύγοντας το άνοιγμα της βαλβίδας ασφαλείας?

Επειδή, βάσει λογικής, θα ερωτηθώ για όροφο και απόσταση σωληνώσεων, υπενθυμίζω ότι βρίσκομαι στον 1ο και ο ηλιακός στον 6ο όροφο. Μαζί με τη διαδρομή των σωληνώσεων επάνω στην ταράτσα, το συνολικό μήκος τους θα είναι μεταξύ 27 και 30 μέτρων. Επίσης, η λογική μου λέει ότι, χωρίς επ' ουδενί να παριστάνω τον "ειδικό" (διότι, απλά, δεν είμαι), αν αφήσω το δοχείο με την εργοστασιακά προρυθμισμένη πίεση (precharged) του 1,5 bar, τότε το δοχείο ΔΕΝ θα λειτουργήσει ως διαστολής αλλά ως επέκταση χωρητικότητας ζεστού νερού του ηλιακού!! Σωστά? Κι αυτό διότι η πίεση του δικτύου ύδρευσης, όντας σαφώς πάνω από 1,5 bar, θα γεμίσει αμέσως το εν λόγω δοχείο στο μάξιμουμ της χωρητικότητάς του, καταργώντας έτσι το λόγο ύπαρξής του.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων τους ειδικούς για τις όποιες απαντήσεις.

Αφού το δοχείο είναι πιέσεως , αποκλείεται να είναι προφορτισμενο στα 1,5 bar , πρέπει να είναι στα 4 , και αν θες να είσαι απόλυτος , τότε βάλε ένα μανόμετρο εκεί πού θες να βάλεις το δοχείο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@troi.g: Κι όμως, δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αν δεις τα χαρακτηριστικά του προϊόντος θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι εινα όντως προρυθμισμένο στο 1,5 bar. Και στα 4 bar να ήταν φουσκωμένο (precharged), ποιος μπορεί να πει σε ποια θερμοκρασία νερού του καζανιού θα άρχιζε να λειτουργεί το δοχείο διαστολής? Στους 40, στους 50, στους 60 ή στους πόσους ακριβώς βαθμούς Κελσίου? Αυτό είναι το ζητούμενο.

Στο εδώ συνημμένο αρχείο, το μοντέλο δοχείου διαστολής που βρήκα και αγόρασα είναι το "ULTRA-PRO 24 H". Στην 4η σελίδα υπάρχει πίνακας με τα τεχννικά χαρακτηριστικά. Φαίνεται καθαρά στή στήλη "Precharge" ότι η εργοστασιακά προρυθμισμένη πίεση είναι 1,5 bar. Εξάλλου, τα περισσότερα δοχεία αυτού του τύπου (Reflex, Aquasystem κ.α.) σε τέτοια πίεση είναι προρυθμισμένα. Τώρα, αν μου διαφεύγει κάτι λόγω έλλειψης γνώσεων, παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστώ.

ultra-pro-catalogue.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SpyrosK67 είπε

@troi.g: Κι όμως, δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αν δεις τα χαρακτηριστικά του προϊόντος θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι εινα όντως προρυθμισμένο στο 1,5 bar. Και στα 4 bar να ήταν φουσκωμένο (precharged), ποιος μπορεί να πει σε ποια θερμοκρασία νερού του καζανιού θα άρχιζε να λειτουργεί το δοχείο διαστολής? Στους 40, στους 50, στους 60 ή στους πόσους ακριβώς βαθμούς Κελσίου? Αυτό είναι το ζητούμενο.

Στο εδώ συνημμένο αρχείο, το μοντέλο δοχείου διαστολής που βρήκα και αγόρασα είναι το "ULTRA-PRO 24 H". Στην 4η σελίδα υπάρχει πίνακας με τα τεχννικά χαρακτηριστικά. Φαίνεται καθαρά στή στήλη "Precharge" ότι η εργοστασιακά προρυθμισμένη πίεση είναι 1,5 bar. Εξάλλου, τα περισσότερα δοχεία αυτού του τύπου (Reflex, Aquasystem κ.α.) σε τέτοια πίεση είναι προρυθμισμένα. Τώρα, αν μου διαφεύγει κάτι λόγω έλλειψης γνώσεων, παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστώ.

ultra-pro-catalogue.pdf 914 kB · 0 downloads

Αν περιμένεις να ασχοληθεί και να σου φτιάξει την εγκατάσταση, με τον τρόπο που περιγράφεις,κάποια από τις γνωστές εταιρίες, νομίζω δύσκολο.Καλά κάνεις και το ψάχνεις τόσο πολύ, αλλά πολύ δύσκολα θα βρεις αυτό που ψάχνεις και να μείνεις ικανοποιημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα

Σκεφτομαι να βαλω τον Helioakmi Megasun E200lt/4.2m² 

Επειδη διαβασα καποια αρνητικα σχολια  οτι μπορει με το καιρο να συρρικνωθεί προς τα μέσα το περίβλημα του boiler,

γνωριζει καποιος εαν συμβαινει σε ολους τους ηλιοακμη?

 

Επεξ/σία από tolisrx8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

καλησπερα

Σκεφτομαι να βαλω τον Helioakmi Megasun E200lt/4.2m² 

Επειδη διαβασα καποια αρνητικα σχολια  οτι μπορει με το καιρο να συρρικνωθεί προς τα μέσα το περίβλημα του boiler,

γνωριζει καποιος εαν συμβαινει σε ολους τους ηλιοακμη?

Μακριά! Πουλάνε ηλεκτροστατικη βαφή ως glass. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2019 στις 1:05 ΜΜ, gia_nnis είπε

Μην βαζεις τετοιους χαρακτηρισμους γιατι ο καθενας δεν ξερεις τι χρηση κανει και ποιες θα ειναι οι απωλειες εκει που θα τοποθετηθει.. πχ ο 26ska που εχει τον ιδιο δεν εμεινε ενθουσιασμενος.. ισα-ισα ειχε και προβληματισμο σε καποιες συνθηκες..!

Μάλλον λάθος quote έκανες ή έπινες τίποτα τσίπουρα....τί με νοιάζει για τον καθένα;...εγώ για τον δικό μου ηλιακό έγραψα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...