Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, haris_216 είπε

200-300ml σε ένα κύκλωμα 10-12 λίτρων μικρή επίπτωση έχει στην απόδοση. Και ούτε θα το πάρει χαμπάρι ο χρήστης. Αν φτάσει να λείπει το ζεστό νερό σαφώς μιλάμε για παραπάνω.

That being said, σταματώ εδώ αφού νομίζω το σκεπτικό μου είναι ξεκάθαρο και δε νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σε αυτό.

Καποιος που δεν εχει εμπειρια στην αποδοση ηλιακων πολυ ευκολα μπορει να πει εχει προβλημα ο ηλιακος..!  Γι αυτο εγω λεω στα post μου ποια η αποδοση της επομενης μερας υπο καποιες προυποθεσεις..! Ο καθε ηλιακος εχει διαφορετικες απωλειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/10/2019 στις 12:19 ΠΜ, mlojim είπε

Τελικα τον εβαλες .Εχω παραγγείλει και εγω https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-200lt-4-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/    και με ζωσαν τα φιδια για το συνεργειο που ειπες .Θελω οπωσδηποτε κλιση μεγαλυτερη απο 45 μοιρες , εχω επισκιαση απο αλλο ηλιακο τον χειμωνα και γιαυτο παω απο 2 τμ σε 4 τμ

Καλησπέρα,

Όχι ακόμα. Τελικά αποφάσισα, μετά από πολύ ψάξιμο και λόγω του ότι το επίπεδο της επικοινωνίας μου με τον Βιολάρη δεν προσέγγισε καν αυτό που προσδοκούσα (περισσότερες λεπτομέρειες, εφόσον ζητηθούν, μόνο μέσω προσωπικού μηνύματος), να προβώ στην αγορά του Esolar 200L glass/inox, σειρά premium με 2 συλλέκτες full plate NAVI, συνολικής επιφάνειας 3,34τ.μ. Εχω κανονίσει ραντεβού με τον εγκαταστάτη της ίδιας της Esolar (κ. Παναγιώτης) για εγκατάσταση το Σάββατο, 12.10.2019. Θα δω πως θα πάει και θα γνωστοποιήσω τις εντυπώσεις μου.

Παρακαλώ πολύ, όποιος απ' τους συμφορουμίτες έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο ηλιακό, να τις καταθέσει στο παρόν νήμα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, turbat0s είπε

Μμμ, για δες εδώ

Άρα ξεβιδώνει το δεξί όπως βλέπουμε τους συλλέκτες. Γεμίζει μέχρι τέρμα πάνω;

Και γιατί όχι το αριστερό;

Και ξεβιδώνουμε το δεξί σε όλους τους ηλιακούς;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Άρα ξεβιδώνει το δεξί όπως βλέπουμε τους συλλέκτες.

Και γιατί όχι το αριστερό;

Και ξεβιδώνουμε το δεξί σε όλους τους ηλιακούς;

Και τα 2 θα ξεβιδώσεις και θα ρίχνεις σε όποιο θέλεις μέχρι να ξεχειλίσει από το άλλο, ώστε να μη μείνει αέρας στο κύκλωμα

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τώρα συνεννοηθήκαμε :Ρ

Απλα για να εισαι σιγουρος οτι θα παρεις ολο τον αερα.. ξεβιδωνεις και τα γεμιζεις μεχρι να ξεχειλισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τώρα συνεννοηθήκαμε :Ρ

Και καλύτερα να το κάνεις νωρις το πρωί πρίν προλάβουν να ζεσταθούν τα νερά του κυκλώματος και να βάλεις καινουργιο τεφλόν στα σπειρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ.

Επιλέγω οτιδήποτε από τα παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/c/2905/aksesouar_iliakon.html?keyphrase=υγρο&o=υγρο+ηλιακου&order_by=pricevat&order_dir=asc

Βασικά αυτό είναι κοντά μου και με βολεύει: https://www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=d68701ba-c007-4dc9-a90a-e5cce1121f1f#.XZzHcUYzYuU

Εκτός κι αν μπορώ να βρω σε τίποτα Praktiker κ.λπ..

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Σας ευχαριστώ.

Επιλέγω οτιδήποτε από τα παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/c/2905/aksesouar_iliakon.html?keyphrase=υγρο&o=υγρο+ηλιακου&order_by=pricevat&order_dir=asc

Μην ξοδευεσαι.. Δεν θα λειπει πολυ.. Βαλε απιονισμενο! Εγω πιστευω οτι δεν ειναι απο αυτο.. Θα δεις οτι θα εχει μεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Καλησπέρα,

Όχι ακόμα. Τελικά αποφάσισα, μετά από πολύ ψάξιμο και λόγω του ότι το επίπεδο της επικοινωνίας μου με τον Βιολάρη δεν προσέγγισε καν αυτό που προσδοκούσα (περισσότερες λεπτομέρειες, εφόσον ζητηθούν, μόνο μέσω προσωπικού μηνύματος), να προβώ στην αγορά του Esolar 200L glass/inox, σειρά premium με 2 συλλέκτες full plate NAVI, συνολικής επιφάνειας 3,34τ.μ. Εχω κανονίσει ραντεβού με τον εγκαταστάτη της ίδιας της Esolar (κ. Παναγιώτης) για εγκατάσταση το Σάββατο, 12.10.2019. Θα δω πως θα πάει και θα γνωστοποιήσω τις εντυπώσεις μου.

Παρακαλώ πολύ, όποιος απ' τους συμφορουμίτες έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο ηλιακό, να τις καταθέσει στο παρόν νήμα.

Ευχαριστώ.

Οι navi ειναι αλλη κατηγορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, φίλε gia_nnis είναι προτιμότεροι από πλευράς απόδοσης οι full plate NAVI των 3,34 τ.μ. της esolar έναντι των απλών full plate των 4 τ.μ. του Βιολάρη? Εχω διαβάσει ότι είναι και οι δύο τύποι του Δήμα, αλλά δεν έχω ιδία άποψη επ' αυτών των συλλεκτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SpyrosK67 είπε

Δηλαδή, φίλε gia_nnis είναι προτιμότεροι από πλευράς απόδοσης οι full plate NAVI των 3,34 τ.μ. της esolar έναντι των απλών full plate των 4 τ.μ. του Βιολάρη? Εχω διαβάσει ότι είναι και οι δύο τύποι του Δήμα, αλλά δεν έχω ιδία άποψη επ' αυτών των συλλεκτών.

Στην αποδοση μικρη διαφορα αλλα στην αξιοπιστια με διαφορα! Μελος μας εχει βαλει βιολαρη 160λ 2.5τμ με θερμομετρο και τα πηγαινε πολυ καλα με τις θερμοκρασιες!!!

H nobel απλα τους ονομαζει apollon και εξηγει την κατασκευη τους.. Η esolar παιζει με την νοημοσυνη-ψυχολογια του καταναλωτη premium-  Συλλεκτική Επιφάνεια Υπερεπιλεκτική Υψηλής Απόδοσης !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Η  mastersol προσγειωμενη στους χαρακτηρισμους και κατανοητη εξηγηση!

- Κορυφαία ποιότητα κατασκευής - FULLPLATE επιλεκτικός συλλέκτης με Μονοκόμματο πρεσαριστό κάσωμα για απόλυτη στεγανώτητα και απόδοση

- Ο επιλεκτικός συλλέκτης είναι με fullplate επιφάνεια. Δηλαδή μια ενιαία επιφάνεια αλουμινίου - τιτανίου, και όχι με φύλλα (strips) όπως είναι οι κοινοί επιλεκτικοί συλλέκτες. Συνεπώς η απόδοση είναι σημαντικά ανώτερη

- Εξωτερικό μονοκόμματο κάσωμα από ειδικό κράμα ναυπηγικού αλουμινίου, πλούσιου σε μαγνήσιο, ειδικό κατά της διάβρωσης. Στιβαρή Κατασκευή - Απόλυτη Στεγανοποίηση - Υψηλή Αισθητική

https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=429&color=Διπλής ενέργειας&skr_prm=WyIwNzM1YmM0My1lMjI5LTQ0NmItYTlhMi03OGQ3OTA2MGE0YWUiLDE1NzA1ODU3MzM2OTkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2019 στις 11:37 ΠΜ, phanispal είπε

Καλημέρα σας.

Στο προηγούμενο νήμα, είχα ρωτήσει σχετικά με αγορά ηλιακού σε διαμέρισμα που θα έμπαινα ως ενοικιαστής.

Τελικά τον έβαλε ο ιδιοκτήτης, έναν 160 lt με μόνο συλλέκτη, της ΘΕΡΜΟΙΚΟ, κάπου τον Απρίλιο.

Εγώ μπήκα στο σπίτι τέλη Μαΐου. Από την αρχή δε μπορώ να πω ότι απέδιδε όπως θα περίμενα. 

Είχα επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν ειλικρινής και μου είπε ότι έβαλε έναν φθηνό μέσω γνωστού, γύρω στα 450€ του βγήκε απ' ότι είπε.

Σίγουρα, καταναλώνουμε αρκετό νερό, υπάρχει και μωρό στο σπίτι. Όμως στο προηγούμενο σπίτι που είχε κι εκείνο καινούργιο ηλιακό 160 lt η διαφορά ήταν μεγάλη. Μιλάμε τη βγάζαμε άνετα με το μισό καλυμμένο το καλοκαίρι. Φέτος το καλοκαίρι στο καινούργιο σπίτι ο ηλιακός δεν καλύφθηκε, και υπήρξαν και περιπτώσεις που νωρίς το πρωί το νερό ήταν χλιαρό και χρειάστηκε να ανάψουμε αντίσταση καλοκαιριάτικα (ΟΚ, αν θυμάμαι είχε κάνει κάτι συννεφιές τότε, αλλά και πάλι).

Μίλησα πριν 2-3 εβδομάδες με κάποιον από τη ΘΕΡΜΟΙΚΟ, ο οποίος δεν είχε και πολλή όρεξη.

Μου είπε ότι για να έρθει να το δει θα χρεώσει επίσκεψη (παρόλο που είναι εντός εγγύησης), και ότι καλύτερα είναι να το φτιάξω μόνος μου.

Αρχικά μου είπε ότι πρέπει να συμπληρώσω παραφλού, και μετά από λίγο μου είπε όχι παραφλού, καλύτερα σκέτο νερό.

Μου είπε ότι έχει 2 μαλακιούλες στο πάνω μέρος του καζανιού, ανοίγω το ένα και ρίχνω νερό, και είναι 100% σίγουρος ότι θα φτιάξει.

Τι κάνουμε τώρα;

Να πω ότι αυτές τις μέρες εννοείται ότι χρειάζεται να ανάψω και λίγο την αντίσταση για να βολευτούμε.

Πριν κάνεις οτιδήποτε, τσεκαρισε όλες τις ενώσεις, μηπως και υπάρχει διαρροή , και παρατήρησε την ταράτσα , κάτω από κάθε ένωση για τυχόν αποτυπώματα διαρροής υγρού. Δε δικαιολογείται σε τόσο μικρό διάστημα να έχει μειωμένη απόδοση, και αφού λες ότι ακόμα και το καλοκαίρι δεν είχες επαρκεια νερού, τότε μπορει να έχει διαρροή , ή τσακισμένη σωλήνα , ή να έχει δημιουργήσει μεγάλο σιφωνι στην εισαγωγή της σωλήνας από τους συλλέκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...