Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, fair_play είπε

Αφού ο μετρητής μου θα μετράει την επιπλέον κατανάλωση.

Για να καταλάβεις στην πολυκατοικία είμαστε τρεις. Ο καθένας πληρώνει το κλάσμα των ωρών που γράφει ο μετρητής του δια το σύνολο των ωρών.

Ξέρω ότι είναι λάθος αλλά αυτό κάνουμε εδώ και χρόνια.

Εάν έχεις θερμιδομετρητες ,(δύσκολο το βλέπω) , προφανώς έχεις ωρομετρητες, οπότε δε μπορείς να μετρήσεις σωστά ,(όπως σου είπε και ο hp8) και εκτός αυτού, ο λέβητας έχει μια συγκεκριμένη ισχύ, όπου έχει γίνει μελέτη για την συγκεκριμένη οικοδομή. Εάν βάλετε π.χ και οι τρεις έναν ηλιακό 200 λίτρα , έχετε μια ζήτηση περιπου 24.000 θερμίδες επιπλέον(βέβαια το φορτίο είναι περιστασιακό), άρα το σύστημα θα αρχίσει να υπολειτουργεί όταν ζητηθεί να δουλέψουν όλα σε μια βαρυχειμωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεβαίνει ο γείτονας το πρωί στην ταράτσα και βλέπει ζημιές από το χαλάζι της Παρασκευής.

https://ibb.co/8rTp7qr

Έπαθε σοκ!

Επεξ/σία από turbat0s
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Ανεβαίνει ο γείτονας το πρωί στην ταράτσα και βλέπει ζημιές από το χαλάζι της Παρασκευής.

https://ibb.co/8rTp7qr

Έπαθε σοκ!

Ωρωπό εδώ και παρόλο που έπεσε καλό χαλάζι (μου έκανε 4 λακουβίτσες στο αμάξι), είδα στο καζάνι του ηλιακού λακούβες , αλλά ευτυχώς τα γυαλιά άντεξαν :

https://www.insomnia.gr/forums/topic/711656-καιρικά/?do=findComment&comment=57461737

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρατήρησα μια νέα πολυκατοικία που ολοκληρώθηκε καθώς είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου, και είδα ότι εγκαταστάθηκαν για κάθε διαμέρισμα από ένας ηλιακός θερμοσίφωνας.

Τελικά πρέπει να ισχύει ότι στης νέες άδειες που εκδίδονται είναι υποχρεωτικό να τοποθετηθεί και ηλιακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Στο προηγούμενο νήμα, είχα ρωτήσει σχετικά με αγορά ηλιακού σε διαμέρισμα που θα έμπαινα ως ενοικιαστής.

Τελικά τον έβαλε ο ιδιοκτήτης, έναν 160 lt με μόνο συλλέκτη, της ΘΕΡΜΟΙΚΟ, κάπου τον Απρίλιο.

Εγώ μπήκα στο σπίτι τέλη Μαΐου. Από την αρχή δε μπορώ να πω ότι απέδιδε όπως θα περίμενα. 

Είχα επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν ειλικρινής και μου είπε ότι έβαλε έναν φθηνό μέσω γνωστού, γύρω στα 450€ του βγήκε απ' ότι είπε.

Σίγουρα, καταναλώνουμε αρκετό νερό, υπάρχει και μωρό στο σπίτι. Όμως στο προηγούμενο σπίτι που είχε κι εκείνο καινούργιο ηλιακό 160 lt η διαφορά ήταν μεγάλη. Μιλάμε τη βγάζαμε άνετα με το μισό καλυμμένο το καλοκαίρι. Φέτος το καλοκαίρι στο καινούργιο σπίτι ο ηλιακός δεν καλύφθηκε, και υπήρξαν και περιπτώσεις που νωρίς το πρωί το νερό ήταν χλιαρό και χρειάστηκε να ανάψουμε αντίσταση καλοκαιριάτικα (ΟΚ, αν θυμάμαι είχε κάνει κάτι συννεφιές τότε, αλλά και πάλι).

Μίλησα πριν 2-3 εβδομάδες με κάποιον από τη ΘΕΡΜΟΙΚΟ, ο οποίος δεν είχε και πολλή όρεξη.

Μου είπε ότι για να έρθει να το δει θα χρεώσει επίσκεψη (παρόλο που είναι εντός εγγύησης), και ότι καλύτερα είναι να το φτιάξω μόνος μου.

Αρχικά μου είπε ότι πρέπει να συμπληρώσω παραφλού, και μετά από λίγο μου είπε όχι παραφλού, καλύτερα σκέτο νερό.

Μου είπε ότι έχει 2 μαλακιούλες στο πάνω μέρος του καζανιού, ανοίγω το ένα και ρίχνω νερό, και είναι 100% σίγουρος ότι θα φτιάξει.

Τι κάνουμε τώρα;

Να πω ότι αυτές τις μέρες εννοείται ότι χρειάζεται να ανάψω και λίγο την αντίσταση για να βολευτούμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστή η προτροπή για συμπλήρωση παραφλού (αν και δεν δικαιολογείται να το έχασε σε 5 μήνες).

Εάν δεν, τότε εσύ δεν μπορείς να επέμβεις παραπάνω.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ναι ΟΚ, πού το βρίσκω και τι ακριβώς ψάχνω; 

Και πες ότι το παίρνω. Πού το συμπληρώνω;

Μμμ, για δες εδώ

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

...................................................................................Μου είπε ότι για να έρθει να το δει θα χρεώσει επίσκεψη (παρόλο που είναι εντός εγγύησης), και ότι καλύτερα είναι να το φτιάξω μόνος μου.

Αρχικά μου είπε ότι πρέπει να συμπληρώσω παραφλού, και μετά από λίγο μου είπε όχι παραφλού, καλύτερα σκέτο νερό.

Μου είπε ότι έχει 2 μαλακιούλες στο πάνω μέρος του καζανιού, ανοίγω το ένα και ρίχνω νερό, και είναι 100% σίγουρος ότι θα φτιάξει.

Τι κάνουμε τώρα;

Να πω ότι αυτές τις μέρες εννοείται ότι χρειάζεται να ανάψω και λίγο την αντίσταση για να βολευτούμε.

Μια χαρά είναι ο μάστορας. Προτείνει συμπλήρωση σκέτου νερού. Κι έτσι ο απλός χρήστης μαθαίνει σε κάθε πρόβλημα να συμπληρώνει νερό.

Και αναρωτιέμαι. Όταν νερουλιάσει πολύ το μείγμα και πέσει μία παγωνιά και σπάσει ο συλλέκτης, τί θα λέει τότε για την εγγύηση; ;)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, εν συντομια εχω στο σπιτι ηλιακο τριπλης με καυστηρα πετρελαιου και μεχρι περυσι τις συννεφιασμενες (& κρυες) ημερες του χειμωνα επαιρνα ζεστο νερο απο το μποιλερ οταν αναβα το καλοριφερ. Αυτο σταματησε για καποιο λογο να γινεται και αναγκαζομουνα να αναβω το ρευμα του ηλιακου για να εχω ζεστο νερο καποιες ημερες... Μπορει κανεις να με συμβουλεψει τι πρεπει να κοιταξω και ποιον επαγγελματια να καλεσω (υδραυλικο, συντηρητη καυστηρων ή αλλο?) Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis76 είπε

Μπορει κανεις να με συμβουλεψει τι πρεπει να κοιταξω και ποιον επαγγελματια να καλεσω (υδραυλικο,

πιθανόν τα αυτόματα εξαεριστηκα θέλουν κοίταγμα , έχει πέσει η πίεση του κλειστου  κυκλώματος ? και δεν φτάνει το νερό μέχρι τον ηλιακό ? η έχεις κλείσει κάποιο διακόπτη , ίσως σε ποια ταχύτητα είναι ο κυκλοφορητής μήπως να την ανεβασεις?  Ο υδραυλικός είναι  ο επόμενος να  ελεγξει όλο το κύκλωμα από την στιγμή που λειτουργεί ο λέβητας 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Μια χαρά είναι ο μάστορας. Προτείνει συμπλήρωση σκέτου νερού. Κι έτσι ο απλός χρήστης μαθαίνει σε κάθε πρόβλημα να συμπληρώνει νερό.

Και αναρωτιέμαι. Όταν νερουλιάσει πολύ το μείγμα και πέσει μία παγωνιά και σπάσει ο συλλέκτης, τί θα λέει τότε για την εγγύηση; ;)

Ο λογος που του ειπε να συμπληρωσει νερο ειναι για να μην επιβαρυνει κι αλλο την ροη του κλειστου κυκλωματος γιατι το παραπονο, του ts ειναι η αποδοση..

Οι ηλιακοι κλειστου κυκλωματος δεν σπανε και τοσο ευκολα.. Λενε οτι το αντιπηκτικο μετα τα 3 χρονια χανει την ιδιοτητα του.. Στην πραγματικοτητα κανεις δεν αλλαζει και αρκετοι ειναι αυτοι που συμπληρωνουν νερο! Προφανως δεν εχουμε και τοσο παρατεταμενες χαμηλες θερμοκρασιες για να σπασουν..  Το μειζον προβλημα εδω για την Ελλαδα ειναι το τρυπημα του μποιλερ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ο λογος που του ειπε να συμπληρωσει νερο ειναι για να μην επιβαρυνει κι αλλο την ροη του κλειστου κυκλωματος γιατι το παραπονο, του ts ειναι η αποδοση..

Οι ηλιακοι κλειστου κυκλωματος δεν σπανε και τοσο ευκολα.. Λενε οτι το αντιπηκτικο μετα τα 3 χρονια χανει την ιδιοτητα του.. Στην πραγματικοτητα κανεις δεν αλλαζει και αρκετοι ειναι αυτοι που συμπληρωνουν νερο! Προφανως δεν εχουμε και τοσο παρατεταμενες χαμηλες θερμοκρασιες για να σπασουν..  Το μειζον προβλημα εδω για την Ελλαδα ειναι το τρυπημα του μποιλερ!!!

Σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι ο "μη ορεξάτος" (κατά τα λεγούμενα του πελάτη πάντα) το έκανε για να "μην επιβαρύνει το σύστημα";;;

Και ερωτώ και πάλι, αφού ακούμε πολλά, όταν αύριο κληθεί να αποκαταστήσει κάτι στον ηλιακό στα πλαίσια της εγγύησης, θα δεχθεί το νεράκι ή θα είναι επιχείρημα για την ακύρωση της εγγύησης αφού "το ακούμπησε μη εξουσιοδοτημένο άτομο" ή "κανονικά έπρεπε να βάλεις το σωστό διάλυμα"; Πώς καλύπτεται ο πελάτης απέναντι στα "θέλω" της γραπτής εγγύησης με οδηγίες στο μιλητό;

Γενικά μιλώντας, σε ένα σωστό σύστημα (μείγμα προπυλαινογλυκόλης με σωστή αραίωση) ναι μπορείς κάποια στιγμή, όταν θα χρειαστεί μικρή συμπλήρωση (πχ 0,5 -1 λίτρο) να συμπληρώσεις νερό. Και αυτό όχι κάθε φορά που θα χρειάζεται συμπλήρωση. Οποιοδήποτε παραπάνω παίξιμο με τις αναλογίες επηρεάζει όχι τη λειτουργία του ηλιακού, αφού και με καθαρό νεράκι μια χαρά θα ζέσταινε, αλλά τη σωστή λειτουργία και κυρίως την αντοχή. Μάλιστα σε ορισμένες συσκευασίες γλυκόλης αναφέρεται πολύ συγκεκριμένη αναλογία στο μείγμα και τι σημαίνει αυτό ως προς την αντιψυκτική προστασία (μέχρι ποια θερμοκρασία κατεβαίνει).

Ηλιακός κλειστού κυκλώματος με νερουλιασμένο μείγμα υγρού είναι στην πράξη σαν ανοιχτού κυκλώματος. Μόνο που έχει μόνο τα κακά του ανοιχτού (ευπάθεια στην παγωνιά) και κανένα από τα καλά του (κόστος ή ταχύτητα θέρμανσης)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Καλημέρα σας.

Στο προηγούμενο νήμα, είχα ρωτήσει σχετικά με αγορά ηλιακού σε διαμέρισμα που θα έμπαινα ως ενοικιαστής.

Τελικά τον έβαλε ο ιδιοκτήτης, έναν 160 lt με μόνο συλλέκτη, της ΘΕΡΜΟΙΚΟ, κάπου τον Απρίλιο.

Εγώ μπήκα στο σπίτι τέλη Μαΐου. Από την αρχή δε μπορώ να πω ότι απέδιδε όπως θα περίμενα. 

Είχα επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν ειλικρινής και μου είπε ότι έβαλε έναν φθηνό μέσω γνωστού, γύρω στα 450€ του βγήκε απ' ότι είπε.

Σίγουρα, καταναλώνουμε αρκετό νερό, υπάρχει και μωρό στο σπίτι. Όμως στο προηγούμενο σπίτι που είχε κι εκείνο καινούργιο ηλιακό 160 lt η διαφορά ήταν μεγάλη. Μιλάμε τη βγάζαμε άνετα με το μισό καλυμμένο το καλοκαίρι. Φέτος το καλοκαίρι στο καινούργιο σπίτι ο ηλιακός δεν καλύφθηκε, και υπήρξαν και περιπτώσεις που νωρίς το πρωί το νερό ήταν χλιαρό και χρειάστηκε να ανάψουμε αντίσταση καλοκαιριάτικα (ΟΚ, αν θυμάμαι είχε κάνει κάτι συννεφιές τότε, αλλά και πάλι).

Μίλησα πριν 2-3 εβδομάδες με κάποιον από τη ΘΕΡΜΟΙΚΟ, ο οποίος δεν είχε και πολλή όρεξη.

Μου είπε ότι για να έρθει να το δει θα χρεώσει επίσκεψη (παρόλο που είναι εντός εγγύησης), και ότι καλύτερα είναι να το φτιάξω μόνος μου.

Αρχικά μου είπε ότι πρέπει να συμπληρώσω παραφλού, και μετά από λίγο μου είπε όχι παραφλού, καλύτερα σκέτο νερό.

Μου είπε ότι έχει 2 μαλακιούλες στο πάνω μέρος του καζανιού, ανοίγω το ένα και ρίχνω νερό, και είναι 100% σίγουρος ότι θα φτιάξει.

Τι κάνουμε τώρα;

Να πω ότι αυτές τις μέρες εννοείται ότι χρειάζεται να ανάψω και λίγο την αντίσταση για να βολευτούμε.

Το φθηνο δεν λεει κατι σε μια ελευθερη αγορα!  Βαση τιμης για 160λ σιγουρα ο συλλεκτης σου θα ειναι με strip! Αυτο δεν ειναι κακο.. Κακο ειναι αν ειναι 2τμ γιατι θα εχεις θεμα τον χειμωνα!!!  Αν ο ηλιακος αποδιδει σωστα γι αυτο που ειναι και δεν σε καλυπτει τον χειμωνα προτεινω να βαλεις βανα για συνδεση με τον ηλεκτρικο σου και να κανεις χρηση του ηλιακου μονο οταν εχει ζεστο νερο.. απο 45β και πανω

Επισης η διαφορα απο 2 σε 3 τμ θα ηταν κανενα 80αρι ευρω!  Τουλαχιστον να στο ελεγε να πληρωνες εσυ την διαφορα και θα εκανες συντομα την αποσβεση και με καλυτερη ποιοτητα στο θεμα του ζεστου! 

3 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι ο "μη ορεξάτος" (κατά τα λεγούμενα του πελάτη πάντα) το έκανε για να "μην επιβαρύνει το σύστημα";;;

Και ερωτώ και πάλι, αφού ακούμε πολλά, όταν αύριο κληθεί να αποκαταστήσει κάτι στον ηλιακό στα πλαίσια της εγγύησης, θα δεχθεί το νεράκι ή θα είναι επιχείρημα για την ακύρωση της εγγύησης αφού "το ακούμπησε μη εξουσιοδοτημένο άτομο" ή "κανονικά έπρεπε να βάλεις το σωστό διάλυμα"; Πώς καλύπτεται ο πελάτης απέναντι στα "θέλω" της γραπτής εγγύησης με οδηγίες στο μιλητό;

Γενικά μιλώντας, σε ένα σωστό σύστημα (μείγμα προπυλαινογλυκόλης με σωστή αραίωση) ναι μπορείς κάποια στιγμή, όταν θα χρειαστεί μικρή συμπλήρωση (πχ 0,5 -1 λίτρο) να συμπληρώσεις νερό. Και αυτό όχι κάθε φορά που θα χρειάζεται συμπλήρωση. Οποιοδήποτε παραπάνω παίξιμο με τις αναλογίες επηρεάζει όχι τη λειτουργία του ηλιακού, αφού και με καθαρό νεράκι μια χαρά θα ζέσταινε, αλλά τη σωστή λειτουργία και κυρίως την αντοχή. Μάλιστα σε ορισμένες συσκευασίες γλυκόλης αναφέρεται πολύ συγκεκριμένη αναλογία στο μείγμα και τι σημαίνει αυτό ως προς την αντιψυκτική προστασία (μέχρι ποια θερμοκρασία κατεβαίνει).

Ηλιακός κλειστού κυκλώματος με νερουλιασμένο μείγμα υγρού είναι στην πράξη σαν ανοιχτού κυκλώματος. Μόνο που έχει μόνο τα κακά του ανοιχτού (ευπάθεια στην παγωνιά) και κανένα από τα καλά του (κόστος ή ταχύτητα θέρμανσης)

Συνηθως δεν υπαρχει κανονικη εγγυηση.. γιατι οταν σου κατσει η ζημια βρισκουν 10χιλιαδες δικαιολογιες  προκειμενου να χρεωσουν κατι τον καταναλωτη!

Αν για τεχνικους λογους ο ηλιακος δεν αποδιδει σωστα δεν τον σωνει ακομα και να εβαζε μονο νερο μεσα!

Τωρα που του ειπε να συμπληρωσει νερο  δεν λεει κατι γιατι ειναι φρεσκα τα υγρα.. Υποθετει οτι δεν θα παρει πανω απο 200-300ml

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Τωρα που του ειπε να συμπληρωσει νερο  δεν λεει κατι γιατι ειναι φρεσκα τα υγρα.. Υποθετει οτι δεν θα παρει πανω απο 200-300ml

200-300ml σε ένα κύκλωμα 10-12 λίτρων μικρή επίπτωση έχει στην απόδοση. Και ούτε θα το πάρει χαμπάρι ο χρήστης. Αν φτάσει να λείπει το ζεστό νερό σαφώς μιλάμε για παραπάνω.

That being said, σταματώ εδώ αφού νομίζω το σκεπτικό μου είναι ξεκάθαρο και δε νομίζω ότι έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...