Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παιδια παντως με μια παλια κουβέρτα που τον σκεπασα, χθες εκεί που γεμησα* την  μπανιέρα μετά από λίγο μου ήρθε κρυο νερό! Μάλλον παρακανει δουλειά, τον έχω σκεπάσει όλο φυσικά γιατί ήθελα να δω αν ακόμα και ολόκληρος σκεπασμένος μπορεί να φτάσει φυσιολογικές θερμοκρασίες για μπάνιο αλλά μάλλον όχι. Ότι ζεστό ήρθε πρεπει να ήταν ότι είχε μέσα πριν το ολικό σκεπασμα.

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 21/5/2022 στις 9:10 ΠΜ, kid είπε
  1. Οι σμαλταρίες δίνουν 5 χρόνια εγγύηση στο σμάλτο και άρα στο καζάνι.Οτιδήποτε πάνω απ αυτό είτε δεν ισχύει στην πράξη είτε θα πληρωθεί χρυσό μέσω των απαραίτητων συντηρήσεων. 
  2. Αν παει κάποιος να αγοράσει μια μηχανή που είναι πχ 500 κυβικά η εταιρεία του δίνει 3 χρόνια εγγύηση. Αν εσύ θες την ίδια μηχανή να της αλλάξεις τη μηχανή και την κάνεις 1000 κυβικά τότε η εταιρεία θα σου δώσει πάλι 3 χρόνια εγγύηση;
  3. Οι συμβουλές μέσω φορουμ τύπου "στα 200 λίτρα βάλε 4 ή 5 ή 18 τμ" είναι η χαρά των μποιλεράδων . Τα καζάνια σπάνε πλέον από υπερθέρμανση και στην αγορά γίνεται ο κακός χαμός. Αν είστε της αγοράς το ξέρετε ήδη , αν δεν είστε μην παρασύρετε κόσμο ..στο να πληρώσει κι άλλο καζάνι πριν την ώρα του.
  4. Το λες επειδή είσαι επαγγελματίας και ξέρεις πολλές περιπτώσεις ή απ΄ότι διάβασες στο ιντερνετ; Ο "κανόνας" σου ισχύει το ίδιο στη Θεσσαλονίκη και το ίδιο στην Κρήτη; Δεν παίζει ρόλο η απόδοση του συλλέκτη ή κοιτάμε μόνο το μέγεθος;

  5. Ο ηλιακός θέλει σκέπασμα όταν δεν χρησιμοποιείται και "μισοσκέπασμα" το καλοκαίρι. Οτιδήποτε άλλο είναι η χαρά των μποιλεράδων.

  6. Προσοχή στα φτηνά. Ήδη 2 σκρουτζοηλιακοί που πολλές έχουν εκθειαστεί εδώ μέσα έχουν πρόβλημα με τις εγγυήσεις...αλλά αυτά ο καλός "τσιγγούνης" δεν αφήνει να βγαίνουν προς τα έξω στις κριτικές.

  7. Οι τιμές των μετάλλων έχουν αυξηθεί και ο ηλιακός έχει ήδη πάρει 100 ευρώ τουλάχιστον. Έρχεται και συνέχεια από +50 εως +100 ευρώ σύντομα απ ότι φαίνεται.

  8. Μιλάω ως επαγγελματίας του χώρου πάνω απο 25 χρόνια κ έχουν περάσει απ τα χέρια μου σχεδόν όλες οι φίρμες.

 

 

Θα εκτιμούσα και εγώ μια άποψη, αν θέλεις μιλάμε και με pm. Όπως έχω γράψει και πιο πάνω ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού σε νεόδμητη πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GeG είπε

χθες εκεί που γάμησα την  μπανιέρα μετά από λίγο μου ήρθε κρυο νερό!

!!!μαλλον υπερθενμανθηκε η μπανιερα :) 

Επεξ/σία από kostaskontis
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν έχετε ξεκινήσει να σκεπάζετε συλλέκτες, πως πάτε από θερμοκρασίες αυτές τις μέρες;

Το μεσημέρι (13:30) είπα να βάλω ένα θερμόμετρο και άφησα το ζεστό να τρέχει, πήγε μέχρι τους 60..

Φαντάζομαι μέχρι το απόγευμα θα πάει καμία +10ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GeG είπε

Εγώ παιδια παντως με μια παλια κουβέρτα που τον σκεπασα, χθες εκεί που γάμησα την  μπανιέρα μετά από λίγο μου ήρθε κρυο νερό! Μάλλον παρακανει δουλειά, τον έχω σκεπάσει όλο φυσικά γιατί ήθελα να δω αν ακόμα και ολόκληρος σκεπασμένος μπορεί να φτάσει φυσιολογικές θερμοκρασίες για μπάνιο αλλά μάλλον όχι. Ότι ζεστό ήρθε πρεπει να ήταν ότι είχε μέσα πριν το ολικό σκεπασμα.

Εχμ, είναι κάπως νωρίς μάλλον για ολικό σκέπασμα, δε νομίζεις;

Ιούλιο/Αύγουστο τι θα κάνεις δηλαδή, θα έχεις μονίμως ανοιχτό το ζεστό να τρέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Όσοι δεν έχετε ξεκινήσει να σκεπάζετε συλλέκτες, πως πάτε από θερμοκρασίες αυτές τις μέρες;

Το μεσημέρι (13:30) είπα να βάλω ένα θερμόμετρο και άφησα το ζεστό να τρέχει, πήγε μέχρι τους 60..

Φαντάζομαι μέχρι το απόγευμα θα πάει καμία +10ακομα;

Τραβαω παραπανω νερο για να καταφερω το βραδυ να ειναι κατω απο τους 60β! Καποια στιγμη θα φαει σκεπασμα..!

9 ώρες πριν, balarinio είπε

Θα εκτιμούσα και εγώ μια άποψη, αν θέλεις μιλάμε και με pm. Όπως έχω γράψει και πιο πάνω ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού σε νεόδμητη πολυκατοικία.

Και γω θα εκτιμουσα και ειμαι περιεργος αφου ειναι στο χωρο 25 χρονια ποια εταιρια θα σου προτεινει?!?!?

Υπαρχει αραγε εταιρια που να βγαζει καλο glass με διαφορα απο τους αλλους?  Ενας που ειναι τοσα χρονια στην πιατσα σιγουρα ξερει και προφανως δεν εχει αναφερθει στο forum!!!

 

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2022 στις 8:11 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

 

O Nobel ειναι brand οπως πχ calpak,Maltezos

Θά 'θελες, αλλά πιο πολύ θα το ήθελε και ο Nobel αυτό 

Στις 21/5/2022 στις 2:28 ΜΜ, GeG είπε

Επίσης αλλάξαμε το ασφαλιστικό για έσκαγε συνέχεια και έσταζε με το παραμικρό. Μου είπε ότι έβαλε 12-14 bar , είναι ενταξει; 

Μόλις άρχισες να τον καταστρέφεις 

@kid

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να του πω του μαστορα τωρα ; ξερεις μου ειπαν για 8 bar ασφαλιστικο ελα να το αλλαξουμε ; να το κανω μονος ; απλα σε καινουργια πραματα δεν βαζω συνηθως χερι, τα αφηνω πρωτα να παλιοσουν πριν αρχισω να τα σκαλιζω μονος. προβληματισμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 8αρα θα σε προστατέψει πολύ περισσότερο από το σκέπασμα ,θα σκάει και το χειμώνα όταν θα τον δουλεύεις με ρεύμα όπως προστατεύουν και τους απλούς ηλεκτρικούς. Αγόρασε μόνος σου μια και φώναξε άλλο μάστορα να την αλλάξει 

6 λεπτά πριν, GeG είπε

τι να του πω του μαστορα τωρα ; ξερεις μου ειπαν για 8 bar ασφαλιστικο ελα να το αλλαξουμε ; να το κανω μονος ; απλα σε καινουργια πραματα δεν βαζω συνηθως χερι, τα αφηνω πρωτα να παλιοσουν πριν αρχισω να τα σκαλιζω μονος. προβληματισμενος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Η 8αρα θα σε προστατέψει πολύ περισσότερο από το σκέπασμα ,θα σκάει και το χειμώνα όταν θα τον δουλεύεις με ρεύμα όπως προστατεύουν και τους απλούς ηλεκτρικούς. Αγόρασε μόνος σου μια και φώναξε άλλο μάστορα να την αλλάξει 

 

Είναι δύσκολο να βρεις 8ρα όμως και όπως είπα όλοι οι επαγγελματίες βάζουν 10 το λιγότερο. Οι ερασιτέχνες και της σχολής Γιαννούδη θα βάλουν ξεχωριστή βαλβίδα 8 και ανεπιστροφη.

Ακόμα και Κανελλάκη στο κατάλογο δεν έχει για ηλιακό.κατω από 10 και τα περισσότερα μαγαζιά δε φέρνουν γιατί κανείς δε τις παίρνει.

Το πιο πιθανό αν ζητήσει κάτι τέτοιο από μάστορα να τον πάρει στο ψιλό και να του ζητήσει έξτρα χρήματα γιατί θα τον θεωρήσει ότι πετάει τα λεφτά του.

Το τι είναι σωστό καμία.σχεση δεν έχει με το τι εφαρμόζεται πρακτικά.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Είναι δύσκολο να βρεις 8ρα όμως και όπως είπα όλοι οι επαγγελματίες βάζουν 10 το λιγότερο. Οι ερασιτέχνες και της σχολής Γιαννούδη θα βάλουν ξεχωριστή βαλβίδα 8 και ανεπιστροφη.

Ακόμα και Κανελλάκη στο κατάλογο δεν έχει για ηλιακό.κατω από 10 και τα περισσότερα μαγαζιά δε φέρνουν γιατί κανείς δε τις παίρνει.

Το πιο πιθανό αν ζητήσει κάτι τέτοιο από μάστορα να τον πάρει στο ψιλό και να του ζητήσει έξτρα χρήματα γιατί θα τον θεωρήσει ότι πετάει τα λεφτά του.

 

Ας πάρει έστω μια δεκάρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντομεταξύ 12-14 γιατί; γιατί όχι 12 ή 14 σκέτο, μα πάντα στα 12 δεν θα σκάει;

Επίσης το τουμποραμα και λείπανε εξαρτήματα μέχρι ποσα αντέχουν;

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Εχω μια ερώτηση σχετικά με ηλιακό που έχει τοποθετηθει καινούριος στο χωριό.

Η απόδοση του είναι πολυ χαμηλή ακόμη και σε μέρες με πολύ ηλιοφάνεια με αποτέλεσμα να βγαινει απλώς χλιαρό νερό ένώ θα επρεπε να βγαίνει καυτό. Αναγκαστικά λοιπόν χρειάζεται να αναβω το ρεύμα για να ζεστάνει το νερο. Ο μαστορας λεει ότι έχει γίνει σωστή εγκατάσταση...κ δεν ξέρει να βοηθησει. 

Εχετε να μου προτείνεται κάτι, τί ακριβως να ψάξω για να βρω τυχον βλάβη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panosv7 είπε

Καλημέρα σε όλους!

Εχω μια ερώτηση σχετικά με ηλιακό που έχει τοποθετηθει καινούριος στο χωριό.

Η απόδοση του είναι πολυ χαμηλή ακόμη και σε μέρες με πολύ ηλιοφάνεια με αποτέλεσμα να βγαινει απλώς χλιαρό νερό ένώ θα επρεπε να βγαίνει καυτό. Αναγκαστικά λοιπόν χρειάζεται να αναβω το ρεύμα για να ζεστάνει το νερο. Ο μαστορας λεει ότι έχει γίνει σωστή εγκατάσταση...κ δεν ξέρει να βοηθησει. 

Εχετε να μου προτείνεται κάτι, τί ακριβως να ψάξω για να βρω τυχον βλάβη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πολλα μπορει να πανε λαθος. Αρχικα πρεπει να δεις αν ειναι σωστη η θεση του πχ αν το βλεπει ηλιος, προσανατολισμός αν τρωει σκια, αν εχει βαλει κατι αναποδα κτλ.Επισης μηπως περναει παραλληλα απο κανενα θερμοσιφωνα το ζεστο;

Πολλα μπορει να φταινε. Εγω θα εβλεπα την εξοδο του ηλιακου αν εχει ζεστο για παραδειγμα.

10 ώρες πριν, GeG είπε

Εντομεταξύ 12-14 γιατί; γιατί όχι 12 ή 14 σκέτο, μα πάντα στα 12 δεν θα σκάει;

Επίσης το τουμποραμα και λείπανε εξαρτήματα μέχρι ποσα αντέχουν;

Δεν ξερω γιατι του παλαιου τυπου εχουν 2. Θεωρητικα τυπου pexb αντεχουν αρκετα και ειναι για ηλιακα. Βεβαια δεν αντεχουν οσο ο χαλκος η inox σε καμια περιπτωση αλλα εκτος αν γινει βλαβη δε θα παει ποτε 90 βαθμους ++. Το ποσο αντεχουν παει αναλογα με πιεση και θερμοκρασια.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πολλα μπορει να πανε λαθος. Αρχικα πρεπει να δεις αν ειναι σωστη η θεση του πχ αν το βλεπει ηλιος, προσανατολισμός αν τρωει σκια, αν εχει βαλει κατι αναποδα κτλ.Επισης μηπως περναει παραλληλα απο κανενα θερμοσιφωνα το ζεστο;

Πολλα μπορει να φταινε. Εγω θα εβλεπα την εξοδο του ηλιακου αν εχει ζεστο για παραδειγμα.

 

Ο ήλιος τον βλέπει σίγουρα και χωρίς σκιες. Πως θα μπορούσα να δω απευθείας την έξοδο του ηλιακού για να τσεκαρω θερμοκρασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...