Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Έχει γραφεί ξανά εδώ μέσα. Ο αφρός που έχει εσωτερικά ως μόνωση, κάποια στιγμή τράβηξε προς τα μέσα ενώ είχε κολλήσει στο εξωτερικό περίβλημα. 

Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργεί. Είναι απλά μαλ@κια στη διαδικασία παραγωγής του ηλιακου. 

Σχετικά με το αν αξίζει, στη σωστή τιμή όλα αξίζουν. Βέβαια στην τιμή πρέπει να υπολογίσεις το συνολικό κόστος μέχρι να φτάσει και να μπει σπίτι σου

Καλημερα καλες γιορτες κιολας σε ολο το φορουμ...το συγκεκρημενο τον δινει 350 ευρω και ειναι χαλκινος 160 λιτρα και καπου εχει και ενα ταμπελακι με καποια ημερομηνια παραγωγης αμα το βρω θα το βαλω...με το συλεκτη που εχουν φυγει τα λαστιχα?? Εκει θα υπαρχει θεμα??

Screenshot_20191226-095200_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοιτα να δει οι SONNE ειναι κορυφαιοι ( εχω κανει και αναλογο ποστ εδω μεσα ).
Ειμαι κάτοχος5 χρονια τωρα  και σε μενα το λαστιχο εχει φυγει .
Απο οτι βλεπω στο ταμπελακι ειναι ο Τ16 δλδ το μοντελο ACTION αρα ΔΕΝ ειναι χαλκινος ( τωρα ειδα και την αρχικη φωτο που αναφερει το μοντελο)  .

Αν δεν ειναι χαλκος ( ενα τηλ στην SONNE θα μαθεις ) στα 350 δεν αξιζει ( o phaethon που εχω εγω κανει 630€ ) , αυτος 350 + τα μεταφορικα του να τον παρεις + ενα Service γιατι δεν ξερεις ακριβως την κατασταση και μιας και θα αδειασει να τον παρεις  .......

Αποψη μου ειναι οτι ΔΕΝ αξιζει .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, villasg είπε

Κοιτα να δει οι SONNE ειναι κορυφαιοι ( εχω κανει και αναλογο ποστ εδω μεσα ).
Ειμαι κάτοχος5 χρονια τωρα  και σε μενα το λαστιχο εχει φυγει .
Απο οτι βλεπω στο ταμπελακι ειναι ο Τ16 δλδ το μοντελο ACTION αρα ΔΕΝ ειναι χαλκινος ( τωρα ειδα και την αρχικη φωτο που αναφερει το μοντελο)  .

Αν δεν ειναι χαλκος ( ενα τηλ στην SONNE θα μαθεις ) στα 350 δεν αξιζει ( o phaethon που εχω εγω κανει 630€ ) , αυτος 350 + τα μεταφορικα του να τον παρεις + ενα Service γιατι δεν ξερεις ακριβως την κατασταση και μιας και θα αδειασει να τον παρεις  .......

Αποψη μου ειναι οτι ΔΕΝ αξιζει .

Και εγω ετσι πιστευω αν ειναι απλος glass δεν ξερω αν αξιζει..αλλα στην αγγελια λεει χαλκινος 160 λιτρα με επιλεκτικο συλλεκτη...γυναικα τον πουλαει ..επειδη εκανε εγκατασταση φυσικου αεριου....οποτε στα 350 συν βγαλε βαλε συν μεταφορικα συν σερβις...θα φτασει πολυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Napo2 είπε

Και εγω ετσι πιστευω αν ειναι απλος glass δεν ξερω αν αξιζει..αλλα στην αγγελια λεει χαλκινος 160 λιτρα με επιλεκτικο συλλεκτη...γυναικα τον πουλαει ..επειδη εκανε εγκατασταση φυσικου αεριου....οποτε στα 350 συν βγαλε βαλε συν μεταφορικα συν σερβις...θα φτασει πολυ....

Με 400 ευρώ παίρνεις καινούργιο doyble glass και λήγει το θέμα.

Εάν είναι χάλκινος 350 είναι καλά.

Τα μεταφορικα μην τα υπολογιζεις διότι και καινούργιο να πάρεις μεταφορικά θα πληρώσεις εκτός εάν μένεις στον ίδιο νομό που έχει το εργοστάσιο κατασκευής.

Εάν δεν είναι χάλκινος μην τον πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε καλά ωρέ λεβέντες.350 για μεταχειρισμένο ηλιακό που αν χαλάσει τον πρώτο χρόνο θα πρέπει να μπεις στη φασαρία να τον ξανακατεβάσεις για πέταμα.

Και δεν πας στο leroy με 390 να πάρεις 160 λίτρων με επιλεκτικό καθρέπτη να έχεις και εγγύηση 5 χρόνων;;;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι χάλκινος ο ηλιακός αξίζει, κάνει 1200 καινούργιος, δε σε νοιάζει αν δεν έχει γίνει συντήρηση και αν υπάρχει η απόδειξη θα έχει εγγύηση πολλά χρόνια ακόμα.

Αν είναι glass δεν αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, naive είπε

Αν είναι χάλκινος ο ηλιακός αξίζει, κάνει 1200 καινούργιος, δε σε νοιάζει αν δεν έχει γίνει συντήρηση και αν υπάρχει η απόδειξη θα έχει εγγύηση πολλά χρόνια ακόμα.

Αν είναι glass δεν αξίζει.

Εντωμεταξι πριν ουτε μηνα μου εκαναν προσφορα για ενα ιδιο καινουργιο χαλκινο 160 ρη της σονε με το φαεθων 2.4 στα 980 ευρω...αλλα δεν προχωρησα γιατι ψαχνω για 200 λιτρα...αλλα 160ρης στα 350 αν ειναι χαλκινος με δελεασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, papoys1 είπε
Spoiler

 

Πάμε καλά ωρέ λεβέντες.350 για μεταχειρισμένο ηλιακό που αν χαλάσει τον πρώτο χρόνο θα πρέπει να μπεις στη φασαρία να τον ξανακατεβάσεις για πέταμα.

Και δεν πας στο leroy με 390 να πάρεις 160 λίτρων με επιλεκτικό καθρέπτη να έχεις και εγγύηση 5 χρόνων;;;;;

 

 

μαζί σου papoys1  Ένα προϊόν που διανύει 40 και πλέον  χρόνια το κάνουνε εδώ μέσα προϊόν υψηλής τεχνολογίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, hp8 είπε

μαζί σου papoys1  Ένα προϊόν που διανύει 40 και πλέον  χρόνια το κάνουνε εδώ μέσα προϊόν υψηλής τεχνολογίας 

Εχοντας διαβασει ολες τις σελιδες και του προηγουμενου νηματος....εχει γινει ενος ειδους υπεραναλυση δεν αντιλεγω φιλε μου....αλλα....αν μπορει καποιος να γλιτωσει λεφτα και να παρει καποιες συμβουλες δεν ειναι κακο πιστευω..αλλα που να μπεις και σε αλλα φορουμ με αυτοκηνητα για παραδειγμα...

Επεξ/σία από Napo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αλλάχτηκε ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με ηλιακό  και παρατηρήθηκε μια μικρή πτώση πίεσης στο ζεστό,
Τα μέτρα των σωληνώσεων είναι 20+20μ (φ15χ2,5) είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Napo2 είπε

Εντωμεταξι πριν ουτε μηνα μου εκαναν προσφορα για ενα ιδιο καινουργιο χαλκινο 160 ρη της σονε με το φαεθων 2.4 στα 980 ευρω...αλλα δεν προχωρησα γιατι ψαχνω για 200 λιτρα...αλλα 160ρης στα 350 αν ειναι χαλκινος με δελεασε...

Ήταν πολύ καλή προσφορά, στα 1200 παίζουν https://www.skroutz.gr/s/328886/Sonne-Phaethon-160lt-2-4m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

 

6 ώρες πριν, hp8 είπε

μαζί σου papoys1  Ένα προϊόν που διανύει 40 και πλέον  χρόνια το κάνουνε εδώ μέσα προϊόν υψηλής τεχνολογίας 

φυσικά και υπάρχει τεχνολογία στον ηλιακό. Για αυτό υπάρχουν ηλιακοί από 350 μέχρι 1500€ και για αυτό υπάρχουν ηλιακοί που κρατάνε 3 χρόνια και 30 χρόνια. 
Και το αεροπλάνο πριν από 120 χρόνια ανακαλύφθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Klausx είπε

Καλησπέρα, αλλάχτηκε ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με ηλιακό  και παρατηρήθηκε μια μικρή πτώση πίεσης στο ζεστό,
Τα μέτρα των σωληνώσεων είναι 20+20μ (φ15χ2,5) είναι φυσιολογικό;

μια απτα ιδια φιλε μενω στον 3το και το νερο ειναι στον 8ο

ασε που για να ερθει το ζεστο πρεπει να το τρεξω αρκετα

Επεξ/σία από Lumini
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Klausx είπε

Καλησπέρα, αλλάχτηκε ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας με ηλιακό  και παρατηρήθηκε μια μικρή πτώση πίεσης στο ζεστό,
Τα μέτρα των σωληνώσεων είναι 20+20μ (φ15χ2,5) είναι φυσιολογικό;

Φυσιολογικό 

Όσο ανεβαίνεις σε ύψος (ορόφους) πέφτει η πίεση. Άλλη πίεση στο νερό στον 1ο όροφο και άλλη στον 6ο.

Όσο έχεις ηλεκτρικό δεν βλέπεις διαφορά αφού το κρύο και το ζεστό είναι στον ίδιο όροφο. Όταν όμως βάλεις ηλιακό η πίεση στο ζεστό είναι αυτή που θα είχες αν έμενες στην ταράτσα (δηλαδή σημαντικά μικρότερη). 

Από τα μέτρα που αναφέρεις υποθέτω ότι είσαι 3+ ορόφους απόσταση από την ταράτσα άρα αναμενόμενη η πτώση πίεσης. 

Αν και ίσως δεν είναι υποχρέωση του όποιου υδραυλικού ή πωλητή να προετοιμάζει τον πελάτη για κάτι τέτοιο θεωρώ ότι θα ήταν προς τιμήν του όποιος το έκανε. Ειδικά αν ο πελάτης του έβαζε ηλιακό για πρώτη φορά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση αρχάριου μιας κ ο υδραυλικός του πατέρα μου που συνάντησα σήμερα δεν με έπεισε... 

Αφού μπήκε ο καινούριος ηλιακός στο πατρικό σπίτι, πάω τώρα και βλέπω την συνδεση που επισυνάπτω στο μποιλερ του καλοριφέρ που είναι στο μεγάλο μπάνιο.. Το μποιλερ δουλεύει μόνο με καλοριφέρ και ο ηλιακός( προφανώς με ήλιο και) με ρεύμα. 

Από ότι φαίνεται δεν υπάρχει καμία βάνα για να διακόψει την ανάμιξη νερού ηλιακού και μποιλερ. 

Στον ηλιακο υπάρχει μόνο βάνα στην είσοδο κρύου νερού και στο μποιλερ μέσα στο μπάνιο επίσης μόνο βάνα στην είσοδο κρύου. 

Ο υδραυλικός μου είπε ότι αν κλείσω την παροχή του κρύου στο μποιλερ στο μπάνιο τότε ότι νερό υπάρχει μέσα (ζεστό ή κρύο) δεν βγαίνει για να αναμιχθεί με το νερού του ηλιακού που έρχεται από ταράτσα. 

Εγώ ζήτησα να βάλει τουλάχιστον μια έξτρα βάνα ώστε να κλείνω τη παροχή ζεστού του μποιλερ όταν λειτουργώ ηλιακο για αποφυγή ανάμειξης. 

Επίσης τον ρώτησα αν ο ηλιακός έχει κρύο νερό μέσα και εγώ έχω ζεστάνει με καλοριφέρ το μποιλερ μέσα στο μπάνιο, μιας κ οι δύο παροχές ζεστού νερού καταλήγουν στην ίδια κεντρική σωλήνα, δεν γίνεται ανάμιξη? Μου είπε να κλείσω την βάνα εισαγωγής κρύου στον ηλιακο και τότε ότι νερό έχει μέσα ήδη ο ηλιακός δεν θα κατέβει από ταράτσα.. 

Μου τα λέει περίεργα ή εγώ δεν πιάνω κάτι? 

IMG_20191227_165812.jpg

Επεξ/σία από sofix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...