Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Νερο Αθηνας! Ελεγαν για τους παλιους ηλιακους οτι δεν εκαναν ποτε service και κραταγαν 15-20χρονια! Οτι ειχαν καλυτερη ποιοτητα..!  Λοιπον αν αυτος κρατησει 15-20χρονια χωρις service μονο με σκεπασμα τοτε το συμπερασμα ειναι οτι δεν ειναι θεμα ποιοτητας αλλα προωρη φθορα λογω υπερθερμανσης!

Ολα τα παλιά είχαν καλύτερη ποιότητα. 

Ηλιακοί, βρύσες, μπανιέρες, λεκάνες και ποιότητα στην πορσελάνη τους, και πολλά πολλα ακόμα 😁👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Ολα τα παλιά είχαν καλύτερη ποιότητα. 

Ηλιακοί, βρύσες, μπανιέρες, λεκάνες και ποιότητα στην πορσελάνη τους, και πολλά πολλα ακόμα 😁👍

Σιγουρα δεν ειχαν τον ιδιο τροπο αποδοσης.. οποτε τα μποιλερ καταπονουνταν λιγοτερο..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Σιγουρα δεν ειχαν τον ιδιο τροπο αποδοσης.. οποτε τα μποιλερ καταπονουνταν λιγοτερο..!

Βέβαια τα παλιά boiler ήταν και ανοιχτού κυκλώματος οπότε με χιόνια η έντονο παγετό έσπαγαν και πήγαινες για καινούργιο boiler, κάτι που πλέον με τα κλειστού κυκλώματος με τα υγρα κτλπ τελείωσαν αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Ολα τα παλιά είχαν καλύτερη ποιότητα. 

Ηλιακοί, βρύσες, μπανιέρες, λεκάνες και ποιότητα στην πορσελάνη τους, και πολλά πολλα ακόμα 😁👍

Αλλά δεν ήταν για όλους. 

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις τα αντίστοιχα χρήματα που έδινες τότε (σε αναλογία με το εισόδημα) θα βρεις και τώρα τρομερή ποιότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, naive είπε

Αλλά δεν ήταν για όλους. 

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις τα αντίστοιχα χρήματα που έδινες τότε (σε αναλογία με το εισόδημα) θα βρεις και τώρα τρομερή ποιότητα. 

Δεν θεωρώ ότι τα φτωχα νοικοκυριά που είχαν πχ μια χρωματιστή πορσελάνη λεκανη (όπως έβαζαν παλιά σχεδον όλοι επειδή παλιά είχαν τα χρωματιστά είδη υγιεινής ) να είχαν ιδιαίτερα υψηλά εισοδήματα. 

Δεν μιλάμε βέβαια για μπαταρίες groher κτλπ αλλά για βασικά είδη υγιεινής που έβαζαν σχεδον όλοι. Βλέπω μετά από 30 και 40 χρόνια πάμε να τα ξηλωσουμε για ανακαίνιση και είναι πολύ καλόδιατηρημένα, χωρίς να είναι θαμπά, με αντοχή και γυαλάδα σαν καινούργια.

Στα καινούργια και μοντερνα αν δεν δώσεις πολλά €€€ δεν παίρνεις ποιότητα. 

(σταματάω και το off-topic 😉😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 9:15 ΜΜ, ParhsG είπε

Λιγο ασχετο αλλα για μποιλερ λεβητοστασιου τι προτείνετε απο μαρκα με δυο σερπαντινες ωστε να μπουν καποτε ηλιακα;

Συλλέκτες να μπουν και ο λέβητας. Αυτό δεν εννοείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους!

Επανέρχομαι στον βιολαρη 160λτ/3τμ που μπήκε στο πατρικό σπίτι. 

Η λευκή μόνωση (retiflex iso) ήρθε με τον ηλιακό και μπήκε στις συνδέσεις μποιλερ/συλλεκτών.

Η λευκή/μαύρη είναι αυτή που μου έδωσαν στο κατάστημα της γειτονιάς για να βάλω στις σωλήνες που φεύγουν από ηλιακο. 

Αυτή η ολολευκη μόνωση που ήρθε απ τον βιολαρη αξίζει σαν μόνωση ή να βάλω παντού από την άλλη με το μαύρο εσωτερικό που πήρα στα υδραυλικά της γειτονιάς? 

Σημερα είχε ήλιο από το πρωί και παρατήρησα ότι δάκρυσε σταγόνες νερό η βαλβίδα πάνω στο μποιλερ. Το νερό αχνιστό δεν μπορείς να βάλεις το χέρι σου κάτω από τη βρύση... 

IMG_20200103_133241.jpg

IMG_20200103_133103.jpg

Επεξ/σία από sofix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sofix είπε

Καλή χρονιά σε όλους!

Επανέρχομαι στον βιολαρη 160λτ/3τμ που μπήκε στο πατρικό σπίτι. 

Η λευκή μόνωση (retiflex iso) ήρθε με τον ηλιακό και μπήκε στις συνδέσεις μποιλερ/συλλεκτών.

Η λευκή/μαύρη είναι αυτή που μου έδωσαν στο κατάστημα της γειτονιάς για να βάλω στις σωλήνες που φεύγουν από ηλιακο. 

Αυτή η ολολευκη μόνωση που ήρθε απ τον βιολαρη αξίζει σαν μόνωση ή να βάλω παντού από την άλλη με το μαύρο εσωτερικό που πήρα στα υδραυλικά της γειτονιάς? 

Σημερα είχε ήλιο από το πρωί και παρατήρησα ότι δάκρυσε σταγόνες νερό η βαλβίδα πάνω στο μποιλερ. Το νερό αχνιστό δεν μπορείς να βάλεις το χέρι σου κάτω από τη βρύση... 

IMG_20200103_133241.jpg

IMG_20200103_133103.jpg

Η μονωση του Βιολαρη ειναι η φθηνη που καταστρεφεται πολυ γρηγορα! Και μενα τετοια ειναι σε ποιοτητα γιατι την πληρωσα 3ευρω/μετρο! Πιο οικονομικα θα σου βγει και με λιγοτερη εργασια να την τυλιξεις με μια καλη ταινια pvc και στην πανω μερια να περασεις πλαστικο χρωμα εξωτερικης χρησης(προστασια για το καλοκαιρι)

Για να εχεις τοσο ζεστο νερο σημαινει το μποιλερ ειχε ηδη ζεστο νερο απο την προηγουμενη μερα.. αλλιως πεταω τον δικο μου και βαζω Βιολαρη ή για να ειμαι σιγουρος στην αποδοση αγοραζω τον δικο σου!!!!

Sorry επειδη δεν το διαβασα σωστα.. Το σωστο θα ηταν να σου βαλει την καλη μονωση στο μποιλερ-συλλεκτη και την φθηνη στους σωληνες.. και να σου πουν το κοστος αν θα ηθελες την καλη μονωση και στους σωληνες!  Δεν φταιει ο Βιολαρης.. οι περισσοτεροι δουλευουν ετσι..

Εγω ομως θα τον κρινω στην μονωση μποιλερ-συλλεκτη! θα επρεπε να βαζει την καλη μονωση γιατι δεν ειναι μεγαλες οι αποστασεις για να του κοστιζει..

Η πολιτικη ειναι να μην ενημερωνουν τον κοσμο για να μην του δημιουργουν ενδοιασμους ή προβληματισμους..! Οταν ο στοχος ειναι να πουλησεις το προιον κρυβεις οτι μπορεις.. οτι σε παιρνει.. προκειμενου να επιτευχθεί ο στοχο σου!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ηλιακός ηρθε πακέτο Κόρινθο και τον έβαλε δικός μας υδραυλικός. 

Ο υδραυλικός χρησιμοποίησε τα υλικά μονωσης που ήρθαν στο πακέτο. Δηλαδή την ολόλευκη μόνωση της φωτογραφίας. 

Μετά ζήτησε από το πατερα μου να πάει να αγοράσει 3 μέτρα έξτρα μόνωση σε τοπικό κατάστημα με υδραυλικά, για να βάλει στην σωλήνα εξόδου ζεστού από ηλιακο μέχρι αναμονή ταράτσας. Η μόνωση που αγοράσαμε εμείς είναι η μαύρη εσωτερικά με λευκή ταινία εξωτερικά και δείχνει ποιοτικότερο προϊόν... Προφανώς ο υδραυλικός μου μας έβαλε ότι είχε το πακέτο για να είναι ΟΚ σε περίπτωση εγγύησης κτλ. Εγώ θα περίμενα να έλεγε αυτή η μόνωση είναι μάπα δώσε 10 ευρώ και παρε 5 μέτρα από την καλή να γίνει σωστή δουλειά.. Αλλά δεν... 

Μόλις το είδα σήμερα που ήρθα στο σπίτι γονιών αναρωτήθηκα αν έχει νόημα να ξηλωσω τη μόνωση βιολαρη και να βάλω καλύτερη στο κομμάτι μποιλερ συλλέκτη... Σαν την ασπρόμαυρη που έβαλε ο υδραυλικός μου στη σωλήνα ζεστού που έρχεται στο σπίτι. Κόστος μονωσης αμελητέο, απλά το ραβε ξήλωνε σκέφτομαι.. Έχει κ ψόφο αυτές τις μέρες για να ανέβω ταράτσα... 

Σχετικά με το ζεστό νερό, χτες δεν έγινε χρήση ηλιακού καθόλου, αλλά ο καιρός ήταν χάλια, ζήτημα να είχε 2 ώρες ηλιοφάνεια...σήμερα ήλιος όλο το πρωί. Το ότι πέταξε νερά το χειμώνα με βάζει σε σκέψεις για σκέπασμα από Μάρτη-Απρίλη και ίσως κ δοχείο διαστολής.. 

Τελικά κάποιοι είχαν δίκαιο όταν πρότειναν 3 τμ για χειμώνα... 😜 

Επεξ/σία από sofix
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sofix είπε

Ο ηλιακός ηρθε πακέτο Κόρινθο και τον έβαλε δικό μας υδραυλικός. 

Ο υδραυλικός χρησιμοποίησε τα υλικά μονωσης που ήρθαν στο πακέτο. Δηλαδή την ολόλευκη μόνωση της φωτογραφίας. 

Μετά ζήτησε από το πατερα μου να πάει να αγοράσει 3 μέτρα έξτρα μόνωση σε τοπικό κατάστημα με υδραυλικά, για να βάλει στην σωλήνα εξόδου ζεστού από ηλιακο μέχρι αναμονή ταράτσας. Η μόνωση που αγοράσαμε είναι η μαύρη εσωτερικά με λευκή ταινία εξωτερικά και δείχνει ποιοτικότερο προϊόν... Προφανώς ο υδραυλικός μας έβαλε ότι είχε το πακέτο για να είναι ΟΚ σε περίπτωση εγγύησης κτλ. Εγώ θα περίμενα να έλεγε αυτή η μόνωση είναι μάπα δώσε 10 ευρώ καιναπρε 5 μέτρα από την καλή να γίνει σωστή δουλειά.. Αλλά δεν... 

Μόλις το είδα σήμερα που ήρθα στο σπίτι γονιών αναρωτήθηκα αν έχει νόημα να ξηλωσω τη μόνωση βιολαρη και να βάλω καλύτερη στο κομμάτι μποιλερ συλλέκτη... Σαν την ασπρόμαυρη που έβαλε ο υδραυλικός μου στη σωλήνα ζεστού που έρχεται στο σπίτι. Κόστος μονωσης αμελητέο, απλά το ραβε ξήλωνε σκέφτομαι.. Έχει κ ψόφο αυτές τις μέρες για να ανέβω ταράτσα... 

Σχετικά με το ζεστό νερό χτες δεν έγινε χρήση ηλιακού καθόλου, αλλά ο καιρός ήταν χάλια ζήτημα να είχε 2 ώρες ηλιοφάνεια... Το ότι πέταξε νερά το χειμώνα με βάζει σε σκέψεις για σκέπασμα από Μάρτη-Απρίλη και ίσως κ δοχείο διαστολής.. 

Τελικά κάποιοι είχαν δίκαιο όταν πρότειναν 3 τμ για χειμώνα... 😜 

Ναι επρεπε να στο πει ο υδραυλικος σου να ξερεις για να επιλεξεις αν θα ηθελες να εμπαινε και η καλη μονωση μποιλερ-συλλεκτη! Δεν χανεις καμια εγγυηση.. Ισα ισα εγω θα επαιρνα το μαγαζι και θα το ελεγα σαν παραπονο.. 

Επειδη τον εβαλες τωρα ασε την μονωση να δεις ποσο θα κρατησει.. παρακολουθα και αν δεις οτι αρχιζει και ανοιγει σε καποια σημεια.. κανε αυτο που σου ειπα ..τυλιγμα pvc..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τελευταία χαζή ερώτηση. Θέλει μόνωση και στη παροχή κρύου νερού στον ηλιακο? Για την ωρα εκεί η σωλήνα είναι γυμνή και έχει μήκος περί τα 2.5-3 μέτρα στην ταράτσα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sofix είπε

Επίσης τελευταία χαζή ερώτηση. Θέλει μόνωση και στη παροχή κρύου νερού στον ηλιακο? Για την ωρα εκεί η σωλήνα είναι γυμνή και έχει μήκος περί τα 2.5-3 μέτρα στην ταράτσα. 

Ναι. Αν ειχαμε συνεχεια καλοκαιρι δεν θα χρειαζομασταν μονωσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...