Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sofix είπε

Ερώτηση αρχάριου μιας κ ο υδραυλικός του πατέρα μου που συνάντησα σήμερα δεν με έπεισε... 

Αφού μπήκε ο καινούριος ηλιακός στο πατρικό σπίτι, πάω τώρα και βλέπω την συνδεση που επισυνάπτω στο μποιλερ του καλοριφέρ που είναι στο μεγάλο μπάνιο.. Το μποιλερ δουλεύει μόνο με καλοριφέρ και ο ηλιακός( προφανώς με ήλιο και) με ρεύμα. 

Από ότι φαίνεται δεν υπάρχει καμία βάνα για να διακόψει την ανάμιξη νερού ηλιακού και μποιλερ. 

Στον ηλιακο υπάρχει μόνο βάνα στην είσοδο κρύου νερού και στο μποιλερ μέσα στο μπάνιο επίσης μόνο βάνα στην είσοδο κρύου. 

Ο υδραυλικός μου είπε ότι αν κλείσω την παροχή του κρύου στο μποιλερ στο μπάνιο τότε ότι νερό υπάρχει μέσα (ζεστό ή κρύο) δεν βγαίνει για να αναμιχθεί με το νερού του ηλιακού που έρχεται από ταράτσα. 

Εγώ ζήτησα να βάλει τουλάχιστον μια έξτρα βάνα ώστε να κλείνω τη παροχή ζεστού του μποιλερ όταν λειτουργώ ηλιακο για αποφυγή ανάμειξης. 

Επίσης τον ρώτησα αν ο ηλιακός έχει κρύο νερό μέσα και εγώ έχω ζεστάνει με καλοριφέρ το μποιλερ μέσα στο μπάνιο, μιας κ οι δύο παροχές ζεστού νερού καταλήγουν στην ίδια κεντρική σωλήνα, μου είπε να κλείσω την βάνα εισαγωγής κρύου στον ηλιακο και τότε ότι νερό έχει μέσα ήδη ο ηλιακός δεν θα κατέβει από ταράτσα.. 

Μου τα λέει περίεργα ή εγώ δεν πιάνω κάτι? 

IMG_20191227_165812.jpg

Καλά στα λέει.

Γενικά αν κλείσεις την παροχή προς ένα οποιοδήποτε θερμοσίφωνα (ηλιακό ή ηλεκτρικό) σταματάει να βγάζει νερό από την έξοδο, καθώς το νερό που βγαίνει στην πράξη "σπρώχνεται" από το νερό που μπαίνει.

Βέβαια η διάταξη αυτή με τις δύο βάνες στους δύο θερμοσίφωνες είναι λίγο μπακάλικη. Η σωστή προσέγγιση θα ήταν στο σημείο που ενώνονται οι δύο έξοδοι των θερμοσιφώνων (τα "ζεστά" τους) και πάνε προς το σπίτι να μπει μία τρίοδος βάνα με την οποία θα μπορούσες να επιλέξεις με μία κίνηση τη σύνδεση του ενός και την αποσύνδεση του άλλου. Βέβαια κάτι τέτοιο προϋποθέτει το ζεστό του ηλιακού να περνούσε κοντά από τον ηλεκτρικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Άρα καλά τα έλεγε ο μάστορας... 

Για να μπει τριοδη φαντάζομαι θέλει σκάψιμο να βρούμε σωλήνες κτλ οπότε θα ανοιγοκλεινουμε χειροκινητα τις υπάρχουσες βάνες στις 'κρύες' εισόδους ηλιακού και εσωτερικού μποιλερ που ζεσταινει με το καλοριφέρ. 

Σχετικά με την απόδοση του νέου μας βιολαρη(160-3τμ) :

Στις 14:00 το νερό έκαιγε, δεν μπορούσες να βάλεις το χέρι κάτω από τη βρύση και χάρηκα με την απόδοση...

Σήμερα είχε σχεδόν σερί ήλιο μεταξύ 9-1.

έπλυνε πιάτα η μάνα μου 14:00 και εμείς κάναμε ένα μπάνιο τη μικρή γεμίζοντας μια μικρή πλαστική μπανιέρα στις 18:00. 

Μετά από αυτά πάγος το νερό... Τώρα πόσα λίτρα χάλασαμε για τα παραπάνω είναι άγνωστο.. 

Μήπως τα 136(πραγματικά) λίτρα του 160αρι είναι λίγα τελικά? 

Να χαρώ με την απόδοση ή να αγχωθω; 😜 

Επεξ/σία από sofix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος έχει στην ταράτσα έναν ηλιακό 160 λίτρων (μάλλον) ο οποίος δεν ζέσταινε καλά το νερό. Ήρθε μάστορας και άλλαξε τα πάνελ και πλέον φέρνει καυτό νερό όταν έχει ήλιο.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν δεν έχει ήλιο και ανάβει την αντίσταση κάνει σχεδόν 3 ώρες για να ζεστάνει το νερό. Ήρθε ξανά μάστορας και έβαλε καινούργια αντίσταση, αλλά καμία βελτίωση. Ο μάστορας σηκώνει τα χέρια και δεν μπορεί να βρει τι φταίει.

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καλωδια εχει προς ηλιακο?τι αντισταση εβαλε?ολα παιζουν τον ρολο τους.στον 200αρι μου,απο παγωμενο νερο στους 10,εως τους 50,θελει το μισαωρο του.αν εχει ηλιο για καμια ωρα ,σε ενα τεταρτο ειναι ετοιμο το νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...πρέπει να ρωτήσω.

Όταν λες καλώδια, εννοείς αυτά που φεύγουν από τον πίνακα και πάνε ταράτσα? Χλωμό να ξέρει. Μάλλον θα πρέπει να φέρει ηλεκτρολόγο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sofix είπε

 

Σχετικά με την απόδοση του νέου μας βιολαρη(160-3τμ) :

Στις 14:00 το νερό έκαιγε, δεν μπορούσες να βάλεις το χέρι κάτω από τη βρύση και χάρηκα με την απόδοση...

Σήμερα είχε σχεδόν σερί ήλιο μεταξύ 9-1.

έπλυνε πιάτα η μάνα μου 14:00 και εμείς κάναμε ένα μπάνιο τη μικρή γεμίζοντας μια μικρή πλαστική μπανιέρα στις 18:00. 

Μετά από αυτά πάγος το νερό... Τώρα πόσα λίτρα χάλασαμε για τα παραπάνω είναι άγνωστο.. 

Μήπως τα 136(πραγματικά) λίτρα του 160αρι είναι λίγα τελικά? 

Να χαρώ με την απόδοση ή να αγχωθω; 😜 

Απλα δεν ξερεις πως δουλευει ενας ηλιακος..

Ποτέ δεν εχεις την ιδια θερμοκρασια σε ολα τα λιτρα..!

Το χειμωνα εχεις αλλες απωλειες..

Η πιο σημαντικη ειναι που οσα λιτρα ζεστου καταναλωσεις τοσα κρυου εισερχονται στο μποιλερ με αποτελεσμα να σου κατεβαζει την θερμοκρασια του ζεστου με καποια χρονοκαθυστερηση..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και χρονια πολλα,

Ενδιαφερομαι για αγορα ηλιακου  200λιτρα μεσω του εξοικονομω .Σκεφτομαι για το calpak αλλα απο αυτα που δισβαζω δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστος ειναι οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας εαν ειναι να επιλεξω μεταξυ calpak,maltezos,nobel ποια θα μου προτεινεται καθως μεταξυ αυτων των 3 θα μπορεσω να προμηθευτω στην περιοχη που ειμαι.ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Γεια σας και χρονια πολλα,

Ενδιαφερομαι για αγορα ηλιακου  200λιτρα μεσω του εξοικονομω .Σκεφτομαι για το calpak αλλα απο αυτα που δισβαζω δεν ξερω κατα ποσο αξιοπιστος ειναι οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας εαν ειναι να επιλεξω μεταξυ calpak,maltezos,nobel ποια θα μου προτεινεται καθως μεταξυ αυτων των 3 θα μπορεσω να προμηθευτω στην περιοχη που ειμαι.ευχαριστω πολυ!!

Εδω πρεπει να εξετασεις ποσο πιο ακριβα θα σου κοστισει γιατι ειναι απο εξοικονομω! πχ σωληνας  μετρο με φπα εχει 4-4.5ευρω. Μην σου πει 7-8ε το μετρο!

Ο Μαλτεζος περα απο το inox του δεν εχει να μας πει κατι.. Ο mark 4 ειναι καλος αλλα υπερκοστολογημενος 200 3τμ απο 1000-1200ευρω..  Ο nobel classic 200 4τμ παιζει απο 840-950ε

Προσωπικα μεχρι 1050ε ευρω θα εβαζα τον mark 4 αλλα θα ρωταγα και τι θα μου κοστισει η εγγυηση! ΥΓ Calpak-ακριβα ανταλλακτικα!

Απο την αλλη δεν μπορω να πιστεψω οτι θα εχει καλυτερη αποδοση απο τον nobel 4τμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Εδω πρεπει να εξετασεις ποσο πιο ακριβα θα σου κοστισει γιατι ειναι απο εξοικονομω! πχ σωληνας  μετρο με φπα εχει 4-4.5ευρω. Μην σου πει 7-8ε το μετρο!

Ο Μαλτεζος περα απο το inox του δεν εχει να μας πει κατι.. Ο mark 4 ειναι καλος αλλα υπερκοστολογημενος 200 3τμ απο 1000-1200ευρω..  Ο nobel classic 200 4τμ παιζει απο 840-950ε

Προσωπικα μεχρι 1050ε ευρω θα εβαζα τον mark 4 αλλα θα ρωταγα και τι θα μου κοστισει η εγγυηση! ΥΓ Calpak-ακριβα ανταλλακτικα!

Απο την αλλη δεν μπορω να πιστεψω οτι θα εχει καλυτερη αποδοση απο τον nobel 4τμ!

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας.Η τιμη που εχει το προγραμμα ειναι 1100.Το inox του μαλτεζου εννοεις inox εξω glass μεσα;(στην περιοχη που ειμαι βλεπω πολλους μαλτεζου χρονια στις ταρατσες απλα δεν γνωριζω τι παιζει απο κει και περα);θελω ενα ηλιακο αξιοπιστο καθως πρωτη φορα θα βαλουμε ηλιακο.Τωρα εαν γνωριζετε και καποια αλλη εταιρεια να μου προτεινεται απο δικη σας εμπειρια θα το εκτιμουσα(καθως και εαν πρεπει να ειναι glass η οχι.Προβληματιζομαι λιγο με το calpak  διοτι εχει ακριβα ανταλακτικα και φοβαμαι μην τυχον σκασει το καζανι σε 4-5 χρονια.Ο υδραυλικος μου μου ειπε οτι σε ενα mark εσκασε το καζανι στα 4η 5 χρρονια (βεβαια τον ρωτησα εαν ειχαν κανει το απαιτουμενο service και ειπε οχι)το καλο της υποθεσης ειναι οτι ο αντιπροσωπος εδω του το αλλαξε δωρεαν.Ο λογος που εαν βαλω mark θα ειναι επειδη θα εχω το θαρρος εαν παθει κατι να μου τον αλλαξει.οποιαδηποτε βοηθεια θα μας βοηθουσε καθως πρεπει αμεσα να μπει λογω των παιδιων διοτι με το θερμοσιφωνα δεν παει αλλο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλει τόσο άγχος, το τέλειο δεν υπάρχει. Με μια συντήρηση και αλλαγή ανωδίου κάθε 2 με 3 χρόνια και αποφυγή υπερθέρμανσης το καλοκαίρι με σκέπασμα θα το έχεις για πολλά χρόνια.  Όποιον και να πάρεις. Η χρυσή τομή σε αξιοπιστία και οικονομία είναι ο glass, σε μαλτεζο εγώ θα πήγαινα μόνο για ανοξείδωτο όχι για το glass του. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίρνεις ένα ηλιακό μέχρι 500 ευρώ max από όπου θέλεις. (τοποθετηση 80 με 100€) (εκτός και αν θέλεις οπωσδήποτε inox) 

Του κάνεις service ανά δύο ετη (κόστος 40-50€ αν το κάνει μαστορας)

Ένα σκέπασματακι το καλοκαιρι (κόστος 0€)

Σου μένει για 10-15 χρόνια και κάνεις απόσβεση 1000% 😁

Καλή Χρονιά να εχουμε 🎉😁👍✌️😎

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Παίρνεις ένα ηλιακό μέχρι 500 ευρώ max από όπου θέλεις. (τοποθετηση 80 με 100€) (εκτός και αν θέλεις οπωσδήποτε inox) 

Του κάνεις service ανά δύο ετη (κόστος 40-50€ αν το κάνει μαστορας)

Ένα σκέπασματακι το καλοκαιρι (κόστος 0€)

Σου μένει για 10-15 χρόνια και κάνεις απόσβεση 1000% 😁

Καλή Χρονιά να εχουμε 🎉😁👍✌️😎

 

H μεγαλύτερη αλήθεια που ειπώθηκε ποτέ εδώ μέσα !!!!!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας.Η τιμη που εχει το προγραμμα ειναι 1100.Το inox του μαλτεζου εννοεις inox εξω glass μεσα;(στην περιοχη που ειμαι βλεπω πολλους μαλτεζου χρονια στις ταρατσες απλα δεν γνωριζω τι παιζει απο κει και περα);θελω ενα ηλιακο αξιοπιστο καθως πρωτη φορα θα βαλουμε ηλιακο.Τωρα εαν γνωριζετε και καποια αλλη εταιρεια να μου προτεινεται απο δικη σας εμπειρια θα το εκτιμουσα(καθως και εαν πρεπει να ειναι glass η οχι.Προβληματιζομαι λιγο με το calpak  διοτι εχει ακριβα ανταλακτικα και φοβαμαι μην τυχον σκασει το καζανι σε 4-5 χρονια.Ο υδραυλικος μου μου ειπε οτι σε ενα mark εσκασε το καζανι στα 4η 5 χρρονια (βεβαια τον ρωτησα εαν ειχαν κανει το απαιτουμενο service και ειπε οχι)το καλο της υποθεσης ειναι οτι ο αντιπροσωπος εδω του το αλλαξε δωρεαν.Ο λογος που εαν βαλω mark θα ειναι επειδη θα εχω το θαρρος εαν παθει κατι να μου τον αλλαξει.οποιαδηποτε βοηθεια θα μας βοηθουσε καθως πρεπει αμεσα να μπει λογω των παιδιων διοτι με το θερμοσιφωνα δεν παει αλλο :)

1100Ε Λιγα δινουν.. Μιλαω για μεσα inox.

Να βαλεις τον nobel classic 200 4τμ. Εχει αποδοτικους και αξιοπιστους συλλεκτες! Εκτιμω σιγουρα αποδιδει καλυτερα απο τον mark! Για το θεμα της αξιοπιστιας ειναι ξεκαθαρο το σκεπασμα(καλοκαιρι). Επισης βοηθανε και τα περισσοτερα λιτρα σε σχεση με τον συλλεκτη πχ σε εναν καλο επιλεκτικο 4τμ να μπουν 250λ!

Για να σου δωσω μια εικονα τωρα με τετοιο καιρο ο 160λ 3τμ ειναι για 2 ατομα και αυτο με μετρο..! Προφανως θα υπαρχουν στιγμες να μην ανοιγουν το ζεστο για χερια-προσωπο ωστε να εχουν νερο για ντουζ!

Τετοιος καιρος σημαινει ηλιο με συννεφια.. παγωμενο νερο υδρευσης.. χαμηλες θερμοκρασιες..

Αρα με αυτα τα δεδομενα αν θες ανελλιπώς 2-3 ντουζακια την ημερα και τα περιφερειακα με μετρο προσωπο,ξυρισμα,κανενα πιατο.. θες 300λ 5τμ!!!! Αλλα πρεπει να ασχολεισαι περισσοτερο με το σκεπασμα-ξεσκεπασμα..!!!

 

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Παίρνεις ένα ηλιακό μέχρι 500 ευρώ max από όπου θέλεις. (τοποθετηση 80 με 100€) (εκτός και αν θέλεις οπωσδήποτε inox) 

Του κάνεις service ανά δύο ετη (κόστος 40-50€ αν το κάνει μαστορας)

Ένα σκέπασματακι το καλοκαιρι (κόστος 0€)

Σου μένει για 10-15 χρόνια και κάνεις απόσβεση 1000% 😁

Καλή Χρονιά να εχουμε 🎉😁👍✌️😎

Σε ηλιακο glass που δεν εχει γινει ποτε συντηρηση(ουτε συμπληρωμα κλειστου) απλα το καλοκαιρι δεν τον αφηνει να  ανεβασει θερμοκρασια πανω απο τους 65β και δεν χρησιμοποιει την αντισταση.. Παει να κλεισει 10ετια χωρις να δινει την εντυπωση οτι εχει χασει σε αποδοση τον χειμωνα!!!  Χρηση του ηλιακου γινεται κανονικα και με το παραπανω.. που σημαινει οτι θα εχει μαζεψει και πολλα αλατα!

Ποσα χρονια ακομα λες ν αντεξει??? Νερο Αττικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Σε ηλιακο glass που δεν εχει γινει ποτε συντηρηση(ουτε συμπληρωμα κλειστου) απλα το καλοκαιρι δεν τον αφηνει να  ανεβασει θερμοκρασια πανω απο τους 65β και δεν χρησιμοποιει την αντισταση.. Παει να κλεισει 10ετια χωρις να δινει την εντυπωση οτι εχει χασει σε αποδοση τον χειμωνα!!!  Χρηση του ηλιακου γινεται κανονικα και με το παραπανω.. που σημαινει οτι θα εχει μαζεψει και πολλα αλατα!

Ποσα χρονια ακομα λες ν αντεξει??? Νερο Αττικης.

Εφόσον δεν έχει γίνει συντήρηση ποτέ, και αύριο να χαλάσει (που λέει ο λόγος) τα έβγαλε τα λεφτά του 😉

Επισης η πρόβλεψη για το πότε θα χαλασει ένας ηλιακός ειναι σαν να μου ζητάς να σου πω τι καιρό θα κάνει το Πάσχα 😁 (καταλαβαίνεις πως το λεω) 

Και κάτι ακόμα, νερό Αττικής που λες στο τέλος Γιάννη, δεν σημαίνει κάτι, γιατί "άλλο νερό" έχει πχ στο παλαιό Φάληρο, άλλο νερό στον Διόνυσο,αλλο στο Λαγονήσι κτλπ (σκληρό νερό, με πολλά άλατα, καταστρέφει πιο σύντομα έναν ηλιακό χωρίς service, δηλαδή χωρίς να έχουμε αλλαξει ανοδιο) 

Πάντως εγώ κραταω το σημείο που αναφέρεις (χωρις συντήρηση 10 έτη) οπότε μια χαρά άντεξε, και αντέχει ακόμα θεωρώ εφόσον γίνεται Light χρήση (δεν δουλεύεται και η αντίσταση καθόλου) οπότε πιθανόν αν όλα πάνε καλά να βγάλει μερικά έτη ακόμα 👍👍

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εφόσον δεν έχει γίνει συντήρηση ποτέ, και αύριο να χαλάσει (που λέει ο λόγος) τα έβγαλε τα λεφτά του 😉

Επισης η πρόβλεψη για το πότε θα χαλασει ένας ηλιακός ειναι σαν να μου ζητάς να σου πω τι καιρό θα κάνει το Πάσχα 😁 (καταλαβαίνεις πως το λεω) 

Και κάτι ακόμα, νερό Αττικής που λες στο τέλος Γιάννη, δεν σημαίνει κάτι, γιατί "άλλο νερό" έχει πχ στο παλαιό Φάληρο, άλλο νερό στον Διόνυσο,αλλο στο Λαγονήσι κτλπ (σκληρό νερό, με πολλά άλατα, καταστρέφει πιο σύντομα έναν ηλιακό χωρίς service, δηλαδή χωρίς να έχουμε αλλαξει ανοδιο) 

Πάντως εγώ κραταω το σημείο που αναφέρεις (χωρις συντήρηση 10 έτη) οπότε μια χαρά άντεξε, και αντέχει ακόμα θεωρώ εφόσον γίνεται Light χρήση (δεν δουλεύεται και η αντίσταση καθόλου) οπότε πιθανόν αν όλα πάνε καλά να βγάλει μερικά έτη ακόμα 👍👍

Νερο Αθηνας! Ελεγαν για τους παλιους ηλιακους οτι δεν εκαναν ποτε service και κραταγαν 15-20χρονια! Οτι ειχαν καλυτερη ποιοτητα..!  Λοιπον αν αυτος κρατησει 15-20χρονια χωρις service μονο με σκεπασμα τοτε το συμπερασμα ειναι οτι δεν ειναι θεμα ποιοτητας αλλα προωρη φθορα λογω υπερθερμανσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...