Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sofix είπε

Μόλις το είδα σήμερα που ήρθα στο σπίτι γονιών αναρωτήθηκα αν έχει νόημα να ξηλωσω τη μόνωση βιολαρη και να βάλω καλύτερη στο κομμάτι μποιλερ συλλέκτη... Σαν την ασπρόμαυρη που έβαλε ο υδραυλικός μου στη σωλήνα ζεστού που έρχεται στο σπίτι. Κόστος μονωσης αμελητέο, απλά το ραβε ξήλωνε σκέφτομαι.. Έχει κ ψόφο αυτές τις μέρες για να ανέβω ταράτσα... 

Δεν είναι η καλύτερη μόνωση αλλά δεν είναι και για πέταμα. Μην αρχίσεις τα ράβε-ξήλωνε σε καμιά περίπτωση. Αν θέλεις να κάνεις την "υπέρβαση" πάρε 2 μέτρα από την άλλη μόνωση σε μεγαλύτερη διάσταση (εσωτερική διάμετρο τόσο όσο να χωράει η άσπρη μέσα) και πέρασε την από πάνω. Τη σκίζεις κατά μήκος, τυλίγεις από πάνω την άσπρη και μετά κολλάς με ταινία ανά 0,5 μέτρο. Χωρίς ξήλωνε-ράβε, χωρίς κόπο και στο τέλος θα έχεις διπλή μόνωση.

1 ώρα πριν, sofix είπε

Επίσης τελευταία χαζή ερώτηση. Θέλει μόνωση και στη παροχή κρύου νερού στον ηλιακο? Για την ωρα εκεί η σωλήνα είναι γυμνή και έχει μήκος περί τα 2.5-3 μέτρα στην ταράτσα. 

Καλά είναι να έχει μόνωση και στην παροχή κρύου νερού. Κυρίως προστατεύει από το να παγώσει (έστω και για 2 μέρες το χρόνο) αλλά και γενικώς μονώνει το χειμώνα που η θερμοκρασία έξω είναι χαμηλότερη από τη θερμοκρασία του νερού του δικτύου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σύνοψη ημέρας μπας κ βοηθήσω και κανέναν άλλον να καταλάβει τι παίζει με τον ηλιακό και τις αποδόσεις σε ζεστό νερό. 

Σήμερα είχε όλη μέρα ήλιο. Μεσημέρι το νερό αχνιστο. 

Ένα ντουζ περί τις 3 και πλύσιμο πιάτων, ακόμα ένα ντουζ κατά τις 5 και τώρα στις 8 το βράδυ ίσα που έχει χλιαρό νερό... Φτάνει δεν φτάνει για ένα γρήγορο ντουζάκι. 

Νομίζω τα 160 (136 πραγματικά) λίτρα του βιολαρη είναι μέχρι 2-3 άτομα.. 

Ίσως έπρεπε να αγόραζα τα 200λιτρα αντί για 160λτ για να είμαι ποιο άνετος γενικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, sofix είπε

Νομίζω τα 160 (136 πραγματικά) λίτρα του βιολαρη είναι μέχρι 2-3 άτομα

Δέν ειναι μόνο το νερό που χαλάς ειναι και αυτό που μπαίνει μέσα και κρυωνει το υπόλοιπο . ΄Ήξερες απο πρίν ότι είναι 136 λιτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το γνωρίζω αυτό και ήξερα και για τα 136 λίτρα από το solar key mark. 

Απλά νόμιζα ότι 136 λίτρα βραστά θα αρκούν άνετα για 3 άτομα ακόμα κ όταν αραιωνονται με κρύο.. Γιαυτό έβαλα 3τμ συλλέκτες. 

Ίσως φταίει που δεν έχω μόνωση στη παροχή του κρύου νερού και οι θερμοκρασίες είναι γύρω στους 7 βαθμούς σήμερα.. Κρυώνει γρήγορα. 

Anyway, μόνιμοι κάτοικοι είναι 3 άτομα σε αυτό το σπίτι, οπότε λογικά θα είναι οκ τους περισσότερους μήνες του χρόνου.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνωση να βάλεις δεν νομίζω να δεις διαφορά.. Απλά προσπάθησε όσο γίνεται να καταναλώνεται το νερό 11 με 2 που προλαβαίνει να ανανεωθεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sofix είπε

Σύνοψη ημέρας μπας κ βοηθήσω και κανέναν άλλον να καταλάβει τι παίζει με τον ηλιακό και τις αποδόσεις σε ζεστό νερό. 

Σήμερα είχε όλη μέρα ήλιο. Μεσημέρι το νερό αχνιστο. 

Ένα ντουζ περί τις 3 και πλύσιμο πιάτων, ακόμα ένα ντουζ κατά τις 5 και τώρα στις 8 το βράδυ ίσα που έχει χλιαρό νερό... Φτάνει δεν φτάνει για ένα γρήγορο ντουζάκι. 

Νομίζω τα 160 (136 πραγματικά) λίτρα του βιολαρη είναι μέχρι 2-3 άτομα.. 

Ίσως έπρεπε να αγόραζα τα 200λιτρα αντί για 160λτ για να είμαι ποιο άνετος γενικά.. 

Πολυ καλος!!!

Αν θες να παρεις ολα τα λιτρα του ζεστο νερο που θα μπορουσε να σου δωσει ο ηλιακος μετα τις 3 κανε συνεχομενη χρηση μεχρι να πεσει η επιθυμητη θερμοκρασια!

Σε διακεκομμενη χρηση χανεις λιτρα ζεστου νερου..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, makevius είπε

Και μόνωση να βάλεις δεν νομίζω να δεις διαφορά.. Απλά προσπάθησε όσο γίνεται να καταναλώνεται το νερό 11 με 2 που προλαβαίνει να ανανεωθεί.

Πόσο εφικτό είναι αυτό που προτείνεις για ένα νορμάλ νοικοκυριό 3 ανθρωπων (όχι συνταξιούχοι υποθέτω), που θα λείπουν αυτές τις ώρες σε δουλειές/σχολή κτλ;

Δεν είναι λύση αυτή προφανώς.

Έχω και έχουμε ξαναπεί εδώ μέσα πολλές φορές, στα ανανεώσιμα/δωρεάν/όπως θέλει ας το πει ο καθένας δεν κοιτάμε το τσίμα τσιμα, κάνουμε το κλικ παραπάνω για να είμαστε καλυμμένοι. Ελάχιστη η διαφορά σε κόστος, πολλαπλάσια τα οφέλη σε βάθος χρόνου (μιας και δεν είναι επένδυση βραχυπρόθεσμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, makevius είπε

Και μόνωση να βάλεις δεν νομίζω να δεις διαφορά.. Απλά προσπάθησε όσο γίνεται να καταναλώνεται το νερό 11 με 2 που προλαβαίνει να ανανεωθεί.

Προσωπικη μου αποψη: Aυτο που λες ισχυει μονο οταν εχει ηδη ζεστο νερο(οχι κατω απο 35β). Και ισχυει απολυτα μονο στα ανοιχτου κυκλωματος!!!

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Πόσο εφικτό είναι αυτό που προτείνεις για ένα νορμάλ νοικοκυριό 3 ανθρωπων (όχι συνταξιούχοι υποθέτω), που θα λείπουν αυτές τις ώρες σε δουλειές/σχολή κτλ;

Δεν είναι λύση αυτή προφανώς.

Έχω και έχουμε ξαναπεί εδώ μέσα πολλές φορές, στα ανανεώσιμα/δωρεάν/όπως θέλει ας το πει ο καθένας δεν κοιτάμε το τσίμα τσιμα, κάνουμε το κλικ παραπάνω για να είμαστε καλυμμένοι. Ελάχιστη η διαφορά σε κόστος, πολλαπλάσια τα οφέλη σε βάθος χρόνου (μιας και δεν είναι επένδυση βραχυπρόθεσμη).

Με τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, θα αγόραζα ίδια μάρκα αλλά τον 200λτ. Και ούτε καν 4τμ και τα 3τμ συλλέκτη του Δήμα μια χαρά τα πάνε... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alxnks είπε

Πόσο εφικτό είναι αυτό που προτείνεις για ένα νορμάλ νοικοκυριό 3 ανθρωπων (όχι συνταξιούχοι υποθέτω), που θα λείπουν αυτές τις ώρες σε δουλειές/σχολή κτλ;

Δεν είναι λύση αυτή προφανώς.

Έχω και έχουμε ξαναπεί εδώ μέσα πολλές φορές, στα ανανεώσιμα/δωρεάν/όπως θέλει ας το πει ο καθένας δεν κοιτάμε το τσίμα τσιμα, κάνουμε το κλικ παραπάνω για να είμαστε καλυμμένοι. Ελάχιστη η διαφορά σε κόστος, πολλαπλάσια τα οφέλη σε βάθος χρόνου (μιας και δεν είναι επένδυση βραχυπρόθεσμη).

Μα γιαυτο είπα όσο γίνεται. Δεν δουλεύουν όλοι μόνο πρωί σε ένα σπιτικό. Κ προφανώς η γενική ιδέα ειναι οτι μέχρι το μεσημέρι αναπληρώνετε ένα μέρος του νερού που χάθηκε. Ότι αν δεν περισέψει δε φθάνει συμφωνώ 100% αλλά ο άνθρωπος τώρα τον έχει αγοράσει. 

2 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Προσωπικη μου αποψη: Aυτο που λες ισχυει μονο οταν εχει ηδη ζεστο νερο(οχι κατω απο 35β). Και ισχυει απολυτα μονο στα ανοιχτου κυκλωματος!!!

Ε ναί εννοείτε σε μέρες με ήλιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sofix είπε

Με τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, θα αγόραζα ίδια μάρκα αλλά τον 200λτ. Και ούτε καν 4τμ και τα 3τμ συλλέκτη του Δήμα μια χαρά τα πάνε... 

Μην το λες αυτο γιατι η διαφορα στα περισσοτερα λιτρα με τον ιδιο συλλεκτη σε τετοιο καιρο(συνθηκες) σημαινει περισσοτερα λιτρα ζεστου αλλα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια! Αρα η συνταγη ειναι περισσοτερα λιτρα νερου και να μπορει να σου δωσει την αρχικη θερμοκρασια οπως θα σου απεδιδε με τα 160λ! Αρα τα θες τα 4τμ!!!

Εγω σε πιο παλια post λεω Βιολαρη 250λ 5τμ!!! Σκεπασμα τους περισσοτερους μηνες το χρονο.. αλλα τωρα δεν θα με επιανε κανενας!!!

56 λεπτά πριν, makevius είπε

 Κ προφανώς η γενική ιδέα ειναι οτι μέχρι το μεσημέρι αναπληρώνετε ένα μέρος του νερού που χάθηκε.

 

Εγω παλι εχω την εντυπωση πως ειναι το ιδιο πραγμα.. γιατι ναι μεν αναπληρωνεται αλλα οχι στο 100%! Δηλαδη πχ στις 3 το μεσημερι θα εχεις χαμηλοτερη θερμοκρασια σε σχεση με εναν αλλον που δεν θα εχει κανει καθολου χρηση! Αν δεν μπει μεγαλυτερος ηλιακος για τις απαιτησεις που θελει ο καθενας σε τετοιες καιρικες συνθηκες δεν κανεις τιποτα! Αυτος ειναι και ο λογος που οι ηλιακοι ειναι διπλης! Σου λεει ο κατασκευαστης βαλε την αντισταση ή αλλιως παρε μεγαλυτερο ηλιακο σε λιτρα και τμ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sofix είπε

Σύνοψη ημέρας μπας κ βοηθήσω και κανέναν άλλον να καταλάβει τι παίζει με τον ηλιακό και τις αποδόσεις σε ζεστό νερό. 

Σήμερα είχε όλη μέρα ήλιο. Μεσημέρι το νερό αχνιστο. 

Ένα ντουζ περί τις 3 και πλύσιμο πιάτων, ακόμα ένα ντουζ κατά τις 5 και τώρα στις 8 το βράδυ ίσα που έχει χλιαρό νερό... Φτάνει δεν φτάνει για ένα γρήγορο ντουζάκι. 

Νομίζω τα 160 (136 πραγματικά) λίτρα του βιολαρη είναι μέχρι 2-3 άτομα.. 

Ίσως έπρεπε να αγόραζα τα 200λιτρα αντί για 160λτ για να είμαι ποιο άνετος γενικά.. 

συνδέεις τον θερμοσίφωνα με το ρευμα. Οταν δεις οτι το νερο ερχετε χλιαρο τον ανοιγεις. Δεν γινεται χειμωνας και να περιμενεις καυτο νερο μερα νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν είμαστε 2-3 άτομα και κανουμε αρκετή χρήση παίρνουμε 200λιτρα όχι 160 (136)  για να μην είμαστε τσίμα τσίμα 

Πάντα παίρνουμε το ένα βήμα παραπάνω από τις ανάγκες μας. 

Πχ ζευγάρι με μικρά παιδιά απευθείας 200 λίτρα (συχνά μπάνια παιδιά, μπάνια γονείς, πάει το νερο) 

Ζευγάρι χωρίς παιδιά 120 με 160 λίτρα. 

Άτομο μόνο του 120 λίτρα. 

Και πάει καπως έτσι (βέβαια ενδεικτικό είναι αυτό που λέω, πάντα τσεκάρουμε τις ανάγκες του πελατη) 

 

Επισης να αναφέρω ότι χειμώνα, τα νερά είναι παγωμένα που μπαινουν στο κύκλωμα , μην περιμένετε επειδή βγήκε 3 ώρες ήλιος να καιει το νερο. Ανάψτε το 45' και μετά σβήστε το και μπείτε να κάνετε το μπανακι σας. Απλά πράγματα. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Θελω να βαλω ηλιακο στην ταρατσα και το θεμα ειναι το εξης:Σε 3 με 4 μηνες θα γινει μονωση της ταρατσας και ηθελα να μαθω να περιμενω να γινει η  μονωση η οποια θα γινει το καλοκαιρι πρωτα και μετα να μπω στην διαδικασια τοποθετησης η μπορει να μπει αμεσα τωρα χωρις να δημιουργησει προβλημα στη μονωση αργοτερα.το να μπει τωρα εννοω καπως να σηκωθει 25-30 ποντοι .ευχαριστω.Αν και νομιζω οτι το σωστο ειναι να γινει πρωτα η μονωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Θελω να βαλω ηλιακο στην ταρατσα και το θεμα ειναι το εξης:Σε 3 με 4 μηνες θα γινει μονωση της ταρατσας και ηθελα να μαθω να περιμενω να γινει η  μονωση η οποια θα γινει το καλοκαιρι πρωτα και μετα να μπω στην διαδικασια τοποθετησης η μπορει να μπει αμεσα τωρα χωρις να δημιουργησει προβλημα στη μονωση αργοτερα.το να μπει τωρα εννοω καπως να σηκωθει 25-30 ποντοι .ευχαριστω.Αν και νομιζω οτι το σωστο ειναι να γινει πρωτα η μονωση

Τι ειδους μονωση θα γίνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...