Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τι ειδους μονωση θα γίνει; 

Πετροβαμβακας  σκληροςη διογκωμενη 7 και μετα απο πανω fibran incline για κλισεις και τελικη στρωση πλακακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Πετροβαμβακας  σκληροςη διογκωμενη 7 και μετα απο πανω fibran incline για κλισεις και τελικη στρωση πλακακι

Εφόσον θα μπει πλακάκι πως λες στο τέλος, αν θέλεις τον βάζεις και εκεί πάνω και απλά πες στους μάστορες να κλείσουν καλά τις τρύπες που θα ανοίξουν για να στηριχθεί η βάση, (4 τρύπηματα κάνουμε) μην πάει και περάσει νερό από κατω.

 😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε, με το σημερινό ήλιο και καιρό στην Αθήνα, δε θα έπρεπε να έχει ζεσταθεί φουλ το νερό;

Πήγα να κάνω μπάνιο κατά τις 18:00, και έπρεπε να έχω το διακόπτη της μπαταρίας ελαφρά προς το ζεστό, που σημαίνει ότι δεν ήταν φουλ ζεστό, όπως αν είχα ανάψει για πολλή ώρα την αντίσταση ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Για πείτε, με το σημερινό ήλιο και καιρό στην Αθήνα, δε θα έπρεπε να έχει ζεσταθεί φουλ το νερό;

Πήγα να κάνω μπάνιο κατά τις 18:00, και έπρεπε να έχω το διακόπτη της μπαταρίας ελαφρά προς το ζεστό, που σημαίνει ότι δεν ήταν φουλ ζεστό, όπως αν είχα ανάψει για πολλή ώρα την αντίσταση ας πούμε.

Θες να πεις τον μικτη στη μεση και λιγο προς το ζεστο(αριστερα δηλαδη). Λογικο αφου γινεται μιξη και εχει να κανει ποσο κρυο ειναι το νερο υδρευσης..!

Ενας σωστος ηλιακος με την σημερινη ηλιοφανεια στην Αθηνα με κρυο μποιλερ θα πρεπει μετα τις 15.00 να δωσει απο 48β+

Αν εχεις χλιαρο απο 55β+

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, κατάλαβα τι εννοείς περί μίξεως, αλλά αν ανάψω αντίσταση και την αφήσω μέχρι να κλείσει αυτόματα, θεωρώ πως θα είχα το μίκτη πιο δεξιά, ελαφρώς προς το κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

ΟΚ, κατάλαβα τι εννοείς περί μίξεως, αλλά αν ανάψω αντίσταση και την αφήσω μέχρι να κλείσει αυτόματα, θεωρώ πως θα είχα το μίκτη πιο δεξιά, ελαφρώς προς το κρύο.

Που σημαινει οτι με την αντισταση σου δινει μεγαλυτερες θερμοκρασιες..! Εχει να κανει που εχεις ρυθμιση τον θερμοστατη(θερμοκρασια) και ποσα λεπτα  εχεις ανοιχτη την αντισταση.. Εχεις δει το ρολοι της δεη πως γυρναει??? Εγω οταν το ειδα πρωτη φορα μου εφυγε ο κ@λος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gia_nnis είπε

Που σημαινει οτι με την αντισταση σου δινει μεγαλυτερες θερμοκρασιες..! Εχει να κανει που εχεις ρυθμιση τον θερμοστατη(θερμοκρασια) και ποσα λεπτα  εχεις ανοιχτη την αντισταση.. Εχεις δει το ρολοι της δεη πως γυρναει??? Εγω οταν το ειδα πρωτη φορα μου εφυγε ο κ@λος!!!

4000watt είναι αυτά 😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, πάνοσ2 είπε

Οπότε ένα τριπλής πιθανό να βολεύει καλύτερα

ΟΧΙ! Μονο αν δεν υπαρχουν αποστασεις! Αλλιως μποιλερ μεσα στο σπιτι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα leroy δίνουν τον elco 160lit στα 399 και με άτοκες δόσεις με κάρτα https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/iliakoi/iliakos-thermosifonas-diplis-energeias-epilektikos-elco-v-tech-160l-glass-61910436/

και νομίζω τον ίδιο (με κάπως διαφορετικό λογότυπο) έχουν και τα praktiker https://www.praktiker.gr/p/iliakos-thermosifonas-sunseeker-elco-160lt-diplis-energeias-88627

Νομίζω πως η τιμή των 399 για 160άρι ηλιακό είναι άπαιχτη. Υπάρχει εμπειρία κάποιος που τον αγόρασε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, 111111 είπε

στα leroy δίνουν τον elco 160lit στα 399 και με άτοκες δόσεις με κάρτα https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/iliakoi/iliakos-thermosifonas-diplis-energeias-epilektikos-elco-v-tech-160l-glass-61910436/

και νομίζω τον ίδιο (με κάπως διαφορετικό λογότυπο) έχουν και τα praktiker https://www.praktiker.gr/p/iliakos-thermosifonas-sunseeker-elco-160lt-diplis-energeias-88627

Νομίζω πως η τιμή των 399 για 160άρι ηλιακό είναι άπαιχτη. Υπάρχει εμπειρία κάποιος που τον αγόρασε;

Είναι πολύ καλή τιμή και πολύ καλός ηλιακός. 

Βασικά είναι το vfm που λέμε. 👍

Απλά μην πάρεις την υπηρεσία την δικιά τους να σου τον βάλουν τον ηλιακό (χρεώνουν και την παραμικρή βίδα έξτρα + είναι τσαπατσουλιδες και βιαστικοί αρπακολλα δουλειά) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 111111 είπε

στα leroy δίνουν τον elco 160lit στα 399 και με άτοκες δόσεις με κάρτα https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/thermosifones/iliakoi/iliakos-thermosifonas-diplis-energeias-epilektikos-elco-v-tech-160l-glass-61910436/

και νομίζω τον ίδιο (με κάπως διαφορετικό λογότυπο) έχουν και τα praktiker https://www.praktiker.gr/p/iliakos-thermosifonas-sunseeker-elco-160lt-diplis-energeias-88627

Νομίζω πως η τιμή των 399 για 160άρι ηλιακό είναι άπαιχτη. Υπάρχει εμπειρία κάποιος που τον αγόρασε;

Δεν είναι καλός

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν από αρκετές σελίδες είχε πάνω από μία μαρτυρία ανθρώπων που εβαλαν ελκο και τρύπησε λίγο μετά τη λήξη της εγγύησης ή και στο τέλος της εγγύησης και η εταιρία δεν εξυπηρέτησε με διάφορες δικαιολογίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ έχω βάλει maltezos inox και τρυπησε μετά από 4 χρόνια ο ένας χάλκινος συλλεκτης και πέταγε εσωτερικα νερό. 

Αυτό δεν αναιρει ότι είναι καλή μάρκα με καλά προϊόντα επειδή είχαμε ένα μεμονωμένο περιστατικό. Συμβαίνουν αυτά. Αστοχία υλικου είναι. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...