Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, steved13 είπε

Μα στο utorrent η ταχύτητα upload μαξαρει ακόμα και από WIFI.

Το θέμα είναι γιατί είναι τόσο αργό στο we transfer, μήπως κάποια ρύθμιση του ρουτερ μπλοκάρει το συγκεκριμένο σαιτ.

Έχει πολλά προβλήματα το συγκεκριμένο μοντεμάκι, ένα από αυτά είναι το upload μέσω wifi. Η λύση είναι να σου το κάνουν update στο λογισμικό αλλά θα χάσεις την LAN4:

 

Αν έχεις κάποιο 2ο ρούτερ ή κάποιο access point βάλε και φτιάξε ένα ασύρματο δίκτυο μέσω αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λόγω βλάβης στον VDSL router ZXHN H168N η NOVA μου τον αντικατέστησε δωρεάν με τον  router ZXHN H267N.

 Τα κινητά , οι smart τηλεοράσεις και οι υπολογιστές δούλεψαν κανονικά αλλά δεν μπορώ να συνδέσω τις ασύρματες εξωτερικές κάμερες IP STARCAM C18S ούτε και ενσύρματα.

Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει λύση ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2020 στις 6:22 ΜΜ, randomcat είπε

Κάποιες διαφορές που έχω είναι ότι στα LAN Settings του TP-LINΚ έχω βάλει να δίνει ο DHCP ως gateway το 192.168.2.1

Οταν προσπάθησα να κάνω το ίδιο, βγήκε error. Τι δεν κάνω σωστά;

(ΖΤΕ 192.168.2.1 / TP-LINK 192.168.1.1)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, X-24 είπε

Οταν προσπάθησα να κάνω το ίδιο, βγήκε error. Τι δεν κάνω σωστά;

(ΖΤΕ 192.168.2.1 / TP-LINK 192.168.1.1)

Το ZTE πρέπει να είναι σε άλλο subnet π.χ. 192.168.1.0 /24 αν έχει DHCP ενεργό, και το TP-LINK στο 192.168.2.0 /24

Αν δεν ξέρεις να το αλλάξεις στο ZTE τότε απλά βάλε 3άρια αντί για 2 στα LAN settings του TP-LINK, και gateway 192.168.3.1

Δοκίμασε και πες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το ρουτερ μπορούμε να βάλουμε σκληρό δίσκο με ταινίες πχ και να τις βλέπουμε σε διάφορες συσκευές ? Το λέω επειδή έχει θύρα USB βλέπει τον σκληρό αλλά... Μέχρι εκεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

home-network-alt.png

 

Το παραπάνω είναι ένα setup το οποίο έχουμε αναλύσει αρκετά σε προηγούμενες σελίδες. Το modem είναι σε bridge mode με WLAN και DHCP κλειστά, το router κάνει την PPP κλήση και όλα δουλεύουν μια χαρά. Μόνο ο DHCP του router είναι ενεργός. Λειτουργεί άψογα, αλλά έχω σκαλώσει σε κάτι.

Πώς μπορώ να μπω στο web admin του modem από τον HOST A ?

Δοκίμασα να συνδέσω το modem σε θύρα LAN του router ή στο SWITCH A ώστε να πάρει IP από τον DHCP του router, αλλά τζίφος (δεν βλέπω το modem στους DHCP clients του router).

Καμιά ιδέα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Έχω το ίδιο ρούτερ. Πέρα τα θέματα αποσυνδεσεων που έχω, επικοινώνησα με την νοβα για αυτό. 

Επίσης δεν μπορώ με του να ρυθμίσω τα υπόλοιπα ssid ενώ υποστηρίζει η συσκευή.

Από τι κατάλαβα είναι κλειδωμένο.

Συμβαίνει το ίδιο και σε σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 4:53 ΜΜ, steved13 είπε

Το πρόβλημα το έλυσε η τεχνική υποστήριξη και τώρα ανεβάζει κανονικά και στο wetransfer.

Screenshot 2020-04-09 at 16.50.46.png

Πες μας και τι έκαναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, HateMe είπε

Πες μας και τι έκαναν. 

Δεν ξαναμίλησα μαζί τους για να ρωτήσω τι ενέργεια έκαναν. Πάντως το firmware δεν άλλαξε.

Απλά έλαβα το παρακάτω μήνυμα και ανέβαζε κανονικά μετά. 

IMG_3589.jpg.60eb8995273560c320e3a42461fa0791.jpg

Ποσταρω σύντομο ιστορικό, σας ενημερώνω για το τι μου ανεφερε η Τεχνική Υποστήριξη της ΝΟΒΑ σε πρόσφατη επικοινωνία μας, για θέματα που απ' όσο έχω διαβάσει προβληματίζουν και άλλους και θέλω την γνώμη σας για κάποια θέματα.

Είμαι νέος οικιακός κάτοχος 100αρας με voip. Router το ZXHN H267N με version V1.0 V1.0.0_GR5.1T13D2. Χρονισμός με καλώδιο 90+ και 10. Ασύρματα από το κινητό μαξ 70 (αλλά δίπλα στο ρουτερ) και 10 ενώ από windows λαπτοπ και macbook μαξ 30 και 10. 

Επικοινωνία με την Τ.Υ. της ΝΟΒΑ στις 09/04, καταρχάς για αναφορά σφάλματος στο upload διότι παρότι ανέβαζε κανονικά στο utorrent πχ, στο wetransfer ήταν πολύ χαμηλό το upload speed. Μου έλυσαν απομακρυσμένα το θέμα του upload και δουλεύει κανονικά, χωρίς αναβάθμιση του firmware. Παραπονέθηκα για το μοντεμ διότι δεν εκπέμπει στα 5 ghz (αφού συνδέομαι ασύρματα, χάνω τοοοοοοσο bandwith) και ζήτησα να μου το αλλάξουν με άλλο αν υπάρχει δυνατότητα. Με ενημέρωσαν οτι μόνο για τους επαγγελματικούς πελάτες υπάρχει άλλο ρουτερ που εμπέμπει στα 5 (288?) και μελλοντικά θα είναι διαθέσιμο και στους οικιακούς πελάτες.

Μου πρότειναν να αγοράσω ένα άλλο ρουτερ που να εκπέμπει στα 5 και να το συνδέσω με το ΖΤΕ για να εκπέμπω WLAN από εκεί. Για παράδειγμα που πρότειναν το TP-Link WiFi Router TP-Link AC1200 Archer C6. Θέλω να ρωτήσω αν το έχει αγοράσει κάποιος, αν το συνέδεσε εύκολα με το ΖΤΕ και αν είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή του.

Επίσης ακούω γνώμες σχετικά με το αν αξίζει να αγοράσω το ΤΡ για γέφυρα ή να περιμένω να δώσουν στους οικιακούς πελάτες νέο ρουτερ και να αντικαταστήσω με αυτό το ΖΤΕ.

Επεξ/σία από steved13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, darkef είπε

Γεια σας,

Έχω το ίδιο ρούτερ. Πέρα τα θέματα αποσυνδεσεων που έχω, επικοινώνησα με την νοβα για αυτό. 

Επίσης δεν μπορώ με του να ρυθμίσω τα υπόλοιπα ssid ενώ υποστηρίζει η συσκευή.

Από τι κατάλαβα είναι κλειδωμένο.

Συμβαίνει το ίδιο και σε σας;

μπες με αυτούς τους κωδικούς

Username: forthnet

Password: F0rth@c$n3t#

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, steved13 είπε

Δεν ξαναμίλησα μαζί τους για να ρωτήσω τι ενέργεια έκαναν. Πάντως το firmware δεν άλλαξε.

Απλά έλαβα το παρακάτω μήνυμα και ανέβαζε κανονικά μετά. 

IMG_3589.jpg.60eb8995273560c320e3a42461fa0791.jpg

Ποσταρω σύντομο ιστορικό, σας ενημερώνω για το τι μου ανεφερε η Τεχνική Υποστήριξη της ΝΟΒΑ σε πρόσφατη επικοινωνία μας, για θέματα που απ' όσο έχω διαβάσει προβληματίζουν και άλλους και θέλω την γνώμη σας για κάποια θέματα.

Είμαι νέος οικιακός κάτοχος 100αρας με voip. Router το ZXHN H267N με version V1.0 V1.0.0_GR5.1T13D2. Χρονισμός με καλώδιο 90+ και 10. Ασύρματα από το κινητό μαξ 70 (αλλά δίπλα στο ρουτερ) και 10 ενώ από windows λαπτοπ και macbook μαξ 30 και 10. 

Επικοινωνία με την Τ.Υ. της ΝΟΒΑ στις 09/04, καταρχάς για αναφορά σφάλματος στο upload διότι παρότι ανέβαζε κανονικά στο utorrent πχ, στο wetransfer ήταν πολύ χαμηλό το upload speed. Μου έλυσαν απομακρυσμένα το θέμα του upload και δουλεύει κανονικά, χωρίς αναβάθμιση του firmware. Παραπονέθηκα για το μοντεμ διότι δεν εκπέμπει στα 5 ghz (αφού συνδέομαι ασύρματα, χάνω τοοοοοοσο bandwith) και ζήτησα να μου το αλλάξουν με άλλο αν υπάρχει δυνατότητα. Με ενημέρωσαν οτι μόνο για τους επαγγελματικούς πελάτες υπάρχει άλλο ρουτερ που εμπέμπει στα 5 (288?) και μελλοντικά θα είναι διαθέσιμο και στους οικιακούς πελάτες.

Μου πρότειναν να αγοράσω ένα άλλο ρουτερ που να εκπέμπει στα 5 και να το συνδέσω με το ΖΤΕ για να εκπέμπω WLAN από εκεί. Για παράδειγμα που πρότειναν το TP-Link WiFi Router TP-Link AC1200 Archer C6. Θέλω να ρωτήσω αν το έχει αγοράσει κάποιος, αν το συνέδεσε εύκολα με το ΖΤΕ και αν είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή του.

Επίσης ακούω γνώμες σχετικά με το αν αξίζει να αγοράσω το ΤΡ για γέφυρα ή να περιμένω να δώσουν στους οικιακούς πελάτες νέο ρουτερ και να αντικαταστήσω με αυτό το ΖΤΕ.

To 288 (ZTE) και αυτό, είναι υπέροχο πραγματικά.

Ακόμα το τεστάρουν ωστόσο και σύντομα θα το δίνουν.

Καμία σχέση με το 267Ν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/4/2020 στις 6:12 ΜΜ, HateMe είπε

To 288 (ZTE) και αυτό, είναι υπέροχο πραγματικά.

Ακόμα το τεστάρουν ωστόσο και σύντομα θα το δίνουν.

Καμία σχέση με το 267Ν

Για το TP-Link WiFi Router TP-Link AC1200 Archer C6 τι γνώμη έχεις? Για διαμέρισμα περίπου 90τμ και ασύρματη σύνδεση 8 συσκευών.

Παιδιά αν κάποιος έχει διαθέσιμο για τεσταρισμα αυτό ή κάποιο άλλο και είναι Βόλο ας στείλει.

Επεξ/σία από steved13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,νέος χρήστης εδώ. Λοιπόν εχω κουμπώσει ένα router Asus AC1200 RT-AC57U (για να έχω και 5ghz,υπόψιν pc με ethernet δεν έχω) πίσω από το ZTE 267N.Ακολουθώντας τα βήματα που βρήκα στη σελίδα εδώ μιας και δεν είμαι σχετικός με τα δίκτυα,τρέχει κανονικά. Το θεμα τώρα είναι οτι δεν μπορώ καθόλου να μπω στο μενού του ZTE (πριν το reboot,είχα απενεργοποιήσει το dchp,με σκοπό να το ενεργοποιήσω κατόπιν). Υπάρχει κάποια λύση ή να κάνω hard reset; Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να δω τα μενού και των 2. Ευχαριστώ!

Στις 14/9/2019 στις 5:07 ΜΜ, randomcat είπε

Λοιπόν, έκανα σήμερα το πείραμα αφού βρήκα επιτέλους λίγο χρόνο.

Έχω το ZXHN H267N (V1.0 V1.0.0_GR5.1T7) της ZTE που παρέχει η NOVA το οποίο θα λειτουργεί ως μόντεμ, και το TD-W9980 (V1.0 2016-01-25) της TP-Link που θα λειτουργεί ως Wireless Router.

Η διαδικασία ήταν εύκολη και γρήγορη και το αποτέλεσμα ήταν ότι κατάφερα να έχω και το ίδιο Ίντερνετ με πριν και το VoIP λειτουργούσε μια χαρά!

Το μόνο περίεργο είναι ότι το λαμπάκι του Ίντερνετ δεν είναι αναμμένο στο TP-Link (ενώ το DSL του ZTE είναι αναμμένο κανονικά).

Παραθέτω τα βήματα που έκανα (τα βάζω σε spoiler για να μην πιάνουν χώρο):

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1)

Στο ZTE (192.168.1.1) έκανα login με username forthnet και password F0rth@c$n3t#

2)

Internet -> WAN -> DSL Connection

Εκεί υπήρχαν τα εξής connections: Voice_VDSL, Voice2_VDSL, Voice_ADSL, Internet_VDSL, Internet2_VDSL, Internet_ADSL

Διέγραψα το Internet2_VDSL που είχε VLAN ID το 835, και έκανα με "Create New Item" την εξής νέα σύνδεση:

Connection Name:  Bridge
DSL Transfer Mode:  PTM
Type:  Bridge Connection
VLAN: On
VLAN ID: 835

3)

Internet -> Port Binding -> Bridge

Kαι έβαλα την θύρα LAN 1 του ZTE να κάνει τη γεφύρωση.

4)

Management & Diagnosis -> System Management -> Device Management -> Reboot Management

Είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να κλείσω τον DHCP server, να κάνω reboot στο ZTE και μετά να ξαναμπώ να τον ενεργοποιήσω, αλλά εγώ έκανα μόνο το reboot. *

(επίσης έκλεισα το WLAN του ZTE, αν και δεν επηρεάζει σε κάτι αυτήν τη διαδικασία)

5)

Ξεσυνδέω όλες τις συσκευές από τις θύρες Ethernet του ZTE (προφανώς εάν θέλω να έχω πρόσβαση στο διαχειριστικό του τότε ξανασυνδέω κάποιο PC στις LAN 2, LAN 3 ή LAN 4), και συνδέω με Ethernet την θύρα LAN 1 του ΖΤΕ με την θύρα LAN4/WAN του TP-Link. Οι συσκευές μετακομίζουν στις υπόλοιπες θύρες του TP-Link, δηλαδή στις LAN 1, LAN 2 και LAN 3.

6)

Στο TP-Link πλέον (192.168.1.1), στην καρτέλα Operation Mode > Choose Operation Mode το βάζω σε Wireless Router Mode και...

7)

...τέλος στην καρτέλα Network > WAN Settings βάζω το WAN Connection Type σε "PPPoE" και συμπληρώνω username & password.

* Υπήρχαν και κάποια περίεργα συμβάντα όταν είχα παραλείψει το 4ο βήμα της επανεκκίνησης του ZTE:

- Ενώ τα PC μου ήταν συνδεδεμένα με Ethernet στο TP-Link, πηγαίνοντας στο gateway 192.168.1.1 μέσω browser, κατέληγα στο διαχειριστικό του ΖΤΕ 😵

- Συνδέοντας έπειτα ένα PC στην LAN 2 του ZTE, έμπαινα στο διαχειριστικό του TP-Link 😵

- Και το πιο περίεργο - από PC που ήταν συνδεδεμένο στην LAN 3 του TP-Link, μου πέταξε τη σελίδα login του TP-Link και έτσι έβαλα username & password για το TP-Link αλλά με έβαλε μέσα στο ZTE ! 😵😵😵

^Όποιος γνωρίζει το λόγο για τα παραπάνω ας μας διαφωτίσει :P . Μετά την επανεκκίνηση πάντως, όλα διορθώθηκαν και έβλεπα το διαχειριστικό που θα έπρεπε να βλέπω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Morphflow είπε

Καλησπέρα παιδιά,νέος χρήστης εδώ. Λοιπόν εχω κουμπώσει ένα router Asus AC1200 RT-AC57U (για να έχω και 5ghz,υπόψιν pc με ethernet δεν έχω) πίσω από το ZTE 267N.Ακολουθώντας τα βήματα που βρήκα στη σελίδα εδώ μιας και δεν είμαι σχετικός με τα δίκτυα,τρέχει κανονικά. Το θεμα τώρα είναι οτι δεν μπορώ καθόλου να μπω στο μενού του ZTE (πριν το reboot,είχα απενεργοποιήσει το dchp,με σκοπό να το ενεργοποιήσω κατόπιν). Υπάρχει κάποια λύση ή να κάνω hard reset; Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να δω τα μενού και των 2. Ευχαριστώ!

Κανονικά αφού δεν υπάρχει DHCP στο ZTE για να σου δώσει IP, πρέπει να συνδέσεις το PC σου με Ethernet στην LAN 2 ή 3 του ZTE, και να δώσεις εσύ μια στατική IP στον αντάπτορα του Ethernet σου...

... νομίζω όμως το είχα δοκιμάσει και δεν μου δούλεψε :P Κάνε το και εσύ για να με διαφωτίσεις. Για την ώρα εγώ δεν μπορώ να μπω στο δικό μου ZTE, αλλά βαριέμαι να του κάνω reset. με DHCP ενεργοποιημένο έμπαινε μια χαρά πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...