Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, theanonymous είπε

Δώσε ένα screenshot από τις ρυθμίσεις και στο Xiaomi και στο ZTE σου

Στο ΖΧΗΝ είναι αυτά παρακάτω στο Xiaomi όπως στο προηγούμενο μου post αλλά πλεον εχω βάλει  Configure automatically στο PPPoE

Screen Shot 03-24-20 at 04.05 PM 001.JPG

Screen Shot 03-24-20 at 04.05 PM.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ρυθμίσει και το Port Binding στο ZTE ώστε να δείχνει στη σωστή θύρα;

 

Επίσης πρέπει να έχεις σβήσει το Internet_VDSL2 όσο το Xiaomi προσπαθεί να συνδεθεί

Επεξ/σία από theanonymous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, theanonymous είπε

Έχεις ρυθμίσει και το Port Binding στο ZTE ώστε να δείχνει στη σωστή θύρα;

Επίσης πρέπει να έχεις σβήσει το Internet_VDSL2 όσο το Xiaomi προσπαθεί να συνδεθεί

Το Port Binding στο ZTE ναι την LAN1 που συνδέω το Xiaomi τις VDSL τις ειχα σβήσει και τις δυο καποια στιγμή αλλα και πάλι δεν μπορουσε να συνδεθει εχω κανει ενα σωρο δοκιμες, απο οτι φαινεται υπαρχει θεμα  πριν λίγο διαβαζα το νημα στο xiaomi-miui.gr ΕΔΩ:

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14809-Xiaomi-Mi-WiFi-3-Xiaomi-Router-3-Smart-WiFi-Repeater-4-Antennas-1167Mbps-Dual-Ba/?pageNo=51

Edit:

ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ήταν απλό 3 ήμερες με παίδεψε το VLAN θέλει 1102 στην καρτέλα Bridge που φτιάχνουμε στο ΖΤΕ τοσο απλά

Ευχαριστώ τον @theanonymous για την καλή του θέληση και το φόρουμ για την φιλοξενία!

Επεξ/σία από MESILIKAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2020 στις 12:20 ΜΜ, theanonymous είπε

Θα πρέπει να μπεις με τους κωδικούς root, και:

Πας Internet -> WAN και θα βρεις τις Internet_VDSL/Internet_ADSL και θα τις διαγράψεις
Θα κάνεις Create New Item και θα βάλεις
>Connection name: bridge
>DSL Transfer: ATM
>Type:Bridge
>VPI/VCI: 8/35
κάνεις Apply.

Μετά θα πας πάλι Internet -> Port Binding
Θα επιλέξεις τις θύρες που θες να λειτουργούν στο bridge, και κάνεις Apply.

Ευχαριστώ πολύ ,δουλεύει μια χαρά με asus  rt -ac 2900 που πήρα από μέλος [ από εδώ μέσα] .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες!

Θα ήθελα βοήθεια με το παρακάτω σεναριο:

Έχω 100αρα vdsl nova και θέλω να να βάλω το asus n17u ως modem/router και πίσω το zte για voip.

Έχω μπει στο zte με admin(forthnet) account και έχω βάλει static στο ίδιο subnet με το asus. Έχω κλείσει το dhcp.

Πρέπει να σβησω τα προφίλ που έχει και να φτιάξω ένα bridge;

Στο asus τι χρειάζεται να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ZTE πρέπει να είναι modem ώστε να λειτουργεί το VoIP. Δε λειτουργεί διαφορετικά στην περίπτωση της Forthnet. Μπορείς όμως να το κρατήσεις σαν modem+voip, και να κάνεις bridge για να παίξει το Asus ως router.

Για το bridge:

Πας Internet -> WAN και σβήνεις όλα τα Internet_VDSL
Θα κάνεις Create New Item και θα βάλεις
>Connection name: bridge
>DSL Transfer: PTM
>Type:Bridge
>VLAN: 835
κάνεις Apply.

Μετά θα πας πάλι Internet -> Port Binding
Θα επιλέξεις τις θύρες που θες να λειτουργούν στο bridge, και κάνεις Apply.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2020 στις 6:42 ΜΜ, theanonymous είπε

Το ZTE πρέπει να είναι modem ώστε να λειτουργεί το VoIP. Δε λειτουργεί διαφορετικά στην περίπτωση της Forthnet. Μπορείς όμως να το κρατήσεις σαν modem+voip, και να κάνεις bridge για να παίξει το Asus ως router.

Για το bridge:

Πας Internet -> WAN και σβήνεις όλα τα Internet_VDSL
Θα κάνεις Create New Item και θα βάλεις
>Connection name: bridge
>DSL Transfer: PTM
>Type:Bridge
>VLAN: 835
κάνεις Apply.

Μετά θα πας πάλι Internet -> Port Binding
Θα επιλέξεις τις θύρες που θες να λειτουργούν στο bridge, και κάνεις Apply.

Την πάτησα δλδ; Μηπως ξέρουμε και το λόγο που δε γίνεται στη forthnet; Θέλω το asus μπροστά γιατι εχω μεγαλυτερο συγχρονισμο με λιγότερα σφαλματα. Η forthnet δινει άλλο router που παίζει να κάνει τη δουλεια ή δεν ειναι θεμα συσκευής;

Άλλη λυση για να έχω το asus modem/router και να εχω και voip; έχω μια μονο πριζα τηλ στο σπιτι. στις αλλες έχουν προβλημα τα ραζιμ...

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και απο εμένα! Έχω και εγώ αυτό το "κουτί" το ΖΤΕ ZXHN H267N V1.0.0_GR5.1T7 . Με σύνδεση VDSL 50 (Χωρίς VoIP) και κλείδωμα στα 5 Up / 50 Down. Με αυτό το router αντιμετώπισα βασικά 2 θέματα, τα οποία τελικά λύθηκαν:

1) Συνδεσιμότητα Wi-Fi:  Δεν μπορούσα με ΤΙΠΟΤΑ να συνδέσω το laptop μου μέσω wifi, ενώ οι υπόλοιπες συσκευές συνδέονταν κανονικά. Φυσικά υπέθεσα ότι φταίει το laptop, το οποίο βέβαια έμπαινε κανονικά σε άλλα δίκτυα. Αφού λοιπόν έκανα τα άνω κάτω στο laptop με επαναφορά ρυθμίσεων, διαγραφή δικτύων, διαγραφή και εγκατάσταση εκ νέου driver, ΤΖΙΦΟΣ. Έτσι κατέληξα στο Interface του router, και αφού έκανα reboot (τίποτα) άλλαξα όνομα SSID (τίποτα) δοκίμασα να μπω με WPS (τίποτα) άλλαξα wifi password (τίποτα), είπα να τσεκάρω το κανάλι... και που λέτε ήταν στο manual η επιλογή σε συγκεκριμένο channel.. και λέω δε γ*** ας το βάλω στο auto να δούμε. Ως δια μαγείας το λαπτοπάκι μου επιτέλους είχε την πρόσβαση που τόσο ποθούσε.

Ηθικό δίδαγμα: Παιδιά ακόμα και αν σας φαίνεται περίεργο και ανούσιο, αν έχετε τέτοιου είδους θέματα, πριν σπάσετε το ρημάδι το κουτί από τα νεύρα σας, κάντε μια αλλαγούλα στο Channel δεν έχετε τίποτα να χάσετε. Αν είναι σε συγκεκριμένο κανάλι manual ή βάλτε το στο αυτόματο ή τσεκάρετε με μια εφαρμογούλα τύπου wifi analyzer να βρείτε κάνα κανάλι με λιγότερη συμφόρηση.

2) Προβλήματα με το UPLOAD μέσω Wi-Fi:  Όπως έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο παρόν thread, το συγκεκριμένο μοντέλο έχει θεματάκια τόσο σε upload αρχείων όσο και σε διάφορα speedtest μέσω wifi, ενώ το πρόβλημα φαίνεται να μην υπάρχει σε σύνδεση ethernet. Αφού λοιπόν προσπαθώντας να ανεβάσω απλά αρχεία σε cloud έβλεπα να αρχίζει και να μην τελείωνει ποτέ, είπα να το ψάξω και βρήκα εδώ ότι πολλά παιδιά είχαν το ίδιο θέμα και περιμένανε κάποιο Firmware Update, το οποίο κάποιοι γράψανε ότι θα μπει αυτόματα. Έπειτα διάβασα ένα ποστ στις προηγούμενες σελίδες πως η ενημέρωση έχει βγει και το πρόβλημα λύνεται με το update και όποιος θέλει μπορεί να μιλήσει με την τεχνική υποστήριξη να του το περάσουν.

Μόλις πριν λίγο επικοινώνησα μέσω chat με την υποστήριξη Nova (όσοι δεν το έχετε κάνει δοκιμάστε το αντί τηλεφώνου η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη) και αφού είπα ότι δεν έχω VoIP μου πέρασαν άμεσα την ενημέρωση.

Το πρόβλημα όντως λύνεται με το νέο firmware (V1.0.0_GR5.1T12), μετά απο δοκιμή σε διάφορα speedtest και ανέβασμα σε υπηρεσίες cloud, έχω σταθερό upload στα 4.5 - 5 Mbps.

Επίσης ρώτησα τον τεχνικό αν η ενημέρωση υποτίθεται ότι γίνεται αυτόματα, ή αν θα γίνει προσβάσιμο το νέο firmware για να το κατεβάσει όποιος θέλει. Μου είπε ότι προς το παρόν "Δεν γίνεται αυτόματα, γιατί αν έχετε VoIP τότε δημιουργεί πρόβλημα στη λειτουργία του VoIP, οπότε γίνεται ελεγχόμενα από συνδρομητές που μας αναφέρουν ότι έχουν πρόβλημα."

Οπότε παιδιά όσοι έχετε θέμα θα πρότεινα να επικοινωνήσετε άμεσα με την τεχνική υποστήριξη και μη περιμένετε αυτόματη ενημέρωση.

Αυτά απο μένα, ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post, ελπίζω τουλάχιστον να γλυτώσουν κάποιοι την έξτρα ταλαιπωρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/3/2020 στις 10:41 ΠΜ, fabiars είπε

Που μπορώ να τα βρω αν έχω σβήσει το σμς;

Παρε τηλ στο 13731 και ζητησε τα.  (δωρεάν κλήση)

Θελει ΑΦΜ και γενικα ταυτοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fan13pl είπε

Το πρόβλημα όντως λύνεται με το νέο firmware (V1.0.0_GR5.1T12), μετά απο δοκιμή σε διάφορα speedtest και ανέβασμα σε υπηρεσίες cloud, έχω σταθερό upload στα 4.5 - 5 Mbps.

Προσοχή γιατί απενεργοποιεί την LAN4 θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...