Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, loypis είπε

Που το διάβασες αυτό για την νοβα ?

Υπάρχει απόφαση της ΕΕΤΤ που υποχρεώνει όλους τους παρόχους να μεταβούν σε VoIP ετσι ωστε να μη δημιουργείται πρόβλημα με το vectoring απο τις συχνότητες του αναλογικού τηλεφώνου.

Επεξ/σία από soclvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, soclvs είπε

Υπάρχει απόφαση της ΕΕΤΤ που υποχρεώνει όλους τους παρόχους να μεταβούν σε VoIP ετσι ωστε να μη δημιουργείται πρόβλημα με το vectoring απο της συχνότητες του αναλογικού τηλεφώνου.

δεν το ειχα ακουσει αυτο..ευχαριστω..

αν και εδω στην Ελλαδα...πολλες αποφασεις της ΕΕΤΤ εχουμε αλλα δεν εφαρμόζονται..(πχ τιμες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, soclvs είπε

Για αρχή κοίτα με ένα wifi analyzer μήπως είσαι σε κάποιο congested κανάλι και άλλαξε το σε κάποιο με λιγότερα η και κανενα αλλο wifi αμα γίνεται. Απο τη στιγμή που δεν έχεις VoIP και τηλεόραση μπορείς να βάλεις άλλο μοντεμ/ρουτερ απευθείας αλλά νομίζω πως και η νοβα θα κάνει μετάβαση σε VoIP σε λιγο καιρό με αποτέλεσμα να χρειαστεί να συνδέσεις το μοντεμ/ρουτερ της νοβα παλι οταν συμβεί αυτο αμα θα θέλεις να έχεις τηλέφωνο.

Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα καναλια...χωρις ιδιαίτερη προκοπη...δεν μπορω να σκεφτω να φταιει κατι αλλο...στην γειτονια είμαστε κυριβς μονοματοικιες δεν εχει πολλα δικτυα..απλα μου κανει εντυπωση που ξαφνικα αρχισε να εχει προβληματα ενω 1.5χρονο δουλευε τέλεια..οπως και οτι τα αλλα 2 ρουτερ εχουν το ιδιο θεμα.εχω αλλαξει καλωδια,θεση τα παντα απλα μιας και το κανει μονο το ασυρματο ενω το ενσυρματο πετάει πιστευω οτι ειναι θεμα του wifi ...μπορει να φταιει κατι αλλο;

Το δικτυο μου ειναι το κοκκινο νοβα...το σκουρο μπλε ειναι ενα δικτυο χωρις ονομα που "ακολουθεί" το κανάλι που βαζω στο δικο μου

Σε περιπτωση voip θα θελει bridge? Υπαρχει καποιο αλλο αξιολογο ρουτερ σε αυτη την τιμη και με βοιπ; Ή και χωρις αν υπαρχει κατι καλυτερο απο το v400 που να μην ξεφεύγει πολυ σε τιμη

 

Screenshot_20200527-235210_Wifi Analyzer~2.jpg

Επεξ/σία από kongeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kongeo είπε

Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα καναλια...χωρις ιδιαίτερη προκοπη...δεν μπορω να σκεφτω να φταιει κατι αλλο...στην γειτονια είμαστε κυριβς μονοματοικιες δεν εχει πολλα δικτυα..απλα μου κανει εντυπωση που ξαφνικα αρχισε να εχει προβληματα ενω 1.5χρονο δουλευε τέλεια..οπως και οτι τα αλλα 2 ρουτερ εχουν το ιδιο θεμα.εχω αλλαξει καλωδια,θεση τα παντα απλα μιας και το κανει μονο το ασυρματο ενω το ενσυρματο πετάει πιστευω οτι ειναι θεμα του wifi ...μπορει να φταιει κατι αλλο;

Το δικτυο μου ειναι το κοκκινο νοβα...το σκουρο μπλε ειναι ενα δικτυο χωρις ονομα που "ακολουθεί" το κανάλι που βαζω στο δικο μου

Σε περιπτωση voip θα θελει bridge? Υπαρχει καποιο αλλο αξιολογο ρουτερ σε αυτη την τιμη και με βοιπ; Ή και χωρις αν υπαρχει κατι καλυτερο απο το v400 που να μην ξεφεύγει πολυ σε τιμη

Screenshot_20200527-235210_Wifi Analyzer~2.jpg

Δοκίμασε να βάλεις στο κανάλι 11 το Wi-Fi που έχει τον λιγότερο κόσμο(Αν και δε νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά επειδή το vodafone θα κάνει έντονες παρεμβολες τοσο δυνατό σήμα που έχει σε εσένα) (12 και 13 μη τα προτιμάς γιατί μερικές συσκευές δε τα αναγνωριζουν) Το μπλέ δικτυο μη σε αγχωνει δεν είναι στο ίδιο κανάλι με το δικό σου (αν και είναισε πολύ κοντινό κανάλι και μπορεί να δημιουργήσει παρεμβολές) , λογικά είναι στο auto η επιλογή του καναλιού και αλλάζει κάθε φορά π κάνει restart σε αυτό που νομίζει πως έχει λιγότερο κόσμο. Σε περίπτωση VoIP δεν ξέρουμε σίγουρα αν θα χρειαστεί bridge , εξαρτάται από το άμα η νόβα θα δίνει τους κωδικούς της τηλεφωνίας οταν θα βάλει VoIP (ΟΤΕ δινει πχ ενώ vodafone όχι). Απο ρούτερ δυστυχώς δεν έχω άποψη γιατί εγώ απλώς πήρα ενα xiaomi 4A Gigabit για να του περασω custom firmware (OpenWRT) ετσι ώστε να έχει το sqm που χρειαζόμουν και να έχω το VoIP στο H267N (Έχω την έκδοση της cyta) (κάποιος άλλος που ξέρει ας προτείνει τιποτα αμα γινεται! 😃).Κοίτα σίγουρα να έχει 5GHz Wi-Fi που δεν είναι τόσο congested ετσι ώστε να μην έχεις παρεμβολές στο ασύρματο (καλύπτει μικρότερη απόσταση αλλά για κοντά θα δείς μεγάλη διαφορά). Συγγνώμη που δεν μπόρεσα να σε βοηθήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα VR400 και δεν θα ξαν'ασχοληθείς με wifi . 

Αν γίνει voip μελλοντικά θα πρέπει να κάνεις bridge με τον οδηγό που είδες στις πίσω σελίδες, γιατί η nova δεν δίνει κωδικούς voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μένω έκπληκτη που υπάρχει ήδη νήμα για το συγκεκριμένο ρουτερ. Μου το είχε δώσει η cyta, και πριν λιγες μέρες έγινε αναβάθμιση σε vodafone. Τώρα το ρουτερ έχει ανανεώσει τις ρυθμίσεις του. Μπαινω στο κλασσικό 192.168.1.1 βάζω admin / admin και μου λέει λάθος κωδικός. Ξέρετε ποιός είναι ο default κωδικός;; Στο google λένε admin / admin αλλά δε δουλεύει. Θέλω απλά να αλλάξω το κωδικό του wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα, μένω έκπληκτη που υπάρχει ήδη νήμα για το συγκεκριμένο ρουτερ. Μου το είχε δώσει η cyta, και πριν λιγες μέρες έγινε αναβάθμιση σε vodafone. Τώρα το ρουτερ έχει ανανεώσει τις ρυθμίσεις του. Μπαινω στο κλασσικό 192.168.1.1 βάζω admin / admin και μου λέει λάθος κωδικός. Ξέρετε ποιός είναι ο default κωδικός;; Στο google λένε admin / admin αλλά δε δουλεύει. Θέλω απλά να αλλάξω το κωδικό του wifi.

user   forthnet
pass  F0rth@c$n3t#

αυτος ο κωδικος ειναι root δηλαδη με αυτον τον κωδικο βλεπεις ολο το μενου του rooter που εχει κλειδωσει η nova

προσεχε μονο μπορει να μην στο παρει με αντιγραφη- επικόλληση ,δοκιμασε το παντως αλλιως γραφτο με τα πληκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα, μένω έκπληκτη που υπάρχει ήδη νήμα για το συγκεκριμένο ρουτερ. Μου το είχε δώσει η cyta, και πριν λιγες μέρες έγινε αναβάθμιση σε vodafone. Τώρα το ρουτερ έχει ανανεώσει τις ρυθμίσεις του. Μπαινω στο κλασσικό 192.168.1.1 βάζω admin / admin και μου λέει λάθος κωδικός. Ξέρετε ποιός είναι ο default κωδικός;; Στο google λένε admin / admin αλλά δε δουλεύει. Θέλω απλά να αλλάξω το κωδικό του wifi.

Είναι cytauser/cytauser

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε νοβα εκατοσταρα, με   ZXHN H267N V1.0 V1.0.0_GR5.1T7

τις τελευταιες μερες , οι επιδοσεις εχουν ανεβει σε αυτο:

1280566810_.png.5283cb146b7baa21293e56e5802fffe8.png

ενω πριν, ειχα, 

ping ~14ms,

download ~ 72-75 ,

upload ~ 9.0 - 9.3

 

και το rate down ηταν παντα κατω απο 87000 kbps

και πήγε στο Actual Rate(Up/Down) 9997/99975 kbps

 

Μπορει να άλλαξε κατι απο το παροχο στη γραμμη ή το κουτί ?

 

 

Επεξ/σία από adminaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/05/2020 at 11:32, adminaros said:

σε νοβα εκατοσταρα, με   ZXHN H267N V1.0 V1.0.0_GR5.1T7

τις τελευταιες μερες , οι επιδοσεις εχουν ανεβει σε αυτο:

ενω πριν, ειχα, 

ping ~14ms,

download ~ 72-75 ,

upload ~ 9.0 - 9.3

και το rate down ηταν παντα κατω απο 87000 kbps

και πήγε στο Actual Rate(Up/Down) 9997/99975 kbps

Μπορει να άλλαξε κατι απο το παροχο στη γραμμη ή το κουτί ?

το βασικο δεν ειναι τι πιανεις αλλα ποαο συγχρονίζει τωρα και ποσο συγχρονιζε πριν. αν ανεβηκε μπορει πχ να ενεεγοποιηθηκε το vectoring στην καμπινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, adminaros said:

Σωστά,

τώρα συγχρονίζει στα ~99000 Kbps

Ενώ πριν ήταν καπου στα < 87000 Kbps

100me 10 εισαι τωρα με attainable 130 που ειναι φυσιολογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα έχω κι εγώ το H267N και μπουκώνει πολύ με 100αρα γραμμή!οταν του κάνω επανεκινηση για περίπου 20 λεπτά πάει σφαίρα...μετά κυμαίνεται από 10-30mbps!η γραμμή κλειδώνει σούπερ αφού είχαν βρει οι τεχνικοί της νόβα την πρίζα για να πάρουμε το απόλυτο!το WiFi μου το διαχειρίζεται ένα archer c20.μπορεί το archer να διαχειριστεί το ιντερνετ και να κρατήσω την τηλεφωνία;Να κάνω bridge δλδ;Γίνεται μέσω powerline?

η συνδεσμολογία στο σπίτι μου έχει ως εξής.

Στην κρεβατοκαμαρα μου είναι το h267 και αυτό συνδέεται με powerline devolo Magic 2 το οποίο συνδέεται σε άλλο χώρο με άλλο devolo Magic 2 οπου αυτό συνδέεται με το archer c20.

την τηλεφωνία λόγω του ότι έχω συναγερμό την έχουν περάσει στο σαλόνι που είναι και το c20.

εχω και άλλο ένα powerline devolo Magic 2 σε άλλο χώρο που έχω μια κονσόλα ps4.

Να ενημερώσω ότι πρόσφατα αλλαξα κάποια TP-Link 600 με τα devolo γιατί νόμιζα ότι έφταιγαν αυτά!

πλεον είμαι σχεδόν σιγουρος ότι φταίει το ρουτερ της νόβα για τις χαμηλές ταχύτητες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, sir_platanight είπε

Καλησπέρα ομάδα έχω κι εγώ το H267N και μπουκώνει πολύ με 100αρα γραμμή!οταν του κάνω επανεκινηση για περίπου 20 λεπτά πάει σφαίρα...μετά κυμαίνεται από 10-30mbps!η γραμμή κλειδώνει σούπερ αφού είχαν βρει οι τεχνικοί της νόβα την πρίζα για να πάρουμε το απόλυτο!το WiFi μου το διαχειρίζεται ένα archer c20.μπορεί το archer να διαχειριστεί το ιντερνετ και να κρατήσω την τηλεφωνία;Να κάνω bridge δλδ;Γίνεται μέσω powerline?

η συνδεσμολογία στο σπίτι μου έχει ως εξής.

Στην κρεβατοκαμαρα μου είναι το h267 και αυτό συνδέεται με powerline devolo Magic 2 το οποίο συνδέεται σε άλλο χώρο με άλλο devolo Magic 2 οπου αυτό συνδέεται με το archer c20.

την τηλεφωνία λόγω του ότι έχω συναγερμό την έχουν περάσει στο σαλόνι που είναι και το c20.

εχω και άλλο ένα powerline devolo Magic 2 σε άλλο χώρο που έχω μια κονσόλα ps4.

Να ενημερώσω ότι πρόσφατα αλλαξα κάποια TP-Link 600 με τα devolo γιατί νόμιζα ότι έφταιγαν αυτά!

πλεον είμαι σχεδόν σιγουρος ότι φταίει το ρουτερ της νόβα για τις χαμηλές ταχύτητες.

Θα μπορούσες αλλά δεν θυμάμαι η Νόβα να δίνει τα στοιχεία ίντερνετ (Pppoe αλλά ούτε και pppoe pass-through). Χωρίς στοιχεία δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Επεξ/σία από Realakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Realakias είπε

Θα μπορούσες αλλά δεν θυμάμαι η Νόβα να δίνει τα στοιχεία ίντερνετ (Pppoe αλλά ούτε και pppoe pass-through). Χωρίς στοιχεία δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Καλησπέρα,στοιχεία σύνδεσης έχω για την νόβα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...