Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DanielRGr είπε

Εγω απο wind σε vodafone ειχα δωρεαν φορητοτητα, δωρεαν τελη συνδεσης, δωρεαν ρουτερ και τους παζαρεψα φουλ για την 100αρα vdsl (γυρω στα 30 στρογγυλα)

πολύ καλή τιμή!Η Vodafone 50ρα με απεριόριστα σταθερά και 300 λεπτά κινητά μου την έδινε 23.33 και με 3 πάγια δώρο αλλά μου χρέωνε το ρούτερ. δεν δέχτηκα και πήγα nova το ίδιο πακέτο με 24.30 επειδή σε λίγο καιρό ενδέχεται να μετακομίσω επαρχία και η Vodafone εκεί που θα πάω δεν υποστηρίζει 50αρα οπότε η nova ήταν μονόδρομος.

Επεξ/σία από tasos_87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα λεβέντες, άρα αφήνω το ρουτερ ως έχει, δεν αγοράζω καινούριο, οι ρυθμίσεις θα μπούνε αυτόματα; 

Για την ιστορία ανανέωσα από adsl σε vdsl 30 mbps με φουλ πακέτο 3play και όλες τις κλήσεις απεριόριστα (και κινητών) στην τιμή των 39 και κάτι, δηλαδή 40 ευρών, καλά έκανα; την 50αρα μου την έδιναν με όλα τα παραπάνω στα 44 και κάτι ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, arma1 είπε

Καλημέρα λεβέντες, άρα αφήνω το ρουτερ ως έχει, δεν αγοράζω καινούριο, οι ρυθμίσεις θα μπούνε αυτόματα; 

Για την ιστορία ανανέωσα από adsl σε vdsl 30 mbps με φουλ πακέτο 3play και όλες τις κλήσεις απεριόριστα (και κινητών) στην τιμή των 39 και κάτι, δηλαδή 40 ευρών, καλά έκανα; την 50αρα μου την έδιναν με όλα τα παραπάνω στα 44 και κάτι ευρώ 

Εγώ τον περασμένο Μάρτιο έκανα ανανέωση σε 50άρα.. Με δώρο το ρουτερ και τον καινούριο αποκωδικοποιητη νοβα full πακέτο απεριόριστα κινητά με 39 ευρώ.. Α.. Και δώρο τους 2 πρώτους μήνες.. Απρίλιο Μάιο.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάλλον βιάστηκα, είχα μόνο τα sport με 34 και κάτι και ήθελα και τα cinema, τελικά με 5 ευρώ επιπλέον πήρα και cinema και vdsl 30 αρι (ήθελα 50αρι) όπως και extra Nova Go, το 30αρι πόσο upload έχει; 3 mbps; για το ρουτερ κάποιος; τι να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέτω και γω μια εμπειρία από το router. Λειτουργώ όλες τις συσκευές ασύρματα. Γενικά τα speedtests ήταν καλά  για wifi. To μόνο θέμα όταν χρησιμοποιούσα για torrent ή και να κατεβάσω οτιδήποτε(πχ κάνα image linux που δοκίμασα) που έχω δύο debian based συστήματα ολίγον αρχαία. Με ethernet κατέβαζαν με 5mbps.Με wifi max 100kbps και γονάτιζαν και τη γραμμή(ποτέ και τα 2 ταυτόχρονα). Το θέμα λύθηκε σε μεγάλο βαθμό συνδέοντα; το κατεβαστήρι σε δεύτερο ssid που έφτιαξα από τις ρυθμίσεις του router σε διαφορετικά κανάλια. 5mbps δεν πλησιάζω αλλά τουλάχιστον είναι καλύτερα από την adsl και δεν γονατίζει το netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, GetGankNow said:

Ενοείς 5 Mb/s 

Κι εσύ εννοείς 5 MB/s. :P 5 Mbps και 5 Mb/s είναι το ίδιο. Το αν είναι b ή B κάνει τη διαφορά μεταξύ bits και Bytes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, να σας παραθέσω και το δικό μου πρόβλημα προσπαθώντας να μη σας κουράσω να μου πείτε κι εσείς τη γνώμη σας τι μπορεί να φταίει. Πριν από περίπου ενάμιση μήνα έβαλα και εγώ VDSL 100αρα, Έχω μία απόσταση από το καμπίνα ΟΤΕ μιας και εδώ η Forthnet δεν εχει ιδιοκτητο περίπου 400 m και όταν έγινε η μέτρηση από τον τεχνικό στην είσοδο από το διώροφο που μένω τότε, μου είπε ότι φτάνει με 99,9κατι...100.

Πριν στο ίδιο σπίτι είχα 24αρα η οποία κλειδώνει γύρω στα 16 και γενικά δεν είχα προβλήματα με την ιδια εταιρεια. Σύνδεσα αρχικά το router της εταιρείας για 3-4 μερες, ενώ είχα αγοράσει και ένα TP link archer vr 400 v2 το οποιο εβαλα πανω αμεσως μετα απο τις αρχικες μέρες. Ενώ λοιπόν πήγαιναν ολα άριστα, πριν από περίπου 6  μέρες ξεκινήσανε αποσύνδεσεις, στην αρχή θεώρησα ότι είναι κάτι συμπτωματικό ενώ επειδή δε βρίσκουμε και πολλές ώρες στο σπίτι δεν είχα παρατηρήσει τη συχνότητα, πριν από τρεις μέρες όμως που έτυχε να βρίσκομαι στο σπίτι σχεδόν όλη μέρα έκανε πάρα πολλές και επικοινώνησα με το ανάλογο τμήμα της εταιρείας όπου μου είπαν ότι όντως είχε κάνει 21.Την επόμενη 10,μετα 6 κτλ.Απο το τεχνικο τμημα το επιβεβαιωσαν και μου είπαν όλα ξεκίνησαν από τις 2 Μαρτίου γιατί πριν από αυτή την ημερομηνία δε βλέπουν καθολου αποσυνδέσεις.  Στο TP link εβλεπα οτι μεσα σε 38 ας πουμε λεπτα μπορει να είχα 56200 pkts drops. Κλειδωνε ψηλα,αλλά μετα απο επανεκκινησεις κ κοντρα επανεκκινησεις λογω αποσυνδεσεων επεφτε μια στα 70 , μια στα 80 κτλ.Δεν έχω τηλέφωνο στο σπίτι ή σπλιτερ ή οτιδηποτε άλλο στην τηλεφωνική γραμμή.

Μην πλατιάζω άλλο ήρθε ο τεχνικός από το σπίτι προχθές, τσέκαρε την καλωδίωση, δοκίμασε αρκετά πράγματα και πραγματικά είδε να έχει αρκετα FEC?CRC ?errors ενω την ημέρα εκείνη έκανε 4 αποσυνδέσεις.

Μου είπε δια της ατοπου θα κανουμε το εξης, τραβηξε καλωδιο απο την είσοδο οπου οπως μου ειπε ο ιδιος μετράει 100 κ μου το εβαλε προσωρινα απο το μπαλκόνι,εβαλε κλιπσακι κ το κουμπωσε στο ρουτερ. Μου ειπε εαν δεν εχω αποσυνδεσεις απο δευτέρα θα το βαλουμε το εργοστασιακο πανω στην μπριζα την κανονική που ειχα το TP link πριν, και αν κ εκει δεν κανει αποσυνδεσεις πάλι φταιει το TP link,αν κάνει φταίει η καλωδιωση του σπιτιού (btw μου ειπε πως εαν ειναι αυτο,δεν αλλάζει)
Εδω κ 2 μερες δεν εχει κανει καμία αποσύνδεση απλά σας ανεβάζω την εικόνα,αυτα τα FEC και CRC errors ειναι αποδεκτα ?

Δευτερα θα με καλεσει να ερθει για να τσεκαρει τι εγινε.

Σας ευχαριστω κ συγνωμη για το μακροσκελες ποστ

44F2FFEA-24D4-46A3-9DC1-9DBD1265582B.jpeg

Επεξ/σία από iceage2609
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εταιρεία Nova, modem ZXHN H267N, τηλέφωνο όχι voip

Από τον Ιούλιο του 19 που αναβάθμισα την 24 ADSL σε 50 VDSL αντιμετώπιζα συνεχώς τα εξής προβλήματα:

---> καθημερινές αποσυνδέσεις

---> ενώ το modem έδειχνε συγχρονισμένο στα 45 με 50 η πραγματική ταχύτητα (fast, ookla) παρουσίαζε μεγάλες διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας (από 43 μέχρι 3!!!) με αποτέλεσμα η πλοήγηση να καθίστατο προβληματική είτε ασύρματα είτε ενσύρματα

Το πρόβλημα λυνόταν προσωρινά με επανεκκίνηση του modem αλλά μετά από κάποιες ώρες εμφανιζόταν ξανά ο υποβιβασμός της γραμμής. Επικοινώνησα αρκετές φορές με το τεχνικό τμήμα που πρότεινε αλλαγή καλωδίων, φίλτρου, σπλιτερ, αναβάθμιση του modem, αλλαγή δικών τους ρυθμίσεων αλλά όλα αυτά χωρίς αποτέλεσμα.

Επειδή είχα διαθέσιμο το φθηνότερο modem που δίνει η cosmote (speedport entry 2i) αποφάσισα να το τοποθετήσω με τη βοήθεια της τηλεφωνικής καθοδήγησης του 13731 που διέθετε και οδηγό με τις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο. 

Εδώ και 15 μέρες που το χρησιμοποιώ συγχρονίζει σταθερά στα 45, δεν υπάρχει ούτε μία αποσύνδεση και οι διακυμάνσεις στην ταχύτητα (που παίζει γύρω στα 40) είναι ανύπαρκτες! Αποδεικνύεται ότι το modem h267 ακόμα και μετά από το πρόσφατο update του Φεβρουαρίου δεν είναι κατάλληλο να υποστηρίξει αξιοπρεπή ποιότητα υπηρεσιών. Κατά τη γνώμη μου όσοι αντιμετωπίζετε παρόμοιο πρόβλημα δοκιμάστε πρώτα από όλα την αντικατάσταση του.

 

 

 

Επεξ/σία από geokompo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως σμρ οσον αφορα τις παραπάνω μετρησεις τα βλέπω πολυ χειροτερα και εφοσον ειναι συνδεδεμένο το καλωδιο κατευθειαν με την είσοδο της γραμμης στην πορτα της οικοδομης και οχι μεσα στο σπιτι δεν μπορει ναναι η καλωδιωση ετσι δεν ειναι? Μηπως ειναι προβλημα απο το κομβο του Οτε μεχρι το σπιτι?
 

σαφως χειροτερα τα πραγματα σε σχεση με χθες 

CCBA509F-01F1-40EB-A8E8-FD40839546C4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2020 στις 6:52 ΜΜ, geokompo είπε

Εταιρεία Nova, modem ZXHN H267N, τηλέφωνο όχι voip

Από τον Ιούλιο του 19 που αναβάθμισα την 24 ADSL σε 50 VDSL αντιμετώπιζα συνεχώς τα εξής προβλήματα:

---> καθημερινές αποσυνδέσεις

---> ενώ το modem έδειχνε συγχρονισμένο στα 45 με 50 η πραγματική ταχύτητα (fast, ookla) παρουσίαζε μεγάλες διακυμάνσεις κατά τη διάρκεια της ημέρας (από 43 μέχρι 3!!!) με αποτέλεσμα η πλοήγηση να καθίστατο προβληματική είτε ασύρματα είτε ενσύρματα

Το πρόβλημα λυνόταν προσωρινά με επανεκκίνηση του modem αλλά μετά από κάποιες ώρες εμφανιζόταν ξανά ο υποβιβασμός της γραμμής. Επικοινώνησα αρκετές φορές με το τεχνικό τμήμα που πρότεινε αλλαγή καλωδίων, φίλτρου, σπλιτερ, αναβάθμιση του modem, αλλαγή δικών τους ρυθμίσεων αλλά όλα αυτά χωρίς αποτέλεσμα.

Επειδή είχα διαθέσιμο το φθηνότερο modem που δίνει η cosmote (speedport entry 2i) αποφάσισα να το τοποθετήσω με τη βοήθεια της τηλεφωνικής καθοδήγησης του 13731 που διέθετε και οδηγό με τις ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο. 

Εδώ και 15 μέρες που το χρησιμοποιώ συγχρονίζει σταθερά στα 45, δεν υπάρχει ούτε μία αποσύνδεση και οι διακυμάνσεις στην ταχύτητα (που παίζει γύρω στα 40) είναι ανύπαρκτες! Αποδεικνύεται ότι το modem h267 ακόμα και μετά από το πρόσφατο update του Φεβρουαρίου δεν είναι κατάλληλο να υποστηρίξει αξιοπρεπή ποιότητα υπηρεσιών. Κατά τη γνώμη μου όσοι αντιμετωπίζετε παρόμοιο πρόβλημα δοκιμάστε πρώτα από όλα την αντικατάσταση του.

το ιδιο θεμα εχω εδω και 1,5 μηνα σε 100ρα μου παει στα 0.004 εχω βαρεθει το δουλεμα με εστειλαν να μου αλλαξουν μοντεμ που δεν εβρισκαν γιατι δεν εχουν πηγα και μου εδωσαν ανοιγμενο το παλιοτερο μοντελο που δεν ειναι voip δηλαδη να μην εχω σταθερο χτες μου περασαν αλλη εκδοση την GR5.1T12 κοιτανε και το ενδεχομενο επιδη ενδιαφερομε να αγορασω ενα εμποριου γιατι ολα εχουν θεμα και κατι αλλο βασικο,στο λογαριασμο μου δεν ξερω σε αλλους δεν γραφουν τον αριθμο βροχου που κανονικα πρεπει να τον γραφει, εχω στειλει αιτημα γιατι θα παω στην wind και ιδη μιλησα να τους κανω καταγγελια,ειμαι 4-5 μηνες η ταχυτητα τους πρωτους 3 ειταν 90 και τωρα συχνα 0.004 μεχρι 82 και 82 παει μετα απο restart μεχρι την επομενη φορα που θα παει 0.004 που κατω απο 85 θεορειτε βλαβη και δεν σου δινουν ενα υπογεγραμμενο χαρτι οτι ειναι πανω απο 85. για να δουμε θας σας πω νεα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,επειδή λόγω άγνοιας δικής μου ,κάπου έχω χαθεί θα ήθελα μια βοήθεια .

Εχω το ZXHN H267N σε ΝοΒΑ  24 αρα ,και θέλω να το κάνω να δουλέψει σαν μοντεμ για να βάλω άλλο ρουτερ .Παρ όλο που υπάρχουν παραπομπές φίλων σε οδηγούς για να δουλέψει ώς μόντεμ ,δεν βλέπω κάτι που να αντιστοιχεί στην εικόνα που έχω μπαίνοντας στην σελίδα του ρούτερ .

Προφανώς κάτι δεν βλέπω ή δεν καταλαβαίνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρέπει να μπεις με τους κωδικούς root, και:

Πας Internet -> WAN και θα βρεις τις Internet_VDSL/Internet_ADSL και θα τις διαγράψεις
Θα κάνεις Create New Item και θα βάλεις
>Connection name: bridge
>DSL Transfer: ATM
>Type:Bridge
>VPI/VCI: 8/35
κάνεις Apply.

Μετά θα πας πάλι Internet -> Port Binding
Θα επιλέξεις τις θύρες που θες να λειτουργούν στο bridge, και κάνεις Apply.

Επεξ/σία από theanonymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, theanonymous είπε

Θα πρέπει να μπεις με τους κωδικούς root, και:

Πας Internet -> WAN και θα βρεις τις Internet_VDSL/Internet_ADSL και θα τις διαγράψεις
Θα κάνεις Create New Item και θα βάλεις
>Connection name: bridge
>DSL Transfer: ATM
>Type:Bridge
>VPI/VCI: 8/35
κάνεις Apply.

Μετά θα πας πάλι Internet -> Port Binding
Θα επιλέξεις τις θύρες που θες να λειτουργούν στο bridge, και κάνεις Apply.

Eυχαριστώ πολύ ,θα το δοκιμάσω και ελπίζω να πάνε όλα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...