Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, sphinxgr said:

Και τα 800€ στην τσέπη κάθε μήνα για γούστα, είναι μια καλή παραχώρηση για να μένεις με γονείς όμως!!!! Να τα λέμε και αυτά 😛 

 

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως :P

Το θέμα είναι πόσο εκτιμάς την προσωπική σου ελευθερία/ανεξαρτησία και πόση κατανόηση δείχνεις προς ανθρώπους μίας ηλικίας που ήδη έχουν κουραστεί να μεγαλώσουν το παιδί τους (χρειάζεται και να το νταντεύουν μια ζωή-ή και για δεκαετίες; Πότε θα ξεκουραστούν αυτοί οι άνθρωποι;). Βγαίνω off topic τώρα, το ξέρω. Ας πούμε ότι προτιμώ να είμαι με 5€ στην τσέπη παρά με 1000€ και στο πατρικό. (Δεν με ενδιαφέρει κάποιος να συμφωνεί μαζί μου, είναι στάση ζωής, καθένας κάνει τα κουμάντα του.)

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Πάντως με μισθό 1000+ μια χαρά βγαίνει ακόμα και με ενοίκιο 400€. Εδώ άλλοι τα καταφέραμε με 800- να ζούμε στο ενοίκιο. Το μεγάλο θέμα είναι το ξεβόλεμα απ'το πατρικό. Γι'αυτό πολλοί δεν κάνουν το βήμα να πάνε να ζήσουν μόνοι τους (ακόμα και με μισθούς 1000+), προτιμούν να τα έχουν όλα έτοιμα στο πατρικό και όλο τον μισθό στην τσέπη.

Με 1000+ βγαίνεις ναι όμως συμφωνώ και με τον sphinx ότι για αξιοπρεπή ζωή με αξιοπρεπή διατροφή και κάποιες δραστηριότητες τα 750 είναι σίγουρα το μίνιμουμ και ειδικά αν υπάρχει όχημα (που τις περισσότερες φορές υπάρχει). Δεν μιλάμε για φοιτητική ζωή και φοιτητική διατροφή. Αυτό σημαίνει πράσινα, σαλάτες, φρούτα, ξηρούς καρπούς και ίσως ακόμα και συμπληρώματα. 

Και ναι δυστυχώς έχει πολλούς από αυτούς που δεν το κουνάνε ρούπι από την αρρωστημένη κατάσταση του να ζούνε με τους γονείς τους είτε μέσα στον ίδιο χώρο είτε επειδή τα σπίτια τους είναι δίπλα δίπλα ή πάνω κάτω. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (υγείας ή άσχημης οικονομικής κατάστασης) τότε μιλάμε για εντελώς άρρωστη κατάσταση που όταν οι γονείς "φύγουν" τότε ξεκινάνε παρατράγουδα. Κυριολεκτικά καταστρέφει ζωές. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι υπολογίζεις πάντως, καλό θα ήταν να έχεις και ένα 10-20% έξτρα καβάτζα για accidentals και miscellaneous που λέμε στο χωριό, επειδή συχνά σκάνε απρογραμμάτιστα έξοδα (γιατρός/οδοντίατρος, δώρα γάμου, service αυτοκινήτου κτλ κάποια παραδείγματα).  

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως επειδη δουλευω μαρουσι κοιταγα σπιτι προς ΒΠ μεχρι 250, μαξ 300 αν μου αρεσε πολύ και ειχα βρει καποιες ευκαιριες. Βεβαια σιγουρα κανεις αρκετες εκπτωσεις, ειδικα αν εχεις μαθει να μενεις στο "πατρικό" που συνήθως έχει όλες τις ανεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, simplemaths είπε

Λογικά απλά θα συνεχίσω το συνεχές refresh στην χρυση ευκαιρία μέχρι να ανέβει κάποιο αξιόλογο στα 350

Eπίσης

spitogatos

spiti24

tospitimou

αν και όλα σχεδόν είναι μεσιτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, simplemaths είπε

Καλησπέρα σε όλους, αποφάσισα να σταματήσω να παρασιτώ και να μένω στο σπίτι του πατέρα μου (+οτί τώρα κάνω +2 ώρες την ημέρα πήγαινε-έλα με την δουλεία γιατι το σπίτι είναι μακριά)  και να νοικιάσω δικό μου, η απορία μου έιναι πόσα είναι τα έξοδα του να ζείς μόνος στην Ελλάδα. Τα σπίτια που μου φαίνονται ενδιαφέρον πανε γύρω στα 400-450 ενοίκιο διότι η δουλεία μου ειναι ΒΠ και θέλω κάτι σχετικά κοντα. Πόσα θα βγαίνουν το μήνα μαζι με ΔΕΗ, νερό, ίντερνετ και το να μην τρωω μακαρόνια με κέτσαπ κάθε μερα; Επίσης πόσο είναι το "νορμάλ" ποσοστό του μισθού να δίνει κάποιος για σπιτι+πάγια έξοδα;

ενοικιο 400-450 εσυ το οριζεις αυτο

ρευμα κανα 200αρι το τετραμηνο

ιντερνετ και τηλεφωνο παλι Its up to you αλλα λογικα 20-35 αναλογα την ταχυτητα

νερο ειναι 3 μηνο και περιπου 10-15ευρω

τα κοινοχρηστα εχουν να κανουν με την πολυκατοικια που θα εισαι. τι αναγκες θα εχει, αν εχει κηπο αρα και κηπουρο ,τι πετρελαιο θα καις κτλπ. αρα υπολογιζε απο 20€ και πανω  καλοκαιρινους μηνες και απο 40€ και πανω χειμερινους μηνες.

οσο αφορα την διατροφη εχει να κανει και με το πόσο μαγειρευεις η οχι. αν θες καθε μερα φαι απεξω τον πινεις κανονικα. το 10-15 ειναι στο νερο.

σουπερ μαρκετ υπολογισε απο 100€ ( αν δεν μαγειρευεις) μεχρι 200€ ( αν μαγειρευεις)

σε γενικες γραμμες δεν ειναι και πολυ ευκολη η φαση.

συνολακι 700-800 το μηνα θες.

βρες roomate ( γυναικα)

 

good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, leoroni92 είπε

(Χωρις να ξερω την ηλικια σου)Κάτσε 3 χρόνια με τους δικούς σου , μάζεψε χρήματα και μετά χτύπα δάνειο να αγοράσεις κάτι δικό σου .  Είναι κρίμα να σκας ενοίκιο 500 ευρώ για κάτι που δε θα γίνει ποτέ δικό σου.

Ειδικά αν περιμένεις αύξηση τα επόμενα χρόνια να φτάσεις τα 1400-1500 καθαρά.

Συγνωμη για τι δάνειο μιλάμε; Πώς θα εγγυηθεί την αποπληρωμή του δανείου; Δε νομίζω να είναι τόσο εύκολα τα πράγματα στην Ελλάδα της κρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, simplemaths είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά αλλα περισσότερο έχω μπερδευτεί με τόσες απόψεις τελικά απο το να κατασταλάξω σε κατι.

Αρα καταλήγουμε οτι με 1200 μπορείς να ζήσεις άνετα σαν εργένης με ενοίκιο 400; Αν ναι τοτε ισχύει και με 1000; ή εκει πρέπει να κατέβει το ενοίκιο;

Όταν λέω άνετα εννοώ να μην το σκέφτομαι να πάρω έναν έξτρα καφέ στη δουλειά, ούτε όμως να χαλάω 10 ευρώ την ημέρα έξω, όπως επίσης να μην το σκέφτομαι να ανάψω κλιματιστικό και να μπορώ να βγάινω έξω. Αν ισχύει πως ναι ζεις άνετα με 1200 και 400 ενοίκιο αλλά όχι 1000 με το ίδιο ενοίκιο τότε ειμαστε κομπλε, η εναλλακτική ειναι να μειωθεί το ενοίκιο στα 350 αλλα αυτο έχει και σαν αποτέλεσμα να μειωθεί αρκετά η ποιότητα του σπιτιού.

Το ανετα το ξέρεις εσύ για τον εαυτό σου.Αλλά "θέλω" έχω εγώ άλλα έχεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, simplemaths είπε

1000 τώρα, 1200 απο αρχή του επόμενου χρόνου.

Το σκέφτομαι ακόμα γιατί δεν θα μένει τίποτα στην άκρη.

1000 είναι το οριακό ποσό που πρέπει να βγαζεις για να μείνεις μόνος σου. Ναι μένουν μόνοι τους και ανθρωποι με 500 και 600 ευρώ μισθό, μη ρωτάς καν πως τα βγάζουν πέρα. Σε περίπτωση που δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να μείνεις μόνος σου θα σου έλεγα πως δεν αξιζει το μεγάλο βήμα, μπορείς να σπρώχνεις στην άκρη 6000 το χρόνο αντί να τα πετάς στην υπερτιμημένη 'ανεξαρτησία'.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

1000 είναι το οριακό ποσό που πρέπει να βγαζεις για να μείνεις μόνος σου. Ναι μένουν μόνοι τους και ανθρωποι με 500 και 600 ευρώ μισθό, μη ρωτάς καν πως τα βγάζουν πέρα. Σε περίπτωση που δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να μείνεις μόνος σου θα σου έλεγα πως δεν αξιζει το μεγάλο βήμα, μπορείς να σπρώχνεις στην άκρη 6000 το χρόνο αντί να τα πετάς στην υπερτιμημένη 'ανεξαρτησία'.

Έτσι μπράβο, απόλυτα σωστό το να είσαι το απόλυτο βάρος στους γονείς σου (της μάνας σου βασικά) και είναι απόλυτα σωστό να μην έχεις αποκτήσει life skills στα 40 σου. Αλλά ναι, τα λίγα χιλιάρικα παραπάνω έχουν μεγαλύτερη αξία από τα παραπάνω... 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Και ναι δυστυχώς έχει πολλούς από αυτούς που δεν το κουνάνε ρούπι από την αρρωστημένη κατάσταση του να ζούνε με τους γονείς τους είτε μέσα στον ίδιο χώρο είτε επειδή τα σπίτια τους είναι δίπλα δίπλα ή πάνω κάτω. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (υγείας ή άσχημης οικονομικής κατάστασης) τότε μιλάμε για εντελώς άρρωστη κατάσταση που όταν οι γονείς "φύγουν" τότε ξεκινάνε παρατράγουδα. Κυριολεκτικά καταστρέφει ζωές. 

Στο μεγαλύτερο ποσοστό, τα άτομα που μένουν με γονείς, ειναι όντως άνθρωποι που δεν γινεται, είτε εργάζονται είτε όχι, να ζήσουν μόνοι τους, διότι δεν τους φθάνουν τα χρήματα.

Οι περισσότεροι συνήθως την κοπανάνε όταν βρεθεί συγκάτοικος ή όταν παντρευτούν. Και πολλά ζευγάρια, ζουν με βοήθεια από τους συνταξιούχους γονείς. Αν δεν υπήρχαν οι συντάξεις, πιθανόν να έμεναν όλοι μαζι.

Ειναι πολύ βαθύ το προβλημα και όσο ανεβαίνουν τα ενοικια και μειώνονται οι θέσεις εργασίας και οι μισθοί, τόσο θα βλέπουμε σόγαμπρους και επιστροφή στα πατρικά.

Δεν βγαινει αλλιώς. Και δεν ξέρω αν μπορώ να χαρακτηρίσω ως "αρρωστημένη" αυτη τη κατάσταση. 

Ξέρω πολύ κόσμο που χτυπάει 800-900 ευρω, ειναι πχ 35 και προτιμάει να μένει με τους γονείς του και να κάνει τη ζωή του, μέχρι να βρει κάποια/ον να παντρευτεί πχ.

Life skills μπορει να υπάρχουν. Το οικονομικό δε βγαινει ομως. 

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Έτσι μπράβο, απόλυτα σωστό το να είσαι το απόλυτο βάρος στους γονείς σου (της μάνας σου βασικά) και είναι απόλυτα σωστό να μην έχεις αποκτήσει life skills στα 40 σου. Αλλά ναι, τα λίγα χιλιάρικα παραπάνω έχουν μεγαλύτερη αξία από τα παραπάνω... 

Ότι νά'ναι.

Δεν είπα να μη συνεισφερεις στο σπίτι, εννοειται πως τα εξοδα θα μοιράζονται. Και βάρος στους γονεις σου λίγο δυσκολο να γίνεις, ειδικα αν ζουνε με μια σύνταξη της πλακας, χρειαζονται ολη τη βοηθεια που μπορεις να τους δωσεις. Τωρα αν θες να τους παρατησεις για να φερνεις γκομενα στο σπιτι ειναι αλλο θεμα.

Αναλογως τι εννοεις life skills. Εγώ είμαι 30 χρονων και βγαζω περιπου 5 βασικους μισθους το μηνα και οι 3 ειναι απο παθητικο εισοδημα, δε χρειαζεται καν να εργαζομαι. Για να το καταφερω αυτο προφανως και δεν πηγα να μεινω μονος μου με μισθο 500 ευρω ο οποιος θα τρεχει να προλαβει τα εξοδα μου. Το μεγαλυτερο life skill ειναι να κανεις τα λεφτα που εχεις στην ακρη να βρισκονται χρονια μπροστα απο το μηνα που τρεχει, οι περισσοτεροι ανθρωποι όχι επενδυσεις, όχι μικρες αποταμιευσεις, δεν εχουν στην ακρη ουτε ενα μισθο να κατσουν αν τους τυχει κατι. Τρομερο life skill.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pontez2 είπε

ειναι πχ 35 και προτιμάει να μένει με τους γονείς του και να κάνει τη ζωή του, μέχρι να βρει κάποια/ον να παντρευτεί πχ.

και όταν παντρευτεί νομίζει ότι όλα θα γίνονται από μόνα τους, θα έχει έτοιμο φαγητό, πλυμένα σιδερωμένα ρούχα, καθαρό σπίτι. Αλλά ο/η σύζυγος δεν είναι μάνα για να στα έχει όλα έτοιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Xacti είπε

και όταν παντρευτεί νομίζει ότι όλα θα γίνονται από μόνα τους, θα έχει έτοιμο φαγητό, πλυμένα σιδερωμένα ρούχα, καθαρό σπίτι. Αλλά ο/η σύζυγος δεν είναι μάνα για να στα έχει όλα έτοιμα

Άλλη συζήτηση αυτή όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Ότι νά'ναι.

Δεν είπα να μη συνεισφερεις στο σπίτι, εννοειται πως τα εξοδα θα μοιράζονται. Και βάρος στους γονεις σου λίγο δυσκολο να γίνεις, ειδικα αν ζουνε με μια σύνταξη της πλακας, χρειαζονται ολη τη βοηθεια που μπορεις να τους δωσεις. Τωρα αν θες να τους παρατησεις για να φερνεις γκομενα στο σπιτι ειναι αλλο θεμα.

Αναλογως τι εννοεις life skills. Εγώ είμαι 30 χρονων και βγαζω περιπου 5 βασικους μισθους το μηνα και οι 3 ειναι απο παθητικο εισοδημα, δε χρειαζεται καν να εργαζομαι. Για να το καταφερω αυτο προφανως και δεν πηγα να μεινω μονος μου με μισθο 500 ευρω ο οποιος θα τρεχει να προλαβει τα εξοδα μου. Το μεγαλυτερο life skill ειναι να κανεις τα λεφτα που εχεις στην ακρη να βρισκονται χρονια μπροστα απο το μηνα που τρεχει, οι περισσοτεροι ανθρωποι όχι επενδυσεις, όχι μικρες αποταμιευσεις, δεν εχουν στην ακρη ουτε ενα μισθο να κατσουν αν τους τυχει κατι. Τρομερο life skill.

Δεν ξέρω τι λες αλλά αμφιβάλλω αν η συντριπτική πλειοψηφία το κάνει αυτό. Εγώ όποιον ξέρω, από φιλικούς, εργασιακους και κοινωνικούς μου κύκλους είναι κατηγορία "μωρό" ή "παράσιτο". Δεν ξέρω ούτε έναν που να μπορεί να μείνει μόνος του για εκτεταμένο χρονικό διάστημα χωρίς να τα κάνει όλα σκατά ή να είναι τόσο στα χαμένα που ακόμα και σε συγκατοίκηση δεν κάνουν βασικά πράγματα (να μην αφήνουν πουτανα την τουαλέτα και την κουζίνα παράδειγμα και έχει πολλά περισσότερα). 

Τα life skills είναι άσχετα με το εισόδημα σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...