Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Έτσι μπράβο, απόλυτα σωστό το να είσαι το απόλυτο βάρος στους γονείς σου (της μάνας σου βασικά) και είναι απόλυτα σωστό να μην έχεις αποκτήσει life skills στα 40 σου. Αλλά ναι, τα λίγα χιλιάρικα παραπάνω έχουν μεγαλύτερη αξία από τα παραπάνω... 

Υπάρχουν γονείς που δε βλέπουν ως βαρη τα παιδιά τους. 

Οπως επισης υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες και συμπεριφορές «παιδιών».

Σε μια ισορροπημένη κατάσταση κανένας γονιός δε θα βρει τη κόρη του Καβάλα σε άλλον, ουτε θα μπουκάρει σπίτι της ή ο,τι αλλο.

Υπαρχει θα έλεγα και η αλλη όψη του νομίσματος: αυτος που τρέχει να φυγει απο το σπίτι του με 3 και 60 γιατί ζει μια κόλαση. Κι έτσι βλέπει όλους τους γονείς ως καταπιεστικούς, αρρώστους κι οτιδήποτε αλλο.

Φυσικα καλο ειναι ο καθένας να παίρνει το δρόμο του, μεταξύ αυτού και του δικού του σπιτιού. Να έχει ομως τα χρήματα να το κάνει, όχι να φυτοζωεί. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, margaritagr said:

Φυσικα καλο ειναι ο καθένας να παίρνει το δρόμο του, μεταξύ αυτού και του δικού του σπιτιού. Να έχει ομως τα χρήματα να το κάνει, όχι να φυτοζωεί. 

Πάντως αν το διαμέρισμα είναι απλό, αναγκάζεσαι να βγαίνεις έξω συχνότερα. Σε κάθε περίπτωση, όλοι από κάποιο ενοίκιο ξεκίνησαν.

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ότι και να γίνει, πάντα το έτοιμο σιδερωμένο ρούχο, μαγειρεμένο φαγητό και καθαρό δωμάτιο με ότι βγάζεις να μένει στην άκρη είναι καλύτερο από το να μένεις μόνος σου και να πρέπει να κάνεις όλα αυτά + να δουλεύεις.

Σε αυτο διαφωνουν τα παιδιά παραπάνω ομως. Οτι υπάρχει κόσμος που αυτά τα αφήνει στην άκρη (ή απλά προσπαθεί να τα κάνει μόνος του) ωστε να έχει τη ανεξαρτησία του.

Για την ιστορία, αν κάποια στιγμη συγκατοικίσεις, παντρευτείς, αυτά θα πρέπει να τα γνωρίζεις. Πόσο μάλλον αν κάνεις παιδιά :P 

 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Σε αυτο διαφωνουν τα παιδιά παραπάνω ομως. Οτι υπάρχει κόσμος που αυτά τα αφήνει στην άκρη (ή απλά προσπαθεί να τα κάνει μόνος του) ωστε να έχει τη ανεξαρτησία του.

Για την ιστορία, αν κάποια στιγμη συγκατοικίσεις, παντρευτείς, αυτά θα πρέπει να τα γνωρίζεις. Πόσο μάλλον αν κάνεις παιδιά :P 

Όχι δε πρέπει απαραίτητα να τα γνωρίζεις. Καταρχάς ποιος λεει οτι σε κάθε σπίτι η μητέρα καθαρίζει ? Μαγειρεύει? Γι αυτά υπάρχουν και οι οικιακές βοηθοί.

Δεν ειναι απαραίτητο ουτε να ξερεις να σιδερώνεις, ουτε να μαγειρεύεις. Άλλοι το κάνουν αναγκαστικά γιατί δεν έχουν λεφτά για εξω, άλλοι έχουν τη δυνατότητα και βολεύονται με καθαριστήρια κλπ κι άλλοι γουστάρουν να μαγειρεύουν. 

Εμενα πχ η μητέρα μου εδώ και χρονια τα στέλνει ολα καθαριστήριο για σιδέρωμα, δε κάθεται να ασχολείται. 

Γι αυτο και λέω οτι δεν πρέπει να γενικεύουμε 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Όχι δε πρέπει απαραίτητα να τα γνωρίζεις. Καταρχάς ποιος λεει οτι σε κάθε σπίτι η μητέρα καθαρίζει ? Μαγειρεύει? Γι αυτά υπάρχουν και οι οικιακές βοηθοί.

Δεν ειναι απαραίτητο ουτε να ξερεις να σιδερώνεις, ουτε να μαγειρεύεις. Άλλοι το κάνουν αναγκαστικά γιατί δεν έχουν λεφτά για εξω, άλλοι έχουν τη δυνατότητα και βολεύονται για με καθαριστήρια κλπ κι άλλοι γουστάρουν να μαγειρεύουν. 

Εμενα πχ η μητέρα μου εδώ και χρονια τα στέλνει ολα καθαριστήριο για σιδέρωμα, δε κάθεται να ασχολείται. 

Γι αυτο και λέω οτι δεν πρέπει να γενικεύουμε 

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τους τρέχουν. Είναι απαραίτητο να τα ξέρεις και το λέω εγώ που τα είχα όλα στο χέρι από μικρός. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τους τρέχουν. Είναι απαραίτητο να τα ξέρεις και το λέω εγώ που τα είχα όλα στο χέρι από μικρός. 

Αν αναγκαστείς να τα μάθεις τα μαθαίνεις, δε μιλάμε και για πυρηνική φυσική ντε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Dinos_12345 said:

Ότι και να γίνει, πάντα το έτοιμο σιδερωμένο ρούχο, μαγειρεμένο φαγητό και καθαρό δωμάτιο με ότι βγάζεις να μένει στην άκρη είναι καλύτερο από το να μένεις μόνος σου και να πρέπει να κάνεις όλα αυτά + να δουλεύεις. Το θέμα είναι να βγεις από το comfort zone σου και να βελτιωθείς μέσα από αυτά που θα περάσεις. 

Οι γονείς κάποιου μπορεί να του έχουν αδυναμία και να μην του λένε κάτι. Να του πλένουν,απλώνουν,σιδερώνουν τα ρούχα και να του πλένουν μέχρι και το πιάτο που τρώει. Εκεί φαίνεται ο χαρακτήρας κάποιου και τι σόι άνθρωπος είναι. Να πάρει την πρωτοβουλία να μαγειρεύει, να πλένει και να ξεσκατίζεται μόνος του, όχι να εκμεταλλεύεται την καλοσύνη των γονιών του. Δηλαδή οι γονείς δεν έχουν ποτέ το δικαίωμα να ξεκουραστούν; Αν θέλει να μην μαγειρεύει και να του πλένει κάποιος τα σώβρακα, μπορεί να πληρώνει μια οικιακή βοηθό. Όχι να εκμεταλλεύεται τους άλλους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Γι αυτο και λέω οτι δεν πρέπει να γενικεύουμε 

Κοιτα Μαργαρίτα...Το οτι κάποιοι ανήκουν στην κατηγορία του 5-10% που έχουν την οικονομικη δυνατότητα να στέλνουν ολα τα ρουχα της οικογένειας σε καθαριστήριο, και έχουν και οικιακή βοηθό δε σημαίνει οτι δε χρειάζονται οι γενικεύσεις.

Γενικά ο κόσμος μαθαίνει να μαγειρεύει και να πλένει τα ρουχα του. 

 

9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Καταρχάς ποιος λεει οτι σε κάθε σπίτι η μητέρα καθαρίζει ? Μαγειρεύει?

Αυτό δε το πε κανείς. Εγώ αναφέρθηκα σε όλους, άντρες γυναίκες. Και να αλλάζεις πάνες πρέπει να ξέρεις αν θες να κάνεις παιδιά (ειτε εισαι άντρας, είτε γυναίκα). Εκτός αν έχεις την οικονομικη δυνατότητα να στα κάνει κάποιος άλλος που θα τον πληρωνεις.

Εγω πχ το θεωρω τζάμπα λεφτά να στειλω στο καθαριστήριο ένα ρουχο. Μπαμ μπαμ θα το σιδερώσω, το θεωρω τόσο εύκολο. Αλλά ειναι και να τα χεις μάθει απο μικρός. Γενικά η φοιτητική ζωή βοηθάει αρκετά.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manolis115 είπε

Οι γονείς κάποιου μπορεί να του έχουν αδυναμία και να μην του λένε κάτι. Να του πλένουν,απλώνουν,σιδερώνουν τα ρούχα και να του πλένουν μέχρι και το πιάτο που τρώει. Εκεί φαίνεται ο χαρακτήρας κάποιου και τι σόι άνθρωπος είναι. Να πάρει την πρωτοβουλία να μαγειρεύει, να πλένει και να ξεσκατίζεται μόνος του, όχι να εκμεταλλεύεται την καλοσύνη των γονιών του. Δηλαδή οι γονείς δεν έχουν ποτέ το δικαίωμα να ξεκουραστούν; Αν θέλει να μην μαγειρεύει και να του πλένει κάποιος τα σώβρακα, μπορεί να πληρώνει μια οικιακή βοηθό. Όχι να εκμεταλλεύεται τους άλλους.

Αυτό λέω. Οι περισσότερες οικογένειες, ειδικά αν έχουν ένα παιδί, ειδικά αν είναι και άντρας, το παιδί τους το έχουν μην βρέξει και μην στάξει. 

Εμένα η μάνα μου δεν με αφήνει να κάνω τίποτα στο σπίτι, ακόμα και να θέλω. Σίγουρα θα φανεί ωραίο αν μαγειρέψω ή ρίξω ένα σκούπισμα αλλά το 95% το κάνει μόνη της. Το ίδιο και ο πατέρας μου ο οποίος όταν έρχεται σπίτι μου στην Αθήνα δεν την παλεύει αν δεν το κάνει όλο μία γενική και ας είναι καθαρό. 

Τα τελευταία 4 χρόνια μένω μόνος μου, τον πρώτο καιρό οι δικοί μου έρχονταν συνέχεια να με επισκεφτούν και μαγείρευαν φαγητό να μείνει στην κατάψυξη να τρώω.

Αν εμένα μαζί τους, όσο και να ήθελα να μάθω να μαγειρεύω και να κάνω τις δουλειές, δεν θα με άφηναν, οπότε είναι σίγουρα και στους γονείς. Τώρα αν ήμουν παρτάκιας και δεν ήθελα να σηκώνω ούτε δάχτυλο, μπορούσα κάλλιστα να εκμεταλλευτώ αυτή την συμπεριφορά και να κάθομαι όλη μέρα αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, simplemaths είπε

Έχω όχημα αλλά θα νοικιάσω σχετικα κοντά στην δουλειά και το αμάξι ειναι με αέριο οπότε καίει λίγο. τώρα δίνω γύρω στα 100 το μήνα για αέριο, υπολογίζω μετα το μέγιστο 50. Οπότε κοιτάω για 350, αν δεν βρω κάτι αξιόλογω δεν "κολώνω" να παω σε κάτι πολύ καλό με 400 και δεν πειράζει αν πιεστώ 3 μήνες μέχρι την αύξηση. Ευχαριστώ!

Ακριβως αυτό. 

Καλα κανεις και το ψαχνεις/αναλύεις, αλλά δεν χρειάζεται να το υπολογίσεις με ακρίβεια γιατί ουσιαστικά δεν γίνεται. Πιστεύω 50 (ισως και 100€) θα μπορέσεις να τα εξοικονομήσεις αν και όποτε χρειαστεί (πχ ασφαλιση αυτοκινήτου, φόροι κλπ).

Ποιο πολύ δες το όριο του ενοικίου σε συνάρτηση με το “value for money”. Δλδ μπορεί ένα με 350 τελικα να αξίζει περισσότερο λόγο γειτονιάς, χωρών, ένας ή ξέρω γω τι άλλο... Εκει πρέπει να δωσεις έμφαση, και να το ψαξεις αρκετά, αφού βαλεις βέβαια κάποιο όριο. 

Παντως ξέρω σπιτι που βρηκε φιλος 90τμ (σαλόνι, 2 ύπνοδωμ + 1 Γραφειο/υπνοδωμ, σε πολυκατοικια του 80 με πιλοτή και θέση αυτοκινήτου, στο Μαρουσι, φρεσκοβαμμένο, και νοικιάστηκε στα 460€ το 2018. 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα όσα ειπώθηκαν, άποψη μου να υπάρχει η δυνατότητα αποταμίευσης Χ ποσού κάθε μήνα για τα κάθε λογής έκτακτα που πάντα υπάρχουν η που ΘΑ υπάρξουν λόγω χρήσης, φθοράς, κ.λ.π. 

Ακούγεται λίγο σαν ευχολόγιο, το ξέρω, αλλά είναι η άποψη μου, εκτός και αν τα τσονταρουν τρίτοι, οπότε στην ουσία, πάλι δεν υπάρχει πραγματική ανεξαρτησία και πρόνοια για το μέλλον.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα:

Ισως μια λύση να είναι και αυτό που είχα διαβάσει πριν κανα μηνα εδώ, απο κάποιον τυπα: συγκατοίκηση τριών ατόμων και πληρωμή του ενοικίου ανάλογα με το εισόδημα του καθενός 😝

Ιδανική αν έχεις φίλους που έχουν μεγαλύτερα εισοδήματα απο εσένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Redragon7 είπε

Σε οτι υπολογίζεις πάντως, καλό θα ήταν να έχεις και ένα 10-20% έξτρα καβάτζα για accidentals και miscellaneous που λέμε στο χωριό, επειδή συχνά σκάνε απρογραμμάτιστα έξοδα (γιατρός/οδοντίατρος, δώρα γάμου, service αυτοκινήτου κτλ κάποια παραδείγματα).  

Το δώρο γάμου ισοσταθμίζεται από την free έξοδο/ποτό/φαγητό στο τραπέζι.

Αν δεν σας καλέσουν στο τραπέζι, εννοείται δεν πάτε ούτε στην εκκλησία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΣΙΤΟ

Τώρα, αν μένεις με τους γονείς και τα τρως όλα στα ξυδια η στα νύχια, ναι είσαι παράσιτο. Αν βγάζεις, οφείλεις με κάποιον τρόπο να συμβάλλεις (είτε οικονομικά, είτε κάνοντας κάποιες δουλειές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...