Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Skerzos είπε

Το δώρο γάμου ισοσταθμίζεται από την free έξοδο/ποτό/φαγητό στο τραπέζι.

Αν δεν σας καλέσουν στο τραπέζι, εννοείται δεν πάτε ούτε στην εκκλησία.

Απλά πρέπει να κόβει το μάτι σου, μη μπεις και μέσα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Απλά πρέπει να κόβει το μάτι σου, μη μπεις και μέσα... 

Η καλύτερη είναι όταν λείπει άτομο από το τραπέζι. Ρίχνεις ένα "έρχεται σε λίγο" και τρως και δεύτερη μερίδα.

Την οποία μερίδα στρατηγικά τρως κατά τις 5-6 το πρωί πριν φύγεις, ώστε και να σβήσει λίγο το ποτό αλλά και να μην πεινάσεις μέχρι το βράδυ. Πάρε και μερικά κουφέτα ως σνακ για το μεσημέρι που θα ξυπνήσεις και την έβγαλες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδη υπηρχε σχεδον το ιδιο θεμα πριν μερικους μηνες,οι αποψεις επηρεαζονται σχεδον παντα απο τα βιωματα ,το οικειο περιβαλλον  και την οικονομικη ανεση του καθενος,αλλος αμα μεινει μονος με 1000μισθο νιωθει σαν βασιλιας,αλλος κανει το σκατο του παξιμαδι με 700ευρω να βγαινει ο μηνας,αλλος μεινει με συγκατοικο,αλλος δε φευγει απο το σπιτι γιατι θελει ιδιωτικη ασφαλεια υγειας και εξοδο καθε μερα και καινουριο iphone καθε χρονο και να τα βρισκει ετοιμα κτλπ.Και τα life skills ειναι ανεξαρτητα οικονομικης καταστασης πιστευω προσωπικα,εκτος αν εισαι ο Βαρδινογιαννης ξερωγω που εκει δεν εχει σημασια.

Επεξ/σία από greengr21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες,αλλά εγώ με 1000 ευρώ το μήνα θα έμενα στο πατρικό μου και θα αποταμίευα.Θα έφευγα ΜΟΝΟ αν ήταν να συγκατοικήσω με κοπέλα,η οποία όμως θα συνέβαλε στα έξοδα.Δηλαδή δεν θα δούλευα εγώ κι αυτήν απλά θα την είχα σπίτι να μην κάνει τίποτα.Αλλά να νοικιάζω μόνος μου και να μετράω και το τελευταίο ευρώ που θα ξοδέψω,όχι δεν το κάνω,ειδικά σ'αυτές τις εποχές.Θα το σκεφτόμουν μόνο εαν έβγαζα 1500+

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Donovan είπε

Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες,αλλά εγώ με 1000 ευρώ το μήνα θα έμενα στο πατρικό μου και θα αποταμίευα.Θα έφευγα ΜΟΝΟ αν ήταν να συγκατοικήσω με κοπέλα,η οποία όμως θα συνέβαλε στα έξοδα.Δηλαδή δεν θα δούλευα εγώ κι αυτήν απλά θα την είχα σπίτι να μην κάνει τίποτα.Αλλά να νοικιάζω μόνος μου και να μετράω και το τελευταίο ευρώ που θα ξοδέψω,όχι δεν το κάνω,ειδικά σ'αυτές τις εποχές.Θα το σκεφτόμουν μόνο εαν έβγαζα 1500+

Εξαρτάται την ηλικία, εξαρτάται τη σταθερότητα της δουλειάς, εξαρτάται από το σπίτι σου και την σύσταση της οικογένειας (άλλο να είναι 5 άτομα σε ένα σπίτι π.χ. γονείς και 3 αδέλφια, άλλα να είσαι μοναχοπαίδι σε μονογονεΪκή οικογένεια) και ένα σωρό άλλα 

Και εγώ έφυγα στα 30, σχετικά αργά, δεδομένου ότι δουλεύω από σχετικά μικρή ηλικία, και δεν έπαιρνα ποτέ βασικό μισθό, όμως θεωρώ ότι δεν έκανα exploit τη φιλοξενία που μου παρείχε η μάνα μου, απλά με βοήθησε στο να είμαι πιο άνετος (οικονομικά) όταν άνοιξα δικό μου σπίτι 

Συμφωνώ ότι οι Ελληνίδες μανάδες μας κακομαθαίνουν, αλλά ως γνωστόν "ανάγκα και οι θεοί πείθονται" :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όπως έχουν πει κι άλλα παιδιά εδώ, θέλει μία ισορροπία. Προσωπικά, αν και εκτιμώ βαθύτατα την ανεξαρτησία, να μπορώ να κάνω ό,τι γουστάρω στις 3 το ξημέρωμα επειδή έτσι θέλω, είναι κάτι πολύ σημαντικό, δεν συμφωνώ ούτε στο να πάω να ζήσω μόνος και να μην ζω ουσιαστικά. Δε θέλω να σκέφτομαι ότι αν πάω σινεμά αύριο, θα υπάρχει περίπτωση να μπω μέσα. Μακάρι όλοι να είχαμε 1000-1200-1500 ευρώ. Εγώ ζω με την μητέρα μου, δουλεύω από απόσταση σε κάτι περιστασιακό και πληρώνω φουλ το νοίκι του σπιτιού (300 ευρω) + το τηλέφωνο/ιντερνετ (60 ευρω το δίμηνο) και καταφέρνω και κάνω και μία μικρή αποταμίευση 100 ευρώ τον μήνα. Εκείνη μαγειρεύει και χρησιμοποιεί τα δικά της χρήματα, όσα ελάχιστα έχει, για το σουπερ μαρκετ και το ρεύμα. Μπορεί κάποιος να έρθει να μου πει α εκμεταλλεύεσαι τη μάνα σου? Δε μπορώ να ζήσω μόνος, γιατί δε βγαίνουν τα κουκιά. Μαζεύω ό,τι μπορώ και προσπαθώ να τελειώσω κάτι υποχρεώσεις που έχω για να πάω Αθήνα να πιάσω δουλειά ή όπου αλλού βρω τέλος πάντων, παράλληλα με την δουλειά από απόσταση.

Ούτε η μία πλευρά είναι λάθος (ζω μόνος και κάνω αιματηρές οικονομίες), ούτε όμως και η άλλη (ζω με γονείς και μαζεύω μέχρι να έχω καλό κομπόδεμα για να φύγω). Αναλόγως τις περιστάσεις και τις συνθήκες, επιλέγεις και προχωράς. Τώρα υπάρχουν και κάποιοι που δεν έχουν επιλογή και αναγκάζονται. Αυτά έχει η ζωή.

  • Like 18
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάγκες απολογούμαι γιατί δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες , όποτε αυτό που θα πω μπορεί να έχει ξαναγραφεί ...

Ένας από τους παγκόσμιους γνωστούς δείκτες διαβίωσης αναφέρει ότι για να έχει κάποιος αξιοπρεπή διαβίωση θα πρέπει τα έξοδα ενοικίου να είναι το <=1/3 του μισθού. ... Και από προσωπική εμπειρία έχει μεγάλη αλήθεια αυτό ...

Επεξ/σία από laskos0
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eντωμεταξύ έχετε εκτροχιάσει την κουβέντα, λέγοντας ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

Ότι προσπάθεια κάναμε σε προηγούμενες σελίδες να βάλουμε κάτω τα έξοδα, ακόμη και τις kWh υπολογίζαμε, πάει στράφι.

Ας κλείσει, γιατί σε λίγο θα συζητάτε αν περισσεύουν τα χρήματα να κάνει ιδιωτική ασφάλεια υγείας και να φτιάξει αποταμιευτικό λογαριασμό για το παιδί, που κάποτε θα αποκτήσει.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, σου εύχομαι να πάρεις την απόφαση που θα ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες και τις επιθυμιες σου. Το κατά πόσο θέλεις να κάνεις αυτό το βήμα είναι τελείως προσωπικό, οπότε αρχικά σκέψου εσύ μόνος σου τους λόγους που θέλεις να προχωρήσεις ή όχι και ανάλογα αποφάσισε. Σε σχέση με το οικονομικό κομμάτι, προσωπικά θεωρώ πως βγαίνει με τα χρήματα που διαθέτεις, χωρίς ιδιαίτερη στέρηση αλλά ούτε και σπατάλες. Ορισμένα πράγματα που έμαθα όταν έψαχνα κι εγώ και ίσως σου φανούν χρήσιμα:

• Μην ψάχνεις μόνο σε αγγελίες από χρυσή ευκαιρία, σπιτόγατο κτλ. Δεδομένης της μεγάλης αύξησης των ενοικίων και της ζήτησης, έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να βρεις ένα αξιοπρεπές σπίτι με ψάξιμο από τον δρόμο, κολώνες, συνοικιακά μαγαζιά αλλά και ρωτώντας φίλους και γνωστούς. 

• Σημαντικό επίσης είναι το εάν θα βρεις επιπλωμένο. Αν όχι, υπολόγισε ένα ποσό ~1500 για τα βασικά επιπλα και τις οικιακές συσκευές/ηλεκτρικά.

• Μάθε, αν είναι εφικτό, πόσο θα σου έρχονται τα κοινόχρηστα. Είναι ενα έξοδο που διαφέρει κατά πολύ από πολυκατοικία σε πολυκατοικία, οπότε καλό είναι να το συνυπολογίσεις από την αρχή με το ενοίκιο πριν κλείσεις το σπίτι.

• Η διατροφή είναι ένα ακόμα βασικό έξοδο αλλά με σωστή διαχείριση μπορείς να εξοικονομήσεις αρκετά χρήματα. Αρχικά ειναι σημαντικό το αν θα μαγειρεύεις ή όχι. Στην περίπτωση που θα το κάνεις, προσπάθησε να τηρείς ενα βασικό πρόγραμμα για το τι θα μαγειρεύεις κάθε μέρα, ώστε να προμηθεύεσαι μόνο όσα θα χρειαστείς και να μην αγοράζεις υλικά που ίσως να πετάξεις. Αν θα τρως απ'εξω, προτίμησε κάποιο μαγειρείο, με το οποίο ίσως να μπορείς να κάνεις κάποια συμφωνία για ένα συγκεκριμένο ποσό ανά μήνα. Το ντιλίβερι είναι αρκετά ασύμφορο για κάθε μέρα και δεν θα τρως και πολύ της προκοπής. Για ακόμα καλύτερη οργάνωση των εξόδων του σούπερ μαρκετ, προσπάθησε να βλέπεις και τις προσφορές που βγάζουν, ειδικά σε προϊόντα που δεν λήγουν και μπορείς να τα αποθηκεύσεις για καιρό. 

• Η ΔΕΗ διαφέρει και αυτή από περιοχή σε περιοχή, οπότε κάνε το σχετικό ψάξιμο και πάνω σε αυτό από την αρχή. 

• Στο θέμα της διασκέδασης δεν γνωρίζω τα γούστα σου και πόσο συχνά θέλεις να βγαίνεις, προσωπικά όμως από όταν ξεκίνησα να μένω μόνη μου απολαμβάνω πολύ περισσότερο να περνάω χρόνο στο σπίτι.

Αυτά νομίζω είναι τα πιο βασικά, αν θυμηθώ κάτι επιπλέον, θα το συμπληρώσω! Σε γενικές γραμμές, θέλει εναν καλό προγραμματισμό από την αρχή και στην πορεία βλέπεις πως πάει και το προσαρμόζεις ανάλογα. Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις, εφόσον είσαι προς αυτήν την κατεύθυνση, ακόμα και αν αρχικά χρειαστεί να ξεβολευτείς λιγάκι. Η αίσθηση της ανεξαρτησίας, τόσο στο πρακτικό, όσο και στο ψυχολογικό κομμάτι, είναι μεγάλη υπόθεση :)

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Lilith19 είπε

• Σημαντικό επίσης είναι το εάν θα βρεις επιπλωμένο. Αν όχι, υπολόγισε ένα ποσό ~1500 για τα βασικά επιπλα και τις οικιακές συσκευές/ηλεκτρικά.

Ψυγείο κουζίνα πλυντήριο τηλεόραση κρεβατοκάμαρα καναπές τραπέζια καρέκλες (Και όλο και κάτι θα ξέχασα) με 1500 ;

Ούτε από εκποίηση σε σπίτι συγχωρεμένου 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, duende είπε

απ'οσο θυμαμαι, οι προσφυγες δε πληρωνουν τιποτα για διαμονη. τουλαχιστον για καποιο μεγαλο διαστημα αρχικα, συν οτι παιρνουν επιδοματα απο την υπατη αρμοστια και εχουν δωρεαν μετακινησεις και δε ξερω γω τι αλλες παροχες. με αυτα τα δεδομενα, ο φιλος σου που δουλευει στη teleperformance, λογικο ειναι να βαζει στην ακρη. οποιοσδηποτε θα εβαζε

δε πληρωνουν αυτοι που επιλεγουν να μενουν σε τρωγλες 10-10 που νικοιαζουν ΜΚΟ.

ο φιλος μου δεν ειναι τετιας κοπης. νοικιαζει κανονικα,ανεξαρτητος και με τα ολα του.ειναι μορφωμενος ανθρωπος, δυτικοποιημενος στο φουλ.αλλη φαση αστο.

Επεξ/σία από Napier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christakos07 είπε

Eντωμεταξύ έχετε εκτροχιάσει την κουβέντα, λέγοντας ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

Ας πάρει τότε ένα Toyota Yaris που είναι γιαπωνέζικο και αξιόπιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Ψυγείο κουζίνα πλυντήριο τηλεόραση κρεβατοκάμαρα καναπές τραπέζια καρέκλες (Και όλο και κάτι θα ξέχασα) με 1500 ;

Ούτε από εκποίηση σε σπίτι συγχωρεμένου 😋

Ναι.. Είναι λίγα..Ίσως γύρω στα 2500 ευρώ..Και αν θέλεις και ένα σίδερο, λάπτοπ, και κουζινικα ..Πάει παραπάνω το μαλλί..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...